Brokové náboje na lov lišek

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od tornádo »

beskydak píše:To by mohla být kontraproduktivní cesta. Zrovna ty průhledné (třeba SaB 12/70 ve větších brocích - 4,5 a výše) mohou mít mizerné krytí. Lepší je najít náboje s nejlepším krytím pro zbraň a pak si nějak pomoct. Osobně si u nábojů uzavřeným zakroužením uzavírky napíšu velikost broků na tuto uzavírku (na plastovou uzavírku jedině fix, na papírové se rozpíjí, proto klasicka propiska). Při uzavření hvězdicovým uzávěrem, to vepsat nejde, proto na jednotlivé cípy čmárnu fixem velikost ve stylu třeba u 3,75 tři čárky podélné, jedná příčná a tečka. U čtverky čtyři čárky podélné. Je to jednoduché a splést se nejde. Lesu, lovu
teď mě něco napadlo.Asi začnu dělat zářezy pilkou na rantl u kování :)
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od beskydak »

Pokud ovládáš brailovo písmo, bude to do tmy nejlepší řešení :lol:
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Toma »

A ještě se zeptám jakým fixem?Obyčejný černý sjede na krytce Juniorů jak voda po labuti,a na hvězdicovém uzavření to taky nejde.Zvlášť u dnes černých Coron.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od tornádo »

jsou různé fixy a řada z nich drží jak islámská víra.Např. ty co používají někteří smradi na pokreslení metra,tramvaje,autobusu...
Zářezy pilkou do okraje jsou však nejtrvanlivější
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od beskydak »

Toma píše:A ještě se zeptám jakým fixem?Obyčejný černý sjede na krytce Juniorů jak voda po labuti,a na hvězdicovém uzavření to taky nejde.Zvlášť u dnes černých Coron.
Vyhnal jsi mě k trezoru. Psal jsem to modrým, bez problému to je čitelné určitě i pro starší ročníky. Na te barvě asi až tak záležet nebude, spíše na výrobci. Pravdou je, že na černé nábojnici jsem to nikdy nezkoušel, v tomhle případě bych použil asi klasické kancelářské bělítko, nebo lak na nechty. Za starých času jsem tímto (lak na nechty) viděl zvýrazněnou mušku a hledí na krátké zbrani jednoho střelce na závodech. Tvrdil, že to drží festovně. Na jednom honu jsem viděl taky zpřehlednění nábojů v nábojovém pásu u jednoho "strejdy". Trojky bez označení, u 3,5lek jedna čára tlustou fixkou přes zápalku a kování, čtverky čáry dvě. Jednotná blbuvzdorný kříž. Lesu, lovu
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Georg.H »

tím to se luxusně popisuje...
velice odolný...
http://www.conrad.cz/popisovac-edding-4 ... ks.k528088
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Leon »

chce to fix na CD mají ho v každým papírnictví a nic nesleze
CZ 550 american 308win.
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od beskydak »

Protože jsem se OT rozkecal o fixkách, napíšu i něco k věci. Mohu z hromady testů potvrdit to, co bylo napsáno výše. Vždy odstřílet střelivo zamýšlené k lovu nejdříve do papíru. Paradoxně dva shodné kulobroky mohou mít na brocích zcela rozdílné výsledky a doporučení kamaráda může hodně zklamat. Zevšeobecnění, že támhleto střelivo je nejlepší, protože mě funguje, je zcela k ničemu. Dovolím si pro zajímavost prezentovat několik výsledků z testů.
Potřebné krytí vždy testuji na terči „hlava s kruhy“ ve vzdálenosti cca 38-40m. Terč má rozměr 53x51cm (VxŠ). Otočím jej a fixkou přes střed desítky rozčtvrtím. Dále na něj škrábnu elipsu imaginární lišky ve velikosti 10x34cm (obdélník 10x30cm na krajích zakulacený). Střílím vždy 4 terče od jednoho střeliva. Počítám celkové zásahy v terči / zásahy imaginární lišky. Sečtu 4 nástřelky a udělám aspoň trochu vypovídající průměr. Číslo před lomítkem je pro přehlednost zaokrouhleno.

Zpátky k dvěma shodným kulobrokům. Otec i já vlastníme shodně kulobrok UB 7x57R/16 (typ2-CPL2).
Střelivo SaB Vega 4mm: můj 39/6,25
otcův 57/10,5

Co se týče výsledků kulobrok – brokovnice, za podobných podmínek.
KB UB 7x57R/16 - zahrdlení půlka, brokovnice UB 16,16/70 – spodní hlaveň, zahrdlení prý taky půlka.
Rozdílná pouze délka hlavně, kulobrok 62cm, brokovnice 72cm.
SaB Vega 4mm – 39/6,25 KB
49/4,75 brokovnice
SaB Junior 4mm – 41/5 KB
49/8,5 brokovnice
SaB Black Flash – 39/6,25 KB
53/8 brokovnice
Vrchní hlaveň brokovnice UB – zahrdlení prý celé.
SaB Vega 4mm – 28/3,75
SaB Junior 4mm – 37/5,25
SaB Black Flash – 45/6,75
V globálu měl Black Flash jako jediný náboj bez košíčku nejpravidelnější rozložení jednotlivých zásahů brokového shluku v terči, naproti tomu Vegy v brokovnici dost mizerná pravidelnost rozložení jednotlivých zásahů brokového shluku v terči.

SaB Minimagnum 12/70, 4mm:
KBUB – 60/11
Kozlice IŽ spodní hlaveň – 61/10
Kozlice IŽ horní hlaveň – 69/11

Potřeba testovat, testovat, testovat se nejvíce projevila u lankasterové dvojky Ferlach 16,16/65, kde jsem jako první testoval klasiku SaB RaB v délce patrony 65mm. Pak následovaly BaP F2 a neskutečně překvapily SaB Junior, obě s délkou 67,5. Vše ve 4mm. Výsledky pro první, tedy pravou hlaveň.
SaB RaB – 48/5
BaP F2 – 32/5
SaB Junior – 60/12
Ty Juniory si s tou pravou hlavní vyloženě sedly a překvapivě se s navážkou 32g vyrovnaly výše uvedeným minimagnumům ve dvanáctce, s navážkou 42,5g.

KB UB 7x57R/16 – „posty“
SaB RaB 4,5mm – 24/3,75
BaP 4,5mm – 23/2,5
SaB RaB 5,16mm – 14,5/2
SaB RaB 6,22mm – 7/0,25
SaB Junior 6,8mm – 10/1,5
SaB RaB 7,62mm – 7/1,5
Takto jsem v průběhu let vyhodnotil několik stovek terčů. Výše uvedené výsledky jsou jen vzorkem, pro znázornění nutnosti střelivo raději dříve testovat do papíru. Pokud bych měl něco zpaušalizovat, dovolím si tvrdit, že čím větší počáteční rychlost a tvrdost broků, tím horší krytí náboje.
Doporučit v ráži 16 bych si nic nedovolil, ale v ráži 12 si většina známých chválí Minimagnumy od SaB.
Na lišky zásadně používám velikost broků od 3,5mm, do 4,1mm, více pak již znamená méně. Čtverku nosím v hlavni standardně, na „újedi“ do 30m spíše tříapůlku, je to univerzálnější i na kuny. Použití hrubších broků (4,5mm a výše) doporučuji pouze na jezevce a větší „toulavky“ v rozumné vzdálenosti.
U broků do 4mm je počáteční rychlost 380m dostatečná. Pokud je krytí náboje slušné, liška nebo „toulavky“ jsou na blat, do 40m daunují a na 50m jsou maximálně kousek od nástřelu. Hnát se za větší počáteční rychlosti náboje je vesměs kontraproduktivní.
Kdysi jsem do kulobroku UB 7x65R/12 doporučil kamarádovi ty čtverky minimagnumy. Jednou v zimě (kaňkování) mi volal, že mu liška (stříleno na blat) odešla z nástřelu a že to po 30m u houštiny vzdal. Vzdálenost střelby odhadoval 40-50m. To se mi nezdálo pravděpodobné, proto jsem ho poprosil, ať to při ranní dohledávce – dosledu (na sněhu byla barva) přeměří. Nakonec lišku našel do 10m v houštině a vzdálenost na nástřel naměřil rovných 60m od základny posedu, takže po uhlopříčce přes 62m. Zasažena byla 3 broky.
Lesu, lovu Jarin Beskydak
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Na rychlé vyzkoušení krytí používám větší karton z krabice. Čím větší,tím lepší. Idealní velikost kolem cca 1x1 m. Na střed vyznačím kruh cca 10 cm a na něj mířím. Jde hlavně o to ,zjistit zda flinta podstřeluje,nadstřeluje nebo kam jde hlavní shluk broků a také zjistit, který brok a náboj nejlépe kryje (rovnoměrnost,hustota, párkování broků atd.). Nepočítám žádné počty broků a ani nezišťuji procento krytí ,je to zbytečné a pro praxi stačí pouze vizualní pohled na pokrytý papír, rovnoměrnost pokrytí nebo zhuštění ke středu a především zjistit případný posun středu rány.
Většina kulobroků ,které jsem měl v ruce,tak při střelbě brokem přes optiku podstřelovala a bylo potřeba s tou flintou tzv. "přikrejvat". To je strašně důležitá věc a je potřeba jí u své flinty vědět, mít to vyzkoušené a potom i při lovu a brokových ranách tak mířit. Hodně lidí to u svých zbraní neví a potom když se lišky dočká, nenese jí....
V zimě používám brok 4 mm, v kulobroku zásadně v košíčku a nejraději minimagnum 12/70 42,5 g (brok 3,75 nebo 4 mm)
ale funguje i Fortuna nebo Corona. Brok 3,5 mm stačí na léto nebo na první ránu k norám, k újedi apod. To už si musí člověk sám vyhodnotit podle vzdálenosti a podmínek.
U ráže 16 je potřeba stejným postupem zjistit nejlepší náboj a nejlepší velikost broků, které budou konkrétní flintě sedět a ty potom používat. Výběr je celkem jednoduchý protože je omezený na několik vyráběných druhů nábojů. V ráži 16 docela dobře kryje i papírák holubářka 16/70 s brokem 4,5 mm, ale chce to vyzkoušet a vědět.
Větší broky 5,1 , 6,2 a výš vůbec nemá cenu na lišku používat. Úspěšná rána tím to brokem je loterií...Lovu zdar
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Začátečník »

Ty testy brokovnic jsou zajímavé. Beskyďákovi všechna čest. Jeho otci nezbývá než pogratulovat, že trefil na takový kus. Proti 12 minimagnumu s patřičnou partonou prakticky žádný rozdíl. Nebylo by trochu více o 12/70 nebo o 12/76? Baikala mám taky a měl bych s čím porovnávat. Třeba Corona a Fortuna se 4 mm brokem by určitě zaujaly hodně lidí. Zrovna tak kulobrok ve 12. Hodně lidí chválí ve 12 brok 3,75 mm. Bohužel, Vlašim ho dělá vyjímečně. Nebyl by test nějakých nábojů s tímhle brokem?
Zdá se, že 4,5 mm brok ze 16 není nic moc. Jak je to ve 12?
Hodně lidí tady píše, že střílí lišku brokem 3,5 mm. Nevím, jak je to v létě, ale otec střelil nedávno na cca 20 m lišku 3,5 mm Fortunou. Kulobrok sice rozhazuje, ale na tu dálku určitě moc broků vedle nešlo. Liška byla mírně šikmo a byla tak 1 až 2 m od nástřelu. Jindy jí střelil 4 mm minimagnumem na cca 35 m a byla na nástřelu. Pravda. Byla v pohybu, proto možná větší efekt, ale i tak. 3,5 mm se mi zdá málo.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Tim »

3,5mm brok zase tak málo není, jen si člověk musí odpustit nějakou tu ránu... Rád lovím lišky pomocí vřeštidla nebo "ptačího nářku". Ze začátku jsem používal v podstatě jen 3,5mm broky (i v zimě) a lišky po nich padaly taky, jen jsem prostě nestřílel na 50 metrů ale tak do 35 metrů. Už jsem na lišky střílel vším možným, ale nejlepší jsou podle mne broky v rozmezí 3,5 - 5,1 mm. Větší broky mají velký rozptyl, ale zase když už tam "padne" tak platí.
Ale jek psali kolegové výše, každé zbrani chutná jiné střelivo, fakt to chce vyzkoušet si tu svou - ze začátku jsem tomu taky nevěřil, ale pak jsem si to vyzkoušel a dost jsem se divil.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
hofi
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: stř 04.1.2012, 15:02
Bydliště: Náchodsko

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od hofi »

Také používám do kulobroku 12/70- 3,5 RC. Na kuny ideální a když příjde liška, tak si ji namyškuju blíž nebo si ji jen prohlídnu a pustím ji. Nedávno jsem střelil lišku touhle patronou z jednušky s plným krytím. Trochu jsem to neodhadl, bylo to poctivejch 40kroků :). Liška od nástřelu taky tak 40 kroků. Když jsem ji stahoval - 13 broků a 8 jich šlo ven... RC, myslím že dělají broky 3,7 a 3,9, které by byly asi lepší v zimě. Určitě to chce v konkrétní zbrani VYZKOUŠET :wink:
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Začátečník »

Byl jsem otestovat několik nábojů. Jsem skromnější než Beskyďák a nebral jsem to tak důkladně. Na pistoláku jsem počítal u 4 mm broku zásahy ve výšce kruhu 9 a na délku to, co bylo v kruhu do 4. Zhruba by to mohlo odpovídat načrtnutému obdelníku. Nepočítal jsem celkové zásahy terče. Vystřelil jsem vždycky jenom jednou, ale stejně.
Kulobrok ZH 7x57R/12. Vzdálenost kolem 40 m.
Fortuna 4 mm 8 broků. Kolem středu nebylo skoro nic. Kdyby liška nebyla na blat, na tuhle vzdálenost už by jí skoro nešlo trefit.
Red and Black 4,5 mm 4 broky. Všechny 4 byly v kruhu 10 nebo 9. Na zbytku terče už jen tu a tam něco na okrajích.
Když člověk vezme, že ty náboje mají cca 36 g broků, téměř to odpovídá tomu, co tu bylo napsáno.
Baikal IŽ 27 12/12. Ta samá vzdálenost.
Testoval jsem jen horní hlaveň
Fortuna 4 mm 13 broků. 6 z nich kolem 10. I kdyby nestála na blat, byla by bez problémů zasažena. Jinak náboj kryje značně nepravidelně a na drobnější zvěř by to nebylo.
Red and Black 4,5 mm. Žádný zásah.
Zkoušel jsem Lord s 3,5 mm brokem. Vzdálenosti mezi jednotlivými broky jsou pravidelné a je zasažen celý papír. Jen ze spodní hlavně dost řídce. Bude asi lepší do většího hrdlení.
Máte někdo zkušenosti s 34 g Vegou? Většinou se tu o nich píše jen v 16.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Začátečníku - Moje osobní zkušenost je taková, že je zapotřebí si prvně ověřit kulobrok jak střílí - zda s ním přikrejvat nebo ne. Většina kulobroků ZH brokem podstřeluje a při klasickém zamíření přes hledí nebo přes optiku a na střed cíle, chytáš ten střed pouze krajními horními broky a ta hlavní rána jde "dopryč". Čili vědět kam a jak mířit a potom si otestovat broky pro lovecké použití od velikosti 3,5 , 3,75, 4 mm. Můžeš vyzkoušet i nějaký dovoz (3,1, 3,3 , 3,7, 3,9). U kulobroku používám zásadně košíčkovou patronu s gramáží min. 36 g a výš. Nejraději 40 g nebo minimagnum 42,5 g. Vybrat si nejlépe kryjicí brok a ten používat, nic jiného tam necpi. Mě brok 3,5 i 4 mm v gramáži 42,5 g kreje dobře a do této vzdálenosti 40 kroků je použitelný. Vím, že musím při ráně přes optiku usadit bod lehce nad hřbet lišky nebo mířit koncem svislého ramene osnovy na střed cíle.
niva
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: úte 14.12.2010, 21:02

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od niva »

Zdravím páni kolegové,
1, pokud jde o tu velikost broku a hmotnmost náplně padlo tu již mnohokrát, že v podstatě každá flinta chce to svoje. Plně to potvrzuji z vlastní mnohaleté praxe. Dlouhá léta v zimě v létě ve dne v noci jsem chodil s KB ZH 7/57/12/70. Zpočátku jsem sázel na větší brok 4,- -4,5 mm. Výsledkem byly dohledávané i nedohledané kusy, přestože vzdálenost nebyla víc jak 40 m a liška byla dobře "zakrytá". Na větší dálku, pokud nebyl předpoklad přiblížení lišky, jsem volil kuli.
Pak jsem vyzkoušel 3,5 mm broky a bylo po problémech. Pokud byla liška "naširoko", tak v létě do 40m v zimě do 35 m naprosto bez problémů. A do těch 35 m to platilo i pro toulavé kočky, pokud se ještě mohli lovit. Lovil jsem a lovím náboji SB a nemám s nimi problém. Toto platí pro situace, kdy jsem o lišce věděl dřív než ona o mně a měl čas se v klidu připravit.
V posledních letech jsem čím dál víc přesvědčený, že důležitější než velikost broků, jejich hmotnost, druh a původ náboje a značka flinty( čímž to samozřejmě nepodceňuji) je schopnost posoudit situaci, v klidu a tiše se připravit a neztrhnout ránu.
2, Pokud jsme se při šoulačce uviděli současně nebo ji zvedl pes či věděla o mně dřív než já o ní, pak už to je úplně o něčem jiném. Hozená rána (bezpečný prostor) či jen slovní vyprovázející komentář.
niva
Odpovědět