Nákup brokového střeliva v zahraničí

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
milan 04
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: pát 20.7.2007, 7:33

Nákup brokového střeliva v zahraničí

Příspěvek od milan 04 »

Na foru se často objevují dotazy,kde koupit brokové náboje té či oné značky a za kolik. Dnes není problém zajet třeba do Rakouska či Německa, kde se dá tato munice koupit asi s nesrovnatelným výběrem jak značek, tak typů. Máte někdo zkušenosti s tímto nákupem a co je k tomu potřeba u nás za povolení a co vyžadují prodavači v cizině?
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Nákup brokového střeliva v zahraničí

Příspěvek od Marpie »

Taky by mne zajímalo jestli už nemá někdo zkušenosti s nákupem brokového střeliva v zahraničí? Konkrétně by mne zajímalo Polsko. Vím že jejich munička Fam - Pionki dělá plastové náboje v délkách 65 což by mělo dobře fungovat v českých automatech a dělají je v ráži 12 i 16 ale k nám je asi nikdo nevozí. Známý právě shání krmení pro automat a papírové 12/65 mu to občas nepřebije a vím že jiný známý kdysi nějaké Fam - Pionky do automatu sehnal a chválil si je že mu to jediné přebíjí bez problémů.
Naposledy upravil(a) Marpie dne čtv 05.1.2017, 12:13, celkem upraveno 1 x.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
munition
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: stř 19.6.2013, 19:47

Re: Nákup brokového střeliva v zahraničí

Příspěvek od munition »

Nákup střeliva v zahraničí je možný v základě dvěma způsoby. Buď na základě zbrojního průvodního listu pro dovoz střeliva, který vydá příslušný útvar policie, nebo na základě evropského zbrojního průkazu. Při druhé variantě jsi však oprávněn nakupovat pouze střelivo do zbraně, kterou máš zapsanou v EZP, a to v přiměřeném množství( které je dovozováno podle účelu cesty do zahraničí se zbraní, tedy lov nebo sport) Neměl bys tedy kupovat paletu střeliva, ale spíše krabičky nebo kartony :) Vyřízení EZP je formalita a máš na něj právo, pokud jsi držitelem našeho ZP. Žádost stojí 700Kč plus 100Kč za každou zbraň, kterou do něj chceš zapsat.
Osobní zkušenost nemám, ale známý na EZP v Polsku střelivo bez problémů nakupuje.
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Nákup brokového střeliva v zahraničí

Příspěvek od vlady »

Asi to ma kazdy stat jinak, ale na Slovensku na EZP nekoupis ani zapalky, o prachu nebo nabojich ani nemluve. Da se to ale resit, pres znameho v danem state, ktery je koupi a pak Ti je proda.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Nákup brokového střeliva v zahraničí

Příspěvek od Marpie »

Asi to bude chtít zajít v Polsku do konkrétní prodejny a tam se poptat. Je fakt že když jsem na Slovensku kupoval brokovnici (od soukromého prodejce) tak na EZP mi v ofiko prodejně střelivo do zbraní, které jsem v EZP měl, prodat nechtěli, tak mi ho nakonec koupil ten chlapík od kterého jsem bral tu flintu. Já EZP momentálně nemám - už mi vypršel po jednom prodloužení a další jsem ještě nežádal aby mi zbytečně naprázdno neplynula platnost, ale ten známý co to shání do automatu 100% EZP má a do Polska to má taky kousek.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
munition
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: stř 19.6.2013, 19:47

Re: Nákup brokového střeliva v zahraničí

Příspěvek od munition »

Je, možné, že si to opravdu každý stát vykládá jinak. U nás na to ministerstvo vnitra pohlíží takhle:
(stanovisko okopírované ze stránek MVCR)

odbor bezpečnostní politiky
Nad Štolou 3
170 34 Praha 7
Praha 21. července 2014
Stanovisko k nabývání střeliva pro zbraně kategorie A, B a C na území České
republiky cizincem, který je držitelem evropského zbrojního pasu
Právní úprava § 49 zákona o zbraních výslovně neuvádí oprávnění cizince, který do
České republiky cestuje se zbraní zapsanou v evropském zbrojním pase, nabývat na
jejím území střelivo. Nicméně z logiky věci lze dovodit, že taková osoba, která
oprávněně do České republiky se zbraní (zbraněmi) zapsanou v evropském zbrojním
pase cestuje, může střelivo v rámci naplňování účelu, za kterým do České republiky
cestuje, nabývat do vlastnictví rovněž koupí, darováním, popř. je přebíjet.
Takový závěr lze vyvozovat především z této formulace ustanovení § 46 odst. 8
zákona o zbraních: „… pro držitele evropského zbrojního pasu platí ustanovení
tohoto zákona o oprávněních a povinnostech držitele zbrojního průkazu
přiměřeně.“. Je tedy zřejmé, že při naplnění podmínek zákona o zbraních je třeba na
držitele evropského zbrojního pasu, který na území České republiky se zbraní
cestuje, pohlížet jako na oprávněného držitele zbraně a střeliva dané kategorie (k
tomu srov. § 46 odst. 5 a 6 zákona o zbraních). Pokud jde o jeho práva a povinnosti,
je nutné je přiměřeným výkladem odvozovat z obdobných oprávnění a povinnosti
držitele zbrojního průkazu. Takový postup se evidentně týká i těch ustanovení (§ 28
zákona o zbraních) umožňujících držiteli zbrojního průkazu příslušných skupin (zde
je třeba přiměřeně vyjít z účelu, ke kterému je zbraň držitelem evropského zbrojního
pasu na území České republiky přepravována) nabývat do vlastnictví střelivo.
Rovněž lze upozornit na ustanovení § 49 odst. 1 zákona o zbraních: „Evropský
zbrojní pas je veřejná listina, která jeho držitele opravňuje při cestách do jiných
členských států vézt s sebou... střelivo do této zbraně v množství odpovídajícím
účelu použití...“. Je evidentní, že z hlediska zákonodárce je klíčové umožnit držiteli
evropského zbrojního pasu naplňovat (a tedy i dosáhnout) účel, ke kterému má být
dané zbraně použito. Nebylo by tedy zcela logické, pokud by se takovémuto
legitimnímu použití zbraně bránilo v podstatě nahodile v závislosti na tom, zda-li
cizinec před cestou do České republiky adekvátně odhadl množství střeliva, které s
sebou na základě evropského zbrojního pasu doveze.
Na druhé straně však zákon o zbraních ani v tomto ohledu neumožňuje zneužívání
institutu evropského zbrojního pasu např. k obcházení institutu zbrojního průvodního
listu pro trvalý vývoz (§ 44 zákona o zbraních), či dokonce obcházení právní úpravy
přepravy zbraní a střeliva podnikatelem v oboru zbraní a střeliva (§ 50 zákona o
zbraních). Jinými slovy, účelem zakoupení střeliva v České republice cizincem na
základě evropského zbrojního pasu smí být právě toliko jen realizace např. sportovní
střelby, lovu apod., tj. účelu, pro který byla zbraň cizincem dovezena. Tomu odpovídá
též oprávnění cizince zakoupit po předložení evropského zbrojního pasu (resp.
dalších dokumentů podle § 46 odst. 5 a 6 zákona o zbraních) střelivo jen pro danou
zbraň zapsanou v jeho evropském zbrojním pase, a to v množství (řádově)
odpovídajícím účelu jejího možného použití v České republice.
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Nákup brokového střeliva v zahraničí

Příspěvek od sara »

Mám dotaz ohledně současné legislativy . Jak je to s dovozem 1kg střelného prachu , např. z Rakouska?. Sara
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Nákup brokového střeliva v zahraničí

Příspěvek od pufr »

V Rakousku byl (loni) a snad stále je prach volně prodejný (stejně jako ostatní komponenty nábojů).
Pufr
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Nákup brokového střeliva v zahraničí

Příspěvek od sara »

Pufr dík. Já jsem prach, hlavně Vihtavuori, nakupoval v Rakousku před lety bez problémů často. Ale apriori předpokládám, že jsou , jak jde čas, jednoduché věci pro běžného občana stále víc komplikovány, tak se tady radši ptám. sara
Odpovědět