Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Zamčeno
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Šumavák »

Michal_123 píše: sob 17.4.2021, 10:25 Tohle s sebou nosím já, pětiranná čtyřiačtyřicítka ve čtyřpalci...
Kdybych byl revolverový typ, šel bych přesně touto cestou, tedy ráže .44 Magnum (těžké střely podložené solidním výkonem, průbojností i stop efektem), hlaveň 4" (výborná manévrovatelnost) a bubínek na pět ran (plně postačuje a zbraň není tak tlustá, jako s bubínkem na 6 ran). Pouze bych asi volil černěnou verzi: https://www.taurususa.com/revolvers/tau ... ibber-grip 8)
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Střílím z toho 300grs FP a 240grs SWC poplastované olovo ARES.
Střílí to opravdu pěkně, ale používám velmi výkonné laborace a to na mířenku třeba 2x15 ran není zcela komfortní.
Teď budu laborovat Nosler 240grs HP.
https://www.strobl.cz/strely-nosler-spo ... -jhp_p9214
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Šumavák »

Já střílím náboje 10mm AUTO s 200gr (13g) těžkou FMJ-FN střelou. Oproti revolverům s plnotučnými laboracemi .44 Magnum je to sice celkem pohodička, ale na druhou stranu na nějaké střelnicové chrlení prázdných nábojnic, běžně realizovatelné např. s obligátní vydechlou ráží 9mm Luger, to zrovna také není... :D
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od SoukuM »

Z 10 mm Auto střílím SB FMJ jako zdroj prázdných nábojnic na přebíjení. Pohodová střelba, taková živější 45 ACP. 10 mm Auto je skvělý náboj. Při přebíjení je to cenově úplně jinde. Z Colt Delta Elite jsem přešel na Kimber TLE/RL (z různých důvodů).
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Ratte »

Já k lovu/obraně krátkou používám přebíjené 44 Magnum se střelou Hornady XTP 240 grn. 20.6grn Lovex 37.1 OAL 44mm. Už je to docela blízko horní hranici tlaků a tak z toho není moc příjemné postřílení. Na běžné střílení na střelnici jsem si proto sestavil levnější slabší FMJ alternativu s víceméně stejným bodem zásahu do 50m.

Experimentoval jsem s větším množstvím konfigurací, ale tohle se mě v praxi na prasata (převážně warthog) z 7,5" hlavně osvědčilo nejvíc. Zastavovací efekt výborný a zatím 100% spolehlivý.

XTP ale potřebuje určitou rychlost, aby se otevřel jak má, říká se, že minimum je 950ft/s. Pokud bych volil něco do 4" hlavně obranného revolveru s běžnější konfigurací, tak bych proto možná volil střelu 300grn SWC Keith style. To je osvědčená klasika bez jakýchkoliv záludností.
Naposledy upravil(a) Ratte dne úte 20.4.2021, 4:10, celkem upraveno 2 x.
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od gawein »

XTP a gold dot používám úspěšně pro lov s dlouhou zbraní, ale u známého jsem setkal jsem se s negativní reakcí na gold doty v .45 při střelbě přes drobné větvičky nebo přes lebeční kosti. Pro sebeobranu narozdíl od člověka to tady chce kompaktní tvrdší střelu.
Radek Gahura

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Radek Gahura »

Zajímavé téma toto vlákno. Po přečtení zkušeností to vypadá, že nejrozšířenější pistolová ráže 9mm Luger by to útočící prase zastavovala s velkými obtížemi. A co jít o třídu výš - ráže 45 ACP, máte někdo zkušenost ??
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Ratte »

Osobní praktickou zkušenost v téhle otázce nemám, ale co jsem si svého času dělal rešerši na zahraničních fórech při psaní článku, tak 9mm má v praxi prý v průměru o něco málo lepší výsledky než 45 ACP na tohle použití. Hodně však samozřejmě bude záležet na volbě střely, umístění zásahu, množství zásahů atd.
Osobně si nemyslím, že v tom bude výrazný rozdíl.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Šumavák »

Pokud jde o použití k obraně proti útoku černé zvěře, tak vůči ráži 9mm Luger nepředstavuje .45 ACP žádný posun k lepšímu, spíše naopak. Obě tyto ráže se dnes v komerčních laboracích pohybují na stejné úrovni výkonu, avšak větší průměr střely u .45 ACP znamená citelně menší průbojnost.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od SoukuM »

45 ACP byla dříve vždy glorifikována ve srovnání s 9 para vzhledem k uvažovanému a v praxi prokázanému stop efektu, ale recentní názor je, že ten rozdíl není až tak signifikantní. Penetrace bude u 45 ACP nižší díky průřezovému zatížení, ale předání energie bude větší. Je na každém, kterému z těchto faktorů dá v této specifické záležitosti přednost. Ale vždy platilo a platit bude, že lepší mít a nepotřebovat než nemít a potřebovat :-).
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Mám pocit, že ve Střelecké Revue někdy těsně po revoluci byl článek o člověku z USA, který úspěšně lovil na větší dálky (ať už to znamená cokoliv) s .45ACP. Možná si to pamatujete také, dokonce popisoval, že se na dálky naučil střílet proto, že pásl stádo krav, neměl psy a tak musel střílet před krávy a tím je sháněl dohromady a hnal tam, kam chtěl. Jenom pro zajímavost.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od dalas »

Jen pro, řekněme, hrubou orientaci:
Přemysl Liška se ve své knize "Střelba z pistole a revolveru" zabývá porážecími účinky některých ráží.
Uvádí starší statistické hodnocení vzniklé v USA procentem okamžitého (alespoň periferního) porážecího účinku:
6,35mm; 7,65mm a 9mm Browning 0%
9mm Luger 5%
.38 Spec 15-35%
.45 ACP 75-90%
.357 Mag.; 41 Mag. a .44 Mag. 100%
Je to trochu zpochybňováno na základě nízké hodnoty u 9mm Luger

Dle kriteria RSP (relative stopping effect)
.22LR 3,3
6,35 Br. 3,7
7,65 Br. 10,0
9mm K 16,2
9mm Luger 29,4
.38 Spec. 30,8
.45 ACP 42,2
.357 Mag 63,0

Nově se ale používá kriterium RET (relative energy transmission) které hodnotí dráhu střely v cíli, objem vzniklé dutiny, energii střely předanou cíli. Toto kriterium je závislé nejen na náboji, ale i na vlastnostech cíle.

Dle mého mínění je nejvíce vypovídající statistika z USA. Je ale nutno vzít v úvahu, že data byla pořízena na lidech, takže na vitální zvěři a ještě k tomu napumpované adrenalinem to bude asi vypadat trochu jinak. Pokud to ale nefunguje na člověku, nelze očekávat žádné zázraky třeba na černé.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Toma »

Já bych řekl ,jak už tu psal pan Fesoj,pokud zasáhnete mozkovnu tak stačí i 22 lr.Ale v tom kalupu je to nemožné i u silných kalibrů.Kolegy z práce otec kdysi choval býky,některé prodal,a jiné pro sebe střílel malorážkou.Býk uvázaný, a po ráně padl jak hruška.Až jednou zabíjeli prasata, a býka na svatbu syna.Býk zase uvázaný,těsně před výstřelem pohl hlavou.Střela ho škrábla,býk řetěz urval jak papírový na vánoční stromek,a všichni skákali přes plot k sosedům včetně toho taty ,jak nemohl na nohy.Pak ho střelil ještě jednou jak seděl na zídce,a plakal jak mu ho bylo líto,že se trápil.Po té druhé ráně padl.
Lovec zabíjí jednou ranou.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od SoukuM »

Tuším že FBI vede statistiku všech reálných přestřelek včetně vyhodnocení zastavovacího účinku na živou lidskou sílu. Výhoda je, že se jedná nikoliv o teoretické výpočty, ale vyhodnocení reálných situací. Výsledky hovoří samozřejmě ve prospěch silnějších ráží. Nevýhoda těch starších teoretických publikovaných dat a výpočtů je, že zpravidla nezahrnují modernější ráže jako 40SW, 10 mm auto, 357 sig apod. I v naší historii můžeme najít příklad účinku 7,65 Br, student Jan Opletal, postřelený v dnešní Opletalově ulici (pražáci vědí, mimopražští si mohou najít na mapách), došel do nemocnice na Karlově nám., kde pak následně po 2 týdnech zemřel na zánět pobřišnice. Při dnešní medicíně by pravděpodobně přežil. I celosvětově je patrný trend používání ýkonějších ráží pro sebeobranu a služební účely, zejména je to patrné v USA, což je asi největší trh. Kdyby na to nebyl odbyt, tak by to výrobci nevyráběli :-) a neprodávalo by se to :-).
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Šumavák »

To vyprávění o usmrcování býků malorážkou je sice hezké, ale černá útočí čelně, nestojí nehybně na široko, abys jí v klidu a s jistotou střelil za slecho, že... :roll: Při útoku černé střílíš pod úhlem na silnou čelní část lebky a tam se s ráží .22 LR absolutně nechytáš :!: U silných kusů má za těchto okolností problémy i 9mm Luger, chce to něco výkonnějšího. Jinak ráže .45 ACP je skvělá, ale na lidi. Díky kombinaci většího průměru střely a menší rychlosti velmi dobře předává energii i při použití FMJ střel = má solidní stop-efekt. Toho dlouhá léta využívala i US Army, neboť tzv. Ženevské konvence ve válečných konfliktech použití jiných typů střel v podstatě zakazují. Ale jak už jsem psal - na spolehlivý průstřel lebky čelně útočícího statného kusu černé má malou průbojnost.
Zamčeno