Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)

Kterou ráži KKZ by jste zvolil na všeobecnou obranu před útokem agresivní zvěře ?

9 mm Browning
0
Žádná hlasování
9 mm Luger
3
11%
45 ACP
1
4%
40 Smith/Wesson
1
4%
357 SIG
1
4%
10 mm Auto
5
18%
38 Special
0
Žádná hlasování
357 Magnum
8
29%
44 Magnum
9
32%
454 Casull Magnum
0
Žádná hlasování
500 Smith/Wesson Magnum
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 28
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od Radan »

tonny píše: úte 09.11.2021, 11:34 Emoce je i potřeba se vyjádřit, i když nemám o čem psát. Já nechci se veřejně vyjadřovat o něčem (zkušenostech), co není dle zákona, jde přece o zbraně, to není sranda.

Osobně jsem kvůli mé bezpečnosti nosil Glock 20 v 10mm Auto ale nevyhovoval mi, že má skrytý bicí mechanismus a musel se dopředu natáhnout. Mám raději revolvery, nosím na noční lov 357mag, dříve 6", zavazel při řízení na opasku tak 4". 44mag nemám, kdybych ho kupoval, tak v 6" a opět by zavazel.
Ohledně zákona tady máme přece zákonný institut Nutné obrany a Krajní nouze. Tam je jasně definováno, že může kdokoli (i ten kdo není útokem přímo ohrožen, v rámci pomoci) použít střelnou zbraň před trvajícím nebo bezprostředně hrozím útokem na zájem chráněný zákonem... Což se na situaci, kdy by na mě v lese vyběhl agresivní/postřelený divočák, medvěd, jelen, cokoli.... bezpochyby vztahovalo. Samozřejmě se musí jednat o zbraň legálně drženou, a střelec nesmí být pod vlivem alkoholu nebo OPL.

Glock 20 v 10mm Auto ráži by se mně naopak zamlouval velmi :!: Mně moderní striker-fired pistole velmi voní :)
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od tonny »

Mě právě Gock 20 doporučil kamarád z AlfaProj, když jsem chtěl revolver. 10mm Auto výkon má sice podobnej ale v praxi se mi neosvědčil, vadilo mi pořád to nabíjení v kukuřici a pak to vybití a odmáčknutí. Revolver mi připadal jednodušší, navíc nelítaj nábojnice.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od SoukuM »

Moc nerozumím tomu "vadilo mi porad to nabíjeni a pak to vybití a odmacknuti".??? Glock se natáhne (náboj v komore) a zbraň jde do pouzdra. Nic dalšího není třeba.
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od lovec »

To by mohlo odštartovať miliónty diel seriálu "Nosiť s nábojom v komore, alebo nie?"... :lol:
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od Radan »

tonny píše: úte 09.11.2021, 13:41 Mě právě Gock 20 doporučil kamarád z AlfaProj, když jsem chtěl revolver. 10mm Auto výkon má sice podobnej ale v praxi se mi neosvědčil, vadilo mi pořád to nabíjení v kukuřici a pak to vybití a odmáčknutí. Revolver mi připadal jednodušší, navíc nelítaj nábojnice.
Mně zase nikdy nijak moc nechytli revolvery. Vadil mně na tom pro mé ruce nepohodlný úchop, málo nábojů v bubnu, ty co jsem měl v rukách byly všechny dost těžké... Mám rád moderní striker-fired pistole s polymerovými rámy - nízká váha, skvělá ergonomie, velká palebná síla díky počtu nábojů v zásobníku... To nabíjení/vybíjení nemusíš vůbec řešit - přece můžeš nosit pistol s nábojem v komoře, ne :) ??
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od tonny »

U Glocka když máš náboj v komoře, máš to natažený. Měl jsem k tomu respekt. Určitě bych si netroufl mít nataženo v pouzdře. Pořád jsem na to musel myslet. Takže když jsem zbraň nepotřeboval mít v pohotovosti, musel jsem vyndat zásobník a vyhodit náboj a odmáčknout spoušť. Prostě mi to vadilo.

Ano, revolver je těžký, nosím navíc SW 686 4". Ale vyhovuje mi. Píši o mých pocitech, nikomu nevnucuji. Váha mi nevadí, je to jen na čekanou. Jinak zbraň nenosím, nemám důvod.

Měl jsem i G19, neuměl jsem s nimi střílet oproti ČZ 75. Prostě mi Glock nepasoval, proto jsem je prodal.

Uvažuji o Wildey, líbí se mi a nevadilo by mi ji na čekanou nosit. Byl by to další mazel.
ondrush
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: úte 14.1.2020, 19:00

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od ondrush »

RG píše: úte 09.11.2021, 13:10 Samozřejmě se musí jednat o zbraň legálně drženou, a střelec nesmí být pod vlivem alkoholu nebo OPL.
To ale neni ani samozrejme, ani pravda. Ak strelec zbranou dorazi knoura dobijajuceho chlapa v lese, tak krajnu nudzu vobce nevylucuje to, ze zbran nedrzal nelegalne (kedze pouzil zbran ktora vypadla z toho mlateneho chlapa), ani to, ze mal predtym pivo (kedze bol sam na houbach).
tonny píše: úte 09.11.2021, 18:18 U Glocka když máš náboj v komoře, máš to natažený.
To tiez nie je uplne pravda - ano, ked je u glocka naboj v komore, tak je udernik prednatazeny. Ale nie uplne, zbytok drahy uderniku do zadnej uvrate vykona az strelec v momente stlacenia spuste. Bezpecnostne je to teda rovnako, ako pouzitie revolveru alebo DA pistole, teda, pravdepodobne este bezpecnejsie kvoli automatickej poistke v spusti.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od Michal_123 »

RG píše: úte 09.11.2021, 13:10
tonny píše: úte 09.11.2021, 18:18 U Glocka když máš náboj v komoře, máš to natažený.
To tiez nie je uplne pravda - ano, ked je u glocka naboj v komore, tak je udernik prednatazeny. Ale nie uplne, zbytok drahy uderniku do zadnej uvrate vykona az strelec v momente stlacenia spuste. Bezpecnostne je to teda rovnako, ako pouzitie revolveru alebo DA pistole, teda, pravdepodobne este bezpecnejsie kvoli automatickej poistke v spusti.
Máš Glocka a k tomu cokoliv DAO? Nebo DA/SA? Střílíš aktivně?
Rozhodně nikoliv, protože jinak bys tohle nikdy nenapsal.
Glocka mám a s nábojem v hlavni ho v podstatě nenosím. Což je z hlediska nošení úplně naprd. Glocku stačí pouze zmáčknout spoušť, a to naprosto jinou (naprosto směšnou) dráhu i odpor spouště, než je DAO! S Glockem se dá relativně nastřílet i mířenka...

edit: zmatek v citacích
Naposledy upravil(a) Michal_123 dne stř 10.11.2021, 8:40, celkem upraveno 2 x.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od SoukuM »

tonny - díky za vysvětlení. Chápu to spíš jako určitý mentální subjektivní problém než objektivní zdůvodnění a to nemyslím nijak urážlivě. Glock má tzv. safe action. Chci se vyhnout tomu, co tady už zmínil lovec, nikdy nekončící debatě o tom, zda nosit pistoli s nábojem v komoře nebo ne, takže dál se k tomu nechci vyjadřovat :D .M
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od tonny »

Asi tak nějak.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od Šumavák »

SoukuM píše: stř 10.11.2021, 4:08...Chápu to spíš jako určitý mentální subjektivní problém než objektivní zdůvodnění...
Vidím to podobně. :) GLOCK je i s nábojem v komoře zcela bezpečná zbraň, která zahrnuje trojnásobné jištění: 1) bezpečnostní jazýček spouště proti náhodnému stisku (např. otřením o oděv) a k blokování spouště proti setrvačnému pohybu v případě pádu nabité zbraně na zadní část závěru 2) tzv. pádovou pojistku samotného úderníku (blokuje jeho případný setrvačný pohyb při pádu nabité zbraně na předek nebo např. při úderu zbraní), která se uvolní až stiskem spouště 3) onen "Safe Action" systém pouhého předepnutí bicího mechanismu, který lze uvolnit až po jeho donapnutí stiskem spouště. Prostě dokud u nabitého GLOCKa nestisknete spoušť, tak nevystřelíte. Pokud má někdo obavy nosit tuto zbraň s nábojem v komoře, je to na základě mých letitých zkušeností (včetně instruktorských) zejména nejistotou ohledně zvládnutí základních bezpečnostních návyků, kdy je u střelných zbraní tím úplně nejdůležitějším držet prst mimo spoušť a dávat ho na ni až v okamžiku, kdy chci doopravdy vystřelit. Bohužel se najde i dost takových, kteří nevědomky hrabou na spoušť již např. při tasení z pouzdra, což je hodně špatně. Správné bezpečnostní návyky jdou poměrně dobře nadrilovat a zažít si (tzv. uložit do motorické paměti) suchým tréninkem s nenabitou zbraní, případně i za použití bezpečných školních (vybíjecích) nábojů. Nestojí to prakticky nic, jen trochu času. Ale někdo holt místo toho raději volí SA/DA nebo DAO zbraň, případně i s manuální pojistkou. Jinak co se týče pistolí GLOCK, tak jak je na tom současná výroba nevím, ale dříve to byl jednoznačně etalon spolehlivosti a odolnosti, k tomu jsou lehké, snadno udržovatelné a zejména s dvoukilovou stojinou spouště se s nimi dá střílet hodně přesně. Pistolí jsem za svůj život používal vícero typů a byť mi některé z nich ergonomicky seděly lépe, než GLOCKy, tak jsem u této značky nakonec zakotvil i soukromě. Měl jsem svého času GLOCKa (dostal jsem ho zcela nového), ze kterého jsem za ty roky vystřílel celkem skoro dvacet tisíc ran bez jediné závady :!: A po technické stránce byl pořád ve výborném stavu. Nulová závadovost se mi při dlouhodobějším používání s žádnou z pistolí tuzemského původu nikdy nepovedla ani při pouhém zlomku počtu vystřílených ran, navíc by se část z nich těch dvaceti tisíc vůbec nedožila. Tím ale nechci tuzemské zbraně nijak hanit, až na pár nepodařených křápů se jedná o zbraně střední úrovně kvality s tomu odpovídající spolehlivostí a životností, které svou práci odvedou. Ale tím jsem se dostal od tématu vlákna docela daleko... :oops:
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od Radan »

Minulý týden jsem si vypůjčil revolver Taurus ráže 44 magnum, se 4¨ hlavní.

Výkon ráže je dle mého názoru takový, že podle mě neexistuje ve střední Evropě zvíře, které by dobře umístěný zásah ustálo/přežilo/rozchodilo... To je prostě kanón :!:

Na druhou stranu taky nevěřím tomu, že je někdo něco takového rychle tasit, namířit a hlavně s tím něco trefit... Když vezmu v potaz obecně špatný úchop revolverů, dám k tomu váhu skoro 1,9 kg a přidám k tomu zpětný ráz jaký tato ráže má, tak mám o přesné mířené efektivní střelbě své mínění. Samozřejmě, pokud je někdo talent a cíleně dlouhodobě vede trénink, na nějakou úroveň se dostat lze. Jinak ale revolver v této ráži považuji spíše za okrajovou kuriozitu.
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od lovec »

To všetko by som pripísal na vrub prvému kontaktu s výkonnejšou zbraňou. :wink:
Bežný pištoliar je podľa mojej opakovanej skúsenosti viac, alebo menej rozhodený po prvých ranách, aj keď je to len slabšie strelivo, napr. S&B. Pokiaľ mu nejaká dobrá duša ponúkne niečo výkonnejšie, tak je to na prvý raz ešte horšie.
Neviem ako ten 4-palcový Taurus, ale môj 5-palcový S&W 629 s full-underlagom váži prázdny 1284g. Nabitý strelivom s 240gr. strelami váži ca. 1430g. Žeby bol kratší Taurus ťažší o pol kila silne pochybujem, ale to takisto ide na vrub prvého kontaktu.
Úchop je normálny, typický pre revolver a nie je problém po určitom zžití sa so zbraňou strieľať a pomerne presne triafať aj jednoručne.
Strieľať sa dá takisto rýchlo a efektívne - bavíme sa o rýchlopaľbe v režime DA na krátke vzdialenosti, povedzme 5-15m.
Tasenie je zase téma sama o sebe. Z podpažného puzdra to ide celkom ľahko, všetko je o cviku a zvyku. Len si to nemýliť s dynamickými pištoľovými disciplínami, kde sa tasí so špeciálneho, nezakrytého puzdra, v rozkročenom postoji a čakajúc na pípnutie timeru.

Proste netreba hneď generalizovať na základe prvých dojmov, realita je po absolvovaní primeraného tréningu oveľa prozaickejšia a zďaleka nie tak dramatická. Najhoršia je totiž smrť z vydesenia. 8) :lol:
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od Radan »

Tak první kontakt s výkonnější ráží to rozhodně nebyl :D Jsem zvyklý na výkon jak u krátkých, tak u dlouhých. A smrt z vyděšení - lehké vyděšení se konalo pouze v tom smyslu, když jsem zjistil jak moc je to nepohodlné, nepraktické, neforemné... :lol: Na obranu při Outdoorových aktivitách bych něčemu takovému svoji bezpečnost nesvěřil :!:
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od Michal_123 »

RG: promiň, ale ze Tvých pocitů je jednoznačně jasné, že ty zkušenosti fakt nemáš.
44 Magnum je pro chlapa (dámy prominou) běžných proporcí bez zdravotní indispozice v pohodě zvládnutelná.
Pro nošení do lesa naopak považuji tuto ráži za skvělou, pokud nejsou velkou překážkou rozměry a hmotnost.
Osobně vlastním Tauruse ve čtyřpalci a střílím z něho velice rád. A to střelivo naládované na 100% výkonu.
Vystřílím jich na střelnici vždy tak 50-100.

Například starší pán, Hickok45 ze 44 Magnum střílí také rád, často a dobře, jak je vidět na jeho videích.
Ovšem z ráže .460 S&W Magnum střílet fakt nechtěl. Z toho jsem nestřílel, ale z ráže .500SW ano, je to velice nepříjemné, něco jako lopatou přes ruce.
Přes to bych si na obranu, například za plární kruh, vybral klidně jednu z těchto dvou posledních ráží.
Nepotřebuješ z toho střílet celý den, jde o jednu - dvě rány, které musí ZASTAVIT.
Odpovědět