Krmení/vnadění černé zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Bord »

Šly by použít i kameninové nebo betonové roury lecke se válejí a v dnešní době plastů se minimálně používají.Myslím že kamenina se dělala v průměrech 100,125,150,200mm a víc.Měla by černé odolat.
8x57JRS,bordík
oziris
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: úte 17.7.2012, 12:07

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od oziris »

pani,mam taku zaciatocnicku otazku.na vnadisku som mal desat klasov kukurice.cez tyzden osem kusov uplne zmizlo,zvysne dva su ohryzene.mohla to byt aj srncia alebo ta by cele klasy neodniesla?dik.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Posmiros »

Tak já jen na ujasnění s těma rourama :)

Průměr a kolik zasypat- každý říká něco jinýho :mrgreen: furt nechápu jestli to má mít průměr, tak aby se k tomu ty prasata dostali nebo ne a kolik zasypat?
Počet trubek? někdo říká jednu, někdo jich má co chápu víc na jednom místě? :mrgreen:

Díky :mrgreen:
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Lotr »

Posmiros - jdi na to selským rozumem - trubku musíš zakopat tak hluboko, aby pevně vězela v zemi, když si s ní budou selata hrát. Průměr bohatě stačí do 30 cm a nasyp tak hluboko, aby se tam selata dostala, ale se i zabavila a zdržela. Počet trubek záleží na každém konkrétním místě, někomu stačí jedna, jinde je možné rozmístit víc trubek tak, aby selata chodila na určitém prostoru a hledala je. Smyslem tohoto "trubkového vnadění" je zdržet černou na jednom místě a nezpůsobit škody na pozemku.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od crif »

Průměr musí být takový, že se k tomu dostane a něco vezme. Stovka bude asi k ničemu. Já to udělal tak, že do průměru 160 nasypal ve třech kusech až po okraj a pak tedy viděl co skutečně vzali. Udělal si značku a zhruba pod ni 10cm další. Do úrovně té nižší značky jsem dosypal hlínu a udusal. Další prostor je naprosto zbytečný a hlavně by to bylo místo pro plísně, ale ta hloubka je kvůli stabilitě. Stačí opravdu dosypávat jen málo, důležité je, že tam něco najdou. Takových si můžeš udělat kolik chceš. Ty další, které nemám vyplněné hlínou, jsou kvůli té škodné. Snad jsem to napsal srozumitelně a vše.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Posmiros »

crif- no to mě právě mátlo- 160 mm trubka není zas takový průměr. pak 50 cm trubka a nasypat 10cm.... Ale už je mi to vše dostatečně jasný :)
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od crif »

Nechci z toho dělat vědu, ale průměr by měl být přijatelný. Jinak tam může člověk dát rovnou koryto :lol:
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Bord »

Nemám s tím zkušenost ale tu trubku bych nechal delší teda hlouběji zakopat aby ji černá raz dva nevyryla.
8x57JRS,bordík
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Leon »

To je jasný že musí být hluboko a je dobrý do ní nasypat štěrk na něj dát kus plastu aby se to dalo vyčistit a neplavalo krmení ve vodě
CZ 550 american 308win.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od crif »

Právě proto bylo hledání vhodného průměru a výšky násypu zajímavé........ Voda prostě musí pryč, čili štěrk či zemina. Samozřejmě štěrk je dobrá volba, ale vzhledem k lesnímu prostředí to vyjde nastejno, pokud tedy není vyloženě podloží jílovité.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Zbrojovák »

No to je zajímavý nápad - já bych dal do lesa betonovou trubku a ještě nějak ukotvil k zemi -třeba pár skob z roxorů. Co ale s tím zavětřením - stáhnutím černé zvěře?
Dal jsem ryby, dehet, prosolenou povařenou kukuřici - tak uvidíme... anebo taky ne :?
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od rimar77 »

já ta občas sypu anýz podle rady z knihy Lov černé zvěře nebo jak se jmenuje přesně, ten voní hezky, ale že by to nějak extra fungovalo to asi těžko říct ale černá mi tam chodí
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od pufr »

Dokud jsem si ještě myslel, že má prestiž záleží na tom, kolik černé ulovím, tak takhle z jara, kdy zejména selata potřabují živočišné bílkoviny (neb se jim vlivem prodlouženého dne obnovil růst), jsem používal zapečené kuřecí kůže - srolované v balíku se tehdy daly sehnat cca 15 Kč/kg - nebyly žádné "Prima" recepty na kuřecí kůže, vařilo se to jenom psům. Ostrým dlouhým nožem jsem nakrájel balíky na kusy - čtverce cca 8 x 8 cm (celé najednou = tak šest "řezů" a je hotovo). Než se to v hlubokém velkém plechu rozpeklo, přihodil jsem několik načtvrcených jablek a i třeba majorán či anýz taky někdy jen kmín a jednou myslím česnek a vždycky sůl. Na vnadišti pak zaostřený kmínek habříku s boční větví co nášlapem posloužil jako sázecí kolík s jehož pomocí jsem celý "náklad" pěkně kousek po kousku zapravil do země (cca 15 až 20 cm hluboko, tak alespoň na dvou arech zanedbaného dubo-habrového porostu na mokré ale skeletnaté - bývalé nelesní - půdě, jen s hrabankou). V tlustém přepravním igelitu pak zbyla hustá kejda kuřecího výpeku a rozdrobených jablek, kterou jsem rukou natřel na kmeny okolních stromů. Na 100 m po větru to i můj otupělý nos cítil výborně. Černá často navštívila vnadiště hned první noc (samosebou, že tam bylo "po ploše" poházené i nějaké zrno ). Teď už jsem na takové výkony dost línej, ale věřím, že třeba nová lovecká příležitost dovede "nakopnout" :)
Pufr
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Steyer »

:D No až tenhle "recept" objeví Láďa Hruška, tak bude po kůžičkách, protože kilo kuřecích kůží za 15 Káčé, to je myslím jasný kandidát do jeho další kulinářské bible :D :D :D
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Zbrojovák »

Pufr:
No, klobouk dolů, tak na toto nemůže nikdo nic namítnout - je to tepelně upravené. Vonět to musí. Pokud nezabere něco bez tepelné úpravy, odzkouším to.
Známý v Beskydech, kde jsou v lidmi exp.oblastech, někde přísnější regule - vábil lišky na drobno vyškavařenými škvarky. Poházel a zašlapal do sněhu, ulovil tak za ty roky své mysl. praxe, defacto přímo ve vesnici poměrně slušný počet lišek a kun, používal výhradně 22LR Rex, (aby prý nedráždil sousedy). :wink:

No opráším fenomén Kozlík lékařský:
http://www.zbozi.cz/vyrobek/topvet-kozl ... res=CZ0723

Jak to podáváte? Na stromy? Do nějaké výšky? Lze to smíchat s rybama, nebo olejem z rybí konzervy třeba?
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět