Bude v ČR povolen lov lukem ?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od Ratte »

Tak to pak jo.
Uživatelský avatar
Sitka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: sob 04.12.2010, 21:15
Bydliště: Ostrov Vancouver

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od Sitka »

Pro ty ktere to zajima, zrovna nekdo dal na YouTube video o tom, o cem jsem mluvil, co se sipu a FOC tyce a s ukazkou, co to dokaze na tom nejhorsim zasahu na zvireti ktere se lovci muze stat.
https://youtu.be/Z4rrtuApLyM
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od Toma »

Furt je to oproti kulovnicím krok zpět.Ale jestli Bartoš zvítězí, a prosadí že civilisté nebudou mít ZP ,tak se budeme učit střílet lukem,a nebo kopat lapací jámy.
Lovec zabíjí jednou ranou.
ondrush
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: úte 14.1.2020, 19:00

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od ondrush »

jo, je to krok zpet, asi jako jazdit na kole miesto autom. a stejne ma to kolo bavi, do lesa sa radsej vydam na nom, je tichsie, kludnejsie, dokonca to vyzaduje trochu iny skillset, jazdit na nom dobre.

vacsina z vas striela na zver ciste rekreacne, profesionalnych lovcov je v republike relativne par. z toho pohladu by ste ten lov lukom, ale tez napriklad aj ciernym prachom, chapat mohli. Pre zver to utrpenie navyse neprinasa. A anachronicke je to rovnako ako ZH, alebo teda kludne zlamovacie kulovnice renomovanych vyrobcov v dobe AR10 a inych samonabijacich kulovnic.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od SoukuM »

AR10??????
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od lovec »

9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od SoukuM »

lovec - já vím co je AR10, ale za etalon zbraně pro lov bych jí teda určitě nepovažoval, stejně jako jiné samonabíjecí zbraně, to už raději to ZH. M
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od Ratte »

Jistě, myslivec v hubertusu se ZH, které nevidělo střelnici od revoluce je ztělesněním efektivnosti a produktivity.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od dalas »

Ratte>
1) chceš mít stejná práva jako myslivec. Pak by si měl mít i stejné povinnosti jako myslivec. A když je budeš mít, tak nebudeš lovec, ale myslivec. :wink:
2) co máš proti hubertusu a ZH? Hubertus je tuze praktická věc, nikoliv tradice, a na ZH mě osobně vadí jen pořadí spouští. Kulovou bych uvítal vzadu. Jinak je to unikátní konstrukce , která významně odlehčuje namáhání čepu.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od Ratte »

Nesouhlasím, domnívám se, že myslivost je v první řadě tradice. To křepčení kolem v určitém vzoru naskládaných mrtvých zvířat a podobně. Hospodářská činnost, ochrana přírody a lov se dá dělat i bez toho jako všude jinde ve světě a troufám si tvrdit, že to jde efektivněji, než v podání myslivosti.

Proti hubertusu a ZH osobně nemám nic. Tedy, nesáhl bych na to sice ani klackem ale naprosto respektuji právo každého na volbu výstroje a výzbroje, ale na to jsem právě chtěl poukázat: myslivost, respektive její lovecká složka není zrovna nejproduktivnější forma lovu. Když to srovnám třeba s amíkama, kteří loví prasata bez obeznání po desítkách z vrtulníků a aut AR-10 s noktovizorem, tak je to jiný level. Já teď nevolám po tom, aby se to zavedlo i tady, jen mě přijde absurdní na jednu stranu vyzdvihovat tradice, mysliveckou etiku a nezřídka hanět samonabíjecí zbraně s velkokapacitním zásobníkem a lov z aut jako neetické a současně se opírat do luků, že je to anachronismus. Takové to "já jsem myslivec: nejvyšší forma
park rangera, lovce, hospodáře, etické autority a ochranáře přírody v jedné osobě a všichni ostatní to dělají blbě"
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od dalas »

Díky Ratte, to mi stačí.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od FrantaB »

Ratte:
Tohle je od někoho s tvým rozhledem zbytečné, ne? :roll:
A za další řádky očekávám, že se do mně pustí obě strany.

Uznávám, že udělat si hlubší, nikým nepřežvýkaný a nepřevyprávěný obrázek o původní (pre-1948) myslivosti je dost nesnadné.
Písemných pramenů spíše méně a hůř se k nim dostává-přeci jen to bylo dosti uzavřené a ne zrovna početné povolání, které s původním vzdělaným personálem dokázalo udělat pro zvěř i krajinu leccos dobrého (bez ohledu na dobře viditelné stránky některých druhů lovu) a přinášet zadavateli hospodářského plánu zajímavé výsledky.
Tradice-ano, je to tradice. Ale spousta (nejen mysliveckých) tradic je podložená velice pragmatickým základem-modří to pochopí bez vysvětlování, podstatná část zbytku s tím nemá problém i bez pochopení a pro ty, kteří jsou blbí jak putštok je to jediný způsob, jak jim vštípit aspoň nějaké normy chování a fungování ve společnosti. Průšvih je, když z někoho z té poslední skupiny uděláš činnou osobu, učitele dalších generací a tak-vznikne pokroucené zprzněné dogma, ze kterého se spousta důležitého ztratí a tím zmizí původní smysl, účel a použitelnost a ano, zůstane šaškárna. To je to, co se stalo po 1948 a (nejen) mně osobně se zdá, že dodnes se z toho myslivost oklepává a trochu vrávoravě se vrací k původnímu poslání a identitě, pro kterou nicméně ve změněné době stále hledá ukotvení. Všelidová myslivost rozhodně není původní českou myslivostí a rozhodně ne ve formě, v jaké sloužila jako políček buržoazním přežitkům a ve které ji někteří (obvykle chudí duchem i pozemky) dodnes vzývají.
Čímž nijak nezpochybňuju, že i po ´48 byli lidé, kteří byli a jsou po odborné stránce jednoznačně přínosem.

To křepčení kolem v určitém vzoru naskládaných mrtvých zvířat a podobně
Trubačství-jak chceš v nepřehledném terénu bez vizuálního kontaktu, v křákách kde slovu po pár metrech nerozumíš, řídit a koordinovat skupinu lidí i na první kilometry-před Marconim? S tím, že je třeba dávat jim docela komplexní pokyny i v rychlém sledu, předávat indormace od jednotlivce ke zbytku a naopak, nebo (si) zavolat pomoc v době, kdy medicína skoro neexistovala, takže "včas" znamená ještě víc než dnes? Dáš každému hornu a naučíš ho trochu hrát (a hornu tak nějak zvládne kdejaké dřevo). A jak zařídíš, že to není "tak nějak", ale je to slyšet a je tomu rozumět? Podpoříš přirozenou soutěživost, takže i případná líná lemra hluchá jak vycpaný tetřev raději vypustí duši a naučí se to, než aby byla za lúzra.
Blbá "tradice", co?

Poslední hryz+lovecký úlomek a zálomky vůbec? Po ´48 se z toho hodně ztratilo, měl jsem úplnou náhodou v ruce text z první čtvrtiny 19. století, který o zálomcích pojednával (a neměl jak si ho vyfotit a samozřejmě si nepamatuju všechno). Poslední hryz a zálomek na klobouk-původně to měly být maximálně identické letorosty (proč-protože máš větší šanci, že najdeš dva stejné-na stejném stromě, ale už ne na vedlejším), velikostí, zaúhlením, umístěním a postavením listů/jehlic... Případně patřičně upravené identickým seříznutím konců, kousku kůry, natržením listu, vytrháním stejného počtu jehlic v tomtéž místě, vždy z něčeho v bezprostřením okolí zhaslého kusu... Ty úpravy byly hlavně identifikací personálu, do dnešní doby přežily ty neupravované. Pro krátkodobou identifikaci je to hůř falšovatelné, nežli dnešní plomba.
Zálomky? Nenápadný, ale naprosto komplexní způsob, jak si označit terén pro začátek dosledu a zároveň dát patřičně informovanému člověku na vědomí, že v okolí je raněný kus (možné nebezpečí) a že dalším nebezpečím je případná dostřelná rána. (A další využití).
Blbá "tradice", co?

"Naskládaná mrtvá zvířata"-chlubení se loveckým uměním, úživností krajiny, uměním lesního personálu... A taky přehled o tom, jestli po téhle leči zůstane přijatelný reprodukční stav, jestli jsou ulovené žádané trofejní kusy, jestli se eradikace škodné daří, jestli jsou všichni zdraví a v pořádku, podle identifikovatelných úlomků jestli někdo nestřílí jako pako, jestli se nenašel i čerstvý kus po pytlákovi, nebo jestli si někdo nenechal něco zašitého v trnkách...
Blbá "tradice", co?

Hubertus-v původní formě docela elegantní kabát se skvělou funkcí proti chladu a dešti, ze silného a bytelného materiálu. Až bude někdo vyvíjet tlumicí insert pod balistický plát bez použití polyuretanu, jen z přírodních materiálů, bude výsledek zákonitě vypadat jako prvotřídní hubertusovina. Pro (v době vzniku) zcela převládající lovy na drobnou nezbytná ochrana zdraví-broky z druhé strany rybníka, broky buzarem o zmrzlou zem... v hubertusu žádný velký problém. Omlouvám se, ale tam kde hubertus otráveně překartáčuješ bez ujmy na funkci či vzhledu bude goráč od Predatoru děravý a kůže nositele tak trochu taky, nebo bude mít aspoň modřinu. Historky o tom, jak chlapovi mokrý hubertus zahránil život, když ho trefil z dálky odražený s-bal mají reálný základ... Není to důvod k hanění jednoho či druhého, je to oblečení s diametrálně odlišným účelem a dobou vzniku.
Co z hubertusu udělalo jednotné plánování n. p. a dostupné materiály je druhá věc, s hubertusem mající vesměs málo společného. O 3 mm "silných" zrůdnostech "100% polyester" pak darmo mluvit.

Že je mezi myslivci místy tragické povědomí o střelectví? Aby ne, když všelidová myslivost vznikala v době masivního odzbrojování obyvatelstva a i myslivci mohli mít zcela převážně jen brokovnici, ti správně zapsaní pak dokonce i tu kuli v ZH (a jsme u toho, proč je to taková legenda-40 let to byl pro spoustu lidí jediný způsob, jak mít "doma" kulovou hlaveň). Zetku nebo ZKK mohl mít až někdo dobře zapsaný a byly dost drahé...
A pro některé-a nemusí to být ti ejstarší, spíše ti s nejstarším nazíráním světa, bez ohledu na věk-je dodnes "být myslivcem a mít pušku" důvodem k pocitu výjimečnosti (spíš kvůli té pušce, než kvůli čemukoliv jinému), bez ohledu na zbrojní zákon a reálnou situaci okolo zbraní a nechtějí si tenhle pocit nechat vzít. Dovolím si tady veřejně napsat, že i tohle je jeden z důvodů, proč na některých místech neberou mladé a myslivecká populace stárne.


A dalo by se pokračovat.

Kdo ctí tradice myslivosti, může být dobrým myslivcem i lovcem (i zároveň, jde to ruku v ruce).
Vzyvatel "základních tradic všelidové myslivosti" je rudé pako a vřed společnosti myslivecké, nemyslivecké i lovecké a byl a bude na obtíž všem uvedeným. Obvykle z téhle skupiny se rekrutují ti "nejvíc nejsprávnější myslivci", na které narážíš.
Kdo o mysliveckých tradicích nic neví-pro toho jsou nepochopitelné, neuchopitelné, špatně se na ně dělá názor a proto si drží rezervovaně odmítavý odstup od myslivosti i myslivců. I tohle, včetně myslivecké mluvy, byl účel a nástroj, jak nemyslivce udržet stranou od některých informací (třeba i v rámci hájení mláďat) a venku z lesa. I proto je myslivec v lidové slovesnosti obvykle záhadnější a poněkud více "polonadpřirozená" postava než kovář...

Tož tak :wink:
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od Ratte »

Já ty tradice znám (netvrdím, že vše a ze všech stran). Ač myslivost nevykonávám tak jsem dělal zkoušky a obecně když něco kritizuju tak si předem vždy udělám rešerši.
Opravdu jsem se tady ale nechtěl pouštět do rozboru tradic. Já v tomhle vláknu nezpochybňuju jejich účelnost v době vzniku, ale narážím na to, že tyto tradice, tradiční pojetí myslivosti a lpění na nich zrovna nepřidávají na efektivitě a účelnosti z pohledu 21. století.

Jen jeden výše zmíněný příklad. Výřad. To dost dobře může průběžně obejít jeden člověk s tabletem, zaznamenat kdo, co, kam, zaznamenat prezenci a rovnou to hodit na stránky, kde se následně dá se získanými údaji dále pracovat. Netřeba slavnostních instalací, je to rychlejší a efektivnější.
Já ale neříkám, že by se to nemělo dělat tou tradiční formou. Osobně se k myslivosti stavím kriticky, ale nikdy bych nikoho nenutil přestat to provozovat.

Tradice a používanou výzbroj jsem zmínil jen pro to, že mě přijde od myslivců pokrytecké odsuzovat lukostřelbu jako neproduktivní formu lovu, protože myslivost také nedosahuje maximální efektivity a produktivity stran lovu z hlediska 21. století a to především díky hýčkání tradic. Není to automaticky špatně, je to toliko vlastnost, která však snižuje validnost víše uvedeného argumentu proti bowhuntingu.

Možná jsem to napsal trochu tvrdě...
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Myslím, že dochází k míchání jablek s hruškami.

Byl bych velice opatrný na používání výrazů , jako je efektivita a účelnost z pohledu 21 století, protože by jsme se mohli velice rychle dostat někam, kde nechceme nikdo být. Stačí se zamyslet, jaké možnosti začíná poskytovat chemie, genetika, UI, autonomní zbrojní systému atd. Co se týkám výřadu, tak zcela jistě plní celou řadu funkcí, které nejsou na první pohled zřejmé, ale jsou tam!
Nicméně to vidím takto:

- prvním bodem k diskuzi je míra rozdílnosti v etickém usmrcení mezi lukem a kulovnicí. Z toho pohledu se dá říci, že lukem lze naší běžnou zvěř usmrtit (ulovit) při dobrém zásahu stejně dobře , jako s kulovnicí. Možná má kulovnice větší výhodu okamžitého zlomení u skutečně těžké zvěře. Kulovnice je samozřejmě jistější z pohledu dosledu těžké zvěře .

- kvalita zvěřiny. Zde, zdá se, může při dobrých zásazích mít navrch luk. Zranění způsobené hrotem je čisté trauma, jde tam o vybarvení, tkáně nemusí být poškozeny např. hydrodynamickým efektem a např. střílení kusů na hlavu se zásahem CNS je sice efektivní na youtube, ale je otázka, jak se projeví na kvalitě zvěřiny. Za mě negativně.

- samo lovectví. Tak je potřeba se na to dívat asi tak. Mezi lovem na hromadě(napajedla) z úkrytu není mezi lovem z kulovnice a lukem skoro rozdíl. V podstatě to požaduje pevnější nervy a olovněný zadek. O nějakém loveckém umění tam nemůže být řeči. Pokud přistoupíme na lov šouláním, plížením se atd., tak si troufám říci, že luk podstatně více prověří schopnosti lovce.

- střelectví. Naučit se něco trefit k kulovnice je asi podstatně jednodušší. U luku to bude asi těžší, i když moje lukostřelecká zkušenost je dávná a krátká. Takže se třeba pletu. Otec mě více než před 40 lety udělal poměrně silný, klasický, dřevěný luk. Šípy byly z palachu a místo hrotu byly kousky bezového klacku. Vydlabala se dužina, bezový váleček se nasadil místo hrotu a střílelo se. Byla to ekologická, čistě rustikální hračka. Hned druhý den jsem se pokusil do bezu zastrčit hřebík a ulovit drůbež na dvoře. Následovalo pár facek a luk skonal na špalku po úderem obušku.

- pokud půjde o nějakou produktivitu ve smyslu obhospodařování přírodních zdrojů, tak má si kulovnice navrch, ale je otázka, zda má smysl vždy usilovat o 100% efektivitu. Já uznávám u myslivosti - lovu to, co například angličtí příznivci dostihů popisují jako "Krásnou nejistotu turfu!". Lov je krásný v tom, že je pokaždé jiný, každý j den je jiní, je jiné počasí, jiné zvuky a vůně přírody. Každá zvěř má jiné zkušenosti, jinou opatrnost a k lovu patří i jistá úcta ke zvěří a nebojím se říci i pokora. V okamžiku, kdy dosáhnu takové efektivity, dokonalosti, případně to za mě udělají technologie tak, že pokaždé ulovím, tak se ztrácí ona krásná nejistota, ono tajemno, které odlišuje lov od pouhého zabíjení zvířat.
Možná, že i v našich mysliveckých tradicích, je dá najít kontinuita k dávným lovcům, šamanům, umělcům z Altamiry a rituálům, které stvořily člověka. U hrabání v záhonu nic podobného nenacházím!

- v čem ale musí být jistota, tak okamžiku, kdy vypustím šíp, či střelu, že je schopna danou zvěř rychle a eticky usmrtit. A toho je dobrý lovec s kulovnicí i lukem schopen.
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od FrantaB »

Ratte:
Hmmm, tak to vypadá, že v základu nejsme až tak zásadně ve při a možná nejsi v tak zásadní při ani s ostatními tady, jak to chvíli vypadalo.
Jen jak jsi to napsal, nebyl jasný zamýšlený přístup a duševní pohnutky a rozpoložení.

Účelnost v době vzniku a nepoužitelnost dnes-i v současnosti je problém myslivosti v tom, že se nejedná o myslivost profesionální, ale pořád staví na pozůstatcích té obecné.
Oddělit profesionální myslivost a všeobecné lovectví (to NENÍ všeobecná a už vůbec ne "lidová" myslivost!!!) by leccos vyřešilo, ovšem u nás na to v současnosti nejsou podmínky a pro všeobecné lovectví ani tradice, na kterou by se dalo s rozumným odstupem navázat. Tady nejsme v USA... A popravdě, přese všechny myslitelné výhrady zajišťuje i současná podoba všeobecné myslivosti alespoň nějakou odbornou erudici. Představa, že se v našich končinách objeví archetyp lovícího rednecka se mi moc nezamlouvá, to by bylo o hubu. Místní minimální honitby většina kulovnic přestřelí 2-3, totéž vesnice-ne že náhodná rána z neschopné manipulace zůstane ještě v loveckém okrsku...

A další aspekt v místním CZ kontextu bez tradice všeobecného lovectví:
Lov přináší smrt, na což by se nemělo zapomínat, protože jinak lovec otupí. Nenamlouvejme si, že otupění vůči smrti a bolesti neexistuje. A pak se otupělec nejdřív chová nepřijtelně ke zvěři a pak podle vlastní duševní usebranosti a integrity.
A rozpoložení lovce při lovu je podle jeho druhů v podstatě pět (a "pošahané" případy teď prosím vynechme):
1) Lov z hladu, pro sebezachování. Poněkud stresové, musí se šetřit vším (hlavně sebou), hlavně že "to" leží, nekope a dá se to sníst. Tohle myslivost nezná.
2) Lov z povinnosti, protože je to z nějakého důvodu potřeba. I kolem tohohle myslivost vznikla, dnes to může být hlídání pole. Tenhle lov může být i otrava, tohle je typicky "hunting management" na to, obejít kusy s tabletem a namrskat je do online databáze.
3) Lov pro radost a užitek. Ten, na který se člověk těší, raduje se z jeho přípravy i průběhu, přináší vzpomínky, chce si ho udělat hezký po všech stránkách. Prostě baví a leckdy je potřeba, dříve druhý důvod často odpadl. Tohle by asi převážně měla být ta forma, kterou provozuje myslivost ve středoevropských podmínkách, minimálně se spousta lidí tváří, že to tak je.
4) Lov z vášně. Člověka láká, baví a uspokojuje celý proces lovu, často hlavně ten proces a samotné ulovení/usmrcení může být jen nutnou až trpěnou tečkou. Tohle je něco, co dokáže člověka absolutně pohltit a kdo nezažil, vůbec nemá představu a nemá šanci to pochopit. Takhle vzniká pytlák, nebo profesionální neprůvodcující lovec.
5) Lov eradikační. Z nějakého důvodu je třeba něco prostě zlikvidovat. Třeba i v zájmu bezpečnosti nebo sebe samého, kdysi to u nás byla třeba černá ve volnosti, teď je to černá třeba v Texasu. Predátorské atavismy vyplouvají na povrch, část lovící populace to neuměla nikdy, část se tohohle rozpoložení fyzicky bojí a dnes je takových opravdu málo. Fyzicky a emočně nejzapojenější verze lovu, víc než předchozí.
Vysmátej trigger happy poloblb "hehe, ono to trefený běží, zkusím to ještě třikrát" není lovec, ale pitomej bouchal. Je to ten samý týpek, který na střelnici rozfláká z 223 gongy na 22LR, spotřebuje na to několik zásobníků místo pár střel a vůbec mu to nepřijde divné (a blbé). Tohle není "bezemoční eradikační predátor", tohle je debil.

Ad 1) tradice odpadají, pokud nemají zajistit poživatelnost kořisti, nebo bezpečnost hladem otupělého lovce.
Ad 2) se nějaké tradice hodí, aby to někdo nezačal flákat ve stylu "22 na ostro na obřitek na kilo, vždyť je to putna, stejně to po čase lehne". Ale pokud je někdo dostatečně disciplinovaný, opravdu je tady nepotřebuje a mohou zdržovat.
Ad 3) je tradice součást toho hezkého a měly by držet na uzdě a při vědomí vlastních schopností horší střelce, zvlášť v naší krajině.
Ad 4) a 5) mohou být tradice (a výřad obzvlášť) důležitou brzdou a způsobem, jak se srovnat s vlastními emocemi a "hodit se do normálu". Protože člověk, který v běžném životě jedná z rozpoložení, které mu umožňuje jen s nožem v ruce vběhnout do rákosí za postřeleným prasetem, nebo dosprintovat vrávoravě odcházející kus vysoké a za pár vteřin se s ním vracet na lepší místo k vývrhu, se bude chovat jako protivné a nebezpečné choré hovado...

Takže když to shrnu, některé myslivecké i lovecké (!!!) tradice mohou mít i mnohem niternější význam, který může mít důležité využití pro vlastní duševní hygienu. Tenhle aspekt se po ´48 rozhodně hodně vytratil a v žádném případě se to nedá svádět na (tehdy) nedávno ukončenou válku.

Odsouzení lovu lukem pro neproduktivnost-to jsem ještě neslyšel, vždycky to byly argumenty o "nehumánnosti" protože malá E0, nemožnosti být dost blízko a blablabla, zcela převážně od lidí, kteří při pohybu rozplaší i salon taxidermisty, střelecky katastrofální případy a pak ti, kteří byli v zajetí buď papouškované "všelidové" pravdy, nebo svého omezeného rozhledu (kde omezenost nemusí být míněna nijak pejorativně, i když občas to sedne...).

Btw dovolím si říci, že eradikační lov jako např. na prasata v Texasu apod. u nás prostě místo nemá. Prostě proto, že místa kde se to provozuje jsou o nějakých 15°dál na jih, s teplejším a v lecčem úživnějším klimatem i krajinou. Tady bychom tak udělali pár měsíců a s dnešní technikou, na našich rozlohách a v CZ krajině by za pár měsíců nezbylo skoro nic...
Šmahem to odsuzovat je samozřejmě pitomost non plus ultra, v tom se shodneme.
Naposledy upravil(a) FrantaB dne pát 14.5.2021, 1:49, celkem upraveno 2 x.
Odpovědět