Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Jaku velikost broků na drobnou zvěř???

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Já osobně mám oblíbený a vyzkoušený brok 3,75 mm a to v laboraci SellBell - buď Corona, Fortuna nebo mini mag. 42,5g. Není běžně k sehnání, ale sehnat se dá. Pokud na ně kápnu, koupím celý karton a mám na nějaký čas vystaráno.
Brok 3,75 je to "těžký" brok, má lepší krytí proti 4 ce a lepší ranivost proti 3,5. Dobře kreje jak z brokovnice, tak z kulobroku.
Jak říká kamarád " je jak "Persil , na všetko."..
P.S. S brokem 2,75 mm na kachny - Byl jsem tam host, jen jsem koukal a do ničeho nemluvil. Ulovené kachny odváželi někam do fabriky na "paštiky". Říkám, místní to znali a ničím jiným se tam nestřílelo. Zvěřina prý nemá brok, není v tom zatahané peří, rozbité kosti atd.
U nás na Vysočině během roku vezmu brokovnici párkrát do ruky a když, tak tam většinou láduju breneky. :wink: Drobnou nemáme, občas nějaká kachna a hřivnáč nebo norování. Dnešní myslivost už je o kulovnici...
dmw
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 25.9.2008, 17:50
Bydliště: Prostějov

Re: Jaku velikost broků na drobnou zvěř???

Příspěvek od dmw »

Tak to potom odpovídá, když to mají do paštik tak neřeší podlitiny, jinak bych se Vám chtěl Jane omluvit, špatně jsem se vyjádřil ve svém příspěvku. A to, že Vaše zkušenosti nedosahují mých, myslel jsem to pochopitelně obráceně. V každém případě 3,75mm brok není samo sebou špatný, jak už bylo zde řečeno, každý máme svoje a používáme co máme osvědčené ve svých flintách.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Jaku velikost broků na drobnou zvěř???

Příspěvek od pufr »

Těch testů jsem viděl jen pár - najmě v souvislosti se zkouškami broků z materiálu s hustotou vyšší než olovo (HeviShot atd.), ale počítala se jen "pronikající" poranění. Mechanizmus ranivého účinku hromadné střelyje jiný než u jednotné, to je jasné. U těch "nepenetrujících" poranění bych se bál, že účinek bude výrazně závislý na dopadové rychlosti (potažmo vzdálenosti střelby) a počtu a lokalizaci zásahů - jinými slovy, že třeba jiné náboje s 2,75 mm brokem z jiné zbraně a případně jiným střelcem na "jiném rybníku" už třeba nemusí tak pěkně fungovat :?
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od Začátečník »

To Zdeněk41. Vždycky jsem si myslel, že 4 mm je na zajíce na normální vzdálenost bohatě dost a jen s 3,5 mm býval problém. Léta se tu nestřílí, proto vím jen z dob někdy před revolucí, co používal otec. Nemáte je tam nějaké zocelené?
4 mm brok má výhodu, že jich je v náboji méně a často prostřelí. Poškození nebývá takové. Ale taky se povede. V tom souhlasím.
3,75 mm brok je dobrý. Jen je sehnat. Zkoušel jsem snad poslední 2 roky a nic. Do Vlašimi se jen tak nedostanu, ale asi si budu muset udělat výlet..
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od Petr1970 »

já na zajíce nabíjím 3,5 do první (zelené rotweily) a 4mm -minimagnum SB do druhé
zatím spokojenst, co nepadlo bylo že sem střelil dost mimo (podle oračky kde se prášilo)... většinou ten zajíc vyrazí na blízko - pod nohou, od psa, takže 3,5 stačí

no a když dál tak bud počkám jestli jde na mě nebo přehodím hlaven na tu ránu se 4, když na blízko minu 3,5 mám druhou na 4 když je dál...

na kachny dávám 3 a 3,5 nebo 3,3-3,5...
už sem to snad po 3 letech nějak "ustálil", čím mín experimentů, tím líp
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od Začátečník »

Ty broky 3,3 mm používá relativně málo lidí. Aspoň podle prodavačů v obchodech o ně není velký zájem. Většinou to dělají Italové a podobně. Jakou značku používáš? Je znát menší účinek na delší vzdálenost třeba proti 3,5 mm?
dmw
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 25.9.2008, 17:50
Bydliště: Prostějov

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od dmw »

Souhlas, těžko sehnatelné, kdysi dávno už je to tak 10 let se mi podařilo sehnat 16x70 SB Vega 3,25mm od té doby jsem to nikde neviděl, vzal jsem jich karton, takže ještě mám, ale pomalu dochází, používám to k delší ráně na bažanty a hřivnáče, velice slušná úspěšnost lovu.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od Toma »

Brok 3,3 dělá Hull ve dvanáctce 32 g ,kupoval jsem u Arms cz.V šestnáctce mě nejvíc sedí juniory a black flash 3,5mm.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od Petr1970 »

3,30 - Fiocchi... červený..

někde sem to náhodou koupil když sem sháněl "na bažanty a kachny" něco mezi 3 -3,5...lonský rok byl víceméně experimentální, dělal sem chyby že sem koupil 1-2 krabice a než sem se s tím sžil tak došly...

jelikož nejsem dobrý střelec (nejsem vystřílen) tak nedokážu říct... ale když se tak nějak zadaří, tak střelím 2-4 kachny za tah, vystřeleno 5-11 ran

nevím jestli je to dobré-špatné, moc to neřeším.. proti vystříleným profíkům šanci nemám, ale zase krumpáč to snad není
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od Marcus.das »

Zdravím kolegové,
S brokovou střelbou mám zatím jakožto "začínající" myslivec málo zkušeností, tak mi prosím odpusťte možná hloupý dotaz.
Nemáte nějaký tip co použít na vysoko táhnoucí vrány? Přes honitbu nám každý den jako dle táhnou hřadovat hejna vran, ale mám problém je v té výšce střelit. Je to okolo 60-80m-chápu, že už to není idelání myslivecká vzdálenost, ale nedají se dolů přitáhnout ani vábničkou. Do teď jsem používal SaB Fortuny 36g 3mm brok nebo RC2 32g 3,1mm z 12/70 s první ranou na choke 1/2 a druhou na 3/4. Vrány sice trefuju, ale zásah vypadá asi tak, že se vrána zamotá, vyletí peří, ale nakonec se vzpamatuje a nějak pokračuje dál, i když už blíže zemi...
Je mi líto je takhle mrzačit-myslíte, ze zvolit spíše větší brok (případně jaký konkétní náboj byste volili vy), nebo raději střílet přes plné zahrdlení tak, ať zasahuje více broků?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od pufr »

Tak vrány :)
Pokud netáhnou opravdu "zlehka", pomalu (a to se po první ráně vždy rychle změní :) ), tak na tu velkou vzdálenost bude nejen obtížné předsadit ale i správně "vystihnout" dráhu cíle :?
Vysoké rány na tažné ptactvo si užívají Frantíci a Italové, mají na to i náboje:
http://www.lovec-shop.cz/12-70-cheddite ... /strelivo/
http://www.parabellum.sk/eshop/1270-che ... al-283.php
http://www.chedditeitaly.com/prodotti_d ... animale=10
viewtopic.php?f=7&t=6822
viewtopic.php?f=7&t=2075&start=0
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od Začátečník »

Pufr má pravdu, že na to jsou speciální náboje. Jenže to tě zruinuje a vzdálenost musí být relativně přesně. Jinak z toho máš jednotnou nebo už jsou broky hodně od sebe. Není to úplně jednoduché odhadnout.
Nepíšeš, co máš za flintu.
Každý píše, že na vránu střílí brokem kolem 3 mm, ale to jde tak na ideální vzdálenost. Fortuna nemá na tu dálku smysl ani ve 3,5 mm. Není to zrovna rychlý brok. Kolega střílel kachnu 3 mm na něco málo přes 20 m něčím od SB. Spadla, ale potom mi hlásil, že našel asi 4 broky hned pod kůží. Takže od SB 3 mm tak na špačka. Navíc ze 2 Baikalů Fortuna 3 mm bez vyjímky mizerně kryje. 3,5 mm naopak. 4 mm zase problém, ale tam už se dá najít lauf, ze kterého lítá velice dobře. Teď chci ještě pár nábojů zkusit, ale zatím se mi nestalo, že by jedna značka náboje kryla stejně s jiným průměrem broků. Drobnější brok chce pro dobré krytí větší rychlost a snaší větší zahrdlení. Třeba kolem 4mm mám nejlepší výsledky tak s polovičním chokem. U 3/4 už je lepší náboj bez košíku. Kromě kulobroku. Tam hraje nejsíš roli kratší hlaveň a možná i jiný typ zahrdlení. Zatím se mi potvrdilo, že u 4 mm broků je větší šance na dobré krytí u nábojů s menší navážkou. Zvlášť u rychlých broků. Pak se taky zmenšuje rozdíl mezi hlavěmi, když má každá jiné zahrdlení. Stejně tam ale vždycky je a často je i mezi 1/2 a 3/4 drastický. Těžko se to píše.
V náboji 12/70 už bude na 60 m nejspíš málo broků. Jestli chceš střílet takové výšky, kup si 12/76 s výměnným zahrdlením a začni na velikosti broku 3,75 mm s magnumovou patronou. Možná budeš mít štestí a najdeš náboj se 4 mm brokem, který dobře kryje. Tím by mohla být šance, ale spíš nevěřím. Z relativně dost flint vcelku dobře kryje obyčejný papírák se 4 mm brokem. Ten bych zkoušel do toho 3/4 laufu. Zásada je začít vždycky se střelbou na papír.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od Lotr »

Na vysoko táhnoucí husy se vždycky používaly brokovnice s dlouhými hlavněmi, z toho si můžeš vzít příklad. Dnešní výrobci dnes díky výměnnému choke dlouhé hlavně tolika nevyrábějí, ale dělá je např. Bajkal, kde si můžeš vybrat délku hlavně u objednávané flinty. Otázka zní, zda si budeš chtít kupovat jednu speciální flintu s extra dlouhou hlavní, aby sis párkrát v roce vystřelil na vysoko táhnoucí vránu. Jak píše kolega Začátečník, nevíme čím střílíš, takže buď dlouhé trapové ZH hlavně, nebo trapové zahrdlení u flinty a náboje s košíčkem, "pro dalekou střelbu" třeba ty Cheddity nebo magnumy od SB, v Tvém případě komor 70 minimagnumy s 4 mm brokem. V případě, že máš k dispozici komoru 76, tak výborné jsou magnumové Sady s 53g a 3,5mm brokem, já si bohatě vystačím s magnumy "s tygrem" od SB, k dispozici s 3,5 i 4 mm brokem.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od Marcus.das »

Díky za tipy, ty 3mm si nechám na pozdní léto, až zase začne sezona hrivnáčů.
Jen doplním, že mám CZ-USA Cavasback s komorou pro 12/76 případně ještě Investarm model 100L s pevným zahrdlením 1/2 a 1/1 . Našel jsem ještě Sagy High Speed, přičemž je prodejce má ve variantách 3,5, 3,75 a 4mm. Které byste preferovali vy?
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od Lotr »

S těmi vysokorychlostními Sagami jsi mi připomněl HULL Plheasant, nebo se jak anglicky píše bažant, jsou to rychlejší náboje pro lov vysokotáhnoucích bažantů, ty by měly zafungovat taky. Myslím si, že žádným Tebou uvedeným rozměrem broku na vránu chybu neuděláš.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Odpovědět