Africký mor prasat

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
niva
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: úte 14.12.2010, 21:02

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od niva »

to. regis 24:
No, řekl bych, že je dobré si pořádně přečíst příspěvek, na který chci reagovat. Máš sice v řadě věcí pravdu, alespoň dle mne, ale v posledním příspěvku "lotr" nebyla o kukuřici zmínka. Takto se zbytečně "masírujeme" a nahráváme našim "přátelům". Sílu vlastního ega lze ukázat i jinak.
niva A teď už opět jen věcně k AMP. Pufr
regis24
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: ned 12.6.2016, 7:11

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od regis24 »

Hele, nikoho zbytečně nemasíruju, a ani nechci. V příspěvku na který jsem reagoval je napsáno:
O omezení nekonečných lánů řepek se snaží nové vedení ČMMJ ve spolupráci s MZe, ovšem nevím, zda to bude letos něco platné, z většiny je už dávno zaseto.
Já jen konstatoval, že není zasetá kukuřice, a s řepkou se pořád dá něco dělat. Nelíbí se mi, když se stahují gatě předem. Nám se povedlo s místním velko-rádoby-zamědělcem domluvit, že kukuřici snad nějak rozdělí. Ale je to jen na něm. Pokud by dostal nařízení "shora", tak mu nic jiného nezbyde a bude to muset udělat. Takže je to podle mě na MZe - oni musí udělat první krok. Jestli ne, tak to se zdoláváním AMP nemyslí vážně.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2114
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Lotr »

regis24 nevím jak u Vás, ale u nás v Sudetech se kukuřice seje někde v půli dubna, neboť ideální teplota na vzklíčení semen je mezi 8-10°C :D řepka a obilí jsou už zaseté, takže těch volných ploch na kukuřici už moc nezbývá a z toho si to lze celkem snadno odvodit. Není třeba nic prosekávat ani zdiskovávat a mít škody, je potřeba vzít do ruky selský rozum a užít jej. Je to na dlouhou debatu, ale monobloky půdy, která jsou dnes tak obvyklé, protože malí vlastníci půdy prakticky neexistují, rozdělit tak, aby se v nich dalo lovit. Jenže to zas neodpovídá efektivnosti zemědělské výroby a její ekonomice. Pro zemědělce je dnes nejjednodušší a nejefektivnější jedna monokultura jedné plodiny, kterou může obdělávat naráz s co nejmenšími náklady. Např. u nás, ačkoliv by to nemělo být, tvoří hranici pole a les. Osobně jsem jednal s tehdejším předsedou družstva, ať nám k lesu nasejí aspoň na lištu kombajnu nějaké obilí, nejlépe pšenici, abychom tam mohli lovit. Jinak černá volně přecházela z lesa, který není náš, do kultury kukuřice, kde jsme nemohli lovit. Předseda se zamyslel a řekl, cituji: "nojo, ale to bych tam musel poslat někoho to zorat, potom zasít, pak bych tam musel poslat kombajny, aby to sklidili, to se mi nevyplatí, raději ty škody" Moje odpověď pak byla jednoduchá: "pak je ale nevymáhej na nás" Takže jak správně píšeš, pokud ministerstva zemědělství a životního prostředí neudělají první krok a nestanoví zmenšení monobloků půdy s rizikovými plodinami jako řepka, pšenice a kukuřice, bude se opakovat stejný scénář jako léta zpátky a jediné, co nám zbyde, je rizikový lov u sklizně.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od kabát »

Rád bych se zeptal, jak ty průseky v lánech mají vypadat.
Po loňské zkušenosti s kukuřicí mám poznatek následující. Lán kukuřice byl uprostřed rozdělený pruhem ječmene. Následně byla kukuřice ve zralosti vhodné pro silážování prosečena a rozdělena na několik dílů. Zbytek ponechán na zrno.
Opravdu se v takovém poli lovit dá, nicméně zvěř černá na holé plochy vychází velmi opatrně, většinou za špatné viditelnosti. V podstatě tyto plochy přebíhá jen v případě přesunu na jiné stanoviště. Takže se jedná většinou o střelbu ve tmě na zvěř v pohybu. Dosled v kukuřici. Co se týká porostu kukuřice, nejsem si jistý, že škody byly znatelně menší. Co se týká náročnosti pro zemědělce, všichni víme, že pro ně je jednolitý lán to nejekonomičtější.
Můj závěr a zkušenost je takový.
Optimální způsob lovu v tomto poli by bylo několik kazatelen, nejlépe na kolech aby bylo možné je přemístit, podle toho kudy zvěř prochází. Pokud sedím na zemi, je problém s větrem a přehledností terénu.
Dále bych využil solidní termovizi abych zvěř dokázal vyhledat už v okraji pole, přísvit digitálů se na kukuřici odráží a zvěř je těžko identifikovatelná.
Třetí by byla výkonná zbraň a střelivo s vysokou ranivostí aby po zásahu zůstávala v ohni nebo dobře barvila.
Posledním bodem by byl dobrý pes hlásící u postřeleného nebo zhaslého kusu.
Když si spočítám investici, za předpokladu , že stavy ve velmi krátkém čase snížíme na 10%, nemám možnosti.
V případě myslivců podle mě zástřelné je významnou motivací.
Pokud je můj názor v rozporu s taktikou, tak ho smažte.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
regis24
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: ned 12.6.2016, 7:11

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od regis24 »

Myslím, že jen opakuješ co jsem psal - kukuřice zasetá není, řepka a ozim už ano. Jinak souhlasím s tím co píšeš, hranice máme stejně blbě a zkušenost ohledně "domluvy" je podobná. I proto jsem psal, že pokud to zemědělcům nepřijde befelem shora, nic se nezmění. Jen mám strach z toho, že pokud se začne vyplácet zástřelné, tak se to taky bude zpětně hodnotit a počítat. A už vidím co řekne MZe - nabídli jsme zástřelné, ale MYSLIVCI zase černou nestříleli. Že to prostě půl roku nešlo - intenzivně lovit, už nikdo řešit nebude. A hrozně to bude nahrávat jinému řešení, než s pomocí myslivců.
regis24
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: ned 12.6.2016, 7:11

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od regis24 »

kabát:
Moje zkušenost je taková, že jednotlivé díly musí být o rozumné velikosti, ne aby to byl díl o velikosti 50ha. Průsek aspoň na 2 lišty řezačky (nevím kolik to je metrů) a řešit lov ve více lidech. I sedět se tam dá, pak jsou dobré pojízdné kazatelny, nebo ještě lepší jsou štafle.
Beru to tak, že tam aspoň trochu jde lovit, ve velkém lánu bez průseku nejde, tak je úlovek jen o náhodě.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od kabát »

Lotr byl o malinko rychlejší, osobně mám poznatek, že zemědělec není ten, koho by škody motivovaly k tvorbě průseků a zmenšení ploch kritických plodin.
Velkoplošné hospodaření je jiná ekonomika, od orby, setí, hnojení , postřiků, sklizně....
Ta motivace bude muset pravděpodobně vzniknout jinde.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Posmiros »

Tady uvadeji, ze v lonskem roce bylo uloveno 217 300 prasat. Ocividne tedy hrozba AMP a vyplaceni zastrelneho trochu funguje.
http://www.africkymorprasat.cz/aktualit ... -zastrelne
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
regis24
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: ned 12.6.2016, 7:11

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od regis24 »

Podle propočtů MZe bude letos uloveno 342 tisíc kusů černé zvěře. To je docela skok. Je konec března, tak by to s tím zastrelnym měli rychle rozhodnout... Já na to nečekám, ale určitě takový jedinci jsou...
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 531
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od xHonza »

Tak MZE prý opravdu plánuje dát zástřelné 2000 za kus na celou republiku. To se v některých sdruženích závistí ukoušou :D

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/my ... f6b220ee8/
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2114
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Lotr »

ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
fradus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 21.6.2016, 20:53

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od fradus »

No v tom Maďarsku to může být opravdu zajímavé, protože chovají kvanta prasat volně v pustě. To bude asi finanční masakr.
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od msoukup »

Osobně si myslím, že to je další důkaz o tom, že lidská aktivita je výrazným vektorem v případě šíření nákazy. Pokud bych si ale měl zahrát na prognostika, tak vzhledem k tomu, že určité malé procento infikovaných jedinců nákazu přežívá, tak po určitém časovém úseku dojde k návratu k původním stavům (pokud budou zachovány současné životní podmínky, zejména nadbytek potravní nabídky způsobený současným zemědělstvím), jen ta populace černé zvěře bude představována bacilonosiči :-), resp. vironosiči :-). Jestli to bude trvat 5-10-30 let je asi otázka, na kterou nyní nelze odpovědět. MS
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od figi »

! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od palkopal »

Mně se líbí věta "Myslivci by měli získat podporu od regionálních, národních a evropských orgánů."
Ví někdo, jaké že se to již dostalo podpory našim myslivcům ze strany evropských orgánů?
Odpovědět