Střelivo SB

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Zdenek41 »

SB musela dělat 3,75.Mám je doma sice do 16 starý black star.Do 16 asi magnum neseženu.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Petr1970 »

tak 3mm 12x76-53 gramů hodnotím kladně, 3 bažanti na 4 rány...
2 vysoko, 1 naopak blízko, toho sem jen tak škrábl nechtěně, kdyby to dostal naplno tak ho asi nenajdu..

sem zvědav na další, ještě mám letos 2 akce kde by to mohl být bažant a určitě budou zajíci, letos asi dokončím v kombinaci

3mm magnum 53g
4mm minimagnum 42,5g

na příští rok nakoupím ty 3,5 magnum 53 a zkusím to vzít komplet včetně kachen

rána žádnej extrém, ale mám těžkou flintu:-)..
zasranost jako u SB, takže velká:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Petr 70 - Střílet na bažanty magnumy 53 g se mi zdá zbytečné. Drahá patrona a na normální loveckou vzdálenost v bažantnicích postrádá efekt. Úplně stačí 28g nebo 32g a patrona bez košíku. Je to rychlejší a příjemnější na střílení. Kdo umí střílet tak trefuje vším ,jak 24g tak 53g. Zvěř po ráně padá stejně.
Na kachny nebo na hřivnáče to bude na výšky fungovat dobře. Lovu
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Lotr »

Petře Jan ze Slavětína má pravdu. Loni jsem se maličko unáhlil a v jedné leči, kdy jsem čekal spíš lišku než kohouta, jsem si nabil svoje oblíbené magnumy "s tygrem", jak jim pro jejich potisk říkáme. Vyletěl mi kohout, poměrně blízko, já se tak nějak neudržel a dostal plný zásah. Pohromadě ho držela jen kůže, ani jsme ho nedali do tomboly, protože bychom museli případnému konzumentovi předplatit zubaře. Takže na běžný lov bažantů opravdu ne, tam si vystačíš s běžnou 32g náplní, ale na divoké kachny vysoko nad řekou nebo do bažantnice, kde se loví "po anglicku" opravdu vysocí kohouti, jsou tyhle náboje víc než vyhovující. O liškách na sněhu nemluvě.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Střelivo SB

Příspěvek od pufr »

Mi ty 53g "Tygry" prijdou takove "pomalejsi", mate jiny nazor?
Pufr
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Petr1970 »

no, bylo to vysoko (přes smrky), na blízko vím jak to může dopadnout, z 8 metrů jsem pozoroval slepci co to dostala obyč coronou... obvykle se k blízké ráně nedostanu a když dostanu tak to nechám kousek "popoběhnout"

na jaře to budu všechno zkoušet na 30 m do papíru, abych viděl krytí (košíčky, choke atd..) mám ještě 3mm RC na bažanty 36? gramů...

kachny jsou u nás sakra daleko (a vysoko), se to zvedá přes stromy, tam to příští rok prubnu určitě 53 gramů, prostě víc broků, víc adidas šancí...

pufr: zatím sem vystřelil 6 ran, takže netuším, uvidím jestli bude v prosinci na honech sních, tam je hezky vidět "kam ta rána šla" vím kam sem mířil...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Leon »

53g tygr je bez orel s košíkem a oba náboje jsou strašně pomalý když jsi zvyklej na něco pořádnýho tak že na ty rakety na řece to je jenom na strašení :D
CZ 550 american 308win.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Mě se 53g zdá dost velká štosa a ráz na flintu. Jak na zámky ,tak při používání v kulobrocích ,tak drba na optiku i montáž. To se s kulovou ránou nedá vůbec srovnávat. Magnumy z Vlašimi mají podle katalogu nějakých Vo =360 m/s ale jestli to je pravda???
Pro běžnou myslivost je podle mě dostačujicí košíčková Fortuna 36g , naučit se střílet a předsazovat s ní a potom nehandlovat patrony. Já si jednou koupil Hully a vyrazil ke kamarádovi na Moravu na hon. Nemohl jsem se s tím chytit,prostě automaticky jsem předsazoval zvyklý na Vlašim a těm Hullům stačilo dávat jen polovinu. Jak si to potom člověk namíchá do pásu nebo do kapsy, jen ho to potom rozhodí a naštve.
Také rád zkouším krytí do sněhu. Taková dlouhá zasněžená mez...
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Lotr »

To je o zvyku, jak píše Jan ze Slavětína, navyknu si na jeden náboj a tím lovím, popř. mám své oblíbené a vím jak s nimi zacházet. SellBell je obecně maličko pomalejší, ty Hully jsou taková novinka, výrobci experimentují s rychlejšími prachy, patrony jsou víc nadupané a nemusí se tolika předsazovat, je to jakási snaha vyjít vstříc zákazníkům, aby se nemuseli namáhat víc předsazovat (rozumněj, těm, co neumí střílet :twisted: ) a hlavně s tygrem jsou fakt dalekonosné, zkuste si to někde na sněhu, budete se divit.
Samozřejmě záleží taky na použité flintě, v obyčejném loveckém Bajkalu tygr kopaly jak sviňa, po výměně za Sporting s nimi můžeš díky kompenzátoru a měkčí botce střílet celý den. Ale omýláme to tady pořád dokola, každý si musí se svou flintou vyzkoušet sám, co mu vyhovuje.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Střelivo SB

Příspěvek od dalas »

Vyjdeme-li z toho co uvádí sell bell ,tak magnum 53g má rychlost 370 m/s a emergii shluku 3630 J, nejrychlejší plast vega 34g s ryclostí 390 m/s jen 2590J a bájná corona 32 g, 385m/s má 2370 J. Těch více jak 1000J je sakra znát. Občas jsem 53g magnumy použil v IŽ s pevným zahrdlením 0,5 a 1. Po pár ranách byl prostředníček oteklej od lučíku. Tak jsem flintu nemol držet za krk, ale jen tak brnkat jak na harfu. Fakt ale je, že ten shluk to je lavina. Jednou se mi díky zmrzlým prstům podařilo zatuplovat. Chudák zajíc chytl obě. Hned jsem si jej označil, protože by byla hanba jej někomu dát. Závěrem bych to zhodnotil asi takto, je o něco pomalejší, ale i na dlouhé vzdálenosti díra mezi broky není.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Začátečník »

Docela by mě zajímalo, jestli jste někdo zkoušel, jestli od té samé firmy a ta samá rychlost broků, kryje stejně s košíčkem nebo bez. Já jsem to zkoušel ze staršího Baikala 27 u SB a nějak jsem nenašel rozdíl nebo možná byl košíček horší. Vystřelil jsem 3,5 mm papírák 34g, 32 g Coronu a 36 g Fortunu. Corona a Baikal 27 jsou asi jedna z nejběžnější kombinace u nás. Pro mě je to skoro nejhorší partona, která se do toho dá dát. Broky letí v několika shlucích a na terči je hodně nepokrytých míst. Fortuna je ucházející. Lepší než papírák. Asi nejlépe mi vyšel z kolegova IŽ 27 Lord, ale ten je pomalejší. Musím ho zkusit ještě ze svého. Kdysi jsem zkoušel vystřelit 3,3 mm Rottweil. Ten má kolem 375 m a kryl skoro dokonale. Co se týče rychlých broků, nelítá z toho dobře nic. Nějakou rychlou Itálii jsme zkoušeli i ze ZH, když se s tím kolega nemohl trefit. Naprostá katastrofa. Přesněji. Hrozně to rozhazuje a ještě nepravidelně ( RC a tu druhou si už nevzpomenu). Třeba levná Saga High Speed 3,5 mm rozhazovala z Baikala i ze ZH hodně, ale relativně pravidelně. Možná jsou tyhle patrony do moderních flint s chocky, ale ze tří flint ( 2 IŽ 27 a jedno ZH), které jsme zkoušeli, to nědělalo dobrotu ani z jedné. Věřím tomu, že pokud má někdo štěstí a rozhazuje to víc a ještě pravidelně, má s tím na blízko i větší úspěšnost. Podle mě, hraje roli i délka hlavně, která taky ovlivňuje výslednou rychlost broků. Ze ZH kulobroku kryje 3,5 mm Fortuna téměř perfektně. Problém je, že ty laufy kryjí dost málo, tak je to tak na 35 m a to ještě jen na lišku. Na kunu už by to chtělo menší brok. Velice dobře mi vyšel na 40 m 4 mm minimagnum z IŽ. Z kulobroku to bylo sice použitelné, ale horší. Podle toho, co jsem zkoušel, mi vychází, že chodit na kachny s nábojem s 32 g broků je hodně na hraně. Chce to disciplínu na nestřílet daleko.
Jinak. Ty dvě IŽ, ze kterých jsme stříleli, měly každá jiné hrdlení. Jedna plné a polovic a druhá 3/4 a polovic. Mezi 3/4 a plným jsem nepozoroval rozdíl.
To, že chybí minimagnum v 16 je docela škoda a SB by se nad tím měla zamyslet. Určitě by to téhle ráži zase zvedlo oblibu.
Ptal jsem se na minimagnumy s 3,75 mm brokem a SB je dělá nárazově. Je třeba vychytnout dobu, kdy jsou skladem.
Náboj s 53g broků je určitě výhoda, ale když člověk střílí daleko, je už problém odhadnout předsazení a je taky potřeba nestřílet moc malý brok, protože už nemá dostatečnou účinnost. Už 2 lidi mi řekli, že po první ráně 53 g nejsou schopní se dost rychle vzpamatovat, namířit a dát druhou. Proto střílí maximálně 42g. To je určitě individuální, ale něco na tom bude.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Zdenek41 »

Já mám pouze 16 flinty.A někdy si připadám jak,když střílím slepejma.Bude to rukama?S 12 od kolegů střílím v celku obstojně na asfalt.Do ZP cpu většinou juniory.Do staré vídenačky taky.No žádná sláva.Navc ta má 65 komory a obě hlavně jsou značeny bez kule.Zkoušel jsem to na papír háže to ze strany na stranu.
Nedoporučí tu někdo něco lepšího do 16.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Začátečník »

Něco podobného jsem řešil u brokové dvojky 20. Firmu ani nevím. Je památeční, proto jí vůbec mám. Komory má 65, proto je výběr střeliva ještě horší než do 16. Hrdlení má na obou hlavních plné. Možná to bude i u té 16, když to nemá kuli. Já jsem zkoušel střílet ledacos. Řada z toho chodila přesně tak, jak bylo popsáno. Doleva nebo doprava. Je to nevýhoda dvojek oproti kozlicím, kde stačí prostě střílet výš a nebo níže. Nakonec z toho byl nejlepší klasický Red and Black. Zkusil bych Black Flash. Ten nemá košík a pak ten Red and Black. Nepíšete délku hlavní. Předpokládám, že to bude klasika. Dejte schválně vědět, jak to dopadlo.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Lotr »

Už ani ty Special Slugy nejsou co bývaly. Dostal jsem od kamaráda e-mailem zprávu, 3x se pokoušeli vystřelit jeden náboj, ani jednou rána nevyšla. Zřejmě vadná zápalka, prach tam je, ostatní je též v pořádku. Prodejce slíbil reklamovat, počkáme si na výsledek. Omluvte kvalitu fotky.
SELHANÝ SLUG 001-001.jpg
SELHANÝ SLUG 001-001.jpg (81.52 KiB) Zobrazeno 11055 x
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Začátečník »

Našel jsem vcelku zajímavou stránku http://www.shotgunpattern.net/. Jsou tam i naše brokové SB.
Odpovědět