Buck Shot - posty

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
niva
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: úte 14.12.2010, 21:02

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od niva »

Zdravím přítomné kolegy,
no, jen pro upřesnění či objasnění případného použití SG při dosledu prasete z mojí strany. Nějaké dosledy jsem již absolvoval,
v posledních 15 letech vždy s vlastním psem, loni mě 2x pes naštěstí upozornil, že postřelené prase udělalo "U" na stopě. V prvním případě se zřejmě na mě těšilo, jak mi to spočítá. Vrátilo se obloukem cca 10 m a leželo asi 4 m od stopy. Ve sněhu vše krásně čitelné. Šlo o kulový průstřel obou kýt bez zásahu kosti, starý tři dny. Prase přišlo přes dvě honitby, cca 3 km od nástřelu, střelec vzdal dosled 200 m od zálehu, kde jsme ho zvedli při polední sobotní vycházce. Po telefonu jsem domluvil s MH a ještě jedním členem společný dosled. Po dalších 700 m převážně vysokým lesem jsme přišli k části s mlazinami, kde jsem odmítl vést psa na řemeni, a to bylo moje štěstí, protože po 10 m pes odbočil ze stopy a hlásil zalehlé prase, prase zvedl, dostal do vysokého lesa, kde ho dostřelil kamarád, kňourek, 60 kg vyvržený. Pokud bych šel tou mlazinou sám, tak v těch 4 m bych toho moc nestihl, protože bych ho určitě přehlédl a pak by asi ani ty SG nepomohly. V druhém případě již bylo prase v agonii, takže v podstatě jen poučení. Je zvláštní, jak i větší prase umí být na sněhu neviditelné.
Pokud půjde( spíše poběží) přímo proti mě postřelené prase ( natož kňour), bude evidentní, že jde (běží) na mě a vzdálenost bude již kolem 10 m a méně, tak kašlu na případné znehodnocení zbraní a dám si sakra záležet, abych v té poslední půlvteřině dobře trefil do hlavy nebo páteř. A toto je ten případ pro opodstatněné použití SG, alespoň dle mého názoru, protože jde o střelbu nakrátko, v pohybu a rozrušení, takže 10 - 20 cm rozptyl SG tu případnou chybu zamíření spíš vykryje, než jednotná či kulovnice, o průbojnosti na tuto vzdálenost nemám důvod pochybovat. Na nějaké cancy od kolegů, že zničím zbraně kňoura, a dotyční v daný moment byli někde za bukem, či na dotyčné prase blbě stříleli bych absolutně nebral zřetel.
Pokud vidím, že o mě prase neví a jde bokem, platí jednotná nebo kule(pokud tam není chlap nebo pes a spadá do "lovené" kategorie).
Toť vše.
niva
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Krytí těch velkých broků je na max. do 30ti kroků (slovy do třiceti !) nikoliv 40,50 m,jak to někdo zkoušíte atd. Je nesmysl s tím tak daleko střílet. Pokud si někdo není jistý odhadem 30 kroků, tak ať si to klasicky odkrokuje a na tuto vzdálenost vystřelí do papíru. Potom ať hodnotí krytí své flinty a daného broku. Pokud je brok jen pod škárou, to jsou všechno rány na dálky "co kdyby se podařilo" a vypovídají své o osobnosti daného myslivce.
V Rusku s tímto střelivem loví i medvědy. V rukách zkušeného lovce má tahle patrona " respekt".
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od buba »

Tak pokud se tedy shodneme na tom, že vyhovující krytí těhle velkých broků je do 30ti kroků, s čímž plně souhlasím, tak nevidím důvod proč je do flinty dát z jiného důvodu než uvedl Niva, se kterým souhlasím tj. při dosledu, kde mají své opodstatnění. Ale proč to někdo pravidelně nabíjí a střílí na naháňkách? Co si budeme povídat, střílí se tím i na hromadách. Někteří si asi myslí, že tím doženou své střelecké umění kulovnicí. Přitom chybit na hromadě na 50 m prase kulí je už docela kumšt. Osobně nejvíc na naháňkách střílím právě na vzdálenost 40 - 70 metrů, kde se už jen málokterý brok "ujme". V rukách zkušeného lovce, který ví, kdy a co použít mají "respekt" i 3,5 mm broky(ke konstatování kolegy Slavětínského). Ty na tři metry taky dokážou divy. To, že velkými broky loví v Rusku medvědy, je pravda, ale samotný lov probíhá tak, že když medvěd začne vylézat z brlohu tak všichni přítomní střelci - lovci začnou pálit vším co mají s sebou, AK 47 počínaje brokovnicí konče a to na vzdálenost pár metrů - http://www.youtube.com/watch?v=Nc228uTauEI. Analogicky je to podobné dosledu. Ale pořád nevidím jiné využití pro toto střelivo. Tím se samozřejmě nechci do nikoho navážet a pokud jsem někoho urazil tak se omlouvám to NEBYL můj záměr.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od Tim »

No, já se hned v úvodu příspěvku musím přiznat, že mne se stalo to, že jsem kulovnicí na 50 metrů prase chybil, a to prosím v klidu stálo :mrgreen: Ale s těmi broky - jak tu někdo psal, že na 50 metrů už nemají žádnou průbojnost - s tím musím nesouhlasit. Po té mé příhodě, na jejíž popud vzniklo toto vlákno, jsem se bavil s kamarádem, který prase boural. Připomínám, že jsem střílel na nějakých 50 metrů. Broky, které zasáhly praseti krk prý šly skrz, přičemž jeden ustřelil kus obratle. To si myslím o jejich razanci vypovídá dost. Aby nevznikla mýlka - neříkám tím, že by se prasata měla střílet posty, jen říkám, že jejich síla je úctyhodná... A s příspěvkem Nivy souhlasím, na dosled postřeleného prasete by brokovnice byla určitě lepší, lhostejno zda s broky nebo jednotnou střelou. Přecejen najít prase narychlo v puškohledu není nic moc, brokovnice je v tomto mnohem operativnější...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Odpovědět