Krmení/vnadění černé zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od rimar77 »

zbrojovák škvarky na lišky fungujou skvěle to potvrzuju jen je člověku občas líto je tam házet :lol:
s tím kozlíkem kdysi tu fesoj dával veršovanou nápovědu jak to borec kvasil s rybama a pak mu to doma bouchnulo, zkus se po to podívat a nebo písni přímo jemu ale tam se dával celej sušenej kořen, ty kapky stačí nakapat a ony se o to pak ty lišky rády otírají ale že by táhnuli černou to jsem nezkoušel
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od crif »

Škvarky jsou samozřejmě další osvědčený recept na lišky. Mnohem spolehlivější než vybrané granule pro psy.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Zbrojovák »

O kozlíku lékařském, jako tahounu na černou se zde ve vláknu zmiňuje Fesoj, o kořenu kmínu zase Zdenek41.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od rimar77 »

crif nebudu se tebou souhlasit kdysi jsem dostal od švagra pytel granulí od Proplantu s rybí příchutí a ty tak krásně voněli že se mi tam lišky stahovali o 106 a do dvou dnů zmizeli, klasické levné granule jsou na houby pokud je nějak nevylepšíš např. rybím tukem atd. a na kočičí mi zase chodí bažanti :) jsem je nasypal a do dvou dnů pryč a krásně přehrabanej plácek tak jsem si říkal čuníci makali a pak jsem tam načapal krásnýho kohouta jak hrabal jako divej :lol:
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Bord »

Kola krmných škvarků z masny taky neměly chybu buď jen rozdrolené ale lepší účinek měly rozpuštěné v teplé vodě dřív zavoněly.Chutnaly pernaté,škodné i černé.
8x57JRS,bordík
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Leon »

škvarky od vetamixu byli dobrý ale teď už vylezli na 31 tak to je drahý vnadidlo :wink: Tak levný granule lososový olej v rybářských potřebách a funguje to na černou i lišky
CZ 550 american 308win.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od kopov.c »

Já vám nevím ale myslím,že černá se jen tak nedá přesvědčit aby se zdržovala nebo pravidelně navštěvovala místo nebo oblast která jí nesedí. Mám pro sebe kus lesa-celkem pěknej kus. Dosatek krytiny,kaliště a vše co bych řekl,že se bude černé líbit. Jen třeba pole v okolí jako zdroj potravy chybí. Už jsem za léty vyzkoušel hodně věcí-to máčenou kukuřici ve všem možném,různý granule,ryby i ten kozlík,dehet a různý větřidla a vnadidla. Po letec jsem došel k názoru,že pokud se prostě v oblasti černé nelíbí,tak ji tam stejně nic neudrží. Staví se tam,to jo. Ale nepravidelně a tak všelijak. Aby se tam zabydlela,tak k tomu ji nic nedonutí pokud sama nechce. Ztoho jsou oblasti kde se nemusí vnadit,může se tam do toho střílet ve velkým a stejně tam černé bude pořád víc než dost. Když se jí tam líbí,tak to funguje jak houba-čím víc se jí tam naloví,tím víc se tam zas do místa které se uvolnilo stáhne z okolí. Tyhle protiklady od sebe nemusí být ani nijak daleko. Stačí blbej kilometr a může tam být tenhle rozdíl. A ty trubky a podobně? No kdo má dost času a rád si hraje,tak proč ne :)
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Zbrojovák »

Ano, ale vnadiště o kterém se zde bavíme nemá sloužit k odvedení a trvalému stažení černé do určitých míst, to je jasné že někde je jí líp, tak tam bude držet a jinde méně nebo jen projde. Toto je vnadiště, kde černá v noci přijde při pochůzkách nakouknout co dobrého si dá. vtip je v tom opravdu nekrmit ale vnadit, tzn. dobrým vnadidlem, častěji, ale objemově ne mnoho. A nyní by mě ani tak nezajímal pobyt nebo častá docházka, ale prvotní uhození vůní do ryje, kolem občas procházejících kousků černé - tak aby zjistili, že tam něco málo dobrého vždy bude a vyplatí se tam nakouknout.
to je myslím podstata vnadění - ne krmení. Třeba v Německu jsou na ten předkládaný objem celkem přísné regule a pokuty.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Lotr »

Nikdo taky neříká, že se má trubkové vnadiště dát tam, kde to černé nevyhovuje. Předpokládám, že tady má každý dost rozumu na to, aby dával vnadiště tam, kde černá nikdy nebyla. Znalost spádů zvěře je přeci základním předpokladem.
Teď tolik omílaná novela zákona taky měla v plánu omezit objem krmelišť, vnadišť apod. Zemědělská lobby tlačí na to, aby se na různých plochách krmilo a vnadilo a omezení mělo přijít zákonem. Trubkové vnadiště mi proto přijde jako velmi elegantní řešení.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od fesoj »

Ten kozlík je tedy úplně primárně určen jako lákadlo pro kočky, na lišky a divočáky to ovšem funguje rovněž. Jinak si zadej do vyhlewdavače "divotvorný hrnec", ať se nemusím opakovat.
Kritériem pravdy je praxe.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Zbrojovák »

já to četl :) ale nejsem si jist, jestli pak jsou ty kozlíkové kapky třeba...
spíše mě zajímá jak je podávat, zda nakapat na pařezy, do těch ryb, nebo do textilu a ten malý pucek někde pověsit do výšky atd. Jak zmaximalizovat ten efekt - já je zatím nepoužíval, tak co se komu osvědčilo?
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Zbrojovák »

takže zřejmě zabraly hlavně ty ryby a nakvašená kukuřice, už to bylo celé zrychtované, tak jsem to doplnil a uvidí se co bude dál :wink:
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od ramo »

Zdar Zbrojováku, tak napiš co jsi přesně :idea: použil. U nás zatím nic a to jsem jim v řepce přichystal kuku v soli+magi, normál kuku v klasech, hlavy s uzenáčů, ořechy, žaludy, tvrdý chleba namočený v magi, přejetého zajíčka a pořád NIC !!! :oops: :roll: :oops: Tak co už by chtěli!! :cry: Ale oni přijdou!
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od mikycz »

Tak ja jsem letos v repce pouzil týden nakvasenej hrasek a chodí, loncaky uz jsme asi odlovili, tak ted tam chodi bachna se selatama a to je mazec, dosli uz i za slunicka a moc jim to smakuje... akorat jsou tak cca 5 kg takze je to na divani.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Zbrojovák »

1) Zavařovačka, pokojová teplota a modlení aby něco neprasklo: kousky syrových kuřat, rozvařená kukuřice, zalít stolním olejem, promíchat, nechat tak apo 14ti dnech to někde opatrně rozlít na kus hadry...
2) sehnat syrové ryby, nebo zbytky, nechat na slunci vteple - na místě, když je jich dost v řádu kil - hrůza.
3) nakvašená kukuřice, normálně v zavřeném kýbli zalít vodu a dát nějaké kvasidlo, ikdyž v teple to jde do mléčného kvašení samo atam platí že čím dýl kvasí, tím větší smrad - pak to voní něco jako siláž a hůře až sirovátkou.
4) bukový dehet do výše krku rozetřít na kmen stromu
Toto jsem použil jako větřidlo, co zabralo nevím přesně, protože vše bylo přeryté nebo posbírané do čista. Obnovil jsem to, zatím už jen tou nakvašenou kukuřicí, tak uvidíme.
po čase až se neučí stačí obyč. suché kukuřičné zrno s plevama a trochou soli v nějaké děravé plechovce
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět