Repelent na ulovený kus?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Repelent na ulovený kus?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Všichni to známe, léto a večer ulovený kus, tak to jsou mouchy a vosy. Když není k dispozici chlaďák, nebo skutečně dobrý sklep, kde se kus dá vyvěsit a nezapaří se, tak ho člověk musí pověsit někam do stínu do provanu. Je nějaký spešl repelent?
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Repelent na ulovený kus?

Příspěvek od Jiskra »

A ta natahovací jemná síť,do které pověšený kus navlékneš a stáhneš nefunguje? Já ji mám a použil jsem ji kdysi dávno jen jednou a dobrý. Ale od té doby nebyl důvod. Ale asi bych tomu věřil víc , než nějakému repelentu. Třeba řeknou víc ostatní.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Repelent na ulovený kus?

Příspěvek od roman200 »

Naše MS vlastní tři garáže částečně zakopané ve svahu a tam je chladno i v létě. Letos už máme konečně i velký chladící box, takže bez problému. V garáži máme rozporku s navijákem a v chladícím boxu kladkostroj s háky.
Určitě bych se vyhnul nějaké chemii, dříve se doporučovalo břišní dutinu vyplnit kopřivou, ale pohled na hygienu zvěřiny se změnil a použil bych toto: https://www.optickysvet.cz/krmeni-a-vna ... a-zverinu/ , nebo obdobný výrobek.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Repelent na ulovený kus?

Příspěvek od figi »

Tu síť používám už mnoho let, vynikající. Stejně před pověšením do chlaďáku musí vždy kus vychladnout venku. Síť má navíc výhodu v tom, že hmyz nemůže dovnitř ani ven, takže pak všude nelezou kloši ani klíšťata. Síť se navíc perfektně udržuje v čistotě.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Repelent na ulovený kus?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Jasně. To všechno je jasná klasika. Stejně jako to, že "maso" bere pachy. Nicméně střelím kus v noci a to za situace, kdy je ráno ve 4 hodiny 20C+. Chlaďák nutně nemusí být, kus visí pověšený v průvanu v ořechu(třešni), zvěřina se nezapaří , jsem schopen ji rozdělat a přesto mě ty kurvy mouchy serou!
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Repelent na ulovený kus?

Příspěvek od kounek »

Používám vlastnoručně ušitý velký pytel z jemné záclonoviny. 2x3 metry naplacato. V lemu pytle mám protaženou šňůrku. Kus v noci pověsím a natáhnu tento pytel. Když čekám že budou mouchy, tak prase věším za ryj.

Když ráno létají mouchy, tak si pytel stáhnu jen kousek, odřežu několik kousků kůže a poházím je kolem sebe všemi směry. Potom si zase popotáhnu pytel, odřežu, zahodím a pak už můžu pracovat normálně. Mouchy si lebedí všude kolem kde mají dost klidu na svoje aktivity a okolo mě má letový provoz až na výjimky klid.

Na pohled je to sice prasárna první třídy, ale účel světí prostředky...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Repelent na ulovený kus?

Příspěvek od pufr »

Tos mi připomenul jednoho starého lesníka, tuším z Ostrova nad Ohří, který používal obdobnou taktiku. Říkal, že pár metrů po větru "zahodí kladivo".
Byla u toho vyprávění starší dáma a velmi se divila: "A to jako pomůže. Zahodit kladivo?" Na to ten dobrý člověk odpovídal: "Ale dyť víte, jak to myslím?"
Říkal, že je pak i na sebe celkem hrdý, když si některá zelená moucha z té předestřené nabídky výjimečně nevybere ani "kladivo" ani zvěřinu, ale sedne si přímo na něj.

Nikdy jsem takovou taktiku nezkoušel, takže vůbec neručím za žádný výsledek nebo jiný efekt, snažím se primárně zpracování kusu v podobných podmínkách vyhnout. V "mateřské" honitbě provozujeme prostornou chladírnu s "mouchotěsným forhauzem". Celkem velký rozdíl udělá i volba stanoviště v hlubším stínu.
Když byl výjimečně tak "velký nával", že byly nějaké kusy chvíli zabalené v jakýchsi starých lajntuchách a záclonách použili jsme pravda repelent, který byl aktuálně ve vietnamském komunálu, značku si bohužel nepamatuji - nějaký sprej s obrázkem mouchy :? :) :oops:
Pufr
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Repelent na ulovený kus?

Příspěvek od Šumavák »

Na ke konzumaci určený ulovený kus bych žádný repelent nepoužíval, byť existují i varianty bez chemie, vyrobené pouze z vody a koncentrátů vhodných bylin, jenže zvěřina by to do sebe mohla natáhnout. Jinak devět z deseti starých pytláků jako ochranu úlovku proti hmyzu doporučovalo vyvržený kus vyplnit kopřivami, což funguje také (ze zvědavosti jsem to zkoušel), jen se nesmí zapomenout kopřivami vycpat i svírák, větrník a slecha. Osobně se ale domnívám, že ty vaky ze síťoviny budou výrazně spolehlivějším a rychlejším řešením, přičemž je úplně jedno, zda půjde o nějaký originální výrobek, nebo doma vyrobenou variantu z vhodné záclonoviny. PS: Metodu "zahozeného kladiva" jsem zatím nezkoušel a ani to neplánuji... :lol:
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: Repelent na ulovený kus?

Příspěvek od Skalák »

Taky mně manželka vyrobila pytel ze staré jemné záclony. navléknu na kus, zatáhnu nebo zadělám kolíčky a kus pověsím. Toto používám doma, když si kus nechávám a hned ho udělám Funguje to dobře. Ale chlaďák je chlaďák. Ten máme také. V těchto horkých dnech neocenitelná věc. LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Repelent na ulovený kus?

Příspěvek od pufr »

Game_preserve.jpg
Game_preserve.jpg (93.38 KiB) Zobrazeno 4901 x

https://www.ebay.com/c/12005320016

Že by mezerka na tuzemském trhu :)
Pufr
Odpovědět