Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Radan »

Pánové ještě jedna technická: hrál by při "teoretickém" zásahu medvěda u 9mm Lugeru roli to, jestli by se jednalo o celoplášť ogivální nebo celoplášť komolý kužel ?? Který z nich by měl mít lepší stop efekt ?
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od lovec »

Zabudni na nejaký stop-efekt. S 9mm Luger hráš o to, aby sa projektil vôbec dostal k nejakým vnútorným orgánom. Čiže hľadať typ strely s čo najvyššou priebojnosťou.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Radan »

lovec píše: pon 11.10.2021, 15:26 Zabudni na nejaký stop-efekt. S 9mm Luger hráš o to, aby sa projektil vôbec dostal k nejakým vnútorným orgánom. Čiže hľadať typ strely s čo najvyššou priebojnosťou.
ne jasný, chápu, taky si myslím že na takto velké zvíře je Luger úplně na hraně, možná za hranou, spíše by to skončilo špatně pro střelce... Myslím si že by ho musel dobře trefit první ranou, medvěd by se vylekal a od útoku by ho to mohlo odradit, to je jediná šance asi.
Jen mě zajímalo který z uvedených nábojů by měl v živé tkáni lepší průraznost.
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Toma »

Odbočím k dlouhé zbrani.V Myslivosti byl jednou článek o použití samonabíjecí brokovnice na medvěda tuším to bylo na severu Kanady.První náboj měl být šrapnel který by měl medvěda výbuchem zastrašit.Ale byl nutný dobrý odhad vzdálenosti aby šrapnel nebouchl za medvědem,a ten se po úleku nepřiblížil víc ke střelci.Druhý náboj se dával s plastovou střelou.Tento by měl po úhozu do těla bolestí odradit zvíře od útoku.A kdyby to nepomohlo,další náboje už byly jednotné střely sloužící k usmrcení.Tak uvažuju když ten plastový má bolestí odradit medvěda,tak by měla střela třeba 9mm luger mít ten samý účinek.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Je pravda, že mnozí Indiáni kouřili různé trávy. Byli na to zvyklí a bylo to součástí jejich kultury. Neštětím je, když tyto byliny požije Kanadský pisatel a někdo toto, možná pod vlivem konzumace produktů ze zkvašených a následně destilovaných ovocných plodů, otiskne. Pokud na mě zaútočí půltunový grizzly , tak opravdu nebudu zkoumat, jak mám vystřelit nějaký šrapnel tak , aby bouchl správně a pak do něho šťouchal plastem. Více rozumu, děkuji.
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od vlady »

V roce 2012 jsem byl na Ukrajine a jedno z mist kde jsem se podival bylo rehabilitacni centrum pro medvědy hnedé Siněvir. Přístupová cesta je taková dost divoká, snad vyschlé koryto reky a jde se dost dlouho podel plotu, který ohraničuje výběh. Tam na nás vyběhl medved, z lesa to mel k tomu plotu takových 20m bez překážek. Slyšeli jsme praskání, a kdyz jsem se otočil, byl uz tak ve tretine cesty k nám. Ta rychlost s jakou prekonal tu vzdálenost byla neuveritelná, neverim, ze by jsem mel moznost vytahnout krátkou zbran a pouzit ji. A taky neverim, ze by jsem mu neco s 9mmL neco udelal, krome toho, ze by jsem tak maximalne vydrazdil a vystupnoval jeho utok.
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od bon »

vlady, a jak to dopadlo?
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Šumavák »

RG píše: pon 11.10.2021, 14:11 Pánové ještě jedna technická: hrál by při "teoretickém" zásahu medvěda u 9mm Lugeru roli to, jestli by se jednalo o celoplášť ogivální nebo celoplášť komolý kužel ?? Který z nich by měl mít lepší stop efekt ?
Pro okamžité zastavení (vypnutí) útočícího medvěda je třeba prostřelit lebku a zasáhnout mozek, případně alespoň páteř co nejblíže hlavě, protože i např. po průstřelu srdce bude před zhasnutím fungovat ještě hodně dlouho na to, aby s sebou vzal "na druhý břeh" i střelce. Ten komolý kužel (myslíš tím předpokládám FN střelu - Flat Nose Bullet) by mohl být lepší v tom, že bude mít při šikmém zásahu lebky menší tendenci po ní sklouznout, než ogivál. Jinak speciální pistolové náboje pro obranu proti útoku zvěře se často vyrábí s neplášťovanými střelami z tvrdé slitiny olova a tvarem s Flat Nose, protože při šikmých zásazích lebky nejméně sklouzávají a zároveň si zachovávají dobrou průbojnost (tvrdá, málo se deformující slitina olova).
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Radan »

Šumavák píše: úte 12.10.2021, 21:06
RG píše: pon 11.10.2021, 14:11 Pánové ještě jedna technická: hrál by při "teoretickém" zásahu medvěda u 9mm Lugeru roli to, jestli by se jednalo o celoplášť ogivální nebo celoplášť komolý kužel ?? Který z nich by měl mít lepší stop efekt ?
Pro okamžité zastavení (vypnutí) útočícího medvěda je třeba prostřelit lebku a zasáhnout mozek, případně alespoň páteř co nejblíže hlavě, protože i např. po průstřelu srdce bude před zhasnutím fungovat ještě hodně dlouho na to, aby s sebou vzal "na druhý břeh" i střelce. Ten komolý kužel (myslíš tím předpokládám FN střelu - Flat Nose Bullet) by mohl být lepší v tom, že bude mít při šikmém zásahu lebky menší tendenci po ní sklouznout, než ogivál. Jinak speciální pistolové náboje pro obranu proti útoku zvěře se často vyrábí s neplášťovanými střelami z tvrdé slitiny olova a tvarem s Flat Nose, protože při šikmých zásazích lebky nejméně sklouzávají a zároveň si zachovávají dobrou průbojnost (tvrdá, málo se deformující slitina olova).
díky za reakci, konečně někdo kdo se vyjádřil k dotazu tak, že to má hlavu a patu :!:
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od vlady »

bon: nedopadlo to nijak, narazil do plotu, podel ktereho jsme sli. A teda v plne rychlosti, byla to rana jako z děla. Ale vybehl na skupinu 8 lidi a verím, ze to nebyl zadny demonstrativni utok nebo neco podobneho. Proste natvrdo zautocil takovou rychlostí, ze i Bolt by se nechytal. Co nam tam rikali, tak se tam davaji problemovi jedinci, z cirkusu, soukromeho chovu a problem je v tom, ze tihle problemoví jedinci jsou na lidi zvyklí a nebojí se jich.
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Radan »

Mám příbuzné v Kanadě, aktivní lovci. Pamatuji si z jejich vyprávění, jak vždycky tvrdili že medvěd dokáže být na prvních 50 m běhu rychlejší než kůň. Celkem věřím tomu, že pokud by se rozhodl na člověka zaútočit a ulovit ho, tedy nikoli žádný demonstrativní útok, málokdo by byl schopný na to vůbec zareagovat. Určitou šanci bych dával tomu kdo je dobře trénovaný v IPSC nebo kombatové střelbě, má nadrilované bleskové tasení, má zbraň výkonné ráže a je dobrý střelec. A ještě by k tomu potřeboval mít štěstí v tom ho včas zahlédnout. Jinak si myslím že jsou všechny výhody na straně medvěda :!:
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Radan »

Netýká se to sice přímo medvěda, ale vzpomněl jsem si na tuhle dva roky starou událost:

https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/lev-na ... zpravy_zuf

Co jsem mluvil s kolegy kteří byli přímo na místě události, tak lva usmrcoval odstřelovač Brněnské zásahové jednotky puškou ráže 308 W. Po první komorové ráně lev neudělal vůbec nic, po druhé začal klekat na zem, a až třetí ho bezpečně usmrtila...
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Toma »

Jestli tam měl celopláště....
Lovec zabíjí jednou ranou.
jumpmans
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: pát 12.4.2019, 10:04

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od jumpmans »

Asi tak…
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Radan »

A co brokovnice na méďu, zastavila by ho :) ?
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Odpovědět