Africký mor prasat

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od pufr »

Krásné je, že ohnisko na západě Polska už je cca rok - v obdobné vzdálenosti od naší hranice, jako nyní v Sasku (Němci proto stavěli plot téměř hned). V Německu, rovněž poblíže hranic s ČR je ohnisko AMP od začátku září a v půlce listopadu začne reagovat veterinární správa a Jana Pavlíčková, "hop" napíše letos první varovný komentář / článek o AMP :)
Člověk by si řekl, že to - podobně jako s jinými "redukcemi," kůrovcem atd. - naše státní správa nemyslí tak nějak úplně vážně :)
Pufr
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Michal_123 »

AMP se stále rozlézá, a to poměrně statečně.
Ústřední nákazová komise dnes projednávala situaci kolem AMP a jiných nákaz, a výsledkem je zintenzivnění lovu v rizikových oblastech u nás a také motivace zástřelným.
To, že je situace myšlena vážně, nebo alespoň vážněji, je vidět na tom, že zmíněné zástřelné v rizikových oblastech dostane opět lovec, jako tomu bylo během nákazy na Zlínsku.
Stávající zástřelné, podmíněné průměrem z posledních let bude vypláceno majiteli honitby současně s tím.
https://www.cmmj.cz/svs-vymezuje-zonu-i ... ovu-cerne/
Je to pouze o tom, kdy se AMP dostane sem.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od pufr »

Němci i bratia Slováci už v tuhle chvíli budou na loňských celoročních číslech :?

ASF_2020_Suma_Evropa.jpg
ASF_2020_Suma_Evropa.jpg (47.12 KiB) Zobrazeno 3269 x

ASF_2021_02.jpg
ASF_2021_02.jpg (51.22 KiB) Zobrazeno 3269 x
Pufr
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Michal_123 »

Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Michal_123 »

ČMMJ vyzvala k intenzivnímu lovu černé zvěře kvůli AMP.
https://www.cmmj.cz/ustredni-nakazova-k ... vni-odlov/
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Posmiros »

To stejnak nepomuze, kdyz 80-90 % myslivcu nema zajem na tom snizovat stavy cerne zvere a bude se ohanet vsim moznym proc to nejde. AMP je nevyhnutelny a je jen otazkou casu, kdy se sem dostane...
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
fradus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 21.6.2016, 20:53

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od fradus »

Posmiros, kde máš zdokumentováno, že 80 - 90% myslivců nechce snižovat stavy? Pokud to nemáš podložené, tak jen hloupě kecáš a děláš z myslivců blbce. Asi jsi zelená hlava. S DUHOU a Bláhou můžeš pokecat. Ale neser se do myslivců.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Citron »

O procentech se hádat nehodlám, to aby bylo jasno hned na úvod.
Působém v revíru, který je hned za hranicí oblasti, kde se vyplácí zastřelné. A bohužel, i tady jsou slyšet hlasy typu "sem to nepřijde". Kéž by tito měli pravdu. Pak poslouchám slova typu "nestříle ještě selata, jsou malá, počkej si do prosince, ledna a nevystřílej všechny".
Já bych byl strašně rád, kdyby se sem mor nedostal. Ale pořád je skupina lidí, kteří si to nepřipouští a nejraději by se stavy nic nedělali. A není to v daném revíru počet lidí, kteří by se počítali v jednotkách procent.
Jsou holt lidé, kteří si ani v ohrožené oblasti (nebo na její hranici) nepřipustí, že by mohli dopadnout jako kolegové z oblasti, kde ta nákaza byla. Ale také to beru jako lidskou vlastnost, nemůžeme mít stejné názory.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Posmiros »

fradus> Ber to jako takové povzdechnutí nad tím, co vidím okolo sebe :wink: Začal jsem dělat myslivost před 10 lety jako člověk z nemyslivecké rodiny plný ideálů z kurzu myslivosti a později z vyšších mysliveckých zkoušek u p. doc. Hanzala a postupně to ze mě vyprchalo a začal jsem být asi takový odměřený skeptik, co se rád podívá do cizích MS a radši moc nevyjadřuje své názory a jen pozoruje cizí :)
Chodím s 2 lovecky upotřebitelnými teriéry na naháňky a každý rok se podívám do mnoha sdružení a znám jen 1 MS kde jsem slyšel, že se budou snažit zredukovat černou zvěř na co nejmenší stavy. AMP se řešil jen chvilku, co byl na Zlínsku a od té doby se to skoro všude vrátilo do starých kolejí. Občas se někde snižují stavy kvůli tlaku zemědělců a lesníku, ale přijde mi to takové v duchu, aby se vlk nažral a koza zůstala celá :D V podstatě nikde jsem nezaznamenal, že by někdo chtěl dlouhodobě snížit stavy černé zvěře na co nejnižší možné kvůli AMP... Prostě takové MS neznám

Mám takovou neblahou vlastní naivní zkušenost. V první vlně AMP v ČR jsem si udělal odchytové zařízení a za jaro nejdříve chytil lončáka což většina MS přešla, ale po chycení 9 selat najednou to bylo čóro :mrgreen: Bylo mi to na nejbližší schůzi téměř absolutní většinou zakázáno jako nemyslivecké a že nemáme stavy takové, aby to bylo potřeba. Ještě mi to vyneslo "slávu" asi v půlce okresu :twisted:

Kapři si sami svůj rybník nevypustí :mrgreen:

Bláhu neznám, Hnutí Duha nemá zrovna mé sympatie, ale říkám ti to jako člověk s vyššími mysl. zkouškami, člen ČMMJ, člen výboru místního spolku a vůdce 2 loveckých psů

Hadat se tu nechci, ale jsem v této věci skeptik. Změna možná nastane až začneme sbírat kadávery...
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2114
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Lotr »

fradus mírni se ve výrazech, Posmiros má pravdu. Stačí obejít naháňky v okolí. Tady loví jen selata, tady zas prasata do 70 kg, zbytek je "předmětem poplatku" apod. Jinde je zas bachyně posvátnou krávou a jeden dostane vynadáno za ulovení 30 kg bachyňky, protože "přeci mohla mít selata" Poslední názor, který jsem slyšel je, že AMP je pouze výmysl a zástupný důvod k vybití všech prasat. Takže Bláhu ani Hnutí Duha sem netahej, do vlastního hnízda si kálíme sami. Všichni tihle rozumbradové budou z honiteb odcházet, až místo lovu se budou sbírat kadávery.

Mimochodem kde Ty máš zdokumentováno, že 80-90% myslivců chce účinně snižovat stavy?
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Michal_123 »

Lotr: A také jsou sdružení, kde velká prasata na naháňce lehnou jako první. Generalizovat se to nedá.

Kde tohle Fradus tvrdil?
Lotr píše: stř 06.10.2021, 6:08 Mimochodem kde Ty máš zdokumentováno, že 80-90% myslivců chce účinně snižovat stavy?
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Bord »

Za dlouhé roky v tlaku na naháňkách v podstatě stále se dvěma psy to na nástupech bylo tak jak napsal Lotr.
8x57JRS,bordík
fradus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 21.6.2016, 20:53

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od fradus »

Lotr, neser. Nevyprávěj mi o naháňkách a nátlačkách. Nevyprávěj mi o nestřílení. Vždyť jsi státní správa myslivosti na ORP, tak jednej, pokud je vše špatně. Zákon o myslivosti je dobře napsaný, jen je třeba ho dodržovat. A děláte to soudruzi úředníci? Neděláte. Raději končím, jelikož bych napsal něco nepěkného.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2114
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Lotr »

Však taky netvrdím, že se tak děje v celé republice, jen reaguji na Posmirosova slova,který je mimochodem z jiného kraje, ale děje se tam u nich to samé, co u nás. A je to stejná otázka, kterou má fradus na Posmirose, jen v obráceném gardu. A odpověď? Žádná, jen invektivy.

Zákon o myslivosti je děravý jak cedník a jeho obcházení je českým národním sportem. Nejčastější způsob je zavedení "poplatku" za starší nebo těžší kus. Když ten odlov nemůžeme zakázat, tak ho účastníkům aspoň znepříjemníme. Náš revír, naše pravidla. Poplatek je sice nevymahatelný,když se střelec rozhodně ho nezaplatit, tak s ním nikdo nehne, jediné, co hrozí je, že ho příště nepozvou. Max. jsou schopní ho udat státní správě a pak nadávat, že státní správa s tím nic nedělá. S tím na mě fradusi nechoď. Vím, čeho jsou myslivci mezi sebou schopní, udávat se vzájemně na policii, tahat se léta po soudech a mnohem horší, nepublikovatelné věci. Raději končím, jelikož bych napsal něco nepěkného.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Posmiros »

fradus> Nemá cenu to takhle vyhrocovat. Neříkám, že nejsou myslivci, kteří s tím chtějí něco dělat a snaží se, ale většinou jsou přehlasováni či umlčeny většinou ve spolku a navenek ten spolek působí, tak jak jsem psal a tyto snahy jsou bojkotovány. S tím se pak těžko něco dělá, většina rozhoduje a člověk se musí přizpůsobit, když chce nějak rozumně fungovat. Nebudeme si nic nalhávat, spousta myslivců dohlédne s důsledky svého jednání sotva k hranici své honitby a maximálně ví, co se děje u sousedů :roll: nějaké celorepublikové nebo celoevropské problémy jdou mimo ně...

Nevím kolik toho může dělat státní správa myslivosti na ORP s nenormovanou zvěří. Dále bych nezapomínal na fakt, že myslivost je zájmová činnost a donucovací prostředky zde úplně nezabírají. Navíc, když se nechce, tak je to horší než když se nemůže :mrgreen:

Jaké máš zkušenosti ty ze své honitby nebo honiteb, které navštěvuješ? :)
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Odpovědět