Nejednotná jednotná střela

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Nejednotná jednotná střela

Příspěvek od fesoj »

Před lety jsem ve Střelecké revui četl o prazvláštních jednotných střelách. Šlo o jádro zalité v plastiku, podobně jako S.-ball plastik, ale jádro bylo olověné a skládalo se ze 6 válcových výsečí, které držel pohromadě jen ten plastový obal. Při zásahu kosti to údajně mělo držet pohromadě, při průchodu měkkou tkání se plastový plášť svlékl a každá část jádra šla jinam. Při testování střelbou do krabic naplněných hlínou o hranách 25x25x25 cm tyto krabice snad měly "podstatně zvětšit svůj objem", což se nestalo při použití jakýchkoliv jiných jednotných střel. Neumím si představit, jakou fašírku to asi musí udělat ze zvěřiny, ovšem stopefekt by asi byl 100% i při hůř umístěném zásahu. Vyrábět to měla nějaká italská munička. Ovšem četl jsem o tom opravdu móóóć dávno a od té doby nikde ani zmínka... Ví o těchto střelách někdo něco víc ?
Kritériem pravdy je praxe.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Nejednotná jednotná střela

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Je to asi 26-25 let zpět, co jsem jako náctiletý potkal s p. Librou (okolo roku 1985), autor Snailu, a v té době konstruoval jednotné střely v ráži 12, které měly ocelové jádro ze tří nebo čtyř k sobě slisovaný segmetů a celé to bylo zalito v plastovém obalu červené barvy, nábojnice snad taky plast, ale tož si přesně nepamatuji. Hrot oceli trochu vyčníval dopředu. Po obvodě měl plast této střely šikmé drážky tak, jako to střela Brenneke. Nepodkládalo se to už myslím filcem. Sám uváděl, že se je pokoušel nabídnout v té době SaB Vlašim. Neprorazil, protože byla udajně provedena zkušební střelba z nějaké testovací brok hlavně a naměřený rozptyl měl být na 100m 40cm, což prý nesplňovalo standard tehdy zavedeného náboje SaB Plastik. Uváděný počet ran použitý k měření nevím, ale bylo to dost vysoké číslo - snad až 100 ran. Osobně si myslím, že se tehdy zalekli prachů, který by za patent dostal a je otázka, zda se někým nebo něčím neinspiroval v zahraničí a saB mohlo mít i nějakou obavu z patent práv. Několik výrobku u tehdejší době uvolnil do "provozu" svým známým a skutečně jsem byl jako honec při vyvrhování lončáka zasaženého tímto střelivem. Na výstřelové straně byly jasně vidět výstřelové otvory po jednotlivých částech jádra. Kus byl zasažen na střední až trochu zadní komoru a výstřelný rozptyl jader byl velikosti cca mé otevřené dlaně.
Možná by k tomu něco napsal sám, ale pochybuji. Rozhodně některé jeho konstrukce byly zdařilé. Třeba je na foru nějaký pamětník z NP SaB a něco k tomu řekne.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Nejednotná jednotná střela

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Josef ,přesně vím o čem mluvíš, tu Revui mám do dnes doma ,specielně kvuli článku o této střele. Před léty mě jednotné střely do brokovnic zajímaly a sbíral jsem je. Jednalo se o střelu "Ferrandi" - olověný válec složený ze šesti výsečí zamačknutých mezi dvě plastová pouzdra s obvodovými vodícími kroužky. Takový "špunt od šampusu"..
Tehdy tam psali, že to má přesnost, výbornou ranivost a hlavně a to je důležité, že se ta střela při minutí cíle rozkládá při průchodu přes překážky a ztrácí energii a dostřel. V podstatě u ní řešili bezpečnost střelby. Je faktem, že se tyto náboje, ani po revoluci, neobjevily na našem trhu a těžko říci, jesli je dnes Italové vyrábí. V podstatě něco podobného dnes dělá DDupleks - Rossa 32g. Tam je ale jádro ocelové a obráběním upravené tak ,že se po nárazu rozkládá a odděluje a každá střepina působí samostatně.
Také je potřeba si uvědomit, že každý stát má svojí legislativu a co je někde zakázáno, jinde je povoleno.
V Rusku s tím loví medvědy, v Africe podobné střelivo používá doprovod pro rány na blízko a jako sebeobranu před postřelenou zvěří. Tam je vyžadována vysoká ranivost a účinek na těžkou zvěř ... Lovu zdar
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Nejednotná jednotná střela

Příspěvek od Petr1970 »

co sem slyšel tak p. Libra a jeho Snail dojel na papíry.. princip měl vymyšlen dobře, ale v CZ cezkokstanu kdo zaplati zkusebnu a znalce... takze to vyšumělo.... měl i pokus o patent 9mm snailu... průboj všeho....

takže buď jsou v tom socan-žido-bolševic-kapitalisti co mu to zarazili... nebo tak nějak..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Odpovědět