Krmeli?tě, vnadiště, hromady

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Pietro
Častý návštěvník
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 17.1.2008, 17:14

Krmeli?tě, vnadiště, hromady

Příspěvek od Pietro »

Kolegové zajímal by mne váš názor a příspěvky na výše uvedené. Máte u Vás zastře?ené krmeli?tě kde nelovíte? Sypete na vnadiště jen pár hrstí tak jak se má nebo lovíte na ,,oblíbených" hromadách??..
Ptám se, protože jsem byl lovit u kamaráda a tam mají pod posedem zastře?ené a pěkné krmeli?tě a střílí zde prasata a vysokou. Na jednu stranu mi to přišlo nemyslivecké, prostě mi to přišlo jako střílet zvěř u krmelce, ale zas na druhou stranu jsem to s místníma konzultoval a ti říkali, všichni v čr loví na plesnivejch hromadách a my máme takhle krmivo vždy v suchu bez plísní..
Proto mě zajímá jak jste na tom u Vás.
Já u nás mám něco mezi vnadištěm a hromadou, prostě jednou dám na vnadiště fůrku zadniku a pak už jen přisejpám celou zimu po kyblíku např kukuřici,žaludy nebo obilí..
Naposledy upravil(a) Pietro dne pon 18.8.2008, 13:41, celkem upraveno 1 x.
Pietro
Častý návštěvník
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 17.1.2008, 17:14

..

Příspěvek od Pietro »

máš pravdu, ale z mého pohledu je to asi tak nezákoné jako střílet u hromad :wink:
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

krmeli?tě

Příspěvek od hanmilan »

Osobně krmím víc než pár hrstí, ale zároveň jsem odpůrce plesnivých hromad, které nejvíc škodí srnčímu. Teď vozím na krmeli?tě padaná jablka v přiměřeném množství, které zvěř stačí brát. Zadněk ( nebo spíš plevy) na krmeli?tě nedávám vůbec. Jablka prohodím kukuřicí. Tak od listopadu do března přidávám pravidelně ( aby si na ní zvyklo i srnčí) menší množství silá?e, kterou rozhrnu do maximálně 10 cm vrstvy ( ta pak nehnije ani se nezapaří a pokud ji zvěř všechnu nestačí pobrat, mráz ji úplně vysu?í a srnčí o ni již nejeví zájem) I do silá?e přihazuji kukuřici až už celé palice, nebo jen zrno. Kukuřice mi vystačí 2-3 q za rok. Krmeli?tě nav?těvuje ve velké míře právě srnčí a je alespoň co pozorovat, pokud nedorazí divočáci. když krmím silá? pravidelně od podzimu do jara, srnčí ji dobře bere a nemá žádné zdravotní potí?e jako při nárazovém krmení a hromadách) :wink:
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
karel
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 23.8.2007, 5:42
Bydliště: Bernartice

Příspěvek od karel »

Jsem zásadně proti hromadám tlející hmoty. :evil: Podle mého názoru platí zásada že zvěř při každé návštěvě musí něco najít. Já mám pod kazatelnou zásobu krmení v sudu a každý den předložím zvěři tak jeden kýbl pokud je se?ráno. Prasátka potom choděj dřív a dřív. Jako návnadu používám směs kukuřice, hrachu, ovsa a pod. co zrovna seženu. V případě ulovení prasete tak trvá tak 3-5 dní než sase začnou brát. Nejprve chodí dlouho v noci ale tak za 10-14 dní začnou chodit se soumrakem. :P
CZ 584.4 12/.308W
Sauer & Son 12/12/9,3x74R
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

Máme v honitbě 4krytá krmeli?tě na 1500ha, dáváme zadinu. co seženeme, u nás velký problém. Nestřílíme u nich, nejsou u toho žádné posedy nic.
Dále každý člen může vnadit, členů je 10, většinou se domluví dvojice či trojice.limitem je max. multikára poté přihazuje jak kdo potřebuje.
Prasata, ale raději berou ze země než z krmeli?t, osobně si myslím, že se jim nelíbí vyví?ené kraje krmeli?t.
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

krmení

Příspěvek od hanmilan »

Zajímavě to vyře?il kolega. Navezl na krmeli?tě káru slámy a do ní nasype vždy kyblík kukuřice. Kukuřici pak nevyzobou sojky a divočáci se mají čím bavit, když zrníčka ve slámě hledají. Na krmeli?ti pak nic netleje a neplesniví. Sláma vydrží do jara a pak zetlí :wink:
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
JARDA30-06
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: pon 07.1.2008, 12:29
Bydliště: Manětín Plzeň-sever

Příspěvek od JARDA30-06 »

S kamarádem ze sdružení jsme krmeli?tě a zároveň i vnadiště vyře?ili tím způsobem,že jsme Použili betonové skru?e o průměru 80cm,délce 1m s hrdlem.Ta je usazena na paletě,na které je gumový pás z dopravníku hrdlem dolu.Pod hrdlem je opět guma,ale pouze o průměru hrdla,podlepená tmelem,aby se dovnitř nedostala voda.V dolní části je vysekaný otvor-přibli?ně velikosti pěsti,kterým obylí samovolně vypadává.Já takto přikrmuji celý rok,již třetím rokem,a je zajímavé sledovat,jak se v okolí tohoto zařízení zvedá trofejová kvalita srnců.Krmivo je přitom absolutně v suchu,zvěř veme jen tolik,kolik zpotřebuje,nikde nic nehnije a neplesniví a hlavně-betonová skru? je prakticky nezničitelná a odolává hravě atakům i nejsilnějších kusů černé.Dle mého názoru je to jeden nejlepších způsobů vnadění a přikrmování-nedochází při něm ke znehodnocení krmiva plísněmi a hnilobou,což velice negativně působí na veškerou zvěř,a zvlá?tě potom srnčí,ktará je nejčastějším návštěvníkem tohoto zařízení.Dle "chytrých hlav" je sice u takového zařízení lov zvěře zakázán,ale zvěř přijímá nezávadné krmivo a to mi nezajistí sebemenší množství volně poházeného krmiva po zemi,které je vystaveno všem vlivům a u něho? k plesnivění a hnilobě dochází,až se to někomu líbí,nebo ne.
CZ550LUX.30-06Sprg MEOSTAR R1 7x56RD
ZKK600.270Win ZEISS JENA ZF8x56M,ARTEMIS2000 6x42
ZKM451 .22LR BUSCHNELL 4x32
IZ-27E 16-16/70
Pietro
Častý návštěvník
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 17.1.2008, 17:14

skru? atd.

Příspěvek od Pietro »

No tak něco podobnýho jsem viděl,bylo to zalo?ené na podobném nápadu,ale bylo to ze sudu,dole tyčka a tím vypadávalo čuníkům obilí..
protože mě lov divočáků baví nejvíc tak rád sleduju témata ohledně jejich lovu i chovu no a když člověk pak zabrouzdá na německé stránky tak tam se to nápady na přikrmovací zařízení pro prasátka jenom hem?í.Ale tam je problém v tom, že němci u toho nestřílí(teda nesmějí).
Kd?y se člověk podívá do různých revírů tak vidí opravdu různé způsoby a proto mě zajímá kdo kde a co používá.
Asi tak před 6ti lety jsem zažil případ,kdy na ©umavě turisté udali myslivce na Pčr za to,že krmil do pneumatiky od teréního auta a tu měl přimázanou řetězem ke kůlu. U tý pneumatiky měl udělané takové jakési dno a fungovalo to do té doby prý velmi obstojně...Skončilo to tenkrát tak,že státní správa to řekla hospodáři s tím,že to není myslivecké a myslivec to odstranil,takže nic až tak zlého se nestalo.
To však bylo v době kdy sud s dírama v ČR téměř nikdo neznal.
Já mám také na krmení sud s dírama přidělaný řetězem a za myslivecké zařízení to nepova?uji.
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

Tady si asi bohuzel udelam nepratele, tim ze zastavam nazor, cim vic, tim lip. U nas ve sdruzeni koncem zari zavazime kukuricnou silaz V3Skou, z jedne fury je to tak ke ctyrem kazatelnam, no a to behem zimy dostatecne zasobujeme :) :) Davame silaz, nebo plevy a zadinu, parkrat jsme meli i mlato z pivovaru, to jim ale chutnalo :lol: Mame tri zastresene krmeliste, u tech nelovime. Temer vsechny hromady mame na pastvinach a tak pres leto vyschnou, takze nevznikaji nejake hnijici kupy, ve kterych se skoro utopi i traktor. S tim jsem se jednou setkal na houbach, to byla hromada, ktrera v srpnu smrdela na dalku a na hlobku mela mozna metr!!! To si pak lidi udelaji o nas hezky obrazek!!! :evil:
CZ 550 Lux -.270 Win - Meopta 2100 3-12x50
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

Příspěvek od roman300 »

Já si navezl silá? dnes, vozím tak 2-3 metráky, které rozhrnu do vrstvy max. 5 cm a pak postupně přidávám jádro. V mrazech se nebojím přidat odpady z ryb, príjde i kmotra :D :D :D . Jednou jsem požádal kamaráda jestli by mi neusypal trochu nařezané kukuřice ze sklizně, když jsem pak na svém mini vnadi?ti viděl 8 tun materiálu, tak mě omývali :roll: :roll: :roll: . Týden jsem pak "aktivně" rozvá?el kukuřici po vnadi?tích kamarádů 8) .
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

Todle jak pises udelali jednomu kamosovi taky, poprosil JZDaky aby kdyz cistili silo tak mu trochu dovezli do lesa, a oni toho privezli tri vleky :lol:
CZ 550 Lux -.270 Win - Meopta 2100 3-12x50
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Příspěvek od Lotr »

Tohle téma je opravdu diskutabilní, protože zákon v § 45 odst. 1 písm. n)jasně praví :

?e zakázaným způsobem lovu je : lovit zvěř v době nouze ve vzdálenosti do 200 m od krmelců a slanisk,

avšak: co je to doba nouze? co je to krmelec? co je to krmeli?tě, vnadiště, hromada? Tohle všechno by mělo být jasně formulováno, aby se pak předešlo zbytečným diskuzím a dohadům, co je co

Nejsem příznivcem lovu na hromadách, v našem MS se tento lov ani neprovozuje. Jako myslivci musíme na tento způsob lovu hledět jak z pohledu zákona o myslivosti, tak z pohledu myslivecké etiky. O lovu na hromadách tlejících zbytků čehokoliv nemůže být ani řeči. A zvěř také nerozli?uje, jestli to zastře?ené zařízení, kam se chodí přikrmovat, myslivci nazývají krmelcem nebo vnadištěm. Výmluva, že je obilí nebo kukuřice v suchu a že zde tedy můžu lovit, protože se jedná o zastře?ené vnadiště tudí? neobstojí. Takový lov je nezákonný, neetický, tudí? nemyslivecký.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
machal
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 31.7.2008, 7:38
Bydliště: Královeměstecko

Příspěvek od machal »

Nejsem zastáncem lovu u mysliveckých zařízení, ale hromady - pokud nejsou veliké - u nás rozvážíme třeba 2x týdně neodsuzuji. Na hromadách lovíme pouze černou, která je nav?těvuje v hojné míře.
Browning BAR Long trac 30-06,Docter 8x56RD, Browning FN 12/12, Deutscher Wachtelhund
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Příspěvek od Perník »

no ono asi není hromada jako hromada a vnadění jako vnadění.....

Osobně uznávám vnadění řekl bych "s mírou" tzn. ne tuny krmiva, ale malá vnadiště s něčím co má zvěř moc ráda a neodolá (ořechy, sůl, rybí zbytky, kukuřice apod.) samozřejmě jako základ např. silá?, plevy (cca 2 pytle)
Jinak v naší oblasti znám honitby, kde jedou ve velkém a zavá?ejí honitbu např. hromadami zbytků z pekáren a mlýnů. takové pekárenské zbytky jsou prý po pár de?tích docela pocuc (osobně jsem to neviděl ani necítil a ni mi to nechybí) ale ten kdo to vidí si o myslivcích mnohé pomyslí. :roll:
tedy dle mého kvantita není kvalita...
Naposledy upravil(a) Perník dne úte 10.2.2009, 22:41, celkem upraveno 1 x.
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Odpovědět