Vosy v kazatelně

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Vosy v kazatelně

Příspěvek od Leon »

nejlepší jsou 2mm broky a flinta bez zahrdlení pak jsou jenom oťukaný prkna ale bacha na střelce s 16 a 3,5mm brokama :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Vosy v kazatelně

Příspěvek od Climber »

Tak mě minulý týden bodnul sršáň do hlavy (nad pravý spánek), sice mi to neoteklo, což mě docela překvapilo, ale bolela mě z toho hlava jako čert. No, ale zabil jsem jich v kazatelně asi šest. Kurvy jedny.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
popovic
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: čtv 22.1.2009, 17:07

Re: Vosy v kazatelně

Příspěvek od popovic »

Sice se to přímo tématu netýká, ale mě se sršni nastěhovali přímo do štítu hůry na baráku, jak jsem s velkým překvapením zjistil v sobotu. Když jsem se tam byl večer podívat, zjistil jsem, že hnízdo není nijak velké, cca koule o průměru 15 cm. Tak jsem ještě ten večer přímo ke štítu instaloval pet lapač s pivem. Dnes jsem pivo měnil za nové, bylo jich tam utopených 20. Takže to nakonec možná vyřeším pomocí lapačů :-) Mají ti sršni ale taky jednu velkou výhodu - nikde v baráku, ani na celém dvoře není ani stopa po muchách, komárech a jiné havěti. Ti sršni všechno tohle s přehledem likvidují.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Vosy v kazatelně

Příspěvek od precechtel »

no jako včelař sršně příliš nemiluju, objevili se kolem meho obydlí, až jsem začal chovat včely. Ale sršeň obecná je chráněná, takže používám taky jenom lapače s pivem. No a s tím lovem i jiného hmyzu mohu jenom potvrdit. Ze sršňů nemám strach, pokud jim člověk neubližuje, jsou vyloženě mírumilovní. Rozčilují mně ovšem nečisté vosy, všude se protáhnou, lozí po zdechlinách a rozšiřují nemoci.. F-
.
politice a politikům zmar
mysak230e
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: pon 09.1.2012, 17:38

Re: Vosy v kazatelně

Příspěvek od mysak230e »

Na vosy a sršně perfektně funguje biolit v prášku. Stačí jednou fouknout prášek a je po nich. Když je báň vysoko, jsou potřeba dva, bidlo a hadice a izolačka či jiná páska. Na konec bidla se páskou přidělá hadice, která se asi 10 - 15 cm (dle velikosti dávky) před koncem zaškrtí izolačkou k bidlu tak, aby zbyl jen malý průchod na vzduch. Sem se nasype práškový biolit. Jeden zvedne bidlo s hadicí pod báň ( přímo pod vlez) a druhý do opačného konce prudce foukne. A pak pryč :) Funguje na 100% a výhoda je v tom, že v onom místě už báň příští rok nebude.

Myšák
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Vosy v kazatelně

Příspěvek od Karel61 »

Já měl na posedu na stropě sršání hnízdo (dodnes se divím, že jsem poprvé nespadl ze žebříku při tom fofru dolů). Radili mi PETku, zazátkovat, udělat dírku a zčásti naplnit - jeden říkal pivo, druhý coca-cola. Abych nic neriskoval, smíchal jsem obojí. Testoval jsem tu mašinu v zahradě na stole na vosách. Vosa tam vlezla, spadla do směsi, po stěně vylezla k otvoru, otřepala se, vylezla otvorem a ulétla. Byl jsem naštvanej, co jsem za blbce, nicméně místo abych ten výrobek vyhodil do popelnice, tak jsem ho ve vzteku pověsil na posed. Šel jsem tam znovu za měsíc, sršán ani jeden, hnízdo prázdné, PETka plná utopených sršňů. Dodnes nevím proč - jestli jsem udělal díru moc velkou nebo co... :?:
Suma sumárum to stejně bylo k h...u, na tom posedu jsem nikdy nic nestřelil, když jsem tam nebyl, tak tam prasata byla každý den, když jsem tam byl já, čuměl jsem akorát do mlhy, až jsem to místo úplně opustil.
fori
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 105
Registrován: úte 14.2.2012, 14:19

Re: Vosy v kazatelně

Příspěvek od fori »

Jednou, je to už spoustu let, jsme s tátou vyrazili na čekanou a rozhodli jsme se, že sednem spolu na jednu kazatelnu. Já lezl jako první. Na stropě vyselo menší sršní hnízdo-asi tak 20cm v průměru. Říkal jsem si, že když jim nebudu nic dělat, tak proč by oni něco dělali mně. Holt mladej a blbej. Tak jsem opatrně sedl na lavici a čekal jsem, až vyleze táta. Když už měl hlavu ve dveřích říkal jsem, že tu jsou sršně a ať nedělá bordel. Vylezl nahoru a začal dupat jak slon. V tu chvíli začala dunět celá kazatelna a na mě. Táta na ně koukal ze dvířek a mě brali. Takže než stihl slést, já schytal dvě žihadla do lokte a tím pro nás čekaná skončila. O sršně se postaral kamarád včelař a mě brněl loket ještě asi 2 dny.
L0KI
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pon 18.1.2016, 20:53

Re: Vosy v kazatelně

Příspěvek od L0KI »

Zdravím ve spolek.

Chtěl jsem se zeptat, jestli máte nějaké osvědčené řešení pro prevenci před stavěním hnízda. U nás ve spolku máme jen pár kazatelen a až na dvě nebo tři jsou všechny pravidelně okupovány sršni. Jednu jsem se snažil sám pravidelně kontrolovat, ale po týdenním výpadku už byli opět tam. Je fakt, že jim musím poděkovat za sekáče, kterého jsem střelil na posedu po tom, co mě z kazatelny vyhnaly, ale i tak je otravné mrznout venku, když by člověk mohl být relativně v teple. Likvidaci jsme prozatím neřešili. Nikomu se do toho rizika nechce. Navíc je sršeň chráněná, takže první zjišťuji jak je odpudit hned ze začátku. Předem dík za tipy.
Tikka T3x Varmint 7 RemMag + Sako TRG 22 - Meopta ZD 6-24x56 MilDot2
Baikal IŽ 94 Tajga 308Win-12/76
Baikal IŽ 27 M 12/76, 12/76
Zetka 7x57
CZ 75 Shadow line
pultik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 150
Registrován: ned 11.10.2009, 19:42
Bydliště: Královehradecko

Re: Vosy v kazatelně

Příspěvek od pultik »

Prodává se v bílé pixle se špičkou a na obalu je kreslená vosa takový pudr asi biotol nebo tak nějak.
Je to insekticid v prášku a tím popráším místo kde bylo hnízdo a už si ho tam znovu neudělají.
Také průvan jim dost vadí.
jdodo
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: pát 12.11.2010, 12:04
Bydliště: Jeseníky

Re: Vosy v kazatelně

Příspěvek od jdodo »

výborně funguje ATAK pěna proti vosám,je to jak montážní pěna která se po několika hodinách rozpadne na prach.Stačí nastříkat kolem vchodu do hnízda natahají to dovnitř a spolehlivě se vytráví celé hnízdo
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Vosy v kazatelně

Příspěvek od pufr »

Na Křivoklátsku je zatím zaplaťpámbů dostatek sýčků, takže stačí nechat od konce dubna vždy jedno okno otevřené (nejlíp ze strany, odkud nebude do kazatelny moc pršet) a sršně (většinou ani vosy) si tam hnízdo neudělají, by je jinak ty sovičky "vycvakaly" :)
(zase se tam pravda nastěhují konipasi a podobní a pokud je necháte vysedět zaneřádí "boudu" ... :? )
Pufr
L0KI
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pon 18.1.2016, 20:53

Re: Vosy v kazatelně

Příspěvek od L0KI »

pultik píše:Prodává se v bílé pixle se špičkou a na obalu je kreslená vosa takový pudr asi biotol nebo tak nějak.
Je to insekticid v prášku a tím popráším místo kde bylo hnízdo a už si ho tam znovu neudělají.
Také průvan jim dost vadí.
Díky za tip. Už je objednáno, tak jsem zvědavý jestli to bude fungovat. 8)
Tikka T3x Varmint 7 RemMag + Sako TRG 22 - Meopta ZD 6-24x56 MilDot2
Baikal IŽ 94 Tajga 308Win-12/76
Baikal IŽ 27 M 12/76, 12/76
Zetka 7x57
CZ 75 Shadow line
Odpovědět