Jednotná střela

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jednotná střela

Příspěvek od Začátečník »

Dostal jsem pár kusů jednotných střel od SB 20x67,5. Žluté, plastové. Je na nich prase. Krabičku nemám a na stránkách už je nemají. Nevíte někdo, z jakého zahrdlení se dají střílet? Předem děkuji.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Jednotná střela

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Ty žluté 20ky se sférickou střelou mám také a střílím je ze Sauerky s 0,5 a 3/4 zahrdlením. Doporučuji jednu kuli z náboje vyndat a zkusit jí nechat volně propadnout laufem. Nesmí se zaseknout !! Potom je použitelná. Totiž, ta sférická střela se nezmáčkne a hlavni nepodá. Toto je jednoduchá zásada.
Co se týče 16ctek, zůstal bych věrný Brenekům od RWS a našim Slugům. Všechny ostatní, hlavně italské a turecké výroby bych se obával B+P, yawascalar apod. Ty náboje jsou ládovány na 1050 Barů a 16ky brokovničky našich chrabrých kancobijců by je nemusely zmáknout. Lovu zdar
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednotná střela

Příspěvek od Jirka83 »

Nechci být hnidopich, jednotnou střelou jsem v životě vystřelil párkrát do papíru a to bylo vše, ale pokud není střele alespoň trochu vedená v hlavni (volně propadne), tak bych očekával dost velkej rozptyl a tím pádem asi i nepoužitelnost k lovu... Jaký to má rozptyl třeba na 35m?
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Standa T
Nový návštěvník
Příspěvky: 35
Registrován: pát 16.10.2009, 16:44
Bydliště: Tábor / Vojkov

Re: Jednotná střela

Příspěvek od Standa T »

Jak plastik, tak Slug SB mi prošli 16-kou s plným zahrdlením (Z-ka) bez následků.
Mám i pár Yawascalarů - tak to je raději použiji do bajkalky po tátovi s polovičním zahrdlením :(
dvojka CZ16/16, Mauser 7x64, + po tátovi dvojka Bajkal 16/16, a letos po strýci Mauser 8x57S
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Jednotná střela

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Jirka 83- jak z které flinty. Logicky by člověk myslel,že to tak je, ale není to pravidlo. Kolegovi ruská IŽka s tou kuličkou střílí úžasně. Z mé hamerlesky s tím na brokovou vzdálenost trefím kýbl.
Nutno říci, že to jsou náboje z 90.let a v podstatě po dlouhé době vyrobená jednotná střela pro 20ku od SB. Také bráno v potaz, jaké flinty jsou v tu dobu mezi myslivci. Žádné výměnné čoky atd. Aby to ty staré křapky zvládly, tak se vyrobyla kulička, která volně projde každou hlavní a s menším průtlačným odporem a tlakem než klasický brokový náboj. Potom přišla výroba dovážených brenneků a nabijených v SB, které později nahradila domácí konstrukce střely a levnější, special Slug.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Jednotná střela

Příspěvek od fesoj »

Nemohu si pomoci, ale dřív, když jednotné střely do dvacítky ke koupi nebyly, lil si je děda sám pomocí kleští. Přesnost prý byla velmi dobrá. Ale hlavní výhoda byla, že šlo o duté střely /typ Ideál/, které šlo bez obav použít do zbraně s jakýmkoliv zahrdlením.
A pro Jirku 83 - staří lovci používali běžně střely sférické, které by normálně propadly hlavní, ale před jejich laborací do náboje je zabalili do jemné naolejované kůže, čímž docílili perfektní utěsnění a samozřejmě i vyšší tlak, tudíž i průraznost bez negativního vlivu na bezpečnost střelby. S trochou nadsázky lze tvrdit, že šlo o předchůdce dnešních podkaliberních střel.
Kritériem pravdy je praxe.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jednotná střela

Příspěvek od Začátečník »

Děkuji všem za informace. Jeden náboj rozeberu a vyzkouším.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Jednotná střela

Příspěvek od Petr1970 »

fesoj: a jejich předci to sypali horem na volno a pak rozklepávali "nabijákem" nebo čím:-)
princip je furt stejnej:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednotná střela

Příspěvek od Jirka83 »

to fesoj - Pokud zvětším průměr podkaliberní střely tím, že ji omotám čímkoliv, tak docílím toho, že je dobře vedená v hlavní, jakmile jí opustí, pak se děje vůle boží... :-) Tady bych nějakou přesnost očekával, ale u střel, které volně propadnou hlavní už ne... Obecně nejsem zastáncem lovu jednotnou střelou, možná proto ta skepse... :-)
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Jednotná střela

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Já mám například kleště na lití sférických střel pro r. 16 . Kule volně propadá hlavní běžných brokovnic (ZP, ZH u rusaček). Abych vylepšil přesnost , hlavně vedení střely v ose, tak jsem z prvu z teflonu dělal takové kalíšky, které jsem dával na lunt a do nich kuli. Jenže teflon došel a je to drahá záležitost, tak jsem začal používat obyčejné korkové špunty od vína. Výsečníkem je srazím na průměr 16,5 , upraveným nástrojem ze předu udělám jakýsi kráter ve kterém sedí kule a přátelé, chodí to výtečně. Střela má hmotnost 20g a na 30 kroků to prostřeluje 20 cm jívu. Samozřejmě mohu používat a používám normální současné tovární střelivo, ale v tomto je kus nostalgie a starých časů. Spíš v tom vidím jakousi kondiční ránu pro potěšení než s tím za každou cenu lovit, i když s tím kolega má střelených několik divočáků. Já 16ku už nemám. Lovu zdar.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jednotná střela

Příspěvek od Začátečník »

Rozebral jsem jeden náboj. Aby to nemusel dělat nikdo další, píši zjištěné. Žlutá plastová nábojnice s obrázkem prasete. Délka 67,5. Jan Slavětínský měl pravdu. Skutečně je v něm úplně primitivně jen koule o průměru zhruba .538. Hlavní bez problémů propadne.
Jaká jednotná střela ze současné produkce je ještě dělaná stejně?
Jen pro zajímavost. Jaký průměr střely už je vhodný pro přebíjení ráže 20 do košíku po vysypání broků?
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Jednotná střela

Příspěvek od Toma »

20 cm jívu na 30 metrů?Viděl jsem střílet doma litou jednotnou ve 12ce(hladký ogivál ,a vevnitř to mělo podélné žebro)určitě jste to viděli.Lauf zhruba 10 cm od topolu průměru tak do patnácti centimetrů.Zůstala v něm.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Jednotná střela

Příspěvek od fesoj »

Petr 1970 - ty střely do předovek, které se rozklepávaly nabijákem , se jmenovaly tuším Minie a nešlo o střely sférické. Měly tvar válce vpředu zaobleného a vzadu dutého. Ta dutá část se po úderech nabijákem roztáhla a těsnila.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Jednotná střela

Příspěvek od roman200 »

Střela Minie je střela expanzní a do vývrtu se nenatlouká, funguje podobně jako diabolka ve vzduchovce. Tlakem plynů se zadní část roztáhne a těsní ve vývrtu, viz níže.

Obrázek
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
kica7
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: stř 14.9.2016, 16:59

Re: Jednotná střela

Příspěvek od kica7 »

Zdravím, mám dotaz ohledně jednotné střely do brokovnice ráže 12 . Doporučili by jste mi, jako začínajícímu myslivci nějaké střelivo prosím ?? Děkuji
Browning X-Bolt Hunter 30-06 Spr.
Baikal IŽ 27 EM - 1C
Odpovědět