Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Zamčeno
popovic
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: čtv 22.1.2009, 17:07

Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od popovic »

Chlapi mám dotaz - byla by pistole ráže 9 mm účinná jako obrana před útočícím divočákem ? Ptal se mně na to známý ve smyslu užití krajní nouze, nikoli ve smyslu dosledu. Nebyl jsem si právě jistý, jestli by ho to dokázalo zastavit, nebo jestli by ho to ještě více nerozdráždilo. Díky za rady.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od fesoj »

Jednoznačná odpověď neexistuje. Přesný zásah mozku by útočící prase zastavil, ale pravděpodobnost zásahu mozkovny u divočáka v běhu je velmi malá. A při zásahu do kterékoliv jiné části těla není "stopefekt" zaručen, je spíš málo pravděpodobný. Já jsem byl jednou nucen střelit na divočáka o hmotnosti cca 40 kg pistolí r. 9 mm Makarov na vzdálenost cca 6 - 7 m naostro zepředu, zasáhl jsem jej pod světlo a kule se zastavila na kořenech zubů v horní čelisti. Prase nepadlo, ale bylo natolik otřeseno, že jsem ho dokázal usmrtit další ranou za slecho. Je pravdou, že náboj 9 mm Para je podstatně účinnější, ale rozhodně bych běžnému návštěvníkovi revíru nedoporušoval, aby se spoléhal na pistoli, ať jde o postřelený kus či bachyni chránící mladé.
Kritériem pravdy je praxe.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od pufr »

Jak píše Fesoj, od systému s výkonem kolem 500 Joulů nemůžeš čekat ranivý účinek jak od kulovnice s 3500 J.

Je známá řada případů úspěšné obrany proti poraněné černé zvěři pistolí 9 mm Luger, střelec většinou končí s prázdným zásobníkem původně obsahujícím patnáct či více nábojů. Takže "nepoužitelná" taková pistole jistě není.

Optimum pokud jde o krátkou zbraň a další jednání/činnost zvířete po zásahu střelou bude začínat u zbraní cca na úrovní 44 Remington Magnum apod. :?
Pufr
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od msoukup »

Byl jsem u případu, kdy postřelený lončák (měl přestřelenou páteř a nemohl na zadek) útočil na kolegu vedle na štontu, kterému došly patrony. Střelil ho v rámci sebeobrany na vzdálenost cca 3-5 m tzv. "mezi světla". Zbraň CZ 75, 9 luger, střela SB FMJ. Zásah čuníkem evidentně otřásl, dostřelil sem ho pak z kulovnice na komoru. Při následném ohledání jsme zjistili, že celoplášťová střela sklouzla po čelní kosti a neprostřelila.
Moc bych na pistolové nebo revolverové náboje v těchto případech nesázel, opravdu snad s vyjímkou 44 RM, 10 mm Auto, 357 Sig atd., ale do výkonové úrovně 9 luger asi nic moc.
MS
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
fesoj2
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pát 16.10.2015, 19:25

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od fesoj2 »

Všechna střelená prasata měla tendenci utéct, někdy ale utíkají vašim směrem. Vitalita černé je známá a po dobré komorové ráně z kulovnice může odběhnout až 50m , po těch horším ,mnohem dál. Jestliže prase útočí , tak je vzhledem k tvaru hlavy a těla plocha možného zásahu minimalizována a střela může pouze "šktrnout". Luger9mm s cca 500J prasečí lebku prostřelí (to dokáže i 22lr), ale na stop musíte trefit zhruba velikost tenisového míčku běžícího cca 50km/h a to přímo na vás. Každý zásah může prasetem otřást nebo ho zpomalit , takže pro sebeobranu je i luger použitelný, vzhledem k tvaru náboje nosím raději 357mag nebo 40sw. Zatím jich nebylo potřeba i když do blízkého kontaktu se dostávám.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od lovec »

Skúsenosť :arrow: 44 Magnum 8)

Len na margo 9mm L.... S&B udáva pre tých ca. 500J pre 9mm L zo 150mm hlavne. Bežné pištole majú hlavne skôr okolo 100mm, takže nejaká strata výkonu tam je. Geco to udáva na chlp rovnako (124gr FMJ), zrejme tiež operujú so 150mm laufom vo svojich tabuľkách.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Tim »

Zdravím chlapi. Doporučuji si z uloveného prasete vzít hlavu a vyzkoušet. Možná se leckdo bude divit.
Byl jsem kdysi svědkem "porážky" prasete pomocí CZ 75.
Prase totiž, cítící nějakou zradu, po otevření chlíva vyrazilo ven, prorazilo plaňkový plot a uteklo do louky.
Nepamatuji si počet výstřelů, ale pouze jeden projektil prorazil lebku a to z boku. Ani jeden zepředu, muselo by se to fakt asi trefit co nejvíce kolmo na kost a to, v sebeobraně s pistolí nevalné přesnosti, asi nebude pr... zadek...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od msoukup »

40 SW, neboli "slow & week" ☺
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Šumavák »

Ubránit se v rámci krajní nouze čelně útočícímu divočákovi pistolí ráže 9mm Luger je možné jen za předpokladu, že se podaří zasáhnout lebku v oblasti mozkovny a také ji prostřelit. Zásah kamkoliv jinam mu dává dostatek času na to, aby vůči vám "srovnal skóre". Jenže právě na to probití šikmé a silné čelní lebeční kosti je 9mm Luger v podstatě limitní záležitostí, kdy to jednou vyjít může a podruhé ne. :? Proto osobně pro podobné experimenty s ráží 9mm Luger doporučuji nějaké výkonné náboje s těžkou celoplášťovou střelou, vysokokapacitní zásobník a náhradní spodní prádlo... :lol: Je to holt ráže primárně konstruovaná pro vojenské použití vůči lidem, na obranu proti vitální černé zvěři jsou z v ČR běžně dostupných revolverových ráží vhodnější .44 Remington Magnum a .357 Magnum, z pistolových pak 10mm AUTO a .357 SIG. Například já při dosledech nosím i pistoli ráže 10mm Auto, nikoliv však pro účely dostřelení, ale pro případnou obranu sebe a psa proti nečekanému útoku, kdy není čas a prostor použít kulovnici. Už jsem jí byl nucen použít a 13g střela s cca 700J na ústí se nezakecá, uff...
jdodo
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: pát 12.11.2010, 12:04
Bydliště: Jeseníky

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od jdodo »

Co se týče samotného proražení lebky bude z běžných ráží nejlepší 7,62x25 Tokarev.Před lety jsme jsme ho zkoušeli spolu s 9mm Luger a 38.Special.Střelba do starých trámů ze stodoly a Tokarev prorážel téměř 2xtolik co Luger 38.je slabota co se týká průniku střely,ale domů do nočního stolku bych bral zrovna 38. Stříleno samozřejmně na střelnici :D
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Šumavák »

Náboj 7,62x25 Tokarev má opravdu vynikající průbojnost, zejména u původní vojenské munice s jádrem střely z nekalené oceli, která se svého času z důvodu její expirace dostala na civilní trh v hojném počtu. (Nebylo možné je spotřebovat ani v rámci výcviku, protože žádná ozbrojená složka už zbraně této ráže nepoužívala.) Každopádně jsou to náboje staré několik desítek let, kterým bych dnes ochranu svého života a zdraví rozhodně nesvěřil. Zcela nové náboje s olověným jádrem v této ráži ale dnes běžně zakoupit lze a průbojnost mají pořád velmi dobrou. Pistole v této ráži jsou na trhu dostupné v podstatě pouze dvě, konkrétně československá ČZ vz. 52 a nebo různé klony sovětské TT-33. V obou případech se jedná o těžké nemoderní zbraně s jednočinným bicím mechanismem, za horších světelných podmínek či při rychlé střelbě hůře čitelnými mířidly a mizernou ergonomií úchopu. Ale když je někdo miluje, tak není co řešit. :D
jdodo
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: pát 12.11.2010, 12:04
Bydliště: Jeseníky

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od jdodo »

Jistě nenabádám aby to někdo nosil ty zbraně fakt nejsou moc spolehlivé z Tokareva jsem vystřílel cca 100nábojů z toho 3x nepřebil-nábojnice vzpříčená v okénku.Tehdy si jej koupil kamarád před 10 lety se dal slušný TT z úloženky koupit i za 3000.Řešil jsem pouze průbojnost a tam náboj 7,62x25 pravděpodobně nemá konkurenci.Neřeším náboje do ručních kanonů typu .454 Casull Magnum apod :lol:
fesoj2
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pát 16.10.2015, 19:25

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od fesoj2 »

Nepochybuji o průbojnosti Tokareva , ale pro účely obrany není průbojnost zásadní. Z vyprávění jednoho pána (nebudu komentovat vhodnost použití) , ale na naháňce střílel na prase celoplášťovým 7,62x39 ze SA58 a prase běželo dál, později ho dohledali zhaslé se 17zásahy. Tvar střely ,kterou má Luger celopláš´t má tendeci hladce prostřelovat. Ti kteři nejsou schopni prase zasáhnout, jsou schopni tvrdit, že má na sobě neprůstřelný krunýř,ale není to pravda, není to nezranitelná bestie , pouze zvěř, která si chce zachránit život. Na mě ještě nikdy přímo nezaútočilo, ale z naháněk vím, jaký je to fofr a kdy ž se řítí přímo na vás, tak málokdo to ustojí. K té sebeobraně by ch jenom napsal, že pokud nemáte nabitou pistoli v ruce a prase na vás vyskočí z pěti metrů, tak se nestačíte ani leknout
fesoj2
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pát 16.10.2015, 19:25

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od fesoj2 »

Pěkné a poučné video je na mysliveckém foru , ve videích s názvem "O fous", také jsem to zažil, jen bez toho varování
Naposledy upravil(a) fesoj2 dne úte 29.10.2019, 21:39, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Šumavák »

Nějaká videa k tomuto tématu:

https://www.youtube.com/watch?v=r8wCYffq838
Ráže .45 ACP - prase neběželo moc rychle, zbraň měl střelec připravenou a stejně ho dostal až osmou ranou, ačkoliv posledních pár ran už dokonce střílel ze strany. Velikost kusu těžko odhadnout, v tuzemských poměrech možná tři roky?

https://www.youtube.com/watch?v=6Krp2uW23XI (nutné přihlášení na YouTube kvůli věku)
Ráže .40 S&W - sedm ran a to začal střílel z boku. Ta poslední rána, kdy už měl střelec prase mezi sebou a svými dvěma kolegy, byla fakt masakr... :shock: :? Velikost kusu cca lončák?

https://www.youtube.com/watch?v=xwT42pFCsNU
Ráže .357 Magnum - i s tasením krátké a odložením dlouhé zbraně jednou ranou. Ale prase malé, velikostí tak zimní sele?

Obrana krátkou střelnou zbraní proti čelnímu útoku divočáka evidentně není nic jednoduchého, chce to dostatečně výkonnou ráži a umět střílet na pohyblivý cíl. Jinak je to jen loterie s nezaručeným výsledkem...
Zamčeno