Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Zamčeno
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Lotr »

Pokud se Ti na tři metry podařilo tasit SA revolver a dvakrát z něj vystřelit na útočící prase, smekám svůj klobouk a odhazuji jej v dál. Úplný Lucky Luke.

Ano, z vlastní zkušenosti, jsem bývalý četník a u policie se tato situace pravidelně trénuje, aby si zejména mladí, akční policisté uvědomili, že ne všechna situace se dá řešit tasením služební zbraně.

Myslím, že debata směřuje jinam, než byla původní myšlenka. Jsme myslivci, nikoli vojenští veteráni typu "Instructor Zero" a dostřel i lov krátkou zbraní je v ČR stále nelegální.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Ratte »

Lotr:
Výchozí pozice tak 5-6 metrů, tři to nebylo, to přiznávám. Ale jo, užil jsem si to, i dým od hlavně jsem následně odfoukl a v dáli zaslechl melodii z The Good The Bad and The Ugly :)

U policie se pravidelně trénuje situace obrany krátkou zbraní proti útočící zvěři? Jak to probíhá? Teď se neptám posměšně, jenom mě to zajímá a spadá to do tématu vlákna. Když jsem začínal s lovem krátkou, tak jsme v týmu přemýšleli, jak takovou situaci cvičit. Nakonec jsme to řešili tažným terčem.

Většina tady jen teoretizuje aniž by měla praktickou zkušenost, nebo se o tuto problematiku zajímala nějak více do hloubky. Když jsem začínal, tak jsem čerpal prakticky výhradně ze zahraničních zdrojů, kde je o tom více informací a následně jsem si ověřil v několikaleté praxi možnosti obrany/dohledání/lovu s krátkou. Jde to. Ano, Má to svoje výhody i nevýhody, ale není to nějaká iluzorní, nereálná fantazie, jak tady někteří tvrdí.

Dostřel i lov krátkou je sice u vás nelegální, ale jinde je situace lepší a myslím, že je to relevantní zdroj pro debatu o obraně krátkou proti útočící zvěři. Já jsem navíc ve svých příspěvcích v tomto vlákně předložil příklady a technickou stránku věci stran obrany, nikoliv aktivního lovu.

Ale ta otázka tréninku je důležitá. Opusťme teď tu kontroverzní záležitost, jestli je v některých loveckých situacích lepší použít krátkou než primárně nesenou pušku/brokovnici a vraťme se do bezpečných vod příkladu člověka na procházce lesem, který má u sebe jenom krátkou na všeobecnou obranu a něco na něj vyskočí. Jak na to trénovat? Nám se nejvíc osvědčil ten tažný terč. Někdo tady měl pak dobrou připomínku, že u SA-DA revolverů je nutné trénovat promačkávání. To je fakt, chvíli trvá, než si to člověk osvojí. Já zas u svého SA revolveru trénoval, že natáhnu již při vytažení - výstřel, natažení levým palcem - druhý výstřel. S dostatkem tréninku je i tohle dostatečně rychlé a přesné, to jsem konec konců osobně ověřil v praxi. Kolega, který nad situací uvažoval z hlediska nositele velkokapacitní devítky se zase přiklání k tomu, vysypat do zvířete celý zásobník s hlavním důrazem na co nejkratší čas, aniž by se moc zdržoval mířením.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Lotr »

No jo, Sergio Leone natočil mnoho výborných westernů :)

Obrana proti útočí zvěři ne, špatně jsem se vyjádřil, navazoval jsem na svoje věty o útočícím kamarádu a ozbrojenci na 3 m. To se vybere fyzicky zdatný policista, nejlépe metrák váhy a dva metry výšky a postaví se proti třídě nováčků. Útočník má zbraň z ulice, tozn. holé ruce, nůž, klacek, židli a nováček má výcvikovou pistoli. Rozkaz zní jasně, zpacifikovat výtržníka. V 99% zvítězí útočník, procento klesá s nabytými zkušenostmi nováčků.

Otázka disciplíny a tréninku je samozřejmě důležitá, problém bude v nízkém procentu myslivců/lovců, kteří do lesa nosí ke vší té výbavě ještě pistoli nebo revolver a nízkém procentu střelnic, které disponují tažným terčem. Ještě tak liška na průseku, zhotovená před lety šikovným správcem střelnice, někde. Osobně vím jen o jedné, kde mají val, za kterým jezdí na kolejnicích dálkově ovládaný terč - divočák. Bohužel přes chvályhodnou snahu autorů o osvětu tam chodí trénovat střelbu na pohyblivý terč z kulovnice málokdo.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od SoukuM »

Ratte - těch drillů je celá řada (nechci tady z toho dělat akademii cowboy action shooting :-) ), stačí když se podíváš na situace při závodech IPSC nebo LOS a kurzů obrané střelby. Předpokládám, že se bavíme o držiteli KKZ, který má aspoň základní dovednosti, tzn. ovládá bezpečnou manipulaci se zbraní (protože SAFETY FIRST) a při mířence je schopen opakovaně trefit mezinárodní pistolák na 25 m, nemá problém udělat poslepu rozborku/zborku, ověřit stav zbraně (nabito, nenabito atd.,) umí spouštět, dýchat, držet postoj, prostě základy, nikoliv o čerstvém držiteli ZP a šťastném majiteli první pistolky nebo levolvelu :-). Jinak bez urážky, pokud někdo uvažuje tím směrem, že bez míření vysype rychle 15 ran z devítky kolem sebe, no nevím, ježí se mi z té představy chlupy na hřbetě :-). Celé je to hodně o zvládání stresových situací. Co bych já považoval za vhodné:
1) Double shot - tasení zbraně, 2 rychlé výstřely na terč (při CQB se to trénuje, protože když se netrefíš první, je možný, že se trefíš druhou, zvyšuje to pravděpodobnost zásahu, chce to naučit se ovládat zbraň pro tento způsob střelby, tedy neprat se s chováním zbraně po výstřelu, nechat ji sklouznout potom, co se zvedne a stočí doprava nahoru zpět do pozice srovnaných miřidel.
2) Mosambic drill - dtto, ale 2 rány hrudník, třetí do hlavy :-)
3) přenášená střelba - několik terčů v řadě, může být v různých vzdálenostech, postupně trefit buď každý nebo jen ty označené jako "bad boy", double shot
4) střelec zády k terči (ům), na signál otočit, tasit, trefit
5) střelba za horších světelných podmínek (střelec potmě, rozsvítit, v časovém limitu trefit double shotem daný počet terčů)
6) zvládání závad - nechat u levolvelu prázdnou komoru nebo cvičný vybíjecí náboj, u pistole zařadit na nějaké místo do zásobníku, střelec samozřejmě nesmí vědět pořadí. Mimochodem na tomhle se krásně pozná, jak dotyčný ovládá spouštění a jak strhává, když stojíš za ním, tak je to krásně vidět.
7) střelba jednoruč, silná/slabá ruka
8) intuitivní střelba - stoupni si v obýváku 3 m od vypínače na zdi, dívej se jen na ten vypínač, tasit a bez koukání na miřidla a jejich rovnání při zvedání zbraně namířit a mít miřidla srovnaná na ten vypínač.
9) stroboskop - střelec střílí podle toho, jak mu rozsvítíš, nikdy neví na jak dlouho
atd., atd., atd., fakt to tady nechci rozepisovat
Můžeš si toho navymýšlet spoustu a všechno dělat s omezením časového limitu. Problém je, že u nás těžko budeš hledat střelnice, kde by se to dalo bez problémů a s dodržením bezpečnosti trénovat.
Jinak, ten pohyblivý terč, o kterém píšeš, si myslím že máš na mysli něco jiného, než psal Lotr, tedy ne střelba na průseku, ale terč tažený směrem ke střelci (to se používá třeba pro nácvik střelby z kulového dvojáku).
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Tak teď už jsme fakt někde jinde :lol:
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Lotr »

Ne tak úplně, kdo z nás trénuje střelbu na pohybující se terč nebo dokonce na blíží se terč směrem ke střelci. V kulovnice mizivé procento a z krátké zbraně za účelem sebeobrany nebo nedej bože dostřelení kusu už vůbec nikdo, možná Ratte (nic ve zlém).
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Ratte »

Lotr píše: pát 09.4.2021, 10:59 Ne tak úplně, kdo z nás trénuje střelbu na pohybující se terč nebo dokonce na blíží se terč směrem ke střelci. V kulovnice mizivé procento a z krátké zbraně za účelem sebeobrany nebo nedej bože dostřelení kusu už vůbec nikdo, možná Ratte (nic ve zlém).
Jo, já to občas trénuju, měli jsme na "pokročilé lovecké situace" v rámci týmu i soutěž (LOS). Očividně to ovoce přineslo :)
Ten tažný terč ale není nějaká sofistikovaná záležitost na kolejnici. prostě zatížená vytvarovaná kartonová krabice s obrázkem hlavy warthoga ke které je připevněno lanko za které někdo táhne tak, že se terč blíží ke střelci. Krátká i dlouhá + občas specialitky jako výstřel z luku na stacionární terč - odhození luku - tasení revolveru - střelba na přibližující se terč. Snažím se trénovat důsledně každou eventualitu :)
Ale docela mě udivuje tvoje tvrzení, že střelbu na pohybující se terč skoro nikdo necvičí ani z pušky. Co všechny ty naháňky a tak? Pro mě je naprosto nemyslitelné dělat něco takového bez důkladného tréninku.

SoukuM: Me to neuráží, já osobně to řeším pomocí dvou ran z .44 v rychlém sledu. Ale pro zajímavost, ten člověk co zastává názor u devítky sypat, tak z tahu 6-1m s tasením měl v "terči 12 z 15 ran. myslím, že prase by to zastavilo spolehlivě a v lesním prostředí asi moc nehrozí zranění někoho nezůčastněného, ale asi bych se bál možného odrazu. Někde bude šutr, je to kontaktní vzdálenost... ale proti gustu.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od SoukuM »

Ratte - jasně, já v pohodě, já jen když toho člověka neznám a nevím co s KKZ umí, tak jsem hodně podezřívavej :-) a ke kropení velkokapacitního zásobníku už vůbec. Spoustě lidí (myslivců) se může zdát, že to co jsem tu napsal je naprosto šílený, neadekvátní, bláznivý atd., jistě by se našlo řada dalších označení. Ale realita je taková, že tyhle naučené střelecké techniky prostě pomáhají zvládat stresové situace jako např. to, že na ty 3 m najednou vyběhne prase. Ale ani to nezaručí úspěch. I proto jsem psal, že jsem velmi skeptický ohledně použití KKZ na útočící zvěř v naší české kotlině, protože jsem toho názoru, že ne jen 99,9% myslivců vůbec neví která bije, ve skutečnosti to neví 101% myslivců :-). Samozřejmě to tady můžeme rozebírat ještě dlouho, včetně dalších detailů manipulace a použití KKZ, ale je to asi zbytečné. V reálu nikdo se do té situace nedostane a patřičný trénink má smyl spíš z hlediska NO než myslivosti. Přikládám odkaz na video z nácviku střelby na přibližující se cíl :-) z kulového dvojáku, pokud to někoho zajímá. První rána na buvola vzadu, druhá na hnědého buvola přibližujícího se po kolejnicích, pak přebití a 2 rány na černého buvola vpravo. Je vidět, jak poslední rána už je jen o prsa korejské plavkyně a o tom to je :). Jistě by se v české kotlině našlo dostatek kutilů, schopných vybudovat podobné zařízení pro tento nácvik střelby, ale problém jsou střelnice, které to umožní a zájem uživatelů. Siluetu buvola lze bez problémů nahradit siluetou kňoura :-), vyjde to tak nastejno.
https://es-es.facebook.com/ArtemisHunti ... 519495915/
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Jak to pozoruji, tak to skončilo ve stylu matche: Kdo ho má většího?" Včera jsem měl napsaný příspěvek, ale při odeslání se mě smazal.


A to je přesně ta situace s dosledem a případně útokem divočáka. Prostě jdete desetkrát, dvacetkrát, padesátkrát v noci, ale i ve dne, ráno, na dosled. Hlavně ale v noci. Pokud jste sám, tak se musíte soustředit na barvu, někdy kus není, leze po čtyřech v tunelech a v bordelu , kryjete si obličej před trny, větvičkami, kopřivami. Komáři a mušky vám lezou do ksichtu. Nechcete mít roztrhaný hadry. Jste na sebe nasraní, že jste to měli neměli zkurvit. Víte, že další byli venku a budete poslouchat chytrý kecy, když je najde pozdě a bude zapařené. Konec léta a teplý podzim stojí za hovno. Pak je najdete zhaslé. Někdy po padesáti metrech , někdy po 200m. Někdy se před vámi zvedne a odchází nebo jen táhne zadek za sebou. Je hromada času a nějak to končíte a někdy je barva pryč, akce se přesouvá na ráno. Někdy se nakonec nenajde. Celou dobu a při všech těch akcích máte v jedné ruce hovadský Mag ve 44 a v druhé baterku. Prostě Dirty Harry.
A pak jednou. Vidíte jen kužel světla před sebou, čumíte na barvu, protože je z toho už jen sem tam kapka , jak hlavička od sirky a nevíte, co je metr vedle vás. Maga pořád v ruce. 100 prasat takhle najdete, ale už nebudete napnutí jak poprvé. A jedno se najednou rozhodně, že nebude spolupracovat jako obvykle, obloukem se vrátí ke stopě, zůstane a vyjede po vás z boku nebo zezadu. To je totiž skutečný útok. Pak je to jen o štěstí. Zbytek jsou kecy v kleci nebo latina. Jak kdo chce. Asi tak nějak Ratte? Dosled není vždy procházka rozkvetlou Moskvou.
Za 33 let myslivosti a poměrně velkého množství dosledů jsem to zažil jen jednou. Prase bylo malé a napasovalo mě do trnek tak, že jsem nemohl popadnou dech a byl jsem rád, že mě ve špitále dostali ven kousek halouzky, které se dostala pod spodní víčko a zalezla někam skoro za oční bulvu. U druhého, podstatně většího kusu, jsem dosled v noci ukončil a šel pokračovat ráno. Kus jsem pak poměrně rychle našel zhaslý. Byl to slušný tříleťák. Vrátil se po stopě, zalehl a čekal ve svahu asi dva, tři, metry nad stopou. Byl zalehlý, nasměrovaný na stopu , jakoby zdaunovaný, připomínal sprintera v blocích, na zemi žádné stopy stopy smrtelného zápasu. Jen tam na mě čekal. Vím to, pořád to tam viselo ve vzduchu. Dodneška vidím tu kouli zmrzlé krvavé pěny, která připomínala obrovskou porci malinové cukrové vaty, kterou měl před ryjem. Proto pokaždé, pokud ho mám, je dosledu pes. V uvedených případech pes nebyl, respektive junioři byli na začátku výcviku.
Za mě jsou tři druhy útoku divočáka.
Kus je zraněný a nemůže z důvodu terénu, či úbytku sil dál, případné stavěny psy nebo zůstal zalehlý a došlo k jeho obstoupení. Většinou jsou zbraně při ruce. V podstatě kus utíká dopředu a nemá jinou možnost, než jít přes lovce, psovoda neb honce. Není to skutečný útok, více méně všichni o kusu ví a zpravidla se dostřelí. Někdy sekne po psovi nebo chlapovi. Zpravidla to dopadne dobře a to i pro spoďáry a pak už začínají žít příběhy.
Vzájemné překvapení, když tzv. šlápnete do prasat. Bachyni do selat. Většinou je z toho takové strašení, úlek je vzájemný a než by šla 44 z holstru, tak je prase fuč.
No a třetí je viz výše, kdy jde o skutečné cílené napadení. Tam je každá dovednost výhodou a třeba i ta 44, ale je to otevřený příběh.
Pokud se mám zmínit a realitě typicky evropského použití krátké zbraně, tak je používána tam, kde je to povoleno, především k usmrcení zvěře chycené po pastí a lapáků, případně při norování. Při dosledech pak z doslova bezprostřední blízkosti místo zárazu. Je to pohodlnější a bezpečnější. Záraz těžké zvěře se musí umět, musí na to být trochu srdce, nebo spíš povaha a pevnější svěrač. Je to používané zejména v provozech, kde se pořádá komerční naháňka s větším výřadem a platící hosté nechtějí vidět u personálu dlouhé zbraně. Případné dostřelné rány pak splývají s kanonádou hostů a vhodně doplňují atmosféru akce.
Nicméně pokud jsem správně pochopil předchozí příspěvky, tak je výhodou revolver 44, čtyř palec, s volnými reflex mířidly, doplněný kolimátorem, taktickou svítilnou, případně laserem. Pokud se budeme držet trendů, tak musí samozřejmě být nasazen tlumič, protože 44 v čtyřpalci, s naládovanou laborací P ++ a výkonem připomínající Flak 88, může poškodit ouška. Faktem je, že myslivec vybavený tímto kompletem, bude připomínat spíše soukmenovce Darth Vadera a temné síly, než příslušníka cechu Hubertova, ale třeba jsme u zrodu něčeho nového?
Naposledy upravil(a) Josef Kuřitka dne sob 10.4.2021, 9:49, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od lovec »

Celý ten román len farbisto ilustruje absenciu praktickej skúsenosti. :?
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Josef Kuřitka »

To Lovec

Moje praktická myslivecká zkušenost je taková, že pokud se nezačnou vyskytovat lidožraví divočáci, kteří na paši vyrazí do blízkosti lidských sídlišť, s cílem ulovit nějaké nezbedné dítko, tak v tom bonus nevidím. Zastavovací účinek Brenneke cal. 12 je plně dostačující a i vyšší , než u mnoha zde zmiňovaných ráží. Legálně k provozování myslivosti nelze krátkou použít. Pokud jsem na lovu nucen mimo dlouhou loveckou zbraň s důvodnou obavou nosit i krátkou, tak bych přemýšlel primárně nad tím, co udělat pro to, aby tento důvod pominul. Pokud se s tím někdo chce tahat, tak mu to neberu. Nicméně ji musím nosit skrytě a rozhodně možný útok černé na konci dosledu není důvodem, abych pověsil kulovnici , či brokovnici, na záda a z podpažáku vytáhl 44 a běhal s ní třeba kilometr po lese v ruce a v druhé držel barvářské vodítko, protože nikdy dopředu nevím, jak to na konci bude vypadat, tak to je porušení zákona se všemi důsledky z toho vyplývajícími. Pokud podle mě dojde k povolení užití krátké zbraně, tak drtivá většina myslivců ji primárně použije k usmrcení polapeném zvěře, či k nahrazení zárazu, nebo dostřelné rány, pokud to bude výhodnější, než dostřelná rána z dlouhé zbraně. Tak jak mě to popisovali hosté a jedek myslivec, která vykonáva profesní činnosr v Rakousku a v Německu. Zda na dostřelení na mozkovnou ,ze vzdálenosti půl metru bude nutná 44 nebo bude postačovat ráže 9mm, 38 spec., pro sklopce a pasti ještě něco menšího, je otázka, kterou si případně rozhodne každý sám?
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Šumavák »

Koukám, že se z tohoto vlákna pomalu stává rozplizlé "něco"...

Účinná tuzemská legislativa použití krátké kulové zbraně v rámci výkonu práva myslivosti, respektive k usmrcování lovné zvěře, aktuálně neumožňuje. Vůči zvěři ji tedy u nás v ČR lze použít pouze v rámci tzv. krajní nouze. (Institut nutné obrany se týká pouze obrany proti člověku). Obecně se na oprávněného držitele střelné zbraně vztahuje zákonná povinnost ohlásit na PČR každé její použití (myšleno střelbu) v rámci nutné obrany či krajní nouze. Odpovědi na otázku, zda by tak měl učinit i držitel loveckého lístku a povolenky k lovu, pokud k dotyčnému použití zbraně v krajní nouzi dojde vůči zvěři, kterou je oprávněn lovit a v jeho honitbě, nejsou jednoznačné, avšak převažuje právní názor, že v takovém případě ne, protože ke střelbě a lovu zvěře je dotyčná osoba oprávněná, jen v krajní nouzi (ve výrazně nestandardní situaci) použila jinou zbraň, než by za standardních okolností použít měla. Bránit se tedy krátkou kulovou zbraní např. útoku postřelené černé zvěře lze, avšak účelově pomoci ní provádět třeba dostřel samozřejmě možné není. Co se týče povinnosti skrytého nošení krátké kulové zbraně, tak ta samozřejmě platí, takže za standardní situace rozhodně nelze běhat po honitbě s "Coltem proklatě nízko u pasu" či přímo v ruce. Ale na druhou stranu nic nebrání tomu, aby jste si v případě sílícího ohrožení zbraň připravili (rozepli si oděv, nebo si dali ruku na zbraň, či ji přímo vytáhli z pouzdra), protože s její tasením rozhodně nemusíte čekat až do chvíle, kdy budete po výpadu raněné černé provádět salto s půlobratem...

Co se týče krátkých kulových zbraní obecně, tak za vyloženého experta se zrovna nepovažuji, ale na druhou stranu s nimi dlouholeté profesní i hobby zkušenosti mám, minimálně 100.000 ran jsem z nich vystřílel určitě a to se v posledních letech jako stařík věnuji víceméně jen střelbě lovecké. Podle mého názoru je samozřejmě primárně vhodnější se útoku raněné černé zvěře bránit výkonnější zbraní dlouhou, ale můžou nastat situace, kdy ji prostě nepůjde efektivně použít, např. při kontaktním střetu v husté vegetaci. I u ozbrojených složek se za určitých situací, kdy s dlouhou zbraní (byť oproti krátké zbrani s bonusem většího výkonu, přesnosti, obvykle lepších mířidel atd.) nelze efektivně manévrovat, tato tzv. odkládá (nechá viset zajištěná na nosném systému) a tasí se krátká. Jinak pokud člověk pro případnou obranu proti tuzemské zvěři zvolí dostatečně kvalitní a spolehlivou zbraň, stejně jako střelivo, tak je v podstatě jedno, zda se jedná o pistoli, či revolver. Důležité je, aby s ní byl dostatečně sžitý, tedy uměl ji zautomatizovaně ovládat (včetně tasení) a střílet s dostatečnou přesností a rychlostí z různých pozic a na různé vzdálenosti. Každopádně revolveru s pouze SA spoušťovým režimem bych se vyhnul, stejně jako 6" a delším hlavním, které se při skrytém nošení hůře tasí a na bezprostřední vzdálenosti se s nimi hůře manévruje. Ohledně vhodných ráží bych se osobně vyhnul nějakým extrémům, u revolverů bych za dobrou volbu považoval .357 Magnum, za ideál .44 Magnum, u pistolí .357 Sig a 10mm Auto. Osobně u skrytě nošené krátké zbraně, vůči dlouhé zbrani v podstatě v pozici záložní, považuji kolimátor za zbytečnost, která může být někdy až na obtíž. Upřednostňuji dobře čitelná pevná otevřená mířidla a hlavně pro horší světelné podmínky spolehlivou podvěsnou svítilnu.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od lovec »

Josef Kuřitka píše: sob 10.4.2021, 10:20 To Lovec

Moje praktická myslivecká zkušenost je taková, že pokud se nezačnou vyskytovat lidožraví divočáci, kteří na paši vyrazí do blízkosti lidských sídlišť, s cílem ulovit nějaké nezbedné dítko, tak v tom bonus nevidím. Zastavovací účinek Brenneke cal. 12 je plně dostačující a i vyšší , než u mnoha zde zmiňovaných ráží.
Existujú aj iné podmienky, druhy revírov a praktických skúseností, než máš ty. :wink: Dokonca existujú aj poľovníci, ktorí lovia s guľovnicou a nenosia so sebou brokovnicu pre prípadnú dohľadávku... Môžem popísať viacero situácií, avšak z toho, čo píšeš, sa dá vyčítať len silené ohýbanie okolností tak, aby to bolo v súlade s tvojim uhlom pohľadu.
Josef Kuřitka píše: sob 10.4.2021, 10:20Legálně k provozování myslivosti nelze krátkou použít. Pokud jsem na lovu nucen mimo dlouhou loveckou zbraň s důvodnou obavou nosit i krátkou, tak bych přemýšlel primárně nad tím, co udělat pro to, aby tento důvod pominul.
Rovnako je to aj na Slovensku. Avšak primárnym účelom nosenia revolveru je v mojom prípade ochrana života a zdravia, mňa, príp. mojej rodiny, alebo kolegu poľovníka, pretože napr. výskyt medveďov je čím ďalej častejší a ja si tak nejako viac potrpím na svoju telesnú integritu a zdravie. Chýbajúca polka tváre, zdevastovaná ruka, či iné ťažké zranenie aj po "nevinnom" útoku nie je to, po čom by som túžil.
Takisto, ak sa vyberiem pomôcť kolegovi poľovníkovi s dohľadávkou - a znovu existuje množstvo situácií prečo sa to musí dotiahnuť do konca v ten večer, resp. v noci - tak mi je pre moju bezpečnosť praktickejší revolver. Ťahať sa s uloveným kusom a guľovnicou, či brokovnicou na chrbte je často nepraktické a obťažujúce.
Nikde nie je napísané, že tí, ktorí niečo takéto nosíme to potrebujeme použiť - obvykle stačí pes a vhodný nôž. Niekedy to však môže byť inak. Stačí terén a porast, kde sa ku zveri nedá s dlhou zbraňou ani dostať. Táto dokonca ani nemusí útočiť, ale treba nejako jej trápenie ukončiť a nie vždy to s tým nožom ide.
Otázku tasenia a strieľania ani nejdem rozoberať, to už sú fakt kecy ako niekde v hospode. V lese je prvoradá moja, alebo kolegova bezpečnosť a nie to, či prejde pár krokov s pripravenou krátkou v ruke. Nosiť svietidlo v ruke druhej je tiež nereálna utópia, podvesná lampa, ideálne v kombinácii s laserom je optimálne riešenie.
A toto nie sú dôvody, ktoré by tak nejako pominuli... Pravdupovediac, musel by som si sakra ponamáhať pamäť, aby som si spomenul na nejaký mnou lovený kus, ktorý neostal buď na fleku, alebo prešiel čo i len pár krokov od nástrelu. Čiže pre mňa je to na základe bezpočtu opakovaných situácií v podstate bezpredmetné. Napriek tomu to so sebou nosím. Takisto ako si zakaždým zapnem pás v aute.
Josef Kuřitka píše: sob 10.4.2021, 10:20Pokud se s tím někdo chce tahat, tak mu to neberu. Nicméně ji musím nosit skrytě a rozhodně možný útok černé na konci dosledu není důvodem, abych pověsil kulovnici , či brokovnici, na záda a z podpažáku vytáhl 44 a běhal s ní třeba kilometr po lese v ruce a v druhé držel barvářské vodítko, protože nikdy dopředu nevím, jak to na konci bude vypadat, tak to je porušení zákona se všemi důsledky z toho vyplývajícími.
Znovu nasilu pritiahnuté za vlasy. Úplne zbytočne a nereálne vymyslený scenár.
Josef Kuřitka píše: sob 10.4.2021, 10:20 Pokud podle mě dojde k povolení užití krátké zbraně, tak drtivá většina myslivců ji primárně použije k usmrcení polapeném zvěře, či k nahrazení zárazu, nebo dostřelné rány, pokud to bude výhodnější, než dostřelná rána z dlouhé zbraně. Tak jak mě to popisovali hosté a jedek myslivec, která vykonáva profesní činnosr v Rakousku a v Německu. Zda na dostřelení na mozkovnou ,ze vzdálenosti půl metru bude nutná 44 nebo bude postačovat ráže 9mm, 38 spec., pro sklopce a pasti ještě něco menšího, je otázka, kterou si případně rozhodne každý sám?
Iste, presne v tých intenciách to praktizujú a nikto tu netvrdí opak.
Keď som uvažoval nad kúpou revolvera, pýtal som sa presne v okruhu týchto ľudí - ktorí chodia v DE dohľadávať, alebo tlačiť na nadhánky. Odpovede boli prakticky zhodné. Štvorpalec v 357 Mag, alebo ak to dokážeš zvládnuť, tak radšej 44 Mag. Ale ako hovorí praktická skúsenosť, radšej mať na opasku 9mm, než nezobrať 44...


Jediné, čo sa tu podarilo je akurát to, že táto téma sa na posledných stranách nezmyselne vyhrotila zbytočnými a nikam nevedúcimi komentármi, vychádzajúcimi z nedostatku praktických skúseností.
Ak by sa tak vyvíjala iná téma, napr. o dlhých zbraniach, strelive a pod., rýchlo by bolo jasné, že už je to za čiarou. Tu skúsenosti s výnimkou pár ľudí očividne chýbajú, tak sa veselo mleli nezmysly a là Divoký západ a pod.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Tohle s sebou nosím já, pětiranná čtyřiačtyřicítka ve čtyřpalci:
Obrázek
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Toma »

To už se kurevsky vyvrací v ruce.Ale kolega na 50 m s tím vysekl na vzduchovkovém terči desítku.Na první ránu.Jo teď vidím že je tam kompenzátor,ten byl bez SaW.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Zamčeno