Noční šoulání

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční šoulání

Příspěvek od xtaup »

Ano noční šoulání je zajímaý způsov lovu, který může být i poměrně úspěšný, ale musí se umět a bezpečnost, tak to je další otázka. Trochu OT, nevím v čem kolega o kousek nademnou spatřuje to štěstí, že místo bachyně ulovil kňoura, bohužel je to zažitý názor noha lidí, na bachyni nezmáčknout nikdy, ale kňour je v pohodě, pak to s černou vypadá, jak to vypadá.
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Noční šoulání

Příspěvek od Pyros82 »

Při nočním šoulání jsem střelil svoje první prase, takže mám na tento způsob lovu jen ty nejlepší vzpomínky. Přišli mi tenkrát tři lončáci na pole, kde byla zasetá pšenice, byla ještě zelená měla tak 20cm. Loni na tomhle poli byla kukuřice, tak jsem prasata chodila buchtovat. Tenkrát se mi k tomu lončákovy podařilo našoulat na 30m. Prasata přišla a držela se u sebe já jsem k nim začal pomalu šoulat. Viděl jsem, že jsou všechna prakticky stejně velká. Jedno se začalo pomalu od ostatních oddělovat a tak jsem se za ním vydal.Až jsem došel na 30m a pak jsem ho střelil přesně na komoru. Takže jak psali chlapi víš. Je potřeba mít dobrý vítr, dobře poslouchát a mít zmapované ochozy a pole, která černá navštěvuje. Potom není problém prošoulat celou noc. Myslím, že bezpečnost u tohoto způsobu lovu není problém. Je to spíše o každém jednotlivci. Pokud je myslivec zodpovědný při obeznání zvěře, pokud váží výstřel a má kvalitní zbraň s optikou a používá dobré střelivo, tak nemůžu tento způsob lovu nic než jen vřele doporučit, protože jsou to neopakovatelné zážitky.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Noční šoulání

Příspěvek od fesoj »

S Pyrosem stoprocentně souhlasím. Když jsem byl mladší, našoulal jsem v noci za čuníky spoustu kilometrů a myslím si, že je to nejkrásnější způsob jejich lovu. A když je to na sněhu a máš bílé maskáče, dostaneš se k nim s dobrým větrem na poli na pár kroků a máš i dost času na zodpovědný výběr a pečlivé zamíření. Jediný problém vidím v tom, že se můžeš dostat do optiky nějakého zbrklého blbce hladového na ránu.
Kritériem pravdy je praxe.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Noční šoulání

Příspěvek od Alda »

Pyros82 píše:... Myslím, že bezpečnost u tohoto způsobu lovu není problém. Je to spíše o každém jednotlivci...
osobne si myslim pravy opak - diky tomu, ze jsi na zemi, kde vidis hur nez z kazatelny, ze se pohybujes a adrenalin je vetsi, strilis skoro v rovine se zemi, coz muze byt jeste umocneno zmrzlou zemi, i kdyz ty muzes davat pozor, tak jiny nadsenec te muze nechtene "sejmnout"... tech faktoru vyrazne snizujicich bezpecnost je mnoho. podle meho nazoru a zkusenosti by mel kazdy v techto situacich davat vice pozor a hlaseni pohybu v honitbe by melo byt samozrejmosti...
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční šoulání

Příspěvek od kopov.c »

Já tomu moc nerozumím-les mám dá se říct pro sebe,takže s kolegy nemám problém.Ale když někdy jedu ke kamarádovi do združení,tak hlásíme čekanou a navzájem o sobě vždycky víme. A nevím jak ostatní,ale já střílím opravdu na malé vzdálenosti kdy mám zvěř bezpečně obeznanou.Takže se nemuže stat,že bych si čuně spletl se psem a nebo nedej bože s člověkem.Prostě pokud si nejsu jisý na co mířím,tak nevystřelím.Kdyby se všichni tohoto drželi,tak je to v poho. Jediný problém vidím v tom jak píše Alda-střílí se vodorovně se zemí a kula se umí zvlášt na zmrzlé nebo kamenité zemi pěkně odrážet.Taky je potřeba si pořád hlídat směr střelby.Přiznám se,že jsem jednou našoulal čunata na poli,vystřelil a teprv potom jsem si uvědomil,že tím směrem je dědina.Tenkrát se naštěstí nic nestalo,ale dost dlouho mi z toho nebylo dobře a od té doby si na tohle dávám pořádnýho majzla. Jen tak pro příklad v dědině kde bydlím před pár lety vlítla jedné paní kulka oknem do domu.Nic se nestalo,ale tehdá si ta pani odchytla místního myslivce a chtěla zaplatit alespon to okno.Okno jí zaplatíl,ale byl to takovej borec co dělá myslivcum čest :idea: Řekl jí,že jestli to někde nahlásí,tak jí zastřelí psa až jí zas uteče :oops: Tehdá bylo asi stříleno z posedu co je ve stěně lesa naproti dědině a kulka byla pravděpodobně odražená.
Kettu81
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: sob 04.12.2010, 11:06

Re: Noční šoulání

Příspěvek od Kettu81 »

K té bezpečtnosti, každý balistik vam řekne že dráha střely je nevyzpitatelná a je jedno jesti střílíš ze země nebo posedu, to že se tvrdí že s posedu je to bezpečnější je jen zbožné přání.Větší problém bych viděl jen v rovinatých honidbách kde může zbytek střely po průstřelu pokračovat o kousek dál. A jestli se bojíte svých vlastních kolegů ve združení tak bych chybu asi hledal jinde. A stím adrenalinem to není taky tak žhavy protože pokud se za prasátky šoulám víc jak dvacet minut je po horečce a soustředím se jen na správný výběr a výstřel, což na kazatelně je přesně naopak, praseta se odněkud vyhrnou nastoupí horečka, snaha rychle nějaky vybrat,zamířit a odmáčknout než je něco zradi nebo se rozhodnou odejit.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční šoulání

Příspěvek od kopov.c »

Myslím,že větší ryziko a horší bezpečnost než na šoulačce je na nahánkách.Tam se taky střílí většinou ze země stejně jak na šoulajdě akorát je tam o dost větší pravděpodobnost zásahu člověka.Já už asi třikrát slyšel v leči hvízdat kulku a nebylo mi zrovna nejlíp.Ale říká se,že když ji člověk slyší,tak je to dobrý-prý je dávno pryč :) .Ale to sme od návodu k šoulání malinko odbočili. :?
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Noční šoulání

Příspěvek od Alda »

Kettu81 píše:... je jedno jesti střílíš ze země nebo posedu....
to nemyslis vazne, ze ne...
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Noční šoulání

Příspěvek od Hirc »

zatím jsem toho po nocích moc nenašoulal, ale letos to chci změnit.
Bezpečnost hodlám takto
- čelovka upnutá v horní části klobouku směrem dozadu
- zamířená směrem nahoru
- zapnutý bludičkový režim (cca 2-5lumenů), který je sice slabší, než dálkovky auta jedoucího kilometr daleko, ale zase dost nápadný, aby si ho pozorovatel na posedu všimnul (ideální by bylo mít červenou diodu)

Ostatně nejde jen o bezpečnost, ale dát ostatním možnost bliknou baterkou kde sedí, abych jim tam nelezl - nikoho nepotěší, když mu pod posedem produsá jiný lovec.
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Noční šoulání

Příspěvek od Pyros82 »

kopov.c píše:Já tomu moc nerozumím-les mám dá se říct pro sebe,takže s kolegy nemám problém.Ale když někdy jedu ke kamarádovi do združení,tak hlásíme čekanou a navzájem o sobě vždycky víme. A nevím jak ostatní,ale já střílím opravdu na malé vzdálenosti kdy mám zvěř bezpečně obeznanou.Takže se nemuže stat,že bych si čuně spletl se psem a nebo nedej bože s člověkem.Prostě pokud si nejsu jisý na co mířím,tak nevystřelím
. Naprosto souhlasím s kopovem, protože je úplně jedno jestli člověk střílí z posedu nebo na rovině, protože i při střelbě z posedu se může střela odrazit naprosto mimo předpoklad a u výkoných ráží může letět opravdu daleko, takže tam kde se mohlo zdát, že je to bez problému to může být rázem klidně naopak. Pokud člověk dobře vybere kus, který bude lovit, pokud vyhodnotí, že místo kam bude střílet je bezpečné má kvalitní zbraň s optikou a dobrým střelivem, tak není co řešit. A domluvit se s rozumnými kolegy ve sdružení by neměl být taky problém, aspoň u nás to problém není. A baterku unese každý, aby mohl dát vědět ostatním, že se pohybuje po honitbě.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční šoulání

Příspěvek od kopov.c »

To Hirc
Nechci ti brát iluze a pro bezpečnost by Tvuj nápad nebyl špatnej,ale věř že ze zapnutou čelovkou toho moc nenašouláš :) A myslím,že je uplně jedno jestli ji máš natočenou dozadu,nahoru nebo kamkoli jinam.
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Noční šoulání

Příspěvek od Pyros82 »

Čelovka jak píše kopov.c se použít nedá. U nás to třeba děláme tak, že když jdu třeba šoulat na pole, kde vim že stojí posed, tak to nejprve vezmu k posedu a probliknu ho baterkou jak to máme domluvené ve sdružení jestli tam někdo nesedí. U nás je s šouláním jednoduché, protože šoulá kolega a já, takže se vždy domluvíme. Buď jdeme spolu nebo si řekneme kam kdo půjde ať si nepřekážíme. Další členové co chodí, tak mají svoje posedy, kde loví na čekanou. A když jdu šoulat, tak je to většinou kolem úplňku a když máte dobrý dalekohled nebo puškohled dá se vidět docela dost daleko kolem sebe, takže okolí se dá kontrolovat.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Noční šoulání

Příspěvek od MiraDuchek »

Tak jsem vyrazil šoulat,ve 22.00. jsem vylezl z auta a obhlížím pole a kraj lesa.Už je vidím , čtyři černé fleky na kraji lesa,na střílení daleko (300m) tak jsem se rozhodl k prasatum dojít.Pomalu postupuji a po 20 metrech kontroluji vítr a postavení kusu.Už jsem na 100 metrech a zalez měsíc,musím holt blíž střílet z volné ruky si netroufam a prasata nemění místo asi tam mají nějakou padlinu.50 metru klekam zvětšení 8x a ______pak jsem si řek co jsem to za vola,vklidu zajištuji flintu a docházím k vyhozeným traktorovým pneumatikám :lol:
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Noční šoulání

Příspěvek od Petr1970 »

to bylo možná štěstí, takovej odraz od "gumy-drátu" :-) nemusí být nic příjemného.... viděl jsem střílení 7.62x39 do velkých pneu z náklaďáku a odráželo se to fakt občas zajímavě... bylo to testování PaChů, takže vynecháme to by to mělo být porušení zákona ...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční šoulání

Příspěvek od yardaz »

Smazáno uživatelem...
Naposledy upravil(a) yardaz dne pon 04.7.2011, 18:44, celkem upraveno 1 x.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
Odpovědět