Odchytové zařízení na černou zvěř

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od crif »

Co se tedy týče té technické stránky, tak to máme řešeno asi takto: umístění máme zvoleno víceméně v porostech smrku mýtné zralosti. Samo oplocení je řešeno jako díly na klasickou dřevěnou oplocenku, jen je to uděláno z opravdu festovní smrkové tyčoviny. Velikost zhruba dvou arů a jako dobré " kotvy" slouží vzrostlé stromy. Jinak klasické padací dvířka jsou udělaná ze železa. Samotný spoštěcí mechanismus je pevně přikotven do země. Pokud se mi podaří vložit foto tak dám, jinak je to přesná kopie toho, co je na Lesnické škole v Písku, tuším v druhém či třetím patře. V podstatě je to takový kříž cca 40cm nad zemí, který se pohybem otočí a spustí přes kladky dveře. V rozsahu toho kříže se nasype něco na vnadění a samy prasata to při braní spustí.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od crif »

rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od rimar77 »

crif prosímtě a nešel by k tomu nějak popis nejsem zrovinka technicky založenej a nějak nechápu funkci :oops:

jinak velikost teda nadstandartní to už se v podstatě jedná o odchytovou obůrku, něco podobného mají v Lednici na školním polesí MZLU ta byla teda fortelná dřevěná a vchod dovnitř byl z klacků tam ano ven už ne a ještě to měli dělané tak že velikost umožnila projít jen selatům max. lončákům
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od petjan »

To crif: v těch trubkách je tuším strčená nějaká tyčovina, je to tak?
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od crif »

To na čem je přivázaná nahoře ta šňůra, tak to se po spuštění odpojí a zůstane ve vzduchu. Jinak ty čtyři trubky co trčí / dvě tu a dvě na druhé straně/ , tak do nic se zasune dejme tomu třeba větev o délce 1.5m a tak aby tam lépe držela. No a prase jak bere a postupuje tak tím celým( kolotočem) otočí a ten se dostane mimo ty dvě zahnuté packy nahoře vyletí tíží dveří do vzduchu a máš je :lol:
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od crif »

Jen ještě malý dodatek: ty zahnuté packy a zároveň tu krátkou kulatinu, která výletne, tak je na nich dobré udělat fkexou na styčných plochách rovinu. Bez toho je to moc citlivé. Měli jsme to třeba v zimě pořád sklaplé a tak jsem si lámal hlavu proč či čím to. Šel jsem, natáhl a sotva ušel 50 tak najednou bum. Dveře dole. No a tak jsem si sedl opodál a začal špekulovat. No chtivé sojky po zrnu si občas na ty klacky sedly a problém byl odhalen. Takže jako vše.....chce to prostě " vyladit".
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od crif »

Tak ještě omluva. U tohoto mechanizmu nic neupravovat. Teď jsem procházel album a ty úpravy jsem dělal u téměř totožného systému, ale spouštění bylo čistě přes plochy kulatin bez těch " véček" .
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Buttler »

Lotr - předal jsem zkušenosti jednomu mladému kolegovi, který začíná vcelku úspěšně lovit. Nejsem lovecký fanatik, jak si zde někdo myslí. Jsem zvědavý na Vaše reakce, až se bude do odchytových zařízení odchytávat i vysoká zvěř.
Myslivost v režii HS jednak ukáže vlastníkům, že budou muset přiložit ruku k dílu. Na druhou stranu opravdu ubude blokování všech návrhů ze strany konzervativní přestárlé většiny MS, která nechce nic měnit a chce mít své jisté.
To Jiří - vidíš, přesně jsi napsal, že s "lesními" nájemci není domluva. O tom zde píšu, černá zvěř není v polích celý rok. Pokud chci do ní sáhnout, tak především během zimy. Ale k tomu není vůle, jak jsi sám napsal.

A k odchytovým zařízením ještě závěrečná poznámka. Jiří i ostatní. Na youtube je plno videí se záznamem lovů. Jako reklamu na ochytová zařízení a jejich účinnost v boji s černou zvěří bych uvítal natočení lovu těch 26 odchycených kusů v odchytovém zařízení a následné umístění videa na youtube. Předpokládám, že to musí být krásný lovecký zážitek a lov proběhl v duchu mysliveckých tradic, na kterých si tak zakládá česká myslivost. 26 kusů je slušný výřad. Pak poslední leč a vyhlášení krále lovu. Jedná se přece o černé rytíře našich lesů, jak je tato zvěř myslivci nazývána. A proto ono rytířské zacházení.
Lovu zdar !
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od sara »

To Buttler. Přesně, to je ono. Určitě nebudou chybět u odchytové klece a u výřadu zapálené vatry a trubači, aby vznosnou melodií borlic propojili tradice naší krásné české myslivosti z minulosti přes současnost do budoucnosti. Sara
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Jiří K. »

Nevím proč se vše snažíte paušalizovat. Uvedl jsem jeden příklad a jeden výsledek. Nevidím v tom vůbec žádný problém. Navíc jeden úspěšný člověk měl svou vizi a nakonec získal za své peníze, většinu pozemků jenž obhospodařuje. Dnes i myslivecky. Měl problém. Vyřešil ho. Nevidím na tom nic špatného. Proč by měl dělat nějaké výřady a poslední leč. O tom je česká myslivost a její tradice ? Asi ne.
Na druhé straně nepochopím. Jak někdo něco takového chce lovu bažantu, které někdo vyhazuje za remízem z beden. Po lovu daňka nebo jelena na farmě. Takových podobných věcí je v dnešní myslivosti více než dost.To je úpadek tradiční myslivosti.
K té rytířské zvěři a jejímu lovu. Komárek svého času napsal jak je nemyslivecké lovit tuto zvěř v noci pomoci velmi světelných dalekohledů. Nevím co by teprve řekl na používání noktovizorů a podobných zařízení. Ono možná v dnešní době by měl názor jiný. Zase poznámka ve stylu " Kdo chce psa bít, vždy si hůl najde."
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od BwanaHunter »

Krom toho, nemám pocit, že by tady někdo lov odchytem propagoval, mě je třeba zrovna tak proti srsti, a už vůbec ne jako úžasný lov a skvělý myslivecký zážitek. Aspoň já to vnímám tak, že by to byla práce, kterou je nutné udělat, pokud jiné možnosti nejsou. Myslí si snad kolega Buttler nebo Sara, že rangeři v Kruger parku mají nějaký úžasný lovecký zážitek z toho, když vystřílí stádo slonů, přesněji slonic se slůňaty, které jim před hlavně naženou helikoptéry? Ne, nemají, je to prostě práce, kterou je nutné udělat, i když nikoho zrovna netěší. Přišel by vám redukční odstřel prasat s použitím termovize a lehkých helikoptér, pročesávajících kultury jak moták, jako to dělají v Austrálii, lepší a etičtější?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od petjan »

Já osobně nejsem nijak nadšený z odchytových zařízení pro spárkatou zvěř, nicméně se jedná o velmi účinnou metodu snižování stavů černé. Pokud by to bylo nutné, byl bych ochoten jej používat. Ostatně již jsme si v našem MS před časem odsouhlasili stavbu takkovéhoto odchytového zařízení, na žádost Zemědělského subjektu, avšak snad z legislativních důvodů s usmrcováním odchycené zvěře od tohoto bylo upuštěno.
To Buttler a sara: vy dva snad žijete v jiném světě, vždyť vy byste chtěli po nájemcích lesních honiteb, aby razantně sáhli do stavů černé zvěře a tím si pod sebou podřízli větev. Uvědom si, že většinou platí několikaset tisícové nájmy LČR. Jak by jsi je k tomu chtěl donutit. Jim ta černá přece vůbec neškodí, naopak z ní mají ekonomický přínos. Podle mě ani ten stát nemá moc velký zájem je k tomu nějak nutit, protože většina lesů je v jeho majetku a u dobře zazvěřené homitby se dají vyšroubovat ceny nájmů do dosti vysokých částek. No a to jsou pro stát peníze bez jakýchkoliv nákladů.
Vždyť jedním z největších vinníků je náš stát potažmo EU. Na jedné straně cpe horem dolem obrovské částky do toho našeho pseudozemědělství, snaží se vytřískat co největší zisk na pronájmu honiteb, bez ohledu na to jak současný nájemce v honitbě hospodaří, tak ho klidně vykmitne při další soutěži, protože někdo dá o pár decítek tisíc víc. Na straně druhé by chtěl ( protože na něj tlačí zem. subjekty, kterým cpe dotace ) aby si tito nájemci vystříleli zvěř, díky které mohou fungovat a přirom svou dotační politikou umožňuje přemnožení té černé zvěře? Zní mi to jako Sci-fi.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od sara »

A o to právě jde, jde o peníze ,které jsem ochoten do svého koníčka vložit. Černá dělá škody, musím je ze své kapsy platit. Nechci nebo nemůžu , musím s tímto hobby končit. Příklad je v jiných volnočasových aktivitách . Golf, motorismus, zahraniční turistika , létání atd, atd.. V Čechách musí být myslivost zadarmo /mimo honiteb LČR a několika málo jiných /. Pár vydaných tisícovek za rok ,pokud vůbec, nestojí za řeč. Teď mě napadlo, že už toho tlachání z mé strany na dané téma bylo dost. To co se děje a bude v myslivosti dít, je objektivní realita, kterou žádné " akademické" řeči na této úrovni nezmění ani neovlivní. Sara
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od rimar77 »

Butler populační dynamika černé a vysoké je dost rozdílná, vysokou odstřelem zredukovat jde úspěšně ale u černé jak je vidět dle ulovených kusů bez problémů stíhá odstřel doplňovat a ještě pomalu ale jistě ty stavy zvedat

Sara s tvým názorem rozhodně nesouhlasím černá dělá škody tak místo abych na to čuměl a cáloval tak ho raději udělám jedinou rozumnou věc a to zredukují její stav. Tvoje srovnání je samozřejmě blbost jelikož stejně jako golfista i já kupuju vybavení a stojí mne to nemalé peníze a čas, dále kupuji zrní do zásypů sůl do slanisek, stavím krmelce posedy dělám zvěřní políčka atd. a to jsou ty peníze které ze svého na můj koníček platím a které považuju za normální ale platit za škody protože je přemnožená černá rozhodně nemíním a raději místo kecání provedu nějaký zásah to je asi tak jako kdyby motorista koukal jak mu demolují auto a pokaždého opravil a druhému co by se tomu chtěl bránit říkal co to děláš za blbosti to přece nejde musíme do toho dávat peníze a pokud na ty opravy nemáš nedělej motorismus.

Jinak velký přínos odchytových zařízení je podle mne rozhodně v městech kam ta černá leze a kde by bylo na místě rozhodně instalovat takovéto zařízení než posedy jak ukazovali v Karlových varech já osobně bych s kulovnicí do města nešel ani za zlatý prase
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od BwanaHunter »

Sara> ne, nejde, prave ze nejde jen o skody. Skody jsou - aspon z meho pohledu - jen jednim z aspektu cele problematiky, a to zdaleka ne tim nejdulezitejsim nebo nejslozitejsim. Protoze skody jsou skutecne resitelne jednoduse penezi a nastavenim odpovednosti. Mnohem dulezitejsi a slozitejsi je celkovy stav a pocetnost populace, jeji vliv v ramci ekologie prostredi na dalsi druhy zvere a zvirat a na prostredi vlastni, zdravotni stav, kvalita populace atd. Neni to ani jednoduche, ani legrace. Jeden priklad za vsechny - Kazde premnozeni si rika o regulacni zasah ze strany matky prirody, treba takovy africky mor prasat. A pokud by ten vletel do huste prezverene populace, budeme jen cumet. V pripade zajmu si o tom neco najdi, jako reference muze slouzit dobytci mor v Africe na konci 19.stol. Taky meli premnozene buvoly. A po nem byli radi, ze prezila vubec nejaka zver...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět