Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Zamčeno
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Nevím, kolik desítek nebo stovek kusů postřelených a útočících divočáků kolega po předchozím dosledu dorazil, ale troufám si tvrdit, že velká část postřelených a potenciálně útočících divočáků, či jiné zvěře, má počátek v mizerné střelbě lovce. Mizerná střelba mnohdy pochází z obecně mizerné střelecké úrovně lovců, kteří netrénují ani z pušek, natož z šestiraňáku. Z toho pohledu mě přijde tato debata úsměvná, až fantasmagorická, ale samozřejmě bude skupina nadšenců a trénujících lovců-střelců s vypěstovanými návyky na krátkou, kteří by ji byli schopni v extrémní situaci využít, ale v podstatě krátkou nepoužijí, protože dobře trefují a i po zásahu odběhnutý kus je zpravidla nalezen zhaslý. Pak samozřejmě bude skupina s inklinací k Divokému západu, případně fandů Špagety westernu a těm nepomůže ani svěcená voda, natož kolimátor, ale ti si to užijí. Za mě je to nesmysl, ale budiž. Jen doufám, že se jich moc při dosledu , šoulání a lovu neztratí, nebo nezapomene při posledních lečích. Snad se nenaplní přísloví o opici a břitvě.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od precechtel »

4 J. K., dobrý souhrn toho, co si myslím i já .......
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Josef: zrovna v mém okolí se během posledních let stalo několik útoků prasete na člověka, fatálně neskončil žádný případ jenom náhodou. Vždy to byl postřelený kus a buď na naháňce, nebo po ní. Ten jeden vymachroval střelců / honců několik. Ale jinak samozřejmě souhlas.
Jak je to s tou opicí, to je nějaká bajka? :D
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Michale, snad ti staří , co ještě četli, tak snad pochopili. Prostě dej opici břitvu a nech se oholit! Nějak nevěřím tomu, když si někdo, kdo je na střelnici s kulovnicí jednou za pět let, aby mu ji správce nastřelil, že stihne tasit 44 Mag a udělá v noci 100kg sekáče s neolámanými zbraněmi , který po něm na dva , tři metry nečekaně z hustýho vyjede a přitom bude rozjímat, zda je lepší kolimátor nebo otevřená mířidla. Skončí to řídkou ve spoďárech a to v lepším případě. Na dosled těchto typů je potřeba zapracovaný pes(psi), zkušenosti, čas, případně počkat na ráno, brokovnice se slugem a slušná kudla , případně skutečně krátká kulovnice za situace, když psi odcházející zvěř staví na delší vzdálenost a nějaké další přibližování hrozí dalekým odchodem zvěře. Takové řvoucí prase, které sáňkuje, má dvě rány na měkko a jednou rozbitou pánev, je všechno jen né útočící! Nicméně fantazie střelců, lovících ze zateplených kazatelen, je značná.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od lovec »

Ratte píše: stř 07.4.2021, 14:49 Dovolím si na základě mé praxe stran loveckého (včetně dohledávek a obrany) a sportovního užití kolimátoru na krátké zbrani nesouhlasit.

Jsem přesvědčen, že většina střelců s dostatkem tréninku dosáhne s kolimátorem lepších výsledků stran času a přesnosti a to i pokud se jedná o intuitivní obrannou střelbu na pár metrů.

Moderní mini kolimátory od renomovaných výrobců vykazují vysokou odolnost proti poškození. Dále jej lze většinou integrovat tak, že je možné použít mechanická mířidla jako nouzovku i přes upnutý kolimátor.

Rovněž střelba za zhoršených světelných podmínek je s kolimátorem, pokud je vybaven regulací intenzity rychlejší, pohotovějsi a příjemnější.
S prvými tromi odsekmi súhlasím, s posledným určite nie.
Už len z princípu si musíš uvedomiť, že večer, za šera proste najprv potrebuješ zdroj svetla, aby si videl cieľ, resp. poranený kus. Sklo, na ktoré kolimátor premieta zámerný obrazec, nie je zrovna etalónom priepustnosti svetla - bez ohľadu na značku a cenovku. Ja by som si to na základe praktických skúseností v konkrétnych podmienkach - noc, les atď. na krátku zbraň nedal. Kombinované svietidlo so značkovacím laserom je mnohonásobne prínosnejšie a bezpečnejšie.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Ratte »

Josef Kuřitka:
Samozřejmě mohu jen souhlasit, že krátká palná zbraň není lékem na zanedbaný trénink, ale nemohu souhlasit se závěrem, že kdo řádně trénuje s puškou, tak se k diskutované střelbě z krátké nedostane.
Mohu mluvit jenom za sebe, ale ač trénuji střelbu, troufám si tvrdit intenzivně (na střelnici jsem každé dva týdny když jsem v ČR, z toho z lovecké pušky nastřílím tak 1500 ran ročně, posuďte sám jestli je to dostatečné) Tak přesto se mě párkrát stalo, že jsem musel dohledávat. Jestli vám vždycky všechno zůstalo na místě, tak máte moje gratulace, ovšem já jsem to párkrát dělat musel a v případě, že bych měl za tímto účelem lézt do husté vegetace pro prase, tak prostě raději upřednostním výkonný revolver než pušku, protože jej shledávám pro takové případy šikovnější, služeb psů nevyužívám a "počkat na ráno" je pro mě nemyslitelné.

Jinak přiznávám, že divočáka jsem krátkou nepacifikoval ani jednou, ale párek warthogů v Africe ano. Jednou v rámci dosledu (mechanická mířidla), podruhé šlo o nevyprovokovaný útok (kolimátor). V obou případech úspěšně a jsem fakt rád, že jsem tu krátkou měl. To ze mě samozřejmě nedělá odborníka, ale zase jsem o tom dost načetl, když jsem hledal materiál pro knihu a krátkou zbraní navíc aktivně lovím, takže "žádná fantazie ze zateplených kazatelen"

Lovec: Je to kolimátor - to sklo nemusí být vůbec propustné a stejně se přes to dá mířit, pokud máš obě oči. Za šera s tím není problém fungovat, vyzkoušeno. Za úplné tmy je však kolimátor sám o sobě nepoužitelný, s tím musím souhlasit.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Josef: Máš úžasný dar psát čtivě a opravdu se mi líbí Tvůj způsob vyjadřování. Nicméně z Tvých řádek je cítit hlavně despekt ke všemu. Už aby zase všechno funfovalo normálně, taky mě to štve.

Jenom bych dodal:
Špatný zásah není výsada špatných střelců.
Trénink ničím nenahradíš.
Útoky prasat existují.

Ve skutečně vypjaté situaci, kdy na člověka v křoví útočí postřelená zvěř:
  • ozbrojený krátkou zbraní, netrénovaný, je nebezpečný okolí i sám sobě
  • neozbrojený krátkou, trénovaný, je v prdeli
  • s řídkou stolicí v jégrovkách skončí v lepším případě oba
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Lotr »

Jen taková poznámka na okraj. Při nečekaném útoku postřelené zvěře někde v křoví na tři metry nestihnete sundat flintu z ramene, natož tasit těžký revolver 44 Mag., natáhnout bicí ústrojí a spolehlivě zamířit tak, aby hned první výstřel usmrtil. Jak správně píše Pepa, ten, kdo si to myslí, je skutečným fandou špagetti westernů. Schválně si to zkuste, postavte proti sobě kamaráda na 3 m, do pouzdra dejte synovu plastovou pistolku a kamaráda požádejte, aby na Vás zaútočil. Sázím sud zichovecké dvanáctky na útočícího kamaráda.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od miso243 »

Jozef. Kto ide do krovia za diviakom ozbrojený len netasenou krátkou by mal rovno preventívne absolvovať klystír. To je ako tam ísť s brokovnicou na pleci. Inak úvahy, že dobrý strelci sa do takej situácie nedostanú. Raz som čítal - už to neviem nájsť - o nápise na pomníku lovca byvolov (presné čísla si nepamätám), kde bolo niečo v zmysle"ulovil ich 130, zabil ho 130-prvý". Samozrejme tréning nič nenahradí a rozhodne to nie je pre každého
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od dalas »

Souhlas s tím, ze útok může být sakra rychlý. Jenže jít za prasetem do bordelu s kolty proklatě nízko je fakt spaghetti western. Ta zbraň musí být být v ruce připravena a musí být DA. I tak není kontakt s prasetem vyloučen, ale je šance se ubránit. Daleko bezpečnější je pes, který to překvapení eliminuje.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Přesně. Kdo z Vás jenom uvažuje o tom, že jde do houštiny za postřeleným prasetem bez připravené zbraně, tak mu nepatří do ruky.
A když už řešíme mojí čtyřiačtyřicítku:
Z lovecké pušky mě určitě spousta z Vás na dálku přestřílí. Nemáme tu dlouhou střelnici.
Ale z krátkých Vás tolik nebude, sportuji aktivně desítky let.
Kohoutek u revolveru nenatahuji, střílím akční disciplíny i mířenku s přemačkáváním.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od lovec »

Ideálne by bolo vrátiť sa k výmene praktických, najlepšie vlastných skúseností. :wink:
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od dalas »

Lovec, neočekávej žádnou velkou praktickou diskusi. To snad pouze ze zahraničí. I to blbý použití krátké v sebeobraně musíš hlásit na PČR. Takže, jestli někdo krátkou někdy použil, zřejmě se o tom nijak rozepisovat nebude.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od SoukuM »

Já jsem velmi skeptický ohledně použití KKZ k obraně nebo k dostřelení černé zvěře (to možná nová legislativa umožní). S KKZ mám nastříleno mnoho, mnoho, ....... terčových i dynamických, proto jsem tak skeptický a souhlasím s Michal123. Pokud si někdo představuje jak stihne tasit a trefit :-) :-), tak to je opravdu utopie a spaghetti western :-). Ale pokud si někdo chce pořídit KKZ pro tento účel, a v případě tazatele kombinovaný účel obrana/terčová střelba, tak je potřeba se rozhodnout nejdřív, zda revolver nebo pistoli. Obojí má výhody a nevýhody. U revolveru Ruger/SW je nutností naučit se střílet s promáčknutím. To skoro nikdo netrénuje, vidávám to na střelnicích pravidelně, většina lidí s revolverem pořízeným na obranu střílí SA, obvykle si dá ten terč stojící figura záporáka se zbraní a střílí na 10-15 m, přičemž nejsou schopni nastřílet slušný výsledek a obvykle to komentují "dostal jí do ramene, to by nerozchodil, protože mám přece 357 Mag". Stačí jim říct, ať to zkusí s promáčknutím, protože v krizové situaci na natažení nebudou mít čas. Pak jsou výsledky víc než tristní, obvykle nejsou schopni vůbec trefit terč. A pokud někdo chce trénovat NO, tak má smysl trénovat na 3-5 m, protože na těch 10-15 m by se u soudu asi podivili :-). Není problém si objednat sadu odlehčených pružin, např. u Wolf springs. Délka hlavně 4 nebo 6 palců na terčovou střelbu nehraje v podstatě roli, pokud někdo nenastřílí slušně se 4palcem, tak se 6palcem to lepší nebude, spíš horší díky jinému vyvážení zbraně. 6palec je na nošení velmi nepraktický. Miřidla - jsou u revolveru problém, mechanická jsou klasika, dobrý na terč, ale špatná při zhoršené viditelnosti. Montáž kolimátoru problematická. Rail nebo montáž svítilny do podvěsu problém. Kapacita - určitě bych šel do kapacity 5 ran. Mnohem příjemnější na nošení, na střelnici je to jedno a 5 je na NO dostatečných. Ráže - prakticky se dá vybírat mezi 357 Mag a 44 RemMag (zase - obojí má výhody i nevýhody). Takže pokud bych si JÁ zvolil revolver, tak tenhle - Ruger KSP 341x (https://www.mpicz.com/produkty/ruger-so ... r-ksp-341x).
Ale protože jsem pistolář a fanda na 1911ky, tak bych zvolil tuhle platformu v ráži 10 mm Auto a variantu s railem a tritiovými miřidly, nejlépe Nowak :-). Tritiová miřidla jsou bez problémů použitelná za zhoršených světelných podmínek, na rail pověsím baterku (případně s integrovaným laserem) a mám po problému. A největší výhoda na rozdíl od jakéhokoliv revolveru je způsob nošení "cocked/locked", který umožňuje naprosto bezpečné nošení jak v pouzdře, tak v ruce a naprosto rychlé intuitivní odjištění a střelbu. Po pravdě, mít při dosledu někoho ne moc zkušeného střelce s revolverem v režimu SA v ruce, tak děkuju pěkně, otáčím se a jdu domů, dokud jsem živ a zdráv :-). Je fakt, že v úvahu u platformy 1911 přichází v podstatě ráže jen 10 mm Auto, ale to by mělo být vyhovující.
Jinak pokud někdo chce používat velkorážní revolver nebo pistoli a trochu natrénovat a chodit střílet, tak je potřeba počítat s další investicí a to je přebíjení. Jinak se člověk nedoplatí. Tak asi tak bych to viděl :-).
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Ratte »

Lotr píše: čtv 08.4.2021, 6:34 Jen taková poznámka na okraj. Při nečekaném útoku postřelené zvěře někde v křoví na tři metry nestihnete sundat flintu z ramene, natož tasit těžký revolver 44 Mag., natáhnout bicí ústrojí a spolehlivě zamířit tak, aby hned první výstřel usmrtil. Jak správně píše Pepa, ten, kdo si to myslí, je skutečným fandou špagetti westernů. Schválně si to zkuste, postavte proti sobě kamaráda na 3 m, do pouzdra dejte synovu plastovou pistolku a kamaráda požádejte, aby na Vás zaútočil. Sázím sud zichovecké dvanáctky na útočícího kamaráda.
Vážně? To mluvíte z vlastní praktické zkušenosti? Protože tohle se mě povedlo a to ještě s SA revolverem. Pomenší warthog, dva výstřely i s tasením a bylo po všem. Je to jen otázka tréninku.
Podruhé jsem revolver měl v ruce v rámci dohledávky. Je logické, že pokud předpokládám, že zbraň budu potřebovat, tak jí ponesu tasenou. tři rány, z toho jedna pro jistotu.
Tohle není nějaká moje domněnka, to je praxe -
https://www.minds.com/fs/v1/thumbnail/9 ... 2283831296
Zamčeno