Jak jste u Vás zvládli odlov srnčí holé ?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od hanmilan »

lörinc píše:tak, tak. Jak pise dalas. Kdyz delaji plany lidi co maji rozum a cit pro vec, tak je to v poradku. A uz ty plany neresme. Ja uz na to pouzivam PC, tak mi ty prevody a prepocty jednotlivych VT unikaji. Ale jak se rika - nemusis to umet, ale musis vedet kde to najit :wink: .
Evidence přes PC mi nějak nepřirostla k srdci :lol: Zkusil jsem si program evidence taky stáhnout, ale rychle jsem to opustil. V práci jedeme všechno přes PC. když však PC vypadne, nebo se zboří program, jsme v?icni v pr.... :lol: a ke slovu přijde stejně tu?ka a papír.
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

způsob sčítání

Příspěvek od roedear »

Způsob, doba a klimatické podmínky hodně ovlivňují, co člověk nasčítá.. Pokud někdo sčítá jen to, co chodí ke krmelci a je normální zima, pak stejně jednou tolik zvěře nikdy ke krmelci nedojde a do stavů se nedostanou. V případě mírné zimy pak tyto stavy podhodnotí ještě více. Kdybych měl počítat stav, jen podle toho, co mi letos chodilo ke krmelci, tak musím nahlásit méně než 5 ks - na hřebeni a v jeho okolí, který je nad krmelcem a táhne se kilometr, už není další krmelec a přesto se na něm zdr?uje minimálně kolem 15 ks. Pouze před třemi lety tato zvěř se?la ní? a pak byla vidět, jak ve skupinkách postává u krmelce. Sčítaní musí vycházet z dlouhodobějšího pozorování a znalosti oblasti... cit a rozum jsou opravdu na místě.
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Jak jste u Vás zvládli odlov srnčí holé ?

Příspěvek od Climber »

U nás standartně blbě, každý rok máme problém splnit plán lovu holé.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 763
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Jak jste u Vás zvládli odlov srnčí holé ?

Příspěvek od johnyc77 »

Já jsem splnil zatim, co jsem měl domluveno a dovoleno.. Při obhlížení srnců jsem asi dvakrát seděl u kukuřice, kde mi pokaždé vyšla srna, která propínala zadní pravý běh.. Po dohodě s hospodářem jsem ji odlovil hned na první čekané na ni.. Měla něco kolem 13kg a vyhozený zadní kyčel..
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

Re: Jak jste u Vás zvládli odlov srnčí holé ?

Příspěvek od hanmilan »

Přeju Lovu zdar! ke správnému odlovu. Trochu jsem toto téma zanedbával, rok se s rokem sešel a pokud budou zájemci o čísla z naší myslivecké statistiky , počtech zvěře a odlovu, nakouknu do lejster a sdělím náš plán lovu i jak postupujeme s odlovem. Abychom zapojili i méně aktivní kolegy ze spolku, vytvořili jsme motivační program k odlovu srnčího :wink:
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak jste u Vás zvládli odlov srnčí holé ?

Příspěvek od Zdenek41 »

ten motivační program by mě zajímal,jako MH jsem v pasti
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak jste u Vás zvládli odlov srnčí holé ?

Příspěvek od Zdenek41 »

a ještě jedna věc prázdná honitba je jako houba
mrazík
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: stř 11.7.2007, 14:27
Bydliště: Liberec

Re: Jak jste u Vás zvládli odlov srnčí holé ?

Příspěvek od mrazík »

Zdravím, já chlapce motivuji velmi jednoduše, rozdělím srnu na 2 a srnče na jednoho člena a zvěřina je jejich. Zatím to funguje dobře.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak jste u Vás zvládli odlov srnčí holé ?

Příspěvek od Zdenek41 »

U nás je holá deputátní,podle odprcovaných hodin,srna,srnče a i tak je to nemotivuje.Tak cos tím?
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak jste u Vás zvládli odlov srnčí holé ?

Příspěvek od Zdenek41 »

Aby jsme si rozuměli,nejde už pak snad o zvěřinu,ale problém,kdo to střelí.Jak bys navrhl pokud někomu vystavíš povolenku a on nestřelí pro něho nějakou sankci.Víš sám jestli jsi MH že se odpovídáš za odstřel a plnění plánu.I když to taky něni dnes pravda měl by uživatel honitby,ale vždy se to po MH sklouzne.
mrazík
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: stř 11.7.2007, 14:27
Bydliště: Liberec

Re: Jak jste u Vás zvládli odlov srnčí holé ?

Příspěvek od mrazík »

Jo to máš svatou pravdu. Jinak mám asi trochu výhodu, že jsem si prosadil poměrně dost nových mladých lidí a ti nemají problém ulovit více kusů pro starší členy, kteří již nemohou. Jinak tvrdě vyžaduji i pravidlo, že za jeden kus samčí zvěře 2 kusy holé a je mi jedno jestli je to 1. věková. Musím, ale podotknout, že je to zažitý zvyk od předchozího MH, takže se nikdo nestaví na odpor.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Jak jste u Vás zvládli odlov srnčí holé ?

Příspěvek od figi »

U nás bohužel už nefunguje ani ta motivace zvěřinou, ( dokonce ani trofejová ), každý má srnu a srnče, které mu po ulovení zůstanou ( srnec samozřejmě taky ), přesto každý rok plním plán lovu minimálně z poloviny sám a ten, kdo neuloví, tu zvěřinu pak stejně má. Nechci zavádět žádné sankce za neulovení, je to koníček.
V nájemní smlouvě od LČR jsou ale sankce za neplnění plánu lovu jasně dané až po možnost ukončení nájemní smlouvy. Navíc musíme každý ulovený kus spárkaté hlásit revírníkovi a případně předložit k prohlédnutí. Tady tužka ( jak se děje v mnoha honitbách ) nefunguje.
Pravda je, že v naší velmi rušené čistě lesní honitbě se loví velmi těžko a k úspěchu je potřeba už něco umět, tupé sezení na posedu či kazatelně je u nás velmi neefektivní.
Takže i díky tomu mám každoročně uloveno několik desítek kusů srnčí zvěře ( letos zatím 25, ale lovím v několika honitbách, v té lesní je to 11 ), pečlivě se snažím o průběrný odlov a naštěstí mě to baví a čím dál víc.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak jste u Vás zvládli odlov srnčí holé ?

Příspěvek od Zdenek41 »

Figi to jsme s tím odstřelem i ostatními věcmi stejně.Problém je věkový pruměr základny,ale co horší nakonec závist jak jsi si dobře zastřílel.Tak i já začal pomalu stagnovat.Ale co plán?
Patrik-30-06
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: pon 16.6.2008, 12:09

Re: Jak jste u Vás zvládli odlov srnčí holé ?

Příspěvek od Patrik-30-06 »

V jednom MS, kde jsem dřív byl se začal praktikovat systém srnec za holou. Pokud jsi neměl střelený kus holé do 1.11 následující rok jsi mohl střílet jen ročka srnce a hned ten plán šel splnit a řeči o tom jak nemají srdce střelit to srnče zmizely. V některých honitbách teda nikdo nechce střílet ani ty srnce a tam už potom nevím jedině vzít flintu a sám to řešit.
22lr, 22 hornet, 222 rem, 243 win, 6,5x52r, 6,5x57, 6,5x55SE, 30-06, 6,5 Creedmoor
mrazík
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: stř 11.7.2007, 14:27
Bydliště: Liberec

Re: Jak jste u Vás zvládli odlov srnčí holé ?

Příspěvek od mrazík »

Taky máme honitbu od LČR a revírník je na nás pes :lol: , ale ono je to jen dobře. Je pravdou, že postupujícím věkem se s člověka začíná stávat chovatel a má radost pokud je zvěř v dobré kondici a nechce se mu lovit. Myslím, že všechen problém je právě v omlazování členské základny ( i když to nejde do nekonečna ). Každý jsme si prošli obdobím lovce a ti mladí odvádí výbornou práci a hlavně se učí. Občas někdo udělá botu, ale kdo jsme ji za svůj myslivecký život neudělal, že? U nás byl poměrně velký boj, dostat maldé kluky za členy, až teď vidí chlapi, že to bylo jen ku prospěchu věci.Máme taky velmi rušený revír, protože jsme v intarvilánu Liberce a je to samý kopec a sedět na posedu ( pouze ) taky nejde. Co se týče vysoké zvěře tak 90% plánu lovu holé si dělaám zatím skoro sám a nebo beru malé kluky sebou a snažím se vysvětlovat co jo a co ne.
Odpovědět