CHEDDITE 100 METRI Patent

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
peter 29
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: ned 17.10.2010, 18:35

CHEDDITE 100 METRI Patent

Příspěvek od peter 29 »

Ma niekto skusenost s tymto strelivom? Vysoko kvalitné Talianske brokové strelivo CHEDDITE. Pri strelive 100 METRI Patent sa košík s brokovou náplňou otvára až pri 60-70-tich metroch!!!Do tejto vzdialenosti sa strelivo správa ako jednotná strela. je to pravda? Prakticke skusenosty,?
Uživatelský avatar
Miloš Bukoven
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: ned 22.4.2007, 0:48
Bydliště: Levice

Re: CHEDDITE 100 METRI Patent

Příspěvek od Miloš Bukoven »

Ja som si asi pred 4 rokmi tiež v nádeji na "ďalekonosnú" brokovú streľbu zakúpil krabičku (10 ks) tohto streliva, broky 3,0 mm. No po praktickom odskúšaní tohto streliva som zostal dosť sklamaný, :oops: z mojej GB kozlice Brno 502.10 a tiež aj z brokovej kozlice Kettner kal. 12 mi bol opakovane brokový zhluk na cca 75-80 m asi 40 cm pod zámerným bodom. Pri skúšobnom výstrele asi na 50 m bola v papierovom terči len jedna veľká diera ako po jednotnej strele (košík), taktiež zhruba 40 cm nízko. Takže pre mňa osobne z mojich zbraní pre poľovnícke účely nepoužiteľné.... :cry: Ešte mám asi 5 ks. Týmto samozrejme netvrdím, že je to zlé strelivo. Možno z niektorých zbraní to môže mať krytie na veľké vzdialenosti výborné. Je to však potrebné vyskúšať, no a samozrejme predajca Ti 1-2 náboje na skúšku nepredá a kupovať 10 ks krabičku nie práve lacného streliva a potom zistiť, že to nie je ono...
Takže som zostal pri odskúšanom a mnou v praxi overenom brokovom strelive 42,5 g Sellier Bellot, 12x70 minimagnum 4 mm. (červená plastová nábojnica s tigrom). Aj do 50 m z krátkej 60 cm hlavne môjho guľobroku s plným zahrdlením líšky veľmi dobre počujú...
BRNO 502.10 kal.30.06/12+Meostar R1r 3-12x56RD
CZ 550 Lux kal.30.06+Kahles CSX 3-12x56
CZ 453 Lux kal.22 LR+Artemis 2000 1,5-6x42
KETTNER CHAMPIONE kal.12/12 x 70
SLAVIA 630 kal.177 (4,5 mm)+Delta Optical 4x32AO
Leica LRF 900 SCAN, Suzuki Samurai 413JX
hofi
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: stř 04.1.2012, 15:02
Bydliště: Náchodsko

Re: CHEDDITE 100 METRI Patent

Příspěvek od hofi »

Dostali jsme od známého asi tři patrony cheddite 100 METRI velikost brohu mislím 3,5mm jedna zkušební rána z YŽ 18-EM-M na 50m do papíru,a jen díra o prúměru 5cm a 10cm pod záměrným bodem,druhá rána 12kg lišák 70 kroků odběhl asi 30m od nástřelu, jednu máme ješte doma přemíšlím že bych si krabičku koupil na posed do kulobroku ideální na škodnou :) ale zákon schválnosti kdyš ho dám do komory tak me pújde liška pod žebříkem a to nevim nevim jak by dopadla kdyš se to do 50m chová jako jednotná střela.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: CHEDDITE 100 METRI Patent

Příspěvek od michalos »

A není to omezené taky do určitého zahrdlení kvůli tlakům nebo něco takového když ten košík drží tak pohromadě..???
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: CHEDDITE 100 METRI Patent

Příspěvek od mikis »

No vtip je v tom že ten košík vypadá jako obrácenej... jako že letí dnem napřed a proto z něho ty broky hned nevypadnou... po čase se patrně kousek otočí a broky z něj vyklouznou... koukněte na obrazek... takže se zahrdlením to asi nic moc společnýho mít nebude...

http://www.chedditeitaly.com/en/prodott ... calibro=12
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: CHEDDITE 100 METRI Patent

Příspěvek od mikis »

Koukám že dělaj taky 60 metru... ty mají slabší dno...tedy je košík zpředu lehčí a rychleji se otočí a i broky vypadnou dříve... jiné vysvětlení jak funguje nemám... a osobní zkušenost taky ne :)
hofi
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: stř 04.1.2012, 15:02
Bydliště: Náchodsko

Re: CHEDDITE 100 METRI Patent

Příspěvek od hofi »

Na tlaky v komoře by to mít vliv nemělo chová se to jako plastik takže nevidím problém v zahrdlení :) ale jak z košíku broky vyletí taky nevím asi to bude tak jak popisuje mikis.
poostmen
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: pon 02.1.2012, 10:47
Bydliště: Bystřice nad Pernštejnem

Re: CHEDDITE 100 METRI Patent

Příspěvek od poostmen »

Rád bych se zeptal, kde by se takový náboj dal u nás koupit, rád bych to vyzkoušel na škodnou
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: CHEDDITE 100 METRI Patent

Příspěvek od pufr »

Jsou to dva košíky nebo spíš zátka s okrajem a obrácený - vpředu uzavřený kontejner - zasunuté do sebe - zadní dovnitř do předního - uzavřené pouzdro. U střel letících rychlostí blízkou rychlosti zvuku je sací odpor na zadku střely majoritní složkou aerodynamického odporu. A tak "časem" ten zadní košík - se zátkou - sací odpor vytahne a pouzdro je tím otevřeno. Z předního košíku se pak bez větších vzájemných interakcí (v porovnáním se situací na ústí hlavně) broky uvolní. U 60metri je zadní zasunutý "okraj" kratší a je proto vytažený dřív.
Rychlosti jsem u 100 metri měřil už před několika lety, pokud se pamatuji bylo to kolem 450 m/s. Proto aby si broky zachovaly i ve vzdálenosti 60 nebo 100 m slušnou průbojnost musí mít tak 4 mm nebo víc - ale to snad Cheddite tak dělá.
U starší verze vypadaly ty kontejnery trochu jinak a na krabičce bylo doporučení nepoužívat větší zahrdlení než 1/4 - asi aby se neporušilo spojení plastového pouzdra už v ústí hlavně.
Vše je tu už někde na fóru popsáno :)

Kde dnes u nás koupit nevím
Pufr
veit
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: úte 31.7.2012, 14:43
Bydliště: Jižní Morava

Re: CHEDDITE 100 METRI Patent

Příspěvek od veit »

Od podzimu testuju náboje Cheddite 100 metri. Podařilo se mě je sehnat na Slovensku s brokem 3,5 mm.

Náboj jsem vykuchal.
Broky jsou uloženy v kontejneru, který je ale otočeny. Přední část kontejneru (která jde do komory) je zesílená na cca 4 mm. Za kontejnerem je plastová kruhová ucpávka, která je volně vložena do nábojnice a za ní už je střelný prach. Ucpávka nijak neuzavírá kontejner.

Nejprve jsem provedl test na střelnici.

Na padesát metrů je to vždy díra jak po jednotné střele. Občas se vyskytne i průstřel od 1-3 broků. Celkem jsem tak vystřelil 7 ran. Na tuto vzdálenost je rozptyl cca 15 cm a pokles proti záměrné u cca 15 -20 cm.

Na 75 metrů jsou broku v kruhu cca 50-60 cm. Krytí je rovnoměrné bez hluchých míst. Vystřelil jsem 5 ran z kulobroku Merkem B-3 a Bajkalu IŽ 27. Měnil jsem i čoky od cylindru po ½ . Změna čoku nemá vliv na krytí (alespoň jsem žádný zásadní rozdíl nepozoroval) Pokles brokového shluku číní již cca 20-30 cm (špatně se to odhaduje)

Na 100 metrů jsou broku v kruhu cca 100 cm. Vystřeleno 5 ran. Abych si ověřil, že zvěř o velikosti zajíce zasáhne dostatečné množství broků nalepím si na hnědý balící papír obdélník z bílého papíru o rozměru 10 x 40 cm. Při pokusu to bylo 4-7 broků, snad O.K. Brokový shluk má pokles cca 50 cm , tak že je třeba s tím počítat a záměrnou zvedat.

Nezkoušel jsem průbojnost a to byla chyba!!!!!!

Praktický účinek na zvěř

Nejprve jsem střelil dvě straky na vzdálenost 72 a 76 metrů (měřeno dálkoměren). Obě straky na fleku a hromada peří.
Třetí straku jsem střílen na 100 metrů. Po zásahu spadla na zem začala se třepat a posléze poskakovat. Dal jsem ještě dvě rány než zhasla. Zde jsem trochu znejistěl.

První zklamání přišlo při lovu lišky. Čekal jsem opět v křoví u větrolamu na straky. Ve vedlejší sdružení byl hon a vyhnali lišku z teras. Liška běžela přes pole šikmo ke mně bylo to cca 500 m a tak jsem měl čas si připravit munici (4x cheditte 100 metri a 2x Rottweil 12/76 magnum brok 4 mm. Liška o mě nevěděla a běžela podél větrolamu ke mně. Když byla nejblíž cca 95 metrů tak jsem zahájil palbu, první rána liška se zamotala,běží dál, druhá rána liška se opět zamotala, vylétla vlna, liška běží dál a mírně mě v kruhu obíhá, rychle přebíjím, třetí rána liška udělala kotrmelec a opět běží dál, čtvrtá rána liška sebou škubne a běží dál, ještě rychle nabiju Rotweil, ale to už bylo o ničem. Liška běžela dál po poli cca 700m a zmizela ve vinohradech. Všechny zásahy seděly, s větší vzdáleností jsem počítal, dal jsem větší předsazení.

Ještě jsem náboje Cheddite zkoušel za zaječím honu. Zde to už bylo jasné. Na 100 metrů jsem ani jednoho zajíce neulovil, vždy vylítla vlna a to bylo vše. Jednoho zajice jsem ulovil dvěma ranami na cca 85, po zásahu ještě poskakoval a chytil ho pes. Tohoto zajíce jsme prohlíželi, měl v sobě dost broků, ale všechny byly pod kůží na vstřelu.

Znovu jsem provedl zkoušku na střelnici na 100 m. Střílel jsem na 5 mm hobru (sololit). Na 35 m běžně brok 3,5 mm tuto desku prostřelí. Všechny broky byly zaražené v desce cca 2 mm hluboko a část se i odrazila. Žádný průstřel.
Tak, že je to jasné, tento náboj s brokem 3,5 je vhodný na drobnou pernatou zvěř o velikosti maximálně holuba. A to ještě do cca 80 m. Na 100 nemá potřebnou ranivost. V případě lišky nebo zajíce je to trápení zvěře. Tento náboj už nikdy na jinou zvěř než straku (do 80 m ) nepoužiju. Vlivem velké vzdálenosti dochází k značné ztrátě rychlosti. Možná by byl tento náboj s brokem 4 mm mnohem účinnější, ale u nás se nedá sehnat.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: CHEDDITE 100 METRI Patent

Příspěvek od pufr »

2 Veit - Perfektní "report" :!:

Mám ještě pár zbytků provedení 100 metri koupené před cca 8 lety z "pozůstalých" zásob bývalé Frankonie v Praze a tam je kontejner trochu jiný než na web obrázcích dnes. Broky v "našich" nábojích jsou větší - myslím 4 mm a kamarádovi na liščata i lišku v létě fungovaly - tím rozhodně nepopírám nic z výše uvedeného.
Pufr
veit
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: úte 31.7.2012, 14:43
Bydliště: Jižní Morava

Re: CHEDDITE 100 METRI Patent

Příspěvek od veit »

Pokusím se přiložit několik fotek vykuchaného náboje 100 metri
Přílohy
100 metri 1.JPG
100 metri 1.JPG (49.05 KiB) Zobrazeno 16520 x
veit
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: úte 31.7.2012, 14:43
Bydliště: Jižní Morava

Re: CHEDDITE 100 METRI Patent

Příspěvek od veit »

Detail uložení kontejneru na zátce
100 metri 2.JPG
100 metri 2.JPG (30.39 KiB) Zobrazeno 16519 x
veit
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: úte 31.7.2012, 14:43
Bydliště: Jižní Morava

Re: CHEDDITE 100 METRI Patent

Příspěvek od veit »

Kontejner s broky
100 metri 3.JPG
100 metri 3.JPG (37.17 KiB) Zobrazeno 16519 x
veit
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: úte 31.7.2012, 14:43
Bydliště: Jižní Morava

Re: CHEDDITE 100 METRI Patent

Příspěvek od veit »

Vyhrabal jsem z cílové plochy tři kontejnery. Vždy byla penetrována přední zesílená část kontejneru. To znamená , že kontejner leti s broky stabilně po dráze 50 m zesílenou částí dopředu. Nedochází pravděpodobně k žádné destabilizaci nebo převrhnutí. Při dopadu je to v podstatě jednotná střela.
100 metri 4.JPG
100 metri 4.JPG (32.93 KiB) Zobrazeno 16516 x
Odpovědět