Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od Leon »

Hull už nejsou a ty poslední dodávky byli nějaký hodně pomalý
CZ 550 american 308win.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od Začátečník »

S výzbrojí jsi na tom dost dobře. Ty Sagy nejsou tak rychlé, jak se píše. Budou mít kolem 380 ms. Myslím, že jsou v testu ve vlákně broky na škodnou. 3,75 mm jsem zkoušel. Moc dobře nekryly, ale to nemusí nic znamenat. Menší brok bych nedával. 3,5 mm už na 60 m rozhodně ne. Myslím si, že to bude o náhodném zásahu jedním brokem a ten musí stačit, takže raději větší.
Hull úplně vynech. Taky v testu a psaná rychlost je jen nafouklá bublina. V reálu jsou výrazně pomalejší. Tady http://www.shotgunpattern.net/shotgun/cartridge/models se můžeš podívat na různé náboje z různých flint. Bohužel se nedá vybrat velikost broků.
Na tvém místě bych našrouboval poloviční a 3/4 choke, vzal 4 mm Fortunu a vyzkoušel. Šance na úspěch je vysoká. Než Sagu, zkusil bych něco od Italů. Nevím, že by v nějakém testu vyšly pomalejší, než se píše. Za pozornost stojí NSI Super caccia. Zajímavá konstrukce. 38g. Má sice košík, ale dost krátký. Na stránce se dá najít, že s 3.9 mm brokem vyšlo dobré krytí i při plném choke. A v Čechách se dá koupit kolem 10 Kč. Je sice 1050 Bar, takže na vyšší tlakovou zkoušku, ale v praxi se normálně ještě dá vystřelit z 12/70.
Když náš minimagnum, tak určitě se 4 mm brokem. Jsou hodně pomalé. Z jedné flinty mi kryjí, z druhé vůbec ne. Jestli můžeš nějak nakoupit na Slovensku, zkus jejich ZVS minimagnum s 3,75 mm brokem. 40g, tlaky normální a je to docela šupka, takže pomalý nebude. Cena velice příznivá. Mně ale z Baikala nekryly a z kulobroku taky ne.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od Zdenek41 »

Tady by jsi měl něco najít i do 100m. Jen nevím zda někdo doveze....
http://www.orlandicartucce.it/

Třeba Over 60 nebo Over 100.
Chudáci vrány.....
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od Marcus.das »

Na tak velkou vzálenost opravdu střílet nebudu-těch 60m je asi opravdu můj limit, nerad bych je mrzačil. Vyzkouším ještě větší broky nejdřiv do papíru, pak na ostro a pokud ty nezaberou, budu raději čekat na nějakou "línou" nízko letící samotářku, než postřelovat ty letící výše. Navíc doba lovu jim končí za 8 dní...
Každopádě díky za rady, až budu mít nějakou rozumnou zkušenost, rád ji hodím na sklo :)
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od roman200 »

Já bych doporučoval si zkusit navrhované střelivo na 60m a to do archu balícího papíru. Potom si připravit papírový obrys letící vrány a jsem přesvědčen, že pak bude dost jasné, že na brokovnici už je to opravdu daleko. Pokud budou ve vitální zóně (trupu) obrysu 2-3 broky 3,75mm, bude to náhoda.
Za sebe doporučuji italské B&P, z mých testů vychází nejlépe, ale na 60m to skutečně není :wink: .
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od pufr »

Přesně tak, Marcus už na počátku mluví i o 80 metrech - a celkem reálně, tam si myslím, že brokový náboj obvyklé konstrukce a obvyklé ráže není řešením a u speciálů 100 metri, "Over100" a podobně zase pro většinu normálních uživatelů kontrastuje obtížnost správného zamíření - zásahu a cena náboje.
Trochu mi na tom vadí, že to není myslivecký ale ani lovecký přístup. I vrána je zvěř a taktika, že po jednom broku nakonec taky někde zhasne :( :x
Lovec, notabene myslivec v situaci, kde ho zvěř "přečůrává" - vyhrává - najde jiné řešení, kde svým umem a důvtipem, dostupnými - mysliveckými - prostředky dosáhne kýženého úspěchu, obávám se ale, že pro střelbu na vránu na 60 - 80 m (tak zněla otázka) to nebude v nákupu desítek vzorků různých druhů brokových nábojů běžné konstrukce a jejich hodnocení při střelbě na 50, 60-80 m - ne, že by se tak nedalo zjistit lecos zajímavého :)
Pufr
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od crif »

Ano, důvtipem a umem. Stačí návnada a něco jako 222,223,22-250......
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od roman200 »

Ano, taky dobré řešení (zvláště pak 22-250 :wink: ). Pokud bude návnada kolem těch 60m, spolehlivá bude i 22l.r. s kvalitním střelivem.
Važme si živých tvorů, stačí to co se někdy nepovede, ale lovit s vědomím, že se to ani povést nemůže :roll: .
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od Marcus.das »

Beru si Vaše rady k srdci kolegové, protože máte pravdu :)
Dotaz jsem vznášel právě z toho důvodu, že se mi vrány nepodařilo přilákat ani na balabány, ani na uhynulého (sraženého) zajíce-hold táhli hřadovat a nehledali hostinu...jinak věřím že by je kombinace 223Rem, a 40gr V-max urychleného na cca. 1150 m/s byl ůčinnější nástroj než jakýkoliv brok. Nechám je tedy už v klidu a do příští sezony budu vymýšlet jinou strategii...
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od Začátečník »

Co do výkonu bude na 60 m 4 mm brok určitě dost a neumím si představit, kam by musel trefit, aby to na vránu nestačilo. Přeci jenom je to relativně malý pták, i když to tak z dálky nevypadá. Ze stejného důvodu je to horší s pravděpodobností zásahu.
Lepší vnadění by možná bylo na balabána sovy nebo jiného nepřítele. Zkušenost s tím žádnou nemám, ale v zahraničí se to někdy používá. Touhle dobou už jsou vrány chytré. Lépe se sbírají zkušenosti hned v červenci, kdy jsou aspoň ty mladé ještě méně opatrné.
Střelu bych dal celoplášť. Po V maxu ti z ní moc nezbyde. Vrána na zemi je malý cíl a 233 snadno uhýbá na stéblech a podobně. Žádná metoda není univerzální.
Taky 17 HMR stojí za zmínku. Za rozumných podmínek se s ní dá střílet i do vzduchu a je rychlá.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od Zdenek41 »

Vrány lovit při hřadu. Pozor excelentně bystrý pták a má čich...
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od beskydak »

Ty Sagy bych taky nedoporučoval. Zkoušel jsem je jak v 16, tak i v 12. V té 12 včetně těch vysokorychlostních a ty byly v rameni trochu více cítit. Jinak všeobecně mizerné krytí s velkými hluchými místy.
Co se týče výkonu v 60m, Klasický brok s V0 375 – 400 m/s má v 60 ti metrech: 4mm – cca 7J, 3mm – cca 2J. Osobně bych na vzdálenost 50 – 60m nic jiného než cca 4mm nedoporučoval. Každopádně ale náboj s otestovaným nejpravidelnějším rozložením brokového shluku.
Něco z vlastních specifických zkušeností. Některé roky, dle disciplíny místních obyvatel v pohazování odpadů ze zabitých domácích zvířat do remízků a hran lesa se nám tady stáhnou několik desítek kusů čítající hejna takových „větších“ vran :wink: Jsou tady pak schopné zůstat i přes zimu, takže je potřeba jim naznačit, že ten nápad není nejšťastnější. Tito ptáci jsou velmi ostražití a přiblížit se ke stromům kde hřadují nebo odpočívají, bývá velice složité. Krajní vzdálenost je kolem 50m, každý další metr je již rizikem zrazení. Lovím tedy ve chvíli, kdy vzdálenost odhaduji na 50m. Ve 12 náboji SaB Minimagnum 4mm, v 16 SaB Black Flash 4mm. Pravidelnost krytí brokového shluku mám v používaných kulobrocích vyzkoušenou u tohoto střeliva jako nejlepší. Po výstřelu jsou vždy pod stromem, ale lovím pouze na blat nebo hruď. Zezadu nikdy. Zkoušel jsem je lovit těmi minimagnumy i v letu, ve vzdálenosti zhruba 60 – 70m, ale výsledek byl nemorální :oops: Ránu někdy značí (asi výjimečně dobré předsazení), ale vždy letí dále, takže jsem toho po pár zkušenostech zanechal.
P.S. Odborná literatura uvádí u počáteční rychlosti broků 350 – 400 m/s postupné zmenšování rozdílů rychlostí, tedy například pro průměr broků 4mm ač s V0 350 nebo 400m, je již ve 100m rozdíl rychlosti podstatně menší. Předpokládám tedy, že zvýšení počáteční rychlosti brokového shluku nebude mít ve větší vzdálenosti viditelnější účinek, ale dle mých zkušeností se zvýšení počáteční rychlosti brokového shluku projeví na horším krytí náboje – je tedy kontraproduktivní :(
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od Marcus.das »

Díky za další info-u nás vrány bohužel nehřadujou-na to mají sousední honitbu, bohuže do naší honitby létají jen za potravou-a místní zeměldělci z těch hejn několika stovek kusů nemají moc radost...
Hold bohužel-nerad bych je jen postřelil a tak zkusím počkat, až poletí níž a vyzkouším ty 4mm broky. Pořídil jsem RC50, rána je to pořádná, tak uvidíme, jak na ty níže letící hejna bude platit...
Samozřejmě ran nad cca. 50m se určitě vzdám, chápu, že nemá cenu zvěř takhle trápit.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od Začátečník »

Taky je problém v odhadu vzdálenosti. Co je pro jednoho 50 m, pro druhého je 60 m. Třeba pokud sedí něco na vršku dobře rostlého smrku a člověk stojí tak, aby mu nezakrývaly výhled větve, je kolem 40 m. U letícího ptáka se vzdálenost rychle mění. Většinou k horšímu.
U toho minimagnumu bych se nedivil, že nepadají ani po 4 mm. Jsou mimořádně pomalé. Zase povětšinou dobře kryjí. Pro brok 3,5 mm bych řekl, že maximum je někde kolem 40 m. Pro Fortunu.
RC jsou určitě to lepší, co člověk může vyzkoušet. Italové dávají brok 3,9 mm. Zkoušel jsem ho v několika nábojích a výsledek vždy lepší, než jsem čekal. Pravda. Čekal jsem úplnou hrůzu. Nedávno jsem ze ZH otestoval na vzdálenost něco málo přes 40 m NSI Superspeed 34 g a Classica 32g. Oboje 3,9 mm. Classica cca 9 broků někde blízko středu a pravidelnější krytí než třeba Corona. Superspeed zhruba 6 broků. Minimagnumem bývá tak kolem 11 broků. Rychlejší broky kryjí, ale s menší navážkou. Docela rád bych, aby mi to někdo potvrdil nebo vyvrátil.
Vrány nerady vítr. Pokud se letí třeba ráno krmit a fouká, létají níž. Zřejmě je u země vítr pomalejší. Pak se někdy spletou a letí tak na hranici dostřelu. Zrovna tak při mlze.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Pánové, starýma Black stárama i v 65- kách a s brokem 3,5 mm jsem sundaval hřivnáče ze smrkového krajáku každou ranou.Jak se ZH,ZPéčkem, tak kolikrát i z kulobroku, když jsem ho tam po ránu uviděl jak sedí u vršku a našoulal. Před časem jsem si z dlouhé chvíle i brokové patrony přebijel ,spíš že mě to bavilo než abych to potřeboval. Dělal jsem to jako děda, do dneška mám uříznutou patronu nad kováním a prachu dávám tu odměrku prachového toulce z patrony. Tak lehce zároveň. Nevážím to a tento způsob funguje kolikátou generaci . I na takto a několikrát přebitý oranžový nebo červený papírák s osmičkou brokem ti hřivnáči na krajáku slyšeli. V posledních letech jsem na něj střelil Coronou ,Fortunou, Hulem nebo Rottweilem ze stejných flint jako dřív a někdy spadne někdy ne.
Nevím jak kdo z vás, ale já mám vlašimský minimagnum 12/70 -42,5g s brokem 3,5 nebo 4 mm oblíbený a používám ho do kulobroků na čekaných a mám s tím střelené lišky i toulavky na vzdálenost za hranici brokové rány a toho si cením.. Podle mě je to dobrá patrona na "pozemní" lov škodné a je jedno jestli má 360m/s nebo 390m/s, prostě platí.
Znal jsem jednoho strýce, který lovíval vrány na hnojništích nebo při výrovi a brokovnicí ráže 24 s 10 kou brokem (3mm). Patrony si přebijel a na ty vrány měl i s míň broky nebo takový smetený a namíchaný všehomix,co mu zbylo,že jim to stačí... a oni mu na čtyřiadvacítku slyšely a na jaké dálky.
Já také každou novou patronu zkusím, jednak ze zvědavosti a taky je dobré vědět. Né všechno na pohled pěkný je i dobrý...Lovu
Odpovědět