Lov vs. Myslivost

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od Ratte »

Vesrad: nemyslím si, že je nutné si do budoucna vybírat mezi tradiční myslivostí a sportovním lovem, ve smyslu, že je zde místo jen pro jedno. Proč by to nemohlo fungovat paralelně? Ať se myslivost provozuje v její nejvyšší formě, ale ať mají možnost se realizovat i "jen" lovci. A ti profi lovci by měli také své místo. Myslivost by pak nebyla pod takovým tlakem.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od palkopal »

Paraelně asi ne, ale lovci pod vedením myslivců snad ano.
Celospolečenský tlak na stavy spárkaté se myslivosti zatím řešit nedaří. Nepřizve-li k řešení lovce, může se stát, že to vyřeší profilovci nakomandovaní státem. A to snad nechce nikdo z myslivců.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od Ratte »

To věřím, že nechtějí kooperaci s profilovci, ale v praxi se jejich služby ve světě běžné používají a co můžu soudit, tak se jejich nasazení zdá velice efektivní.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od dalas »

Nijak moc jsem se o to nezajímal, ale když už jsme u toho, kdo a z jakých zdrojů by hradil náklady na profilovce?
Jinak nevidím problém v tom, aby si mohl lovec zaplatit odstřel domluveného kusu zvěře za přítomnosti osoby s loveckým lístkem, pokud by to bylo legislativně upraveno.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od Ratte »

Majitel pozemku. Alespoň v UK to takhle funguje co vím, ale bude se to lišit dle země. Na státním logicky stát. V JAR se to zhusta řeší tak, že když má farmář problém s prasaty, tak část postřílí sám, část pak profilovci za maso či úplatu a poplatkoví lovci kterým to zprostředkují outfitteři.
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od vesrad »

Ratte: netvrdím, že je prostor jen pro jedno. Bude ale těžké vydefinovat jak to vlastně jako společnost chceme a najít určitý kompromis. V této oblasti ale vidím tolik protichůdných zájmů, že to bude extrémně težké. Ale když bude dostatečně velká společenská poptávka, tak se to povede - viz. nedávná změna dob lovu spárkaté.

Osobně by mi vůbec nevadil model:
Obora - lov puškou, krátkou palnou zbraní, lukem, oštěpem... po prokázání schopnosti ovládat danou zbraň (kontrolní "střelby"), bez potřeby LL a dle uvážení majitele obory.
Volnost - jako teď + jak uvedl Dalas (kdokoli prokáže schopnost ovládat zbraň za doprovodu držitele LL)

Profi lovce osobně považuji za poslední hřebíček do rakve jakéhokoliv hospodaření se zvěří. Vidina, že mi na základně nejistého podnětu najede do honitby armáda lovců a vyčistí ji, by úrovni hospodaření asi moc nepomohla.

Otázku vykonávání "pravé myslivosti" jak zmínil Citron bych raději neotvíral. Polemika, jestli skončila po roce 1948 s nástupem lidové myslivosti, nebo po roce 1989 s nástupem svobodně/kapitalistické myslivosti, nebo to bude v roce 202X s nástupem "lovecké myslivosti" by vydala na slušnou diplomovou práci....
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od pufr »

Z mého pohledu, pokud bych otvíral nějaká vrátka pro "alternativní" způsoby lovu, česky řečeno mechanické střelné zbraně, oštěp, případně možná pro předovky (což mohou být třeba i brokovnice ...), kladl bych velkou část odpovědnosti a asi i volby na uživatele honiteb.

I dnes znám pár řekněme "filantropicky" naladěných nájemců, kteří (pokud by viděli rozumného, soudného člověka) by se mohli nechat přesvědčit k něčemu takovému. Nakonec, co si budeme říkat - řada věcí už tu i nějak proběhla - lidi jsou zvídavé opičky, chtějí vyzkoušet všechno ... :?
Pufr
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od Jiskra »

Jestli se můžu přidat se svým názorem,tak bych uvedl asi toto. Nejsem z žádné myslivecké rodiny, jsem duší sportovní střelec a chtěl jsem lovit. Nutnost byla pro získáni LL absolovovat kurz na OMS(tak jako většina) . Každou sobotu jsem tam poctivě chodil jak šul..., dále dělal adeptůru u nás v MS a byl jsem i zneužit :D (jako všichni v kurzu) při výstavách psů naším OMS atd. Člověk se zapotil,aby se poctivě připravil na zkoušky a trvalo to víc než rok,než jsem svůj LL získal. Zkoušel jsem být členem ve dvou MS a neklaplo to. prostě nejsem sdružovací typ , nemám rád závist, mám málo času atd . atd. atd. Dnes jsem člověk , co loví na zaplacenou povolenku. Má to výhody,ale i nevýhody. Movitý moc nejsem,takže paběrkuji jak se dá. Nicméně za cca 8 let lovu jsem se tak nějak s tou myslivostí VNITŘNĚ sblížil a jsem moc rád,že jsem ten kurz opravdu vychodil,vyseděl a něco málo mi v té hlavě i zůstalo. Že jsem si to nekoupil za jeden víkend a dost peněz,jako někteří (zrovna tak mysl.stráž). Dále mi byl velkou oporou můj starší kamarád,který mě učil lovit, obeznávat zvěř,ošetřit zvěřinu, vykostit maso a spoustu důležitých věcí kolem lovu a také myslivosti. Také mě brzdil ve zbrklosti abych nadělal méně průserů. Tvrdil jsem,že jsem lovec, no nakonec možná i trochu myslivec.
Nikdy nebudu litovat toho roku , toho kurzu atd. Nikomu se žíly nezkrátí a naučit se něco nového prospěje každému. Mám obdiv ke každému,kdo dokáže dobře vychovat LUP atd.atd .
Osobně by se mi nelíbilo ,kdyby se dalo lovit jen za peníze.
A netuším,kde pořád berete ty přemnožené stavy zvěře. Co vidím já ,tak když jsem začínal , bylo zvěře ve všech honitbách které jsem měl tu čest nějak navštěvovat asi tak 4x víc jak dnes. Jak černé,tak vysoké a i srnčího. Asi jsou to lokální záležitosti.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od cr001 »

S kurzy myslivosti je to podobné jako se vzděláním na střední nebo vysoké škole. Vždy velmi záleží na vyučujícím a vnitřní motivaci. Málokdo ty vyučovací předměty absolvuje s radostí a nadšením, ale je to potřebné a něco mu to bezesporu dá. U kurzů myslivosti si myslím, že míra motivace absoventů by měla být vysoká. Pokud není, tak jim nejde o myslivost, ale jen o formální splnění podmínek pro získání LL. Logicky se pak objevuje volání po poplatkovém způsobu povolenek u benzinek a v supermarketech, ale každý kus honebního pozemku někomu patří nebo ho někdo myslivecky obhospodařuje, takže není k dipozici „volná divočina pro kohokoliv“. Takže souhlasím s Dalasem, že pokud uživatel honitby bude moci prodávat povolenky, je to cesta.
Otázka profilovců. Nedovedu si moc představit, že by tohle bylo jejich jediné povolání (že by je to mělo živit na 100%). Jaký by byl jejich počet a efektivita je ve hvězdách. I přes lokálně přemnoženou zvěř je tenhle trh malý a při efektivním nasazení by brzo přišli o chleba. Takže reálně to zase bude někdo, kdo tohle „profilovectví“ bude mít jako „vedlejšák“ nebo „hoby“. Prakticky by to byla transformace myslivosti do formy oproštěné od tradic, zvyků a spolkové činnosti s příjemným finančním bonusem (přestože také nevím, kdo by je platil). To už raději problém při přemnožení řešit vydáváním povolenek pro externí držitele LL(primárně) nebo komukoliv (poplatkově).
Luky bych povolil. Pro spoustu lovců je někdy problém ulovit se střelnou zbraní s optikou, takže nemám obavy, že se masové rozšíří luky a našoulání zvěře na 15m. Obdobně předovky. Ale oboje s jasnými pravidly v rámci ZOM a v rámci uživatele honitby nebo obory.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od Ratte »

Takový model by se mi také zamlouval. Jak jsem psal v článku, žijeme v kulturní krajině což s sebou nutně nese nějaká omezení, s tím se počítá. Pokud by se dalo alternativně lovit na soukromém na základě vůle majitele, tak by to byl velký krok dopředu.

Nemohu si pomoci, ale argument, že to nikomu žíly nezkrátí, když se naučí něco navíc mi nepřijde relevantní. Podle stejné logiky by si každý řidič měl udělat výučák na automechanika.
Já jsem zrovna ten případ, kdy mě šlo především o získání LL a ne o zájem o myslivost. Ovšem já jsem ani nechtěl provozovat myslivost a o to jde. Ač se to občas nezdá, tak chovám myslivost, tu pravou tradiční myslivost v úctě. To však neznamená, že jí chci provozovat. Pokud bych ji chtěl provozovat tak bez námitek absolvuji kurz a ať je klidně delší a přísnější. Ovšem pokud chce někdo jenom lovit, nechť je k dispozici taková možnost a současně ať je zde přímo lovecký kurz, který odpovídá potřebě.
Jsem názoru, že pokud by byla možnost vybrat si mezi tím být lovec nebo myslivec, tak by to oběma táborům prospělo. K myslivosti by se pak přidávali jen ti co o ní mají opravdu zájem, což by sice snížilo kvantitu, ale současně podstatně zvýšilo kvalitu.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od cr001 »

Ratte: Podle mě je rozsah učiva (v kurzech i obecně) relevantní je, protože vzdělání není jen předání vysoce specifických odborných informací, ale i více či méně souvisejících dalších informací, které jsou důležité pro pochopení širších vazeb. Takhle to na školách funguje všude od ZŠ po VŠ a není důvod, proč by to v kurzech myslivosti mělo být jinak. Naučit laika obstojně střílet trvá řádově pár hodin a může to na střelnici udělat instruktor, který nerozezná srnce od koně, ale cílem by mělo být pochopení myslivosti v celém rozsahu a širších souvislostech a v ideálním případě ztotožnění s jejími principy.
Trochu filozofie. Pokud existuje jakýsi obecný zájem na existenci myslivosti nejen jako formy lovu, ale i jako specifické formy chovu zvěře, kynologie, údržby přírodního prostředí, sokolnictví, kulturních a společenských akcí atd, tak je žádoucí, aby tohle vykonávali lidé, kteří tyto hodnoty chápou a uznávají. Naopak není moc žádoucí, aby část myslivosti (lov) vykonával někdo, kdo myslivosti nekonvenuje. V mém pojetí myslivosti je lov odměnou za určité penzum práce, odvedené v jiných oborech myslivosti. A tady se to moc nepotkává s lovci, kteří mají jen zájem výhradně o lov a žádnou protihodnotu pro myslivost. Tohle vnímám jako rozpor a nevidím v tom žádné pozitivum, zejména pro tábor myslivců. To, co tenhle rozpor může řešit, jsou poplatky za lov a ty by měly být dostatečně vysoké, aby uživateli honitby kompenzovaly nejen cenu loveckého servisu, zvěřiny a trofeje, ale i úbytek lovecké příležitosti pro členy.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od Citron »

Neochota se učit - získávat nové vědomosti, nebo znalosti historie, to je jeden ze způsobů, jak urychlit cestu k záhubě. A lidstvo už to poznalo několikrát, o poučitelonosti bychom mohli polemizovat hodně, hodně dlouho. Ten příklad je dost viditelný na znalostech naší společnosti o naší vlastní přírodě a následných nesmyslech, které z lidí padají. Ať už o fauně nebo o flóře.
V rámci své práce se setkávám se spoustou vlastníků pozemků. Pravda, někteří nemají myslivost v lásce, moc příjmů z toho nemají, pokud vůbec nějaké, ale ochota platit za profi lovce je nulová, nechtějí to.
Problém je i vlasnictví půdy, lesní a zemědělské pozmeky jsou často nezcelené. Spousta zemědělců má třeba 300 ha půdy a více, ale mají to rozházené po půlce okresu. A nechat někoho lovit na louce o velikosti pár hektarů při migrační aktivitě některých druhů naší zvěře by pravděpodbně vedlo k tomu, že o toto přírodní bohatství přijdeme. Ono to vlastnictví pozemků u nás je zajímavé i z dalšího hlediska...všimněte si, kolik pozemků v např. v rámci jedné větší trvalé travní plochy má třeba 3 a více majitelů. A to se ještě nebavíme o vůli majitel x pachtýř. Jednoduché řešené problému v této oblasti není, ale třeba to, že si lov a jeho způsob na ploše mohou řídit majitelé - honební společenstvo, to vnímám jako jisté pozitivum, je otázka, jak moc do toho zasahují, v současné době se obávám, že málo...
Když se vrátím k pojetí oné pravé myslivosti. To by neměla být debata o tom, co se kdy pokazilo, nebo kdy to skončilo, ale o tom, co bychom zase měli dělat pro přírodu, aby z nás nebyli jen lovci. Je třeba si uvědomit, že myslivost je poměrně časově náročný koníček, ale lov, to je jenom zlomek času, který tomu věnuji, pokud chci nějaké výsledky. A obávám se, že dokud si toto většina "rádobymyslivců" neuvědomí a kvalita myslivce se bude měřit jen počtem ulovené zvěře, tak se nikam nepohneme.

O tom, jak nám to v současné době jde, je vidět na škodách na přídodě, které páchá naše zvěř, ale je to vidět i na chovatelských přehlídkách. Co bylo dříve průběrné je dnes čato chovné...je to ostuda, kam jsme se za posledních několik dekád nekvalitě provedemým chovem a špatně provedeným lovem dostali.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od Ratte »

cr001: ale já vůbec nepochybňuji kurz pro myslivce, jeho rozsah, obsah nebo poslání. Já mluvil o nastavení kurzu pro lovce, jakože jen lovce bez mysliveckých ambicí. To je rozdíl.

"A tady se to moc nepotkává s lovci, kteří mají jen zájem výhradně o lov a žádnou protihodnotu pro myslivost."
- mají peníze, které jsou ochotni utratit za lov, přičemž je na poskytovateli aby rozhodl jestli ve své honitbě lov umožní a když tak za jakých podmínek a za jakou cenu. Nabídka a poptávka.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od dalas »

Ratte to je tak, kdo dělá myslivost v celém jejím rozsahu, pro toho je těžko představitelné, že někoho může tak přitahovat akt usmrcení zvířete. Myslím, že chápeme ten princip získání prostředků pro provoz myslivosti. Buď půjdu na brigádu a vydělám peníze pro provoz, nebo nepůjdu a prodám svůj podíl na lovu externistovi. Za určítých podmínek osobně jsem pro umožnit majiteli zbrojního průkazu s uzavřeným pojištěním pro lov odstřel mnou vybraného kusu za doprovodu osoby s LL. Já Ti rozumím. Mám třeba kamaráda, sportovního střelce, střílí bezproblémově a chtěl by si ten lov zkusit (pomíjím jeho pohnutky). Tak mu třeba vyřídím povolenku na jeho jméno s podmínkou doprovodu s číslem LL, nebo jiné identifikace. On uloví mnou určený kus a zaplatí za něj dohodnutou cenu. Jak naloží se svým zážitkem je jeho věc. (Vše hypoteticky, neb to zákon neumožňuje).
Já v tom ale vidím tyto problémy plynoucí z našich podmínek. Jednak poplatkové lovy pořádáme a je tam přetlak zájemců s LL a není to levná záležitost. O to méně levná by byla pro zájemce bez LL. Ty ceny jsou vysoké z toho důvodu, že v poslední době je odchov některých druhů dosti ekonomicky riskantní a za takto utržené peníze nakupujeme krmení v plné ceně. Pokud to ale řešíme brigádou na sběr kamene na podsevy, máme krmení s výraznou slevou. Zemědělci nepotřebují peníze, ale potřebují vysbírat kámen. Prostě oboustranně výhodné.
No a v neposlední řadě lidský faktor. Jsou prostě takoví "myslivci", kteří by za prachy do kapsy nechali lovce střelit cokoliv co vyleze. Nebo řeknou, já jsem to pochopil asi blbě kterýho mi ukazuješ, já té zvěři moc nerozumím. A co si na lovci vezmeš?
Nicméně jsou lovci s loveckým lístkem, kteří naprosto věří tomu, že kolega v květnu ulovil odstřelovýho berana protože už měl vytlučeno.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od figi »

Moc se mi v této diskuzi líbí názor - profilovci jsou řešení. Připomíná mi to glorifikaci vlků.
Ano, jsou země, kde profilovci fungují, obvykle za zvěřinu. Třeba v Anglii na některých panstvích je pravidelně využívají. Jenže - jsou to velké rozlohy pozemků, kam NIKDO NESMÍ. Zvěř se pohybuje ve dne, naprosto nerušená. Majitel panství si nechá od odborníků udělat odhad, kolik je nutné ulovit kusů, najme profilovce a buď za zvěřinu, nebo za peníze (obvykle je pak požadavek nechat ulovenou zvěř tam, kde padla) zadá zakázku. V případě, že profík pracuje za zvěřinu, jezdí s náklaďáčkem a první dny loví i desítky kusů, střelba na větší vzdálenosti je nutnou podmínkou. Cílem je velmi rychle zakázku splnit, dříve, než zvěř přejde na skrytý způsob života.
V našich podmínkách bych chtěl tyto lovce vidět, rušení honiteb obrovské, výkupní ceny nízké. Sami víte, kolik se dá nalovit třeba černé a jak by se prodejem zvěřiny člověk uživil.

Sám jsem viděl neuvěřitelnou krotkost jelenců v Ohiu, lovecká sezona je celkem měsíc v roce, začínají luky a kuše, pak předovky a následně kulovnice. Pak je jedenáct měsíců klid. Zvěř se opravdu nebojí, dostat se k jelenci na pět metrů nebyl kumšt.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Odpovědět