Brokové střelivo - parametry a testy

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Měl jsem na honě BaP MG2 40g ve 12, brok 3,5 a BaP MG2 Flasch 36g, brok 3,3. Zahrdlení IC a M. Velký zavírání flinty škodí. Kachny neznačily. Letěly, pak po ráně narazily do zdi a bylo. Ty čtyřicítky zajišťovaly flintu. i z jednuškou to šlo. Musela k doktorovi. Už je vyléčená.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od roman200 »

Pepo, myslel jsem tím, že kachny po zásahu šli k zemi - vodě, tím značením jsem myslel zlomení :wink: . Já tak velký brok krom lišek nepoužívám, vzal jsem si na zmíněnou akci jednu krabičku, co kdybych stál na štontu, kde to létá daleko a vyplatilo se. Se mnou běžně používaným brokem 3,1mm, bych vůbec nelovil.
Mám automat Browning B80, který má italskou vyšší zkoušku (je to vlastně Beretta řady 300), takže mohu s klidem náboje 1050barů používat. Na příští sezonu musím také pořídit náboje tzv. minimagnum, ale rozhodně ne S&B. U nás jsem na tahu použil náboje SAGA 44 s brokem 3,5mm (1050Bar), byl to zbytek 7ks a bylo 5 kachen (choke 1/2), na větší vzdálenost se prostě hustější krytí hodí.
Náboj B&P F2 Classic s brokem 3,9mm, opravdu doporučuji, mám ZP49, CZ581, B80 a ze všech má tento náboj vysoké krytí - nad 75%. Ale jsou to brokovnice, co udělá kulobrok, to se těžko odhaduje. Za zkoušku ovšem určitě stojí.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Kolda
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 25.6.2007, 8:54
Bydliště: Vysočina

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Kolda »

Dobrý den,
abych to upřesnil, mám kulobrok ZH 101, bohužel mi podstřeluje cca 20cm, na 30m nejlepší krytí měl od SB LORD 3,5mm,36g, fortuna 3,5mm také nebyla špatná, minimagnum 4mm - hrozný, HULL, RC,.. - žádná sláva (obecně 4mm brok - hrozné krytí). Po několika letém trápení s odhadem o kolik mám mířit výš - hlavně na nočních čekaných, jsme zakoupil kulobrok Blaser ES 67, brok 12x70, plné zahrdlení. Tak jsme opět nakoupil patrony a vyzkoušel je na 40m do papíru. Oproti ZH obecně lepší krytí. Nepočítal jsme počet broků, jen jsem to vyzuelně zhlédl, rovnoměrnost krytí a výše krytí. Nejlépe na tom byla patrona REMINGTON 3,5mm 34g, SB Lord také velice dobré krytí, ale opět to s touto patronou podstřelovalo. Fortuna 3,5mm také nebyla špatná, v 3mm to byla paráda, střelil bych i straku. SB minimagnum 4mm opět hrozný - prda do ramena a nic z toho, přitom na diskuzích se to hodně chválí. RC, HULL, Rotweil - opět slabý výsledek. Proto jsem chtěl vyzkoušet BP, ale zde jsou zase vysoké tlaky. Ještě se vrátím k tomu, proč mě zatím žádné patrony nepřesvědčili, je to že hodně čtu příspěvky na forech, kde se píše, že na 50m otočí lišku jak nic. Jenže na takovou to vzdálenost je brok 3,5m na hranici použtí hlavně v zimně. Proto by to chtělo brok 4mm, jenže co jsem zkoušel, tak na 40m by to asi odcházelo a dohledávka nejistá, hlavně bez sněhu. Jelikož se intenzivně věnuji celoročnímu lovu škodné, hledám co nejlepší patronu.
Ještě jsem někde četl, že do plného zahrdlení jsou lepší patrony bez koše????
Zřejmě budu muset vyzkoušet další patrony.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Začátečník »

Chválím přístup. Takových lidí moc není.
U ZH by to měla být spíš vzácnost, ale vypadá to, jako hodně zahrdlená hlaveň. Uspět se 4 mm brokem nebude asi úplně snadné, ale určitě ne nemožné. Nevím, co myslíš tím, že podstřeluje. Jednotná nechodí spolu s kulí někde na 40 m blíž než na 20 cm? To by nemuselo vadit. Jestli chodí níž jen broky, je to spíš kombinací hlavně, velikosti broku a navážky. Když nestojí 4 mm Minimagnum za nic, dej 3,75 mm. Zatím mi to nefungovalo asi jednou. Z mého ZH 4mm velice nízko. Dám 3,75 mm a paráda.
Pokud jsi si jistý, že největší, co brokem střelíš, bude liška, dá se do 40 m ještě střílet 3.75 mm. Minimagnum ale není nejsilnější, takže dál raději ne a v zimě už bych si nebyl tak jistý. Zvlášť mokrý kožich může být problém.
Zkus 4 mm Corona. Když mi z jedné flinty s plně hrdleným laufem se 4mm brokem nefungovalo opravdu nic, s Coronou výsledek lepší než z jiných s nejlepším Minimagnumen. Dál můžeš zkoušet náboje bez košíku. 4 mm Lord nebo Red and Black by mohly být to pravé. 4mm Lord skoro vždycky něco předvedl. Zkoušel jsem s plným zahrdlením i z IŽ 94 a vcelku dobré. Výhoda nábojů bez košíku je, že se málokdy posunuje zásah nahoru nebo dolů podle navážky. Taky krytí bývá rovnoměrnější. Z mého ZH 5,1 mm Plastik vynikající, ale už je tam relativně málo broků. Z IŽ 94 z plného zahrdlení zase lepší Plastik 4.5 mm. U obojího je to na 40 m ale právě tak na tu lišku. Na kunu už opravdu ne.
Remington 3.5 mm 34 g je skoro určitě BP Classic. BP dělá údajně Remington pro Evropu. Vůbec to není špatná patrona, ale mně z kulobroku moc nechodila a 3.9 mm jsem nikde nesehnal. A že bych rád. Z Baikala IŽ 27 solidní.
Když už to jinak nepůjde a bude ti všechno střílet dolů, zkus 4mm Saga 32g. U dobré poloviny flint dělá kruh s prázdným středem. Zvlášť u hodně zahrdlených. Kupodivu ani moc nezáleží na délce laufu. Takže by ti to mohlo vyjít tak akorát tam, kam míříš. Broků v kruhu bývá hodně, protože uprostřed není nic. Relativně levný a sehnatelný patron.
Obecně. Na 4 mm brok je nejlepší zahrdlení tak kolem poloviny. Proto bývá ZH a 4 mm Minimagnum dobrá kombinace. Jestli umíš německy, přečti si, co píší do fór. Liška pomalu maximálně 3,5 mm brok. Menší není vyjímka. Ne ve všem jsme za nimi pozadu. Proto jsou schopní vyrobit kulobrok, ze kterého bych si asi jednotnou rozmýšlel. Ale jinak fakt pěkná flinta.
Můj odhad z obou flint je 4mm Corona. Pak bych zkoušel dál. Dej vědět, jestli se zadařilo.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Lotr »

roman200:? proč ne minimagnum z Vlašimi? Osobně vlašimské mini a magnumy považuji za nejlepší střelivo, které Vlašim vyrábí, jak z důvodu krytí, tak spolehlivosti.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od roman200 »

Minimagnum od Bellotu je hroznej čaj, 350m/s, je prostě málo. Mám zažitou střelbu s náboji kolem 400m/s i více, asi bych s tím měl problém. Ostatně poslední krabičku těchto nábojů jsem vystřílel na zdivočelé holuby na jaře a mám z toho dva poznatky. První, že mi je Browning nepapá a že ten vezme všechno od 24 Skeet Sport po SAGA 44, vzteky jsem náboje vyházel z kapes a nakopal do kanálového žlábku na statku. A druhý poznatek, že ten rozdíl oproti Super Parkurům v rychlosti je prostě znát (100m/s).
Na lov už od Bellotu nepoužívám nic, krom červeno-černých do ZP49. Sportovní používám běžně a ke spokojenosti i když jsou určitě lepší náboje, ale tady už hraje důležitou roli cena a dostupnost a ta je u Vlašimské produkce výborná, zvláště v novém provedeni "Olympic Class".
Co se týká střeliva 12/76, k vánocům budu mít zbraň této ráže a pak budu zkoušet toto střelivo - i od S&B a uvidí se jaké jsou :wink: .
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Kolda
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 25.6.2007, 8:54
Bydliště: Vysočina

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Kolda »

u ZH určitě nebude vysoké krytí (dál jak 30m bych s tím nestřílel), co jsem zkoušel patrony, tak broky na papíře byly hlavně v dolní části papíru něco málo kolem středu, bylo hodně lišek na které jsem zapoměl zamířit výš, opravdu cca 20cm nad hřbet a liška byla v trapu. Ale ZH již neřeším.
U Blaseru kam namířím tam ty broky chodí a jen doladit správnou patronu s co nejlepším krytím, abych do těch 50m byl schopen tu lišku ulovit. Remingtony jsou opravdu od BP. Co jsem ještě vypozoroval, tak dost patron mi dělá kolem středu hluchá místa. Ty LORDY určitě vyzkouším v 4mm (nebo 3,7mm) a určitě vyzkouším další patrony bez košíku. Dřív jsem sháněl hlavně patrony s co největší navážkou broků, ale po těch zkušenostech to již nebudu řešit.
Německé zkušenosti jsem již někde četl, a je to opravdu tak, že loví i cca 2,5mm.
jak budu mít nakoupené potřebné patrny, tak napíšu výsledek, ale vůbec nevím, kdy se k tomu dostanu.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Lotr »

Já hodně používám na lov zelené Corony s 32 g, kde je uváděná rychlost 385 m/s a s těmi jsem opravdu spokojený. Pak mini/magnum "s tygrem", kde je 42,5 g a uváděná rychlost 380 m/s, což je srovnatelné a 53g magnum taky "s tygrem" kde se uvádí rychlost 370 m/s. Nevím jak Vy, ale já ten rozdíl mezi 370 až 385 m/s při střelbě nepoznám, všechny tyhle patrony oběma mým Bajkalkám chutnají. Corony používám na takové ty běžné lovy na bažanta na honech, mini a magnumy nosím na kachny, sem tam je přebíjím, když je v leči liška. Na kachny se magnumy osvědčily hlavně kvůli vyšší náplni broků a tím pádem i vyšší ranivosti, hlavně při divokých kachnách nad řekou, použiju slova Pepy Kuřitky, kachna narazí do zdi, spadne na pole nebo do řeky a není nutno jí dohledávat. Stejně tak na rybnících s hojností rákosí, taky bez nutnosti dohledávání. U sportovních vlašimských potvrzuji v poslední době dobrou kvalitu nábojů "Olympic Class", čisté hlavně a zatím žádný selhač, na rozdíl od přechodí produkce.
Zkoušel jsem i HULL Pheasant, ty mají 32 g náplně a rychlost 440 m/s, tam je to už znát. Dlouho jsem sportoval i lovil s NSI, tam vůbec nebylo co řešit, to byly obecně nejlepší náboje, příjemný vývin rány, čisté hlavně, pravidelné krytí, jenže se zhoršila dostupnost, sportovní nejsou k sehnání vůbec mimo nějakých starých zásob, lovecké NSI Velox bezkonkurenční, 32 g náplně a rychlost 417 m/s. S klasickým brokem 3,5 mm padalo všechno, bažanti, kachny, zajíci, dokonce i liška. Ty hodnotím celkově nejvýš. I cena je příznivá, kolem 8 Kč/ks. Pokud vím, dělají i náboje Super Caccia, 38 g, s rychlostí kolem 415 m/s, ty jsem chtěl vždycky zkusit, ale nikdy jsem je v mém okolí nesehnal. Ony se vůbec NSI bohužel špatně shánějí, tak jsem se vrátil k Vlašimi a střílím tím, co je.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od roman200 »

Pokud ti ty náboje S&B minimagnum vyhovují, není co řešit. Je to dost důležité věřit zbrani a střelivu, ale ty udávané rychlosti jsou u některých nábojů trochu zavádějící, viz níže jsou výsledky mého měření, výše v tomto vláknu je to měření celé. Rozdíl mezi 380m/s a 400m/s asi těžko někdo pozná, snad bude u těch rychlejších vyšší ranivost . Nejdůležitější je jen aby střelivo té dané brokovnici sedělo a umět jak se říká "dát zvíře, proti díře" - nebrat v tomto případě doslova :) . Možná bych měl u S&B prochu obavu z nevyrovnanosti sérií střeliva, už jsem se s tím setkal, ale možná se to zlepšilo.
Na lov toho tolik nevystřílím a mám celý rok na to, někde koupit krabici mé oblíbené značky, jak jsem psal, na sport používám téměř výhradně S&B a spokojenost.Na měření sportovních nábojů se chystám, ale zatím dávám dohromady vzorky a chci je měřit z 76cm hlavně.

- Sellier&Bellot -
- Red&Black; 35,4g; deklarováno 390m/s - měřeno: choke 1/4 - 357m/s; choke 1/1 - 380m/s - velké rozdíly od rány k ráně
- Fortuna; 36g; deklarováno 385m/s - měřeno: choke 1/4 - 351m/s
- Corona; 32g; deklarováno 385m/s - měřeno: choke 1/4 - 373m/s
- Golden Pheasant; 28g; deklarováno 370m/s - měřeno: choke 1/4 - 408m/s - :shock:
- Lord; 36g; deklarováno 370m/s - měřeno: choke 1/4 - 340m/s; choke 1/1 - 335m/s
- Plastik; 32g; deklarováno 370m/s - měřeno: choke 1/4 - 371m/s
- Mini Magnum; 42g; deklarováno 380m/s - měřeno: choke 1/4 - 313m/s; choke 1/1 - 350m/s - hroznej čajíček :D
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Lotr »

Zřejmě máš na mysli dát díru kousek před to zvíře :D ale jinak souhlasím, tyhle rozdíly člověk pozná leda až bude mít vystřílený kamion až dva patron.
Pravda, nemaje kde, neměřil jsem skutečné rychlosti střel oproti udávaným Vlašimí, takže díky za ta čísla. Na sportovní střelivo jsem taky zvědavý, hlavně u té nové munice, hodně se teď střílí parkurovým rozměrem 2,25 mm, které hodně lidí začalo používat jako univerzální střelivo na trap i skeet .
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Začátečník »

ZH je daleko lepší flinta, než za jakou se obecně považuje. Pro mě má největší nevýhodu, že rezne a nemá hlavně v tvrdochromu. Tím ale výtky v podstatě končí. Kule je na tak krátkou hlaveň přesná a i brokem kryje většinou dobře. Na 40 m úplně bez problémů. Ale chce to hledat. První bych vystřelil jednotnou. Tam se ukáže, kam hlaveň vlastně střílí. Nevím, co střílíš za kuli. SPCE, 9g SP nebo něco zahraničního? Pokud nejsi lovec kožešin, je na lišku asi jedno co se tam dá. Pak je lepší dát SPCE, protože střílí níž a podle toho nastřelit flintu. Zásah broků se rázem posune nahoru.
Každá flinta je poplatná době svého vzniku. Jestli si vzpomínám, náboje s košíkem se začaly používat koncem 70. nebo v 80. letech. ZH 101 na ně nejspíš nebylo původně dělané. Nevím, kdy se přesně vyráběl ten Blaser, ale pravděpodobně na ně původně také nebyl. Zkoušel jsem starou brokovou kozlici ZH, která střílela 36g s košíkem dolů. Skoro jedno, co se do ní dalo. Vždycky to bylo více nebo méně dole. Ale 4 mm Lord byl na 40 m na kunu. Z kulobroku to až takové asi nebude, ale šance je vždcky. Do mojeho Baikala 12/76 se zase skoro nedá najít rozumná patrona s 32g. Od 36g nahoru je vcelku tolerantní.
Ten kruh kolem středu je typický pro velké zahrdlení a větší brok. Když se tvořil po 4 mm, kolikrát stačilo dát ten samý patron s 3,75 mm. Krytí bylo vždycky lepší. Taky většinou platí, že když kryje náboj bez košíku, s košíkem s tou samou rychlostí a navážkou krýt nebude. Zvlášť u větších broků se nestává, aby kryl náboj toho samého typu třeba s 3,75 i 4 mm. Hůř se hledá kryjící náboj s košíkem s větší navážkou. Bez košíku to tolik nevadí. Vyložená pitomost je, že náboj bez košíku hůř kryje. Je to vždycky podle flinty. Z mého Baikala IŽ 27 12/76 je zatím nejlepší náboj 3,5 mm Red and Black.
Už jsem to sem psal. Náš Minimagnum je dobrý od broku 3,75 mm. Nevím, jestli by se našel patron, který sedí tolika flintám. Fakt povedený. S 3,5 mm mi to nestřílelo z žádné flinty. Navíc jsou ty náboje pomalé.
Velox jsem chtěl kdysi také zkusit s brokem 3,9 mm. Nesehnal jsem ho a hned tak ho asi nikdo nedoveze.
Kolda
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 25.6.2007, 8:54
Bydliště: Vysočina

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Kolda »

jak píšeš ZH má výbornou kuli, o tom žádná, ale ty broky mě nikdy nepřesvědčili. střílel jsem klasika SPCE nyní GECO, a pořád broky podstřelovali, jednotnou jsem nezkoušel. Ještě odbočím, náš bývalý hospodář má nádherný kulobrok, nevím zda Novotný nebo Holek v r. 16 - (brokovnice již prodal, tak chodí s kulobrokem) jednou střílel na vysoko letícího bažanta a kohout se zlomil jak nic, všichni na to koukali,.. čili je to určitě hodně o zpracování flinty a následně o použití patrony a samozřejmě umět střílet. Ještě jsem někde četl, že r. 16 kryjí lépe než r. 12.
Když jsem byl pozvaný na hon do Německa, tak tam chodili s brokovnicemi r. 16 a 20 a padalo jim úplně všechno a na vzdálenost, na kterou bych už nestřílel.
Ikdyž nejsem žádný odborník na flinty, tak mi příjde, že dnes nikdo neumí (nebo nechce) vyrábět kvalitní kulobrokové laufy - bohužel je doba černé a vysoké, drobné a liškám se již téměř nikdo nevěnuje, tak asi není důvod řešit kvalitní zahrdlení brokových laufů u kulobroků.
Blaser ES 67 se vyráběl v 70. letech - čili to také již není žádný mladík, ale ve skvělém stavu. Když se podívám do brokového laufu, tak tam jsou vidět dva kroužky = dva přechodové kužely do plného zahrdlení. Nevím, zda to dnes takto někdo vyrábí, spíše se udělá 76mm komora = více broků a ono to na tu větší dálku také funguje.
Ale taková ta poctivá puškařina, elegance zbraní, je pryč.
tak jak jsi psal, možná bude potřeba vyzkoušet více patron bez košíku (papíráky), myslím, že by to mohlo být to pravé.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Začátečník »

Kolega před pár lety koupil starou belgickou dvojku 16/65. Za 1000,- Kč i s řemenem. Je to takový ten typ myslivce, co u náboje uznává hlavně cenu a jestli je to 3 mm nebo 3.5 mm až tak moc nerozlišuje. Na 50 m střelí každou ránou straku. V podstatě jedno, co je to za patron. Teď, když už zjistil, že je to jen 65 komora, začal dávat Juniory, ale předtím NSI, Vega a tak dále. Prostě co měl doma. Jednou mu straka ulétla. Byl jsem u toho. Opodál jsem mu vábil. Ptal jsem se, co to. Omylem tam dal 4 mm Black Flash. Ale to bylo jedinkrát, co vím. Nevýhoda je, že člověk musí umět střílet, ale jinak obdivuhodně udělaná flinta. A to nemá tuším ani 70 cm dlouhé laufy.
16 Flintu jsem pořádně testoval vlastně jen jednou. Baikala. Na patrony byl tolerantnější než 12, ale 4 mm brok byl pro plně zahrdlený lauf problém zrovna jako u 12. Nakonec to vyřešil Junior. Mně u těch flint vadí, že jsou relativně lehké a střelba tudíž není moc pohodlná, ale jinak se 16 dělala léta a určitě to mělo své důvody. Na naší zvěř dostačující a svého času i levnější patrony.
U kulobroku je problém krátká hlaveň a nutnost udělat jí tak, aby se dala střílet i jednotná. Mám IŽ 94 a nezdá se mi, že by byl nějak horší než ZH. Čokem se dá upravit krytí. Taky řešení. Naší novou produkci neznám. Pokud jsou laufy dobře spasované, najde se náboj téměř vždycky. Proto není jakékoliv poraženectví na místě. Ale hledat jsi odhodlaný, takže v pořádku.
Ten Blaser vypadá zajímavě. Tohle čtu poprvé. Určitě mě zajímá, jestli jsi našel patron. Co je tam za kuli?
Papírák mi moc dobře nefungoval. Lordem je větší šance. Ale když zklame Lord, určitě ho zkus. Taky Mark III. Ale ten mi dělal z laufů s větším zahrdlením kruh.
Někde jsem četl příspěvek, jak naši hloupí myslivci kupují 4 mm Coronu. Na rozdíl od 3,5 mm, který má do zázraku daleko, je 4 mm povedená patrona a většinou funguje. Vzhledem k solidní rychlosti a ceně by to byl můj první pokus. Když jí seženeš, tak i 4 mm Vega 12/70 34g.
Když už tu mám tu příležitost. Jaké je to Geco na lišky třeba oproti SPCE?
Jsi z Vysočiny, ale bydlet někde blíž, napíši, ať se stavíš a dal bych ti nějaké vzorky, ať nemusíš vždycky kupovat celou krabičku.
Kolda
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 25.6.2007, 8:54
Bydliště: Vysočina

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Kolda »

jak jsem již psal, tak dříve (tím určitě nemyslím posledních 50let) se hodpodařilo s drobnou, černé minimum, tak kulobroky a asi obecně brokové zbraně se vyráběly na brokovou střelbu ne na jednotnou střelu.
co se týče kulobroku IŽ 94 - tak to má kolega ve sdružení a na 50m střelí lišku bez větších problému (s plním chokem) to ZH neumí.
ten Blaser má kuli 6,5x57R-malý výběr střeliva, výkon na moji potřebu OK, bohužel se takové to flinty těžko shánějí dle osobní představy - ale stav tohoto kulobroku je super, originál stav, laufily zrcadlo, kulová hlaveň nevystřílená, povrch bez sebemenších škrábanců - proto jsem to koupil. A hlavně to má letované hlavně. Ovšem natřelování nebo zkouška různého střeliva je na dlohou.
Ještě jsem nezkoušeal další brok. patrony (asi se k tomu dostanu tak v prosinci-celý den v práci a k tomu malé děti), dnes jsme měli vycházku na lišku a černou, tak jsem od kolegů posháněl corona 4mm, mark 3,5mm. zkusím sehnat tu VEGU a LORD ve 4mm a nějaké ve 3,75mm -
co se týče kulových patron SPCE vs. GECO-TM 7x57R - na lišky je lepší GECO - méně rozbijí. Ale díru tam uděláš, tak pokud chčeš prodat kožešinu, tak brok je brok.
díky za nabídku brok. patron, holt mě to bude něco stát, ale jsem přesvědčený, že budu nakonec spokojený a broky budou chodit jak potřebuji.
jak budu mít odzkoušeno, dám sem výsledek
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Začátečník »

Vegu 34g s 3,75 mm ani nesháněj. Nemá to cenu. Nestřílela mi nikdy z ničeho. Mimořádně nepovedený patron. Jestli chceš střílet na 40 m nebo případně dál, začni s 3,75 mm a pak zkoušej větší. Ono možná většinou uspěješ i s 3,5 mm, ale stačí, aby liška nebyla ideálně a už je problém s výkonem. Tohle je velká výhoda broku od 4 mm nahoru. Když je to na pár metrů z posedu, nemusíš moc řešit, jak stojí. Pokud flinta kryje, je to spolehlivé. 3,5 mm přes mokrý kožich a svaly, kterých je shora nejvíc, už taková být nemusí. Z toho důvodu třeba na kunu pokud možno aspoň 3,25 nebo 3,5 mm. Za mě nic pod 3 mm ani když se střílí na strom.
Na to Geco jsem se ptal, protože se mi zdá, že nějak vyšlo z módy a nikdo se o něm nechce bavit. Před pár lety to vyráběly všude možně a podle toho se někdy chovala střela od krabičky ke krabičce různě. Teď už se to snad ustálilo, tak by mě zajímaly zkušenosti. Třeba i srnčí, prase a tak dále. Ve vláknu Geco mi nikdo neodpověděl.
Jasně že je lepší brok. Kdysi to sem psal Beskyďák. Na 40 m je to jistota a většinou bez dohledávky. Primitivní, ale účinné. Kožich jednoznačně v lepším stavu než po kuli.
6,5x57R není vůbec špatná ráže. Záleží, co střílíš. Jestli srnčí a škodnou, je to skoro ideál. Stejně jako v 7x57R si hodně chválí RWS KS v nejtěžším provedení. Největší vada toho patronu je cena. Ale možná přebíjet třeba Partizána by nemuselo být špatné.
Když už máš tak dlouho na shánění, zkus i Sagu Export 32g 4 mm. Jestli lauf opravdu podstřeluje, je to asi největší šance na slušný výsledek.
Jaké broky střílí kolega z toho Baikala?
Návod k Blaserovi asi nemáš, ale jestli si vzpomenu, zkusím se zeptat ve fabrice, jestli se z toho dá střílet jednotná. Jestli je to opravdu plné zahrdlení, napadá mě jedině, že by mohli udělat o něco větší vývrt a pak se i při plném zahrdlení dostat na průměr, kdy je jednotná bez problému. Na Němce mi to ale přijde skoro moc komplikované.
Hospodářův kulobrok je určitě zajímavost. Kdo ví, jak je na tom s větším brokem. Pravda je, že dřív ty laufy uměly. Kolegova flinta je toho důkazem.
Odpovědět