Odhad stáří srnčí zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Vojta »

trošku mně k Založení tohoto tématu po?ouplly příspěvky týkající se srnce, kterého ulovil Alda(podle mně bez diskuzí odstřelový srnec a i v tuto dobu bych ho ulovil taktéž).

Ale zpět k původní myšlence. Teorií, jak správně odhadnout stáří srnčí zvěře je mnoho a proto bych byl rád, kdyby jste každý z Vás napsali, čeho se držíte vy, které kritérium je pro Vás rozhodující, jaké máte poznatky z praxe, různé pomůcky a pod. Mám na mysli např. jak odli?it dvou-letého srnce od tříletého/ročního srnce od dvouletého. Kde se často dělají chyby při odhadu stáří, které následovně vedou k nesprávnému odstřelu.......

Já osobně hodně dám na chování jednotlivých kusů v daném teritoriu. Např. starý srnec je obezřetný, před vyjitím z krytu dlouze jistí, nesnese ve svém okolí slabšího srnce. Naopak mladý srnec vychází z krytu již brzy před soumrakem, krátce jistí, neustále je v pohybu a zaujme ho vše možné - je jaksi nervózní. Dále např. že roček se dá odli?it od dvouletého srnce tím, že nemá výraznou skvrnu na větrníku- ba ji nemá vůbec a sdr?uje se velmi často v blízkosti své matky - má dětský vzhled tváře a opticky delší hlavu(nemá ještě tak vyvinuté svalstvo v lících, tím jak svalstvo nabývá na objemu, hlava se opticky zkracuje).

Je to tak trošku zmatečné, chtěl jsem jen na začátek napsat pár řádek, aby všichni správně pochopili oč jde. K napsání je toho myslím velmi mnoho, proto se těším na příspěvky zkušených matadorů. :wink:
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

Skutečně jsem toto téma pojal hodně ?iroce a proto bych začal tím, co je podle mně nejproblematičtější a to dvou-letými srnci. Jak pánové spolehlivě obeznat dvouletého průběrného srnce? Jak ho odli?it od ročka či tříletého srnce a neudělat tak chybu v průběrném odstřelu???
vhool

Příspěvek od vhool »

to vojta : diky za toto aktualni vlakno....

pridam take svuj know-how :lol:

pri nejasnosti se ridim v prve rade pozorovanim jeho chovani jak uz jsi napsal i kdyz me poznatky jsou spise opacne ...mlady srnec vychazi na pasi vecer drive a rano pozdeji a dele zustava.zabarveni masky pro mne neni dulezite protoze to je dano dedicnosti a lisi se to...smerodatne markanty pro mne jsou sila krku,drzeni tela tvar hlavy a vyraz,v pocatku lovneho obdobi i stadium prebarveni,dale pak zpusob chovani daneho kusu ve vztahu k podminkam v honitbe tj.kdyz je v honitbe staly ruch tak starsi srnci reaguji rozdilne na ruzne podnety nez mladi nezkuseni kteri reaguji temer na vse.dle pak beru na vedomi take chovani dvou srncu v teritoriu,to dokaze hodne napovedet a jiz nekolikrat jsem takto rozlisil dvou a trileteho sourozence kteri byli oba spicaci nebo i dobre zalozeni .... staci jen pozorovat a porovnavat ...ano sice jsem jeden z tech kteri se nezdrahaji zmacknout na srnci i na 400m ale az po dukladnem obeznani zvere ktere netrva hodiny ale nekdy i tydny ....potom totiz clovek pozna i na tuto dalku o ktery kus jde.i srnci zver obecne je pri dobrem obeznani co kus to individualita a podle jeho zvyku a pohybu potom bezpecne poznate ktery je ten "vas".... :wink:
Maris
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pát 11.1.2008, 12:59
Bydliště: Malšice 30

odhad věku srnčí

Příspěvek od Maris »

Pokud nemáte srnce vypozorovanýho již od jara, když roček chodí evidentně ještě jako srnče se srnou tak rozeznat ročka a 2-letého je téměř nemožné. Dokonce pomocné znaky jako doba přebarvování, vytloukání - popisované že nadějní ročci vytloukají až během června, bílá skvrna nad větrníkem, výbojnost a vystruhování až u dvouletých a jiné neplatí. Aktivně se věnuji myslivosti 11 let v honitbě 450 - 500m.nad mořem v jižních Čechách v převa?ující polní honitbě a zatím jsem do?el k 1 pevnému pravidlu. Srnce lovím pouze tehdy pokud jsem ho na první přečtení uznal za lovného. Nejdůležitější je dle mne právě ten první pocit jestli - odpustte mi to ne úplné myslivecké vyjádření - zabít či nechat ?ít. A pokud mám jen trochu pochybnost, tak nechám srnce bě?et, protože jak o tom začnu přemýšlet a rovnat si v hlavě všechny poučky, tak udělám koninu. Proto hledám nového srnce u něho? budu o lovnosti přesvědčen a o tom ta myslivost je. Také ctím ještě jednu poučku - natura duce errare nullo modo possumus (cicero) volně přelo?eno - pod vedením přírody nemůžeme nikterak pochybit tj. rozhodnutí nechám na přírodě a ta o osudu srnce rozhodne nejlépe. Lovu lesu zdar.Marek.
vhool

Příspěvek od vhool »

to marek: ano ten pocit znam ....jenze to je vec ktera plati individualne :wink: ...jinak s tebou souhlasim a jen potvrzujes to ze pro spravny pruberny lov srncu i hole zvere je nejdulezitejsi faktor znalost honitby a zvere v ni .... :wink: :wink: :wink:
xhur
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: úte 29.1.2008, 15:46
Bydliště: jižní čechy

Příspěvek od xhur »

Pro mne je asi nejhorší rozeznat dvouletého od tříletého. U ročka se držím "výraz dětské tváře" Chodím na stejná místa v honitbě a pozoruju srnčí celý rok ,tím chci napsat,že se dá taky vypozorovat během let věkové stáří zvěře.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

To Vhool: není zač :-)

Je samozřejmé, že pokud mám přidělen úsek , na kterém hospodařím, znám dlouhodobě všechny srnce, kteří se na tomto úseku vyskytují.
Jak psal ale Maris, některými pomocnými znaky se již nedá řídit. Především je to doba přebarvování,vytloukání a i maska zvěře může dosti splést. Např. v letošním roce, jsem vídal již skoro přebarvené nadějné ročky. Dokonce kamarád ze sdružení ulovil hned první týden paličkáře , který byl již vytlučený a já ani ne o týden dalšího, který byl také již částečně vytlučený. Proto nám skutečně nezbývá, než se zaměřit na ostatní znaky-především chování, tvar hlavy a postavy - i když vlivem posledních krátkých a teplých zim je veškerá srnčí zvěř ve velké kondici a tudí? i to může být značně zavádějící, stejně jako tvar a síla paro?í, pučnic a rů?í.
když to tedy tak shrnu, je stále obtí?nější zvěř dobře přečíst. Na druhou stranu nás to alespoň nutí se stále vzdělávat - proto i toto vláknou.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

To Vojto u srnčí zvěře je problém hlavně u dvouletého a tříletého to máš pravdu.Dělá to problémy.Příčina je v tom,že většina dobrých srnců coby ročci jsou v době odstřelu již na druhém paro?í.Tam se dělá hodně chyb a dělaj to i staří mazáci.Ty rů?e sakramencky svádí.Příklad letos na přehlídce v 1VT dvě červené.Podotýkám ne moje.Ale horší je že bych na jedno z nich zmáčkl i já.Přidám časem fotky.Trofeje mám v krabici ještě doma.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

jak uz jste panove psali - rozeznat 2 a 3-leteho (zrovna prelom dvou VT)je kumst. se srncim tolik zkusenosti nemam a uprimne rikam, ze si netroufnu poznat hranici mezi 2 a 3-letym. jediny reseni pro moji situaci: znat "sve" srnce v reviru natolik dobre, abych mohl rici napr. "ano, toto je 2lety srnec" 8) coz ale nelze vzdy :wink:
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

Nazdarek, no snazit se poznat rocka od dvouleteho, a vubec rozdil jednoho roku, pokud se nejedna o vylozeneho rocka, je dost a dost tezke, ja si na to jeste nikdy netroufl :? a ty co to reknou ze jsou si jisti ze je to dvoulety srnec a ne rocek, tak tem teda moc neverim. Ano mam vzdycky svuj tajny tip, avuj nazor, ke lteremu se vic priklanim ale s jistotou to povim az podle zubu:) http://album.volny.cz/marek84/view.php? ... page=3#img tady posilam fotky srnecka, ktereho jsem vyfotil dnes rano, jednoho rocka uloveneho mam ale zajimalo by mne jestli je to dvoulety srnec, ja si myslim ze ano, a pokud ne tak jestli by jste ho jako rocka ulovili??? No teto fotce co vkladam, ma i trochu pootevreny svirak, tak si to priblizte a kouknete mu na chrup :lol: :lol: :lol:
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

Pro dvouleteho: Zda se mi dost silny ve zverine, foceno je to cca na 10 m, hlava se mi jevi hodne siroka a hranata, to by rocek nemel mit, a celkovy vzhled pusobi spise jako starsi srnec, svetla skvrna nad vetrnikem je taky dost vyrazna.
Pro rocka: vzhled parozi, spicka cca 10 cm bez perleni a naznaku vetveni, druhy paruzek muze byt zlomen, na te jedne fotce to vypada, jako by ho mel trochu i zahnuty vedle pucnice, tmave celo a zadny naznak barevne masky a styl jeho chovani, malo obezretny, prisel jsem k nemu na hole louce na 10 metru, po zrazeni odskocil 5 m a zustasl na me koukat. pote odbehl, bez bekani.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

Já bych se klonil spíše k dvouletému srnci. Přesně jak jsi psal, tvar hlavy, skvrna nad větrníkem a také mi připadá hodně silný v e zvěřině. škoda, že je to foto na ostro a není vidět celá postava - i tak ale za mně dvouletý srnec. U nás by byl na 100% průběrný i jako roček. :wink:
Tomáš Karel
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 394
Registrován: úte 20.2.2007, 11:40
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Tomáš Karel »

Na kolik si typnete tohoto srnce! Střelen včera.
http://img66.imageshack.us/my.php?image=srnec002vo3.jpg
Maris
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pát 11.1.2008, 12:59
Bydliště: Malšice 30

Příspěvek od Maris »

Ahoj, k fotkám Marka:Jak jsem napsal, hraju vždy na první dojem, takže první srnec jasně roček a odstřelový, druhý dvou maximálně tříletý. Jsem zvyklej 1rok od typu odečíst, takže pokud odhadnu na 3 roky tak by mohl být klidně dvouletej - na tohohle srnce bych určitě nestřílel. K fotce Tomáše Karla. Je to jen odhad z fotky. Určitě ne roček a jako víceletej (i dvouletej) jasně odstřelovej, takže bych se nebál ho ulovit. Vlastní typ III. věkovka, ale jak jsem psal dle paro?í a zbarvení hlavy se určuje těžko. Lovu lesu zdar. Marek.
xhur
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: úte 29.1.2008, 15:46
Bydliště: jižní čechy

Příspěvek od xhur »

foto Tomáš
podle fota klidně řeknu 4-5 let
Odpovědět