Tak co hony pánové?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od Jirka C. »

Leon píše:jedno mi pořád nejde do hlavy proč někdo jde na společnou když se mu tam nechce a pak to dává najevo tim že dělá problémy to ostatním jenom ten lov znechutí kdyby přišel až do hospody udělal by lépe :wink:
No, teď už mě to tak netlakuje, protože chodím se psem do leče a mám radost z každýho kusu, kterej mi ten můj boreček (ať už bez kýženýho výstřelu) vyžene, prožene, nebo i bez (dodnes zaplaťpámbu) újmy staví. Ale pamatuju si situace, kdy jsem byl nucen strávit na štontu třeba 3-4 hodiny a od prvního okamžiku mi bylo jasný, že jsem jel 200km úplně zbytečně a ještě tam budu čtvrt dne mrznout, protože si Jarouš s Bohoušem museli popovídat... Jednou jsem se takovýho dědy s notným, leč oprávněně vznikle nasraným despektem zeptal, jestli mu už někdy na štont přišla liška...? S ještě větším despektem a oním známým pohledem falešného mazáka - vyjadřujícím to, že už "to dělá 40 let" (rozuměj 3 hony do roka - ale věk se počítá) se na mě podíval a já v tu v chvíli i bez odpovědi věděl, jak to bylo a jak to je. :-)
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od Posmiros »

dalas píše:To znám. Nejhorší ale je, když někdo se schválně dusí a kašle, jen aby to na něj nešlo. :lol:
No kdyby jen tak :roll: na nástupu se domluvilo kdo kam půjde, jak se to obestaví a kdo má jakou skupinu na starosti... Byl jsem ve skupině kterou vedl předseda a obstoupili jsme v tichosti jednu stranu 7 hektarovýho lesa (leč), který se sbíhal trošku do špičky, kterou prasata vždy vybíhají ven. Všude okolo lesa jsou louky takže jsme stáli asi 50-60 metrů od lesa aby o nás prasata tolik nevěděli a byla větší možnost si je obeznat a střelit. No a když jsme byli nastoupený, tak ten debil přijel traktorem do tý špičky úplně k lesu a začal tam hulákat, že stojíme úplně blbě, že máme jít k lesu a podobně to přeorganizovávat, načeš stál ještě na místě úplně k hovnu a odstřihl tím několik dalších lidí, který by nemohli střílet, kdyby prasata vyběhli. No už se nebudu rozčilovat :roll:
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od kasari »

:lol: výhoda jakýhokoliv sdružení spočívá v tom, že stejný práva jako ty má i blbec, kterej si je nezaslouží... :lol:
Ulkomaalainen...
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od BwanaHunter »

Kasari> muzu si tuhle definici vypujcit? :lol: :lol: :lol: Myslim, ze kolegum ve sdruzeni by "mooooc libila" :lol:

Jinak si muzem povidat, jen z letoska resp. "minule sezony" dva zazitky. Jedno byla klasicka praseci nahanka v reviru ve strednich Cechach. Stal jsem na stontu, ktery uz podle konfigurace terenu a orientace vypadal slibne, a jak mi pak potvrdil kamarad, ktery v tom sdruzeni strili, je to misto, kde byva kanonada. Vedle me nasp stontu stal deda, nad nami stran s polomem, ktery prubezne zpracovavali. Lec velka, stalo se nejakou dobu. Dedovi po chvili zacala byt zima, zacal se vrtet, podupavat, a pak si ke me prisel povidat! To uz jsem vedel, ze jsme tam marne, nicmene kdyz po chvili ve strani nad nami zacali hlasit psi, rikam mu - dedo, nekricte, muzou sem pribehnout prasata. A on na to, silne nahlas - copak by tu delaly, dyt se tu tezilo. Tak mu rikam - ne ted ut fakt neprijdou.....
Po leci jsem se od vedouciho honcu dozvedel, ze tam prasata samozrejme byla a velmi prekvapive nechtela jit ven :lol: Nakonec se v tehle leci strelila 2 ale dost jich tam zustalo.

Dalsi byla nahanka v horach, primarne na vysokou. Na nastupu vedouci zduraznoval, jak je potreba se chovat, byt potichu a opatrny a na jakou dalku vysoka reaguje na jakekoliv zvuky a vyruseni (coz jsem se zajimavymi vysledky testoval nedavno v prezimovaci oburce na Sumave a opet se mi potvrdilo, jak opatrna tahle zver je i tam, kde je relativne pohyb lidi standardni).
Stoupnu na stont, zalezu ke stromu, opru flintu, ruce do kapes a snazim se s tim stromem splynout (pokud to jde s temi oranzovymi bezpecnostnimi prvky ;)) Najednou se zacnou neuveritelne kroutit slechy i me, to se mi snad zda. Kouknu se, soused chodi po ceste a telefonuje a to tak nahlas, ze i ja nahluchlo mu rozumim co rika. Tak kouknu na druheho souseda, ten taky chodi prostredkem cesty, jen netelefonuje. No, asi ani nemusim psat, jak to dopadlo....
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od BwanaHunter »

kasari píše:To je sice otázka etiky, ale ten kňour už by byl porušení zákona.
Je mi jasne, ze rozbourim vody, ale osobne si myslim, ze budeme muset i ta eticka pravidla trochu prehodnotit. Kdyz vidim ty vyrady 70, 90, 100 a podobne prasat, rikam si, ze je zkratka nemuzeme nechat rust geometrickou radou. Jinak to spatne dopadne - neumerne skody v hospodarstvi, vysoke nahrady zemedelcum, na ktere rada sdruzeni mit nebude, neumerne skody na jinych druzich zvere a dalsich zviratech, ktera prasata likviduji, choroby......atd. Takze si myslim, ze min. loncaky je treba strilet neresit tak moc pohlavi ani kolik selat by mely. Jinak neni podle meho daleko doba, kdy budeme nuceni k jeste mene etickym a radikalnejsim krokum.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od MiraDuchek »

Já jsem v této sezoně byl fakt na hodně akcí vše v leči až na jednu, když se mě naskytla příležitost jít po 22 nahánkách na štont ) rád jsem jí využil. Po asi 30 minutovém čekání koukam na souseda jak dělá něco mezi pantomimou a záchvatem padoucnice , no prostě ukazoval do leče že tam je zvěř.......15 minut a nic,najednou to zalámalo a na 20 metru prosvištěly dvě prasata směrem podél lajny,zvyk je železná košile...... já zařval prasata do prava :oops: , vté chvíli jsem si to uvědomil :shock: že nejsem v leči, po odtroubení bych nejradči skočil do kanálu podle vypravění střelce vlevo tam šel ještě rudl sičí a po mém zahlášení do toho koply a zmizely zpět do leče :roll: .
Naposledy upravil(a) MiraDuchek dne stř 10.4.2013, 20:45, celkem upraveno 2 x.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od kasari »

to bwana hunter - ta definice je všeobecně platná neboj :lol:

Jinak co se týče etiky, tvrdím totéž už dlouho. Pokud jsem někde jako host, respektuju rozhodnutí vlastníka, ale že je to blbost, s tím se netajím. Problematika přemnožené černé zvěře nám už utekla a můžeme si namlouvat co chceme. Prostě v tomhle klasická česká myslivost tvrdě selhala a ani zápis do seznamu KD to nezmění...
Ulkomaalainen...
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od BwanaHunter »

Kasari> amen.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od dalas »

To MiraDuchek: ono s tím zavoláním je to dvousečný. Tys kápl zrovna na případ, kdy to bylo špatně. Já byl na naháňce, kde prasata byly obeznaný navzdory ječícímu harvestoru. Leč v tichosti obstoupena a začal tlak. Dlouho nic a pak hotovóóó! Rozpačité pohledy a pak z jednoho střelce vypadlo, že prasátko v leči viděl. Za dalších 10 min. přišel další střelec, který byl dále od leče, kde prasata obvykle unikají. Jeho zpráva, že celý rudl přešel přes stopy, kde stál hodně dobrý střelec iniciovala analýzu. Chlapi v tlaku se dušovali, že tam prasata neviděli, ale pak z nich vylezlo, že to důsledně nedotlačili. Kdyby ten střelec zařval jako Ty "prasata v leči" mohlo to dopadnout radostněji.

Co se týká odstřelu lončáků, jsem pro celoroční odstřel, tak jak povoluje zákon. Bohužel, etické hledisko by mělo jít stranou. K tomu mne vede tato úvaha: Není li narušena sociální struktura černé, s největší pravděpodobností lončačka nebude plná po celý rok. Je-li sociální struktura narušená, může být lončačka plná vlastně v kteroukoliv dobu roku. Samozřejmě, že ta pravděpodobnost od pravidelného chrutí po metání je o něco vyšší. Pokud jsou tyto lončačky šetřeny, vede to zpravidla právě k tomu, co nechceme, t.j. rychlé množení nekvalitního genofondu.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od Zbrojovák »

Ale o kvalitu genofondu dědkům nejde, o podíl zvěřiny do mrazáku, to jo. Divočáků je jak máku a většina členské "základny" za celý rok nevystrčí nos z domu, maximálně se jít ožrat na hon. Ještě tak srnce v létě za zahradou ahajdy domů...jak to může vypadat když průměrný věk "myslivců" je 60roků. Ale zkuste si při tom někde dát přihlášku, nikde většinou nepřijímají, mají prý plné stavy.
A když už se někde protlačíš, zjistíš že je to všude jak přes kopírák "Jenda" nemá rád "Vaška"... "Vašek" nemusí "Břeťu", závist (nevím co si závidí? většinou mají všichni stejné h...o), hádky, intriky, pletichy, pikle atd. atd. žabomyší války. Všude stejné. Stejně smutné.
Jsem rád, že jsem (zatím) ve firemní honitbě - třeba za cenu, že zvěřinu si musím koupit, ale tím i ušetřen tohoto neb jsme celkem dobrá parta.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od motolada »

MiraDuchek píše:Já jsem v této sezoně byl fakt na hodně akcí vše v leči až na jednu, když se mě naskytla příležitost jít po 22 nahánkách na štont (oba psi sešití) rád jsem jí využil. Po asi 30 minutovém čekání koukam na souseda jak dělá něco mezi pantomimou a záchvatem padoucnice , no prostě ukazoval do leče že tam je zvěř.......15 minut a nic,najednou to zalámalo a na 20 metru prosvištěly dvě prasata směrem podél lajny,zvyk je železná košile...... já zařval prasata do prava :oops: , vté chvíli jsem si to uvědomil :shock: že nejsem v leči, po odtroubení bych nejradči skočil do kanálu podle vypravění střelce vlevo tam šel ještě rudl sičí a po mém zahlášení do toho koply a zmizely zpět do leče :roll: .
Tak o tomhel jsem se chystal napsat,toto je přesně můj případ.Akorát já bych byl tvůj soused na prave straně.
Děda na mě ukazuje že je v leči pohyb,ok,sundám zbraň,na cestě se přikrčím a hledím do prudkého kopce před sebou.Už je vidím 2 prasata došly na mou úroveň,na horizont to nepošlu ani to nejde je to mladý porost a samá tyčka.Pěkně se na mě otočí a jdou po ochozu dolů na mě :P PRASATA DO PRAVÁÁÁÁ a byla v pr...Tož sem trochu zrudl věru :oops:
Jelikož šlo o starého člena a já byl host neříkal jsem nic.Na zpáteční cestě jsem to ale nevydržel a ve vší slušnosti nadhodil téma..Víte myslím si že kdyby jste nezakřičel tak by na nás ta prasata sešla.... :shock: A to byla chyba,to co sem si vyslechl,že jsem o nich ani nevěděl,flintu na rameni atd,.....tak sem si řekl žes nedržel hubu vole.Ale dlouho jsem to nemohl skousnout.Ne to zrazení ale tu reakci,ty sis to aspoň přiznal. :cry:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od dalas »

Trochu oživím tohle téma. Využili jsme MVO a intenzivně stáli u sklizně kukuřice. Já osobně tam strávil 4 dny. Sklizená plocha cca 82 ha. Nikdo z nás neviděl ani prase, ani lišku. Přitom pobytové znaky byly. Celková bilance 1 skalačka. Neříkám tedy, že jsme nic neulovili, ale že nám nic neuniklo. :wink: Můj názor na to je ten, že je sucho, houby nerostou a v lesích je svatej klid. Černá přes den leží v houštinách a na kukuřici vyleze jen v noci. Chlapi, co v noci seděli, slyšeli lámání. Já ani to ne. Co se týká lišek, těch je v poslední době obecně u nás méně, ale i tak mě ta 0 překvapila. Přitom na řepkách to docela šlo. Co vy na to, a jak jste na tom u vás?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od motolada »

V kuku liška 5 liščat,sele... Celkove slabý rok po těch loňských jatkách
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od Lotr »

Jsme na tom stejně. Lán cca 40 ha zelené kukuřice, prakticky u řeky, moji chlapi tam stáli celou dobu a nic. Ani liška. Přitom to bylo jediné místo v revíru, kde by se černá mohla ještě skrývat, na všech ostatních polích jsou strniště.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od pufr »

Bez vztahu k honům - čili zde mírně OT :oops: - se vůbec divím, že při té úrodě žaludů, bukvic a všeho kolem ještě do polí něco vyleze - obřas ale vyleze.
Bohužel je velký předpoklad, že se v tomto směru zopakuje loňská zima a jaro, kdy byla alespoň u nás vnadiště navštěvovaná hodně, hodně zřídka - čili očekávejme frontální útok "množitelů" černé :)
Pufr
Odpovědět