Obrana krátkou zbraní před napadením vlka

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
popovic
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: čtv 22.1.2009, 17:07

Obrana krátkou zbraní před napadením vlka

Příspěvek od popovic »

Tak když už tady máme vlákno o obraně před divocakem a medvědem, tak ať to máme komplet 🙂 Přece jen šance že potkáme vlka (i ze by teoreticky mohl zaútočit) je asi mnohem pravděpodobnějsi, než útok medvěda. A navíc se bohužel pořád pomalu vlčí populace rozrůstá, a dál rozrůstat bude... U vlka jsem názoru, že je to cca stejné jako u většího psa, tzn. že by např. 9mm Luger stačit měl, ale spíše by mě zajímal účinek např. 7,65. Ale četl jsem nedávno článek od někoho kdo loví v Kanadě, že tam doporučovali na obranu min. 10mm auto a výše, tak nevím ☝️ Co si o tom myslíte?
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením vlka

Příspěvek od Radan »

Taky by mne velmi zajímaly účinky převážně slabších ráží proti vlkovi, např. 7,65 / 9 mm browning / 22 Long Rifle... Piště své názory nebo kdo má zkušenosti, zajímavá debata :!:
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením vlka

Příspěvek od kounek »

Myslím, že toto vlákno by mělo být provázáno ještě s jedním vláknem:

Prokázání použití střelné zbraně k nutné sebeobraně při napadení vlkem před PČR, Soudem, TV a Ekoteroristy.

Protože bude snazší ubránit se derringerem ve 22lr než prokázat, že jsem jej použil v nutné sebeobraně.
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením vlka

Příspěvek od Michal_123 »

Nemyslím si, že je pravděpodobnější napadení člověka vlkem, než medvědem.
Přece jenom na Slovensku není o napadení, nebo alespoň přímé ohrožení člověka medvědem nouze, ale o vlkovi jsem v tomto smyslu slyšel pouze párkrát a ke zranění člověka v těch konkrétních případech nedošlo.
S vlky bude problém, až nebudou mít potravu, nebo až se člověk přimotá mezi vlky útočící na ovce nebo třeba koně.
A také v křížencích se psem, tam může dojít asi k čemukoliv kdykoliv.

Obecně je vlk menší, rychlejší než medvěd a útočí ve smečkách, takže obrana bude daleko složitější.
Účinky použitých ráží budou pravděpodobně podobné praseti s tím, že není třeba tak hluboká penetrace, kapitální vlk o kterém jsem slyšel měl v našich podmínkách 70kg.
Takže bude na krátkou, obrannou vzdálenost pravděpodobně dobře fungovat brokovnice s větším brokem.

V tomto samostatném vlákně ostatně nevidím význam. :roll:
Navíc je názvem věnované pouze obraně krátkou zbraní.
Kvido
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 06.8.2013, 19:29

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením vlka

Příspěvek od Kvido »

Babička holt krátkou kulovou neměla

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek ... stala-domu
popovic
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: čtv 22.1.2009, 17:07

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením vlka

Příspěvek od popovic »

Jsou oblasti, kde jsou s vlky velké problémy už teď. A pokud se totálně nezmění legislativa a hlavně pohled a myšlení některých jedinců, budou problémy přibývat. Myslím si, že útok smečky vlků v ČR na člověka je jen otázkou času :!:

https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/jab ... zpravy_jog
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením vlka

Příspěvek od Radan »

Kdo zná danou problematiku - myslíte že by na obranu před vlkem stačila pistolová ráže 7,65 :?:
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením vlka

Příspěvek od SoukuM »

Vyzkoušej to a dej nam vedet☺.
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením vlka

Příspěvek od Šumavák »

RG píše: sob 13.8.2022, 10:15 Kdo zná danou problematiku - myslíte že by na obranu před vlkem stačila pistolová ráže 7,65 :?:
Já se ti divím, že do toho strašně nebezpečného lesa vůbec chodíš. Vždyť to musí být hrozně vyčerpávající, neustále ve střehu se s rukou na pistoli rozhlížet, jestli tě něco nesežere... :lol: :twisted:

Teoreticky by ráže 7,65 Browning na prostřelení lebky a zásah mozkovny vlka mohla stačit (pokud se trefíš - není moc velká), zásahy jinam (s výjimkou páteře) ho okamžitě nevyřadí. Ale takový eventuální střet má spoustu variant průběhu, které nelze předem odhadnout. Vlka může zahnat pouhý hluk výstřelu, takže nemusí být nutné střílet přímo na něj, nebo může utéct po prvním zásahu kamkoliv, no a nebo taky nemusí. :) Jinak přiměřeně fyzicky a psychicky zdatný člověk, znající anatomii zvěře, by si měl s vlkem poradit i např. pomocí nože s dostatečně dlouhou čepelí, smečka už by byl samozřejmě problém. To "psychicky" jsem zdůraznil proto, že lidstvo je dnes už natolik zdegenerované, že většina z těch, které napadne pes a zakousne se do nich, na to reagují akorát vřeštěním bolestí a snahou se z toho zákusu vyprostit, přestože mají takovou hmotnostní převahu, že by ho, pokud by začli bojovat, během chvíle vyřídili.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením vlka

Příspěvek od Šumavák »

kounek píše: pát 23.7.2021, 6:23Myslím, že toto vlákno by mělo být provázáno ještě s jedním vláknem:

Prokázání použití střelné zbraně k nutné sebeobraně při napadení vlkem před PČR, Soudem, TV a Ekoteroristy.

Protože bude snazší ubránit se derringerem ve 22lr než prokázat, že jsem jej použil v nutné sebeobraně.
Trochu bych toto téma doplnil:
Pokud se člověk pomocí střelné zbraně brání útoku zvířete, v rámci okolností vylučujících protiprávnost se nejedná o institut nutné obrany, ale o použití zbraně v krajní nouzi.

§ 28 zákona č. 40/2009 Sb.
Krajní nouze

(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem, není trestným činem.

(2) Nejde o krajní nouzi, jestliže bylo možno toto nebezpečí za daných okolností odvrátit jinak anebo způsobený následek je zřejmě stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil, anebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet.


Pokud by vás opravdu napadnul vlk (nebo např. medvěd), jste v tu chvíli přímo ohroženi na zdraví a životě, což je hrozící následek výrazně závažnější, než to, že v rámci obrany svého života a zdraví usmrtíte zákonem chráněného živočicha. O krajní nouzi by se samozřejmě nejednalo např. v situaci, že uvidíte vlka, jak vás z 25 m vzdálené skalky pozoruje a okamžitě do něj v panice vyprázdníte zásobník.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením vlka

Příspěvek od fesoj »

Teoreticky by to tak mělo být. Ale praxe je něco docela jiného. Například : Stav medvědů v České republice je na rozdíl od Slovenska tak nízký, že všechny tyhle řeči o obraně před útokem šelmy jsou v našich podmínkách jen kecy v kleci, aspoň nevím, že by k napadení člověka medvědem v našem státě vůbec někdy došlo. O vlkovi a zejména rysovi ani nemluvě, vždyť ani na Slovensku není v tomto ani minulém století jediná zmínka o útoku některé z těchto dvou šelem. Ale podívejme se na celou problematiku z druhé strany. Když vlci zadáví stádo ovcí, je to jistě smutné, ale nedává to chovateli rozhodně právo použít zbraň. Ochranáři by se mohli - a oprávněně - vymlouvat na to, že ovečky měly být lépe zabezpečené, nemluvě o tom, že stát za určitých podmínek poskytuje náhradu škody. Jenže je sakramenský rozdíl mezi napadením ovcí na pastvě a napadením loveckého psa, se kterým jeho majitel v honitbě právě vykonává právo myslivosti - a nezáleží na tom, zda cvičí slídění, nahánění či dosled. A napadení loveckého psa vlkem za podobných podmínek tu již bylo... Zde bych já osobně uplatňoval ustanovení o krajní nouzi. Nějaké zabezpečení psa proti vlčímu útoku za těchto okolností nepřichází v úvahu, odvrátit nebezpečí jinak než dobře a včas vypálenou ranou také nemusí nijak pomoci a to nemluvím o případně způsobené škodě, která může u psa jít až do desetitisíců, ale zajména o citové vazbě mezi majitelem a jeho psem, který je mnohdy považován za člena rodiny a kterému se milující majitel snaží pomoci za každou cenu a jakýmikoliv prostředky. To se dá celkem stoprocentně pochopit.
Kritériem pravdy je praxe.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením vlka

Příspěvek od Toma »

Jak píše Śumavák o tom bránění se před psem,tak v práci dělá kluk který říká ať je pes jaký chce,mám 120 kilo a když na něho lehnu tak budou jen žebra praskat.A kdyby si kousl tak ho vezmu za krk a drbnu s ním o zem.Ale myslím si že s 80 kilovým kavkazákem by prohrál.Viděl jsem na honu jak se do sebe pustili dva ohaři.Jeden běhal při svačině na volno, a pustil se klukovi do psa kterého měl uvázaného.Byl to chlap jak hora,který měl problémy vlézt do traktoru.Dal psovi nohou bombu do žeber ,ten se nedal odbýt a zas se zakousl do jeho psíka.Tak znovu.Pak aby toho svého ochránil vzal jej jednou rukou za kůži na krku, a zvedl do výše své hlavy jak kabelu,a pokračoval v kopancích na dotírajícího,než si ho majitel uvázal.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením vlka

Příspěvek od Radan »

Šumavák píše: pon 15.8.2022, 9:09
RG píše: sob 13.8.2022, 10:15 Kdo zná danou problematiku - myslíte že by na obranu před vlkem stačila pistolová ráže 7,65 :?:
Já se ti divím, že do toho strašně nebezpečného lesa vůbec chodíš. Vždyť to musí být hrozně vyčerpávající, neustále ve střehu se s rukou na pistoli rozhlížet, jestli tě něco nesežere... :lol: :twisted:

Teoreticky by ráže 7,65 Browning na prostřelení lebky a zásah mozkovny vlka mohla stačit (pokud se trefíš - není moc velká), zásahy jinam (s výjimkou páteře) ho okamžitě nevyřadí. Ale takový eventuální střet má spoustu variant průběhu, které nelze předem odhadnout. Vlka může zahnat pouhý hluk výstřelu, takže nemusí být nutné střílet přímo na něj, nebo může utéct po prvním zásahu kamkoliv, no a nebo taky nemusí. :) Jinak přiměřeně fyzicky a psychicky zdatný člověk, znající anatomii zvěře, by si měl s vlkem poradit i např. pomocí nože s dostatečně dlouhou čepelí, smečka už by byl samozřejmě problém. To "psychicky" jsem zdůraznil proto, že lidstvo je dnes už natolik zdegenerované, že většina z těch, které napadne pes a zakousne se do nich, na to reagují akorát vřeštěním bolestí a snahou se z toho zákusu vyprostit, přestože mají takovou hmotnostní převahu, že by ho, pokud by začli bojovat, během chvíle vyřídili.

Šumaváku nepruď :D Já ten strašně nebezpečný les miluju a nebojím se tam, vždyť tam občas i spávám v letních měsících... :) Jen mám prostě rád zbraně a dané téma mě zajímalo čistě z hlediska výkonu náboje vs fyzická stavba zvířete :!:

Jinak si myslím, že zasáhnout mozkovnu běžícícho zvířete je mimořádně náročný úkol i pro dobrého zkušeného střelce...
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením vlka

Příspěvek od Toma »

Já bych řekl že kdyby to vlka brnklo kamkoliv,tak ho to odradí od útoku,na rozdíl od medvěda.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením vlka

Příspěvek od fesoj »

Nemohu si pomoci, ale v našich podmínkách je nejúčinnější ochranou před napadením vlkem důsledné dodržování pravidel osobní, zejména intimní hygieny :roll:
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět