přebíjení brokových nábojů

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od fesoj »

Již vícekrát jsem se v literatuře setkal s tím, že sférické střely, a to jak do předovek, tak do doma vyráběných nábojů pro zadovky, bývaly pro zlepšení nejen přesnosti, ale i průraznosti, bývaly baleny do naolejovaných kousků jemné kůže, pokud tato nebyla, používal se hadřík. "Zlepšovák" Honzy Slavětínského mi to silně připomíná. Suma sumárum - nic nového pod sluncem, však oni naši předkové nebyli žádní malí blbci !
Kritériem pravdy je praxe.
starozitnik
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 05.2.2013, 20:51
Bydliště: Severní Morava

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od starozitnik »

Zdravím, v dobách kdy mohla být v rodině pouze jedna kulová zbran, řešil jsem toto výrobou sferických střel r 28 která je převrtaným kulovým dvojákem. Střelu sférickou ráže 20 jsem protlačil přípravkem kdeš se ořízla na průměr 13,6 mm. nyvytlačil jsem ji úplně ven a zani jsem natlačil plstěnou zátku a celé toto provrtal 2,2 mm vrtáčkem do poloviny střely a zátku přišroubil 2,5 šroubkem ke kuli. ( po vzoru Breneků). Nabil do papírových 65 nábojnic. Přesnost byla 5-7 cm na 60m. Nějakého srnce jsem takto střelil. Než u nás v okrese mohl myslivec požádat o nákupní povolení na kulovou zbran musel mít odslouženo 5 let s brokovnicí. Tak se hledaly náhradní řeššeni.Lovu zdar.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Tak jí dám na lunt, krytku a zakroužím. Ten teflonový košíček za mírného tlaku protlačím tyčí vytěráku skrze lauf. Je podajný a dobře pruží.
Přílohy
IMG_20210219_162726.jpg
IMG_20210219_162726.jpg (59.84 KiB) Zobrazeno 3920 x
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od pufr »

Takový košíček by to chtělo někde najít nebo zadat v některém "Plastimatu" :)

Taky se dá nahradit korkovou zátkou s důlkem udělaným na nějakém "točivém stroji" (otázka je při použití "domácí sbírky zátek" samosebou přesnost ... i při stejných zátkách je kůra korkového dubu pořád přírodní - heterogenní, isotropní materiál ... :?
Pufr
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Jan Slavětínský »

V katalogu Frankonie mají němečtí soudruzi v sortimentu věcí pro předovky něco, co by možná mohlo také fungovat. Jen záleží pro jaké ráže a tudíž na použitelnosti pro brokovnici.
Přílohy
IMG_20210215_184218.jpg
IMG_20210215_184218.jpg (112.76 KiB) Zobrazeno 3904 x
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od pufr »

K těm sférickým střelám:
http://castboolits.gunloads.com/showthr ... -Brush-was

Celkem zajímavý text čínského producenta wolframových broků - srovnání, o kolik menší wolframové broky lze použít apod.
https://northtungstenalloy.en.made-in-c ... Shell.html
Pufr
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od pufr »

Taky jsem včera něco hledal a narazil na moderní "Disperzní košíčky" - zátky co podporují rozptyl broků.

U B&P je to ta čtvrtá zleva - pěkně zobrazená:
https://www.baschieri-pellagri.com/it/b ... index.aspx

A tady jsou po 0,03€ naprodej - na obrázku trochu rozmazané - inu Italové:
http://www.sssvagosrl.it/index.php/cata ... l?___SID=U

Bohužel nejsou to "kontejnery" - broky jdou klasicky po stěně hlavně - jejich deformace rozptyl rovněž podpoří ... :? RWS to řešívalo jinak, otázka je ten výsledný efekt a taky dostupnost (krytky napříč mezi broky jsou pořád asi nejdostupnější :) )

Nebo zde obdobně - asi v tuto dobu spíš pro inspiraci:
https://www.ballisticproducts.com/X-Str ... o/3220001/

X-stream_spreader_insert.JPG
X-stream_spreader_insert.JPG (62.55 KiB) Zobrazeno 3715 x
Pufr
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od precechtel »

mám dotaz - máte někdo zkušenosti s přebíjením a střelbou z mosazných nábojnic? Já jsem kdysi cca 5 let přebíjel papírové nábojnice, s tím mám zkušenosti, ale s mosaznou nábojnicí nikoliv a láká mně to. Mám starší dvojku v r.20 a chtěl bych zkusit svoje laborace. Podíval jsem se na několik ruských videí, tam to nevypadá složitě, včetně uzavírky vylitím parafínem.... F.
politice a politikům zmar
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Pane Přecechtěl ,toto jste asi viděl..
https://www.youtube.com/watch?v=iyKuYx8DA6g
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Toma »

Čím lepí ty krytky strejček z Ameriky?
Lovec zabíjí jednou ranou.
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od miso243 »

pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od pufr »

Takovéhle "Slugy" kdysi "experimentálně" dělal Vlastík Libra, ale ze svazku stočeného z olověných drátů, který v trubkové formě zalil do polyetylénu roztaveného v rendlíku na vařiči a pak příčnými řezy rozdělil na jednotlivé Slugy. Prý fungovaly dobře :)

Ty na videu už jsou LeadFree - to je ta moderní doba :) :lol:
Pufr
pavels
Častý návštěvník
Příspěvky: 63
Registrován: úte 22.3.2016, 21:05

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od pavels »

ahoj je tady nějaký přebíječ ze Zlínského kraje?
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od fesoj »

Nebožtík pantáta měl odlévací formu a vyráběl si jednotné střely sám. Šlo o duté střely s žebrováním uvnitř na bázi nábojů Ideál. Děda měl starou předválečnou značně úženou Kruppovu dvacítku a před 30 a více lety jednotné střely do dvacitky na našem trhu prostě nebyly. Ovšem ty doma odlévané střely působily perfektně, Protože byly duté, zformovaly se při průchodu jakýmkoliv úžením. Děda mi také říkal o tom, že určitým řešením v krajní nouzi bývalo naříznutí brokového náboje ostrým nožem v prostoru plstěné zátky, při výstřelu se náboj přetrhl a jeho přední polovina se rovněž zformovala dle krytí, prošla hlavní i s papírem a působila jako Slug. Ovšem nemám s tím žádné zkušenosti, prodávám, jak jsem koupil a nevím, nakolik je toto tvrzení pravdivé - děda totiž taky občas rád mluvil mysliveckou latinou. Ovšem ta odlévací forma, ta neměla chybu a kdoví, co se s ní nakonec stalo - nejspíš ji babička společně s flintou po dědově smrti prodala. A musím říci, že za utržené peníze byl opravdu pěkný náhrobek.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět