Noční šoulání

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Noční šoulání

Příspěvek od RuStaff »

V souvislosti s lovem při minulém úplňku tu zazněly i zmíňky o nočním šoulání - kombinování s čekanou, využívání psa.... Sám jsem to nikdy nepraktikoval (v noci tak přišoulat ke kazatelně a případně střelit prase ještě ze země), ale moc mě to zaujalo. Určitě to chce vhodný typ revíru, dobré vybavení, když se psem, tak musí specificky pracovat, vybrat správný postup... + vela štěstí samozřejmě! :) Budou určitě i nějaká rizika (hlavně bezpečnostní) - Vaše zkušenosti/názory?
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Noční šoulání

Příspěvek od roedear »

S nočním šouláním mám následující zkušenost, bylo půl desáté, měsíček zářil co to šlo, ale přeci jen už byl za vrcholem a klesal.. když jsem přišel ke strništi, tak se mi měsíční světlo odráželo od "oparu" a viděl jsem max na 30m. Po asi 20ti m jsem se rozhodl strniště obejít a dostat se k němu z boku.. po asi 60ti m jsem přes stromy, za kterými jsem strniště obcházel uviděl rudl divočáků... museli být nějakých 40 m přede mnou, než jsem se rozhodl strniště obejít, a já je neviděl :twisted: při prolézání přes zmolu na kraj strniště jsem asi zašramotil, protože se prasátka dala do pohybu a probíhala mi asi 3metry před obličejem.. nad úroveň strniště mi čouhala jenom hlava.. ne že by nešlo střelit a trefit se, ale představa střílet vodorovně nad polem s výhledem na 1km vzdálenou vesnici se mi nelíbila :!: čuníci zaběhli do lesa asi 20 m ode mne a já se otočil a tlapal domů :mrgreen:
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční šoulání

Příspěvek od kopov.c »

Noční šoulačka je supr.Praktikuji ji dost často-nějakou dobu sedím na posedu a pak du většinou obejít vnadiště.Když je čas a chce se mi,tak obcházím zbytek lesa.Chce to trochu znát revír-ochozy,místa kde čunata často buchtujou a zdržují se.Když je semennej rok a na vnadiště moc nechodí,tak lovím 90%zvěře šouláním.Umístím si nějekej přenosák do dubu neno buku,sedím a poslouchám.Když buchtujou v listí tak nadělají dost rachotu,takže sou slyšet dost daleko,takže slezu a du za nima.Ve volným lese sou mnohem mín opatrný,než třeba u posedu-nadělají sami dost rachotu,takže odpouští i malé chyby :) Supr je to když je chrutí-to na sebe upozorní na púl km. Rozdíl o proti klasickým čekaným je ten,že to chce znát revír a kolikrát to vyžaduje dost rychlý rozhodování na výběr správnýho kusu a zamíření v ne vždy uplně idealích podmínkách.
Když chodí porejvat do vysokýho lesa a je sníh,tak se dají poměrně lehce vystopovat :P Podtatně jednodušší je šoulačka v polních honitbách-většinou je tam při měsíčku vidíš na velkou vzdálenost,pod nohama máš narozdíl od lesa čisto a pokud máš jen trochu dobrej větr,tak se dá pěkně přiblížit na dostřel. Dobře se šoulá v mléčné pšenici kam prasátka chodí ještě za světla :) -když deš kolejákem s dobrým větrem,tak se dostaneš až knim.Pár kusu mám takhle střeleno doslova na pár metrů-to nejbližší na 2metry :lol: V pšense je ale problém s obeznáním-většinou vidíš jen větší kusy a i když víš že to je lončák,tak nevíš jestli nevidí.Takže je potřeba počkat až vleze do tvé koleje abys viděl přesně co to je.Dá se taky orientovat podle osrstění slechu a celkovýho přebarvování-lonský sele je přebarvenej jinak,než vodící prase stejné velikosti.
Myslím,že šoulačka je mnohem zajímavější než klasická čekaná u hromad a osobně si takhle ulovené zvěře cením víc než zvěře vysezené u vnadiště.Ale obojí má svoje kouzlo a ne vždy pomínky šoulačku dovolí(horší viditelnost,křupající sníh atd.) takže bych klasickou čekanou nezatracoval.
Kettu81
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: sob 04.12.2010, 11:06

Re: Noční šoulání

Příspěvek od Kettu81 »

Zdar asi devadesát procent prasat lovím šuláním za úplňku nejlépe na strništích od srpna do zorání, dá se jich v dobrém roce střelit i několik za noc. Šoulat se dá taky po zimě na loukách a polích ale chce si to obejít a zjistit kde chodijou buchtovat pravydelně. To stejné platí v semeném roce kdy mají zvíšenou potřebu příjmu živočišné bílkoviny. Jakmile začne vzcházet řepka tak se na ní začnou chodit pást stejně jak na ostatní ozimy. Lov je to vzrušující a je to určitá výzva kdy musíš neustále hlídat vítr a svou vlastní stopu. Se psem si to moc představit nedokážu ale jestli ho máš dobře zvládnutého tak proč ne. Hlavní výhoda a krása je v tom že nesedíš pořád na stejnejch posedech nedíváš se pořád do stejných míst. V obilí bych ti lov nedoporučuji protože to vždy smrdí průserem.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční šoulání

Příspěvek od kopov.c »

Ketu sohlasím s tebou ale pokud jde oto obilí,tak to až tak nebezpečny není.Jen je potřeba více opatrnosti a někdy si tu ránu radši odpustit.Tenhle lov praktikuju za světla nebo šera.Podle osrstění a přebarvení se dá určit celkem přesně jestli se jedná o vodící kus nebo ne.Je dost vzrušujíci byt odnich třeba jen 5metru za plnýho světla a to není vyjímka,ale celkem normálka-stačí dobrej větr a jít pomalu a potichu-Prasata jak kdyby v tom mléčným opojení nevnímala :lol: .Bohužel jak do rudlu jednou střelíš,tak už se ti tam za světla neukáže.Tím nechci říct,že by za tmy nešli našoulat,jen to obeznání po tmě je něco naco naco si prostě netroufnu.
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční šoulání

Příspěvek od RuStaff »

Chlapi díky za reakci. Taky lovím nejraději šouláním, ale v noci mě to nějak ještě nenapadlo. Dřív jsem lovil v polním revíru, kterej byl "rozparcelovanej" a v noci přísnej zákaz pohybu (jeden smrťák v 1989 jasnej argument...). Ale teď mám podmínky, tak se na to určitě zaměřím! Pro noční lov myslím podmínky výborný, pouze teda chyběj kolem lesů ty pole - jen louky/pastviny. Ale ryto je na nich teď také pořádně a v poledne tam asi nechoděj, že? :) Zajímavej typ je využít ty bučiny/dubiny, asi to bude v noci trochu adrenalin kvůli terénu, ale to se poddá! :) Jinak na toho psa jsem se ptal, protože tu někdo v jiném vlákně psal o HB, který ho v noci přivede k prasatům - to bych chtěl po bulině asi moc, holt půjde tam, kam já hezky u nohy nebo bude chrnět v autě.
Zatím jsem neměl štěstí slyšet/vidět prasata při chrutí - hodíte sem někdo zkušenost a jak to případně při lovu (nočním šouláním) konkrétnš využít? (kopov.c předem díky! :))
6,5x55SE☝️❤️ 8)
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Noční šoulání

Příspěvek od kasari »

RuStaff píše: Zatím jsem neměl štěstí slyšet/vidět prasata při chrutí - hodíte sem někdo zkušenost a jak to případně při lovu (nočním šouláním) konkrétnš využít? (kopov.c předem díky! :))
Až to uslyšíš, pochopíš... :lol: To je opravdu řev jako bys je vraždil. Takže je jednodušší se k nim dostat, páč to přehlušuje spoustu zvuků, který chtě-nechtě vyvoláš ty svým pohybem.
Ulkomaalainen...
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční šoulání

Příspěvek od kopov.c »

No když tam máš pravidelně porýtý louky,tak na co čekáš :lol: Ted svítí měsíček,tak před pulnocí skoč do auta a zítra dodej foto :) (pozděj v noci sou čunata daleko mín opatrný a dá se k nim dojít snadněji než hned po setmění) Psa taky nechávám v autě-jak ji znám,tak by onich věděla dřív než já a všecno by zradila :( A v těch bučinách to není až tak uplně jednoduchý-je potřeba si pořád hlídat větr a taky se kvuli listí a větvim na zemi nedá jít všudyma. To chrutí jsem na vlastní oči a za světla taky ještě nevyděl.Znám spíš noční hlasový projevy když spolu knourci zápasí.Je to slyšet na pěknou dálku a celkem spolehlivě tě to když ne dovede,tak alespon nesměruje k místu kde se rudlík pohybuje.A vzhledem k tomu,ře nadělají dost vrachotu,tak je o dost jednodušší se k nim dostat
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Noční šoulání

Příspěvek od Alda »

chlapi, ciste prakticka: jak mate pri nocnim soulani zajisteno, ze z druhe strany louky ci pole nesoula nekdo jiny? (otazka na vsechny krome kopov.c :wink: - ten je tam tak jako tak sam :D )
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční šoulání

Příspěvek od kopov.c »

:lol: jak to můžeš vědět? :lol: Ted tu máme podle všeho asi pytláka :( Sou tu prý po nocích slyšet výstřely o kterých nikdo neví :?:-původně to chtěli hodit na mě,ale mám aliby :) Aldo z toho plyne,že ani já nevím jestli šoulám sám a nebo de někdo do protivky :(
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční šoulání

Příspěvek od RuStaff »

No ten smrťák v mé minulé honitbě byl právě z nočního šoulání, to ti chlapi údajně "spolupracovali"...
Obrázek

Ale teď jsem v revíru také sám, takže si to už lajsnu, na řev prasat v chrutí jsem zvědavý! :D
6,5x55SE☝️❤️ 8)
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční šoulání

Příspěvek od kopov.c »

To si asi počkáš :) Nejjspíš až do pozdního podzimu.. I když v dnešní době se mužou rvát o bachynku třeba i v létě :)
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční šoulání

Příspěvek od Zdenek41 »

Dám radu skoč si do svina podniku :D Stačí jen před krmením jalových svin.To je řev.Alespon nebudeš muset čekat až na chrutí. :wink:
Hanzi216
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 27.11.2008, 20:01

Re: Noční šoulání

Příspěvek od Hanzi216 »

Alda píše:chlapi, ciste prakticka: jak mate pri nocnim soulani zajisteno, ze z druhe strany louky ci pole nesoula nekdo jiny? (otazka na vsechny krome kopov.c :wink: - ten je tam tak jako tak sam :D )
U nás je to tak, že přes předsedu si hlásíme kam si kdo jde sednout. Ostatní chodí jenom sedět a na noční šoulačku chodíme v podstatě jen tři a my se domlouváme tak, že jsme každej v úplně jiný části hodnitby. Když vím kde kdo sedí tak je jasný, že se tam vůbec nepřibližuju (a vyhýbám se přístupový cestě k jeho autu) a když tím směrem jdou prasata tak mu max. zavolám, ale nejdu do blízkosti. Jiný problém jsou ostatní lidi - jsme příměstská honitba takže v části u města se takhle nedá vůbec lovit. Lidi jsou schopný klidně o půlnoci jít na procházku (nebo spíš šu...t), se psem, kolaři s baterkama atd.
Samozřejmost je detailní znalost honitby, střílí se ze země tzn. že úhel je úplně na h...o a musím víc přemýšlet abych nestřílel např. proti cestě.
Jinak mám dost nepříjemnej zážitek z podzimu z noční šoulačky. Už jsem se vracel k autu a přes údolíčko jsem viděl na strništi rudl. Vydal jsem se za nima. Hodinu jsem se přibližoval, takže jsem je měl pěkně spočítaný - dvě velký bachyně, tři lončačky a zbytek selata. Měsíc skoro v úplňku, viditelnost parádní, vzdálenost cca 70m, odpočítal jsem si dvě velký, tři menší a ze zbytku jsem si vybral to který stálo kolmo a samo. Zkontroloval jsem ještě jednou dalekohledem. Poklel jsem, zamířil (a protože tam bylo vysoký strniště, tak jsem to asi instinkivně posadil trochu výš). Střelil jsem, vzal jsem si dalekohled a viěl jsem jak se nějaké prase s kvikotem zdvihá a zabíhá do lesa. Na nástřelu nic, tak jsem šel po hraně lesa až jsem našel barvu, Říkal jsem si paráda. Najednou ho slyším jak se prodírá maliním (to už mě trochu zarazilo). Šel jsem dál po barvě, no a pak jsem uviděl skápnutou barvu zvrchu na list ve výšcce mých stehen a to by se ve mě krve nedožezal. Říkal jsem si bachna a ještě k tomu pořádně velká. No obešel jsem jí zvrchu a za plecko ze tří metrů dostřelil, když se válela dolů tak jsem viděl, že to naštěstí není bachna ale kňour - cca 120 kg, první ranou jsem mu přestřelil obě dvě stehenní kosti. Jediný vysvětlení mám, že jsem to malý sele přestřelil a kňour při začátku chrutí šel za rudlem a byl ve stínu stromů asi 140 m a já ho vůbec neviděl. Chybama se člověk stále učí, když si na to teď vzpomenu ještě mě mrazí.
Kettu81
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: sob 04.12.2010, 11:06

Re: Noční šoulání

Příspěvek od Kettu81 »

A prasata neřvou jen při chrutí jakmile shodí ozimy je můžeš vyhledávat sluchem. Bacha sem tam potrestá neposlušné sele nebo typické zvuky když se honí lončáci sou slyšet za tiché noci i přes kilometr daleko a pak si stačí jen hlídat vítr a v před. Přesně jak píše kopov nebát se po půlnoci vyrazit do revíru sem tam větší dálky popojet autem, zastavit lehnout si na čtvrt hoďku do trávy a poslouchat.Do do bližších částí honidby dojdu pěšky terén prohledávám malým dalekohledem a sluchem. O to že bys na strništích a loukách za měsíčku prasata dobře neobeznal se nemusíš bát, právě naopak jak sou rozestoupená tak vydíš vše co potřebuješ ale samozřejmě musíš mít dobrý puškohled. A právě v období kdy shodí ozimy tak selata sou už docela odrostlá a dobře se trefují :D . Lov plodinách neodsuzuji ale nedoporučuji protože já sám mám štěstí na atypické situace vymikající se standartním mysliveckým poučkám.A ten kdo někdy dohledával v spletené řepce ví o co de.To že prase je šeroslepé určítě víš takže se k nim dá dostat dost blízko ještě si dej pozor když se k nim přibližuješ na to abys nebyl proti horizontu.Tam kde na šoulání nejsou zviklá tak je úspěšnost v začátcích vysoká ale časem jak je párkrát vyškolíš tak si začnou dávat pozor mně se už několikrát stalo že za úplňku sem ležel s dobrým větrem na strništi 50m od nich bacha něco uviděla a šla si mě skontrolovat do větru . U nás v honidbě většinou šoulám sám a když jde i kamoš tak o sobě víme a signály baterkou sou samozřejmostí. Lovu.
Odpovědět