Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)

Kterou ráži KKZ by jste zvolil na všeobecnou obranu před útokem agresivní zvěře ?

9 mm Browning
0
Žádná hlasování
9 mm Luger
3
11%
45 ACP
1
4%
40 Smith/Wesson
1
4%
357 SIG
1
4%
10 mm Auto
5
18%
38 Special
0
Žádná hlasování
357 Magnum
8
29%
44 Magnum
9
32%
454 Casull Magnum
0
Žádná hlasování
500 Smith/Wesson Magnum
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 28
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od Radan »

Vzhledem k tomu, že ve vláknech obrana krátkou zbraní před napadením divočáka/medvěda/vlka (příp. jiné agresivní zvěře) se poměrně hodně a živě debatovalo, rozhodl jsem se udělat krátkou anketu na téma volby ráže pro tyto účely. Vzhledem k termínu krátké kulové zbraně jsem sjednotil pistolové a revolverové ráže do jedné ankety. Kdo budete chtít, hlasujte pro jednu Vámi zvolenou ráži, kterou by jste pro výše uvedené účely zvolili.
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 533
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od xHonza »

Anketa fajn, ale mozna by stalo za to ji doplnit o anketu jake kratke sebou nosime do lesa a zda je aktivne pouzivame na dostrel. Takhle je to spis teoretizovani....
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od Radan »

xHonza píše: stř 03.11.2021, 16:55 Anketa fajn, ale mozna by stalo za to ji doplnit o anketu jake kratke sebou nosime do lesa a zda je aktivne pouzivame na dostrel. Takhle je to spis teoretizovani....
Ale teorie je důležitá, u ní vše začíná :wink: Jinak ok, tvůj podnět mně přijde dobrý, zkusím to v příštích dnech udělat :!: :arrow:
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3397
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od dalas »

Pánové, je hezké, že se tu snažíte udělat "průzkum trhu", ale bohužel narážíte na legislativu v ČR. Pokud se něco nezměnilo, každé použití krátké zbraně mimo oficiální střelnici musí být nahlášeno PČR. Tak jsem zvědav, jak se tu budou kolegové přiznávat. V zahraničí, kde je použití krátké povoleno k lovu či dostřelení to je jiná.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
ondrush
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: úte 14.1.2020, 19:00

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od ondrush »

sucasne platna legislativa ale pouzitie kratkej zbrane (s E0 >300J ak dobre pamatam) na zaklada nariadenia SVS dovoluje, a to v pripade usmrcovania cerne v odchytovych zariadeniach. Takze ani prakticke poznatky neimplikuju hned nezakonnost
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Jsem starší muž a již si moc nepamatuji učivo prvního stupně základní školy, kde se mě snažili naučit porozumět textu.
Pokud se nepletu, tak anketa řeší otázku :" výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři".
Zda poznatky z usmrcení zvěře v lapáku, jsou k této otázce plně relevantní a obdobně nevím, zda poznatky z dostřelení kusu, který se nehýbe a v podstatě jen urychlím jeho zhasnutí, jsou pro tuto otázku rovněž plně relevantní.
Možná by do této doby bylo vhodné požádat, dle zákona č. 106/1999Sb. O svobodném přístupu k informacím Policii ČR, zda bylo v souvislosti s obranou proti agresivní zvěři, použito krátké zbraně a s jakým výsledkem. Obávám se, že výsledek bude velmi dietní.
Rovněž není jasné, o jakou zvěř jde, protože např. v přírodopisném dokumentu "Ptáci", autor Alfreda Hitchcocka, šlo o o agresivní pěvce, tj. drobnou zvěř a tam by na místě mohla být i nějaká lupara. Někde na Seznamu jsem zachytil zprávu, že někde nutrie pokousala psa. Podle reakcí to vypadalo, že mnoho lidí běžně vidělo, jak dvě až tři nutrie rozsápají rotvajlera. Obyvatelstvo požadovala nasazení AČR a Pandurů. Před tím by musela PČR zabránit vjezdu Fábií, protože by přehlodáním kabelů Fabie mohla vytvořit zkrat, a ta se neovladatelně rozjet a poškodit bojová vozidla.
Za mě se říkalo, kdo se bojí , tak nesmí do lesa. Myslivci v té tobě dávali záraz nožem. Srnčími zavazákem, vysoké a černé, tesákem.
Možná by bylo vhodné vymyslet anketu, jaký toaletní papír do lesa. Zda luxusní čtyřvrstvý, běžný třívrstvý nebo ekonomickou dvojvrstvou variantu. Samozřejmě se předpokládá jeho užití po útoku agresivní zvěře. U čtyřvrstvé varianty by se mohla volit i vůně , kterou bude lovecký papír parfémován. Barvu předpokládám zelenou.
Za mě je to už za hranici plácání, ale asi je jiná doba.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3397
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od dalas »

ondrush> to máš sice pravdu, jde o oprávnění dle zvláštního předpisu, nicméně musí jít o zamořenou oblast s výskytem amp, odchytu do odchytového zařízení a osoba provádějící odstřel musí být proškolená. Troufám si tvrdit, že tímto zatím nikdo neprošel.
Dále pořád platí ustanovení zákona 119/2002 Sb. &29 (1) m)
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od Šumavák »

Josef Kuřitka píše: stř 03.11.2021, 22:36...Za mě se říkalo, kdo se bojí , tak nesmí do lesa. Myslivci v té tobě dávali záraz nožem. Srnčími zavazákem, vysoké a černé, tesákem.
Možná by bylo vhodné vymyslet anketu, jaký toaletní papír do lesa. Zda luxusní čtyřvrstvý, běžný třívrstvý nebo ekonomickou dvojvrstvou variantu. Samozřejmě se předpokládá jeho užití po útoku agresivní zvěře...
No ty seš ale jízlivý... :lol: Ona tato anketa dle mého názoru vyplynula z toho, že RG evidentně není myslivec s praxí ohledně usmrcování zvěře a se znalostí související legislativy, nebo např. se znalostí praktických vzorců chování zvěře ve volné přírodě a podobně. Je to holt krátkou zbraní ráže 9mm Luger (zatím :twisted: ) vyzbrojený návštěvník lesa a pozorovatel přírody, který má zřejmě obavy z toho, aby ho něco nesežralo a tak klade zvídavé otázky. :D Osobně si jako člověk, který svého času míval za sezónu na kontě více kusů černé zvěře usmrcených kopím či tesákem (samozřejmě u sousedů za hranicemi, kde to legislativa umožňuje), než dlouhou loveckou zbraní a při šoulání revírem potkává černou zvěř v podstatě pravidelně, troufám tvrdit, že k útoku černé zvěře na člověka v drtivé většině případů dochází při dosledech raněných kusů, jiné situace jsou mnohem méně pravděpodobné. I ty bachyně, chránící selata, se obvykle uspokojí jen demonstrativním výpadem a když jim jde člověk z cesty, nic dalšího nehrozí. (My predátoři na ně ale obvykle zakřičíme nějakou výhrůžku a pak jdou z cesty ony nám - i se selaty. :twisted: ) Eventuálně je tu ještě šance (zejména v období naháněk) někde v hustém krytu narazit na raněný kus náhodně. Každopádně se domnívám, že procházka lesem u nás v ČR není adrenalinovým bojem o holý život a není nutné být ozbrojen. A medvěda lze zatím potkat akorát tak v Beskydech.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od SoukuM »

Šumavák - velmi trefně napsáno :-).
Osobně mám střeleno něco kolem tisícovky kusů černé zvěře plus x dosledů a dostřelů a zárazů na společných lovech, když sem chodil se psem do tlaku. KKZ jsem nikdy do lesa nenosil (ačkoliv jinak nosím celkem běžně), vždycky sem si vystačil s flintou a nožem a za těch více než 30 let jsem zažil asi 3 ataky, vždy postřelený kus, z toho jeden vypadal opravdu vážně :-). Bachna se selaty vždy ustoupí, jediný o co jí jde, je odvést selata do bezpečí, stačí buď ustoupit nebo se udělat větší a zařvat. Ale ankety sem se zúčastnil jen pro zajímavost :-), hlasoval sem pro 10 mm Auto. Beru to jako takovou nezávaznou srandu :-) a nic proti tomu, ale nějak vážně se to brát nedá :-). Až se v noci začnu bát v lese, tak tam přestanu chodit :-). M
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od Šumavák »

SoukuM: Já krátkou do lesa někdy nosím, např. když jdu někomu se psem dohledávat - pro obranu sebe a psa proti nečekanému útoku raněného kusu. Svoji dlouhou si v takovém případě neberu, tu za námi nese střelec a v případě potřeby si ji od něj půjčím. Také při nočních lovech uprostřed hustého lesa je krátká s podvěsnou svítilnou praktickým doplňkem dlouhé s nočňákem. Jinak jsem rovněž hlasoval pro 10mm Auto. 8)
PS: Kolegové s ráží .40 S&W vůbec nemají rádi tento obrázek: https://i.imgur.com/0J2I56W.jpeg :twisted:
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od Radan »

Pánové, skutečně jsem nečekal že anketa vzbudí u některých takové emoce. Anketu jsem udělal, protože téma mně přišlo zajímavé a ve vláknech se dlouze a zajímavě diskutovalo, nic víc nic míň, prostě vhodná ráže proti agresivní/útočící zvěři, tečka :!:
Někteří by udělali mnohem lépe, kdyby místo psaní nesmyslů o toaletních papírech a pod... šetřili energii a radši přispívali příspěvky na různá daná témata, ať se to tady hýbe a má to nějakou diskuzní a informativní úroveň :idea:
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od SoukuM »

Proč emoce :D ? A toaletní papír do lesa je náhodou důležitá věc, kdo nezažil v praxi, nepochopí :D . Já ho třeba mám v autě, na kazatelně, v baglu a v boční kase u kalhot. Samozřejmě ten luxusní 4 vrstvy. MS
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Anketa nejitří žádné emoce, jen je to bohužel takové plácnutí do vody:

- nikde jsem se v zadání nedozvěděl definici toho, co se všechno v českých lesích považuje za nebezpečnou zvěř mimo divočáka a jelena (v anketě použitý výraz i jiné)
- oficiální, tj. legální - zákonná zkušenost, v ČR je rovna nule , pokud pominu pár zákroků PČR s použitím zbraně dle paragrafu, tj. když je potřeba zneškodnit nebezpečné zvíře ........, kdy se služební zbraně a střelivo neprokázalo moc efektivní ve smyslu okamžitého stop efektu
- pokud se někdo rozhodně odepsat, tak má buď zákonnou zkušenost (i mimo ČR) z velmi specifického případu, který ale pravděpodobně nebude reakcí na klasický útok, tak jak si ho představujeme pod tímto pojmem můžeme představit. Nějaké dostřelení ochořelého kusu nebo usmrcení polapeného kusu nepadá na váhu!
- nebo prezentuje nějakou směs svých vývodů z načtených příběhů, článků, videí, která je doplněná mixem zkušeností z vlastní střelby z krátké na střelnici, kde se děruje papír a buší do gongů, doplněnou s sny: "co kdyby "!

Osobně bych o krátké nikdy neuvažoval, protože tvrdím, že zastavovací síla brokovnice ve 12 s jednotnou střelou na černou, je na krátkou nepřekonatelná.
Pokud provádím dosled se psem, tak jdu zpravidla první . Nikdy by jsem si cizí pušku na dosled nevzal, protože ji intuitivně nemusím ovládat, může to být nějaký extra drahý krám a budu více řešit to, abych tomu něco nevyvedl, než dosled, rovněž předání pušky těsně před závěrečnou akcí-střelbou není moc šikovné z hlediska bezpečnosti. Z hlediska dosledu jiné spárkaté, zejména jelení zvěře, tak je krátká kulovnice rovněž výkodou. Nikdy nevíte, jak je zvěř vážně zraněna, na jakou vzdálenost střelbu povedete, kdy ji zvedne pes, případně strhne jiná zvěř.
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od tonny »

Emoce je i potřeba se vyjádřit, i když nemám o čem psát. Já nechci se veřejně vyjadřovat o něčem (zkušenostech), co není dle zákona, jde přece o zbraně, to není sranda.

Osobně jsem kvůli mé bezpečnosti nosil Glock 20 v 10mm Auto ale nevyhovoval mi, že má skrytý bicí mechanismus a musel se dopředu natáhnout. Mám raději revolvery, nosím na noční lov 357mag, dříve 6", zavazel při řízení na opasku tak 4". 44mag nemám, kdybych ho kupoval, tak v 6" a opět by zavazel.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Anketa: výběr ráže krátké zbraně na obranu proti agresivní zvěři

Příspěvek od Michal_123 »

Souhlas s Pepou.
Je zbytečné se čílit kvůli troše důvtipu a vtipu.
Tohle je debata i anketa velmi nespecifikovaná a kecací. Sice pro někoho zajímavá na pokec, ale je to tak.
Když si přečtu zadání ankety:
Kterou ráži KKZ by jste zvolil na všeobecnou obranu před útokem agresivní zvěře ?
Tak mi ve výčtu zbraní chybí například tříhlavňová lupara ráže 8.
Protože jaksi není specifikováno, jestli tu zbraň s sebou musím vláčet na lovu, nebo ještě navíc skrytě.
Nebo, zda jde o dosled, nebo o obranu před útočícím losem na houbách v Rusku.
Jenom, co bych zvolil.
Odpovědět