Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
o.r.k.o.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 222
Registrován: ned 15.7.2007, 11:59

Re: Jaku velikost broků na drobnou zvěř???

Příspěvek od o.r.k.o. »

8smička brok po celý rok.... To je 3.5mm
Tikka T3x varmint 243win, GRS bifrost, Zeiss V6 2-12x50 BT
Blaser R93 profesional 8x57JS, Doscter 3-12x56
CZ452FS 22wmr sightron 4-9x40
Iž26 16/70-16/70
dmw
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 25.9.2008, 17:50
Bydliště: Prostějov

Re: Vlastní zkušenost

Příspěvek od dmw »

Přesně tak jde o to s jakou zbraní se loví, když je to 16-ctka Bajkal, tak levá hlaveň má plné zahrdlení, takže tam lze použít s úspěchem i Juniory, ale u ZH-čka s klasickými hlavněmi bych volil raději tu vegu, protože má košíček a ten podrží broky déle u sebe, zatím co Junior má plstěnou zátku a to začíná rozhazovat hned u ústí hlavně. Jinak 3,5mm brok na lišku bych já osobně do hlavně nedal, to ji tak akorát trochu nasere a je fuč, ale zase jde o to na jakou vzdálenost, do 30m spadne i s 3,5mm. A v tomto období už začíná mít zimní kožuch, takže neriskuji.
Pavel.x píše:
dmw píše:
duch Pampuch píše:Prosba o radu:Co mam naladovat do kulobroku ZH brok r.16, kdyz chci strilet lisky na vsukach u nor na cca 30-35m? Typ/znacka patrony + velikost broku. Pochopitelne potrebuji maximalni stop efekt, aby nezalezly dovnitř..Zatim vaham nad vegou 3,5mm, ale vetsinu toho co jsem strilel brokem z kulobroku jsem zatim stacil skazit..
Já lovím také ZH-čkem a používám na 40m Vegu 4mm liška odskočí max do metru aspoň nikdy dál ne?la. šel bych tedy do Vega 4mm
Zdravím, také velmi rád lovím lišky u nor. používám nejčasteji starší brokovnici I? ráže 16 která má dobré krytí. Nechci nikomu nic vnucovat ale mě se nejlépe osvědčily SB Junior 4,5mm zkoušel jsem na 35m do papíru a krásné pravidelné krytí. Jinak na lišku je 3,5mm málo doporučil bych min. 4 nebo ještě lépe 4,5mm to "platí" a samozřejmně pevnou ruku.
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Jaku velikost broků na drobnou zvěř???

Příspěvek od Jirka C. »

Já používám na lov lišek u nor v šestnáctce broky velikosti 4mm - menší ne! Za ty roky se mi tenhle průměr osvědčil jako nejlepší. Na jezevce či lišku v zimní srsti to platí (i když u jezevce je to kolikrát už na hraně) a krásně to drží shluk. Od většího průměru už je to víc rozházený a nerovnoměrný. Osobně u nor lovím s patronama bez košíčku (starý zásoby BlackStar nebo současný BlackFlash), protože tam často střílím v podstatě "pod žebřík" (je hodně blízko vsukům). Jinak po celej rok používám v kulobroku 4ku průměr většinou Junior (s kontejnerem). Co se týče Juniorů s plstěnou zátkou, jak o nich píše kolega nahoře, tak ty už jsem asi 8 let nikde prodávat neviděl - vždy jen s košíčkem. Ale dle výrobce by se měly stále dělat. Co se týče lovu lišek u nor do 30-35 m, doporučoval bych 4mm Vegu nebo Junior s kontejnerem. Funguje oboje, Vega má 30g, Junior 32g.
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Jaku velikost broků na drobnou zvěř???

Příspěvek od Tony30 »

Plně souhlasím s Jirkou C.,já do kulobroku(brok r16)láduji Junior 4mm a to po celí rok,fungují víborně :wink:
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jaku velikost broků na drobnou zvěř???

Příspěvek od Začátečník »

Jakou máte kdo zkušenost se střelbou na vránu tak na hranici dostřelu? Ty zkušené létají tak kolem 50 m. Tvrdí se, že je dost tvrdá na ránu. 3,5 mm by měl stačit, ale vrána je malá a na tu vzdálenost už možná nebudou dostatečně krýt. Na 3mm mi to připadá za hranicí. Předem děkuji za případné odpovědi.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Jaku velikost broků na drobnou zvěř???

Příspěvek od Lotr »

3,5 mm magnum s tygrem. Vyzkoušeno na zdivočelých holubech, na několika akcích na libochovicku. Neuvěřitelné, z jakých výšek padali. Použitá kozlice Bajkal Sporting s trapovým zahrdlením. Se stejným úspěchem je používám na vysoko letící kachny na Ohři.Předem upozorňuji, že tyhle rány jsou už vysoká škola broková a chvíli trvá a hodně patron stojí, než do toho jeden přijde.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Jaku velikost broků na drobnou zvěř???

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Několikrát jsem byl svědkem a účastníkem honu na kachny, kde si pořadatel výslovně přál používání broku 2,75 mm. Ulovená zvěř šla z výřadu na zpracování. Místní chlapi to už znali a ničím jiným nestříleli. Kachny padaly jako hrušky a překvapilo mě, že v sobě nemají jediný brok. V podstatě zhasínaly šokem z plošného nárazu ix malých broků.
Přitom jsem několikrát použil brok 2,5 nebo 3 mm na hřivnáče a vždy když spadl, musel jsem ho zapeřit. Nikdy nebyl zhaslý. Fungovaly a fungují až 3,5 mm
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Jaku velikost broků na drobnou zvěř???

Příspěvek od fesoj »

Pánové, přesná odpověď na Vaše otázky neexistuje ! A to proto, že každé flintě "chutná" něco jiného a někdy byste se divili, jaký rozdíl v krytí dokáže změna velikosti broků třeba jen o 0.25 mm. Je jasné, že na lišku nepůjdu s broky 2,5 mm a na hřivnáče 5,1 mm, některé zásady jsou obecně platné - ale to jemné "doladění" si musí zvolit každý sám na základě vlastních zkušeností s konkrétní zbraní.
Kritériem pravdy je praxe.
dmw
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 25.9.2008, 17:50
Bydliště: Prostějov

Re: Jaku velikost broků na drobnou zvěř???

Příspěvek od dmw »

Jan Slavětínský píše:Několikrát jsem byl svědkem a účastníkem honu na kachny, kde si pořadatel výslovně přál používání broku 2,75 mm. Ulovená zvěř šla z výřadu na zpracování. Místní chlapi to už znali a ničím jiným nestříleli. Kachny padaly jako hrušky a překvapilo mě, že v sobě nemají jediný brok. V podstatě zhasínaly šokem z plošného nárazu ix malých broků.
Přitom jsem několikrát použil brok 2,5 nebo 3 mm na hřivnáče a vždy když spadl, musel jsem ho zapeřit. Nikdy nebyl zhaslý. Fungovaly a fungují až 3,5 mm
Nechtěl bych vyvracet teorii pana Slavětínského, jelikož jeho zkušenosti určitě nedosahují mých, ale u nás někteří pro mě pitomci chodí na kachny s trapovým nábojem a to je už na mne dost silné sousto, protože na druhý den chodím se psem jako pitomec já a dohledávám kachny, které spadnou třeba po 200m letu a podlitiny jaké kachny mají ani nebudu komentovat, je sice pěkně, že broky neprojdou a kachny jsou bez broků, ale ty podlitiny, no hrůza.
Chtěl bych se Vás Jane zeptat, když lovíte těma 2,75mm tak na jakou vzdálenost se loví a jestli se na nástupu řekne bude se lovit na tu a tu vzdálenost a pokud ano, dodržují to střelci? Protože víme jak to na některých lovech chodí, kachny jsou na 70m a něktří po tom perou co to dá a nejlépe ti co mají 7-dmi rané automaty. To je pro ně lahůdka.
Ještě bych chtěl dodat, že hřivnáče lovím 2,75 a 3mm. Ale snažím se lovit do 50m max a to výjimečně.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Jaku velikost broků na drobnou zvěř???

Příspěvek od precechtel »

rovněž potvrzuji, že každé flintě chutná jiný náboj a jiná velikost broku, chce to vyzkoušet na papír a na zvěř. Kdysi sem výhodně nakoupil brokové náboje SelBel zn. Red Star o velikosti broků 2,75 mm a potvrzuji, že z mé kozlice Brno Super 12/70 kachny padaly jedna radost a to i při střelbě na hranici dostřelu. Také znám lovce, co loví kachny trapem, ale je to na kratší vzdálenosti na večerním tahu... Bažanty v bažantnici lze velmi úspěšně lovit rovněž brokem 2,7 mm, broky jsou těsně pod kůží, zvěř hasne šokem a na zvěřině škoda žádná. F.
politice a politikům zmar
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jaku velikost broků na drobnou zvěř???

Příspěvek od Začátečník »

Děkuji všem za zkušenosti. S tím brokem 2,75 mm je to zajímavé. S tím 3mm je to asi tak, jak jsem si myslel. Máte někdo vyzkoušený nějaký rychlejší 3,3 mm brok? V náboji je jich přeci jen o dost víc než 3,5 mm. Obávám se, že dojde na ten minimagnum.
ivik
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: úte 01.3.2011, 21:06

Re: Jaku velikost broků na drobnou zvěř???

Příspěvek od ivik »

několikrát jsem stahoval zajíce uloveného brokem menším než 3.Podlitiny ,že třeba půlka zajíce byla tak akorát pro psa.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Jaku velikost broků na drobnou zvěř???

Příspěvek od Leon »

to si nevybereš letos jsem stahoval dva králíky jeden 3,5mm ten měl rozlámaný všechny kosti a jeden 2,5m a ten byl zase modrej
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaku velikost broků na drobnou zvěř???

Příspěvek od Zdenek41 »

Vždy záleží jak si ten ušák popoběhne a kam ta barva se vyleje. Někdy to bývá brutus. Psa mám :lol:
Lovím 3,75 a 4, když má zajíc mokrou vlnu ani to někdy nestačí...
dmw
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 25.9.2008, 17:50
Bydliště: Prostějov

Re: Jaku velikost broků na drobnou zvěř???

Příspěvek od dmw »

Souhlas se Zdenek41, můj děda mi vždy říkal do konce listopadu se ještě 3,5mm na zajocha dá použít od prosince používej 4-4,5mm dělám to tak a funguje to, dodržuji mysliveckou vzdálenost.
Odpovědět