Odchytové zařízení na černou zvěř

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od cr001 »

Butler:
Buttler píše:Stále na mnoha místech je ještě cítit onen duch lidové myslivosti, kdy vše bylo všech. Žádná odpovědnost, škody se neřešily, přesněji řešil je stát.

Zřejmě máš vyvinutější čich, ale jde o to, že škody tohoto rozsahu v té době nevznikaly, protože systém zemědělského hospodaření byl úplně jiný a byly diametrálně jiné stavy černé (nejen). Takovou fotku jako od Lotra bys v té době neudělal ani omylem. To se pak loví jedna radost.
Že bylo "všechno všech" to byla politika a ne názor nebo vůle myslivců. Srovnání odpovědnosti tehdy a dnes ? To bych snad raději ani nepitval.

Lotr - no samozřejmě, že si to nemyslím - je to celé prostě myšleno ironicky. Zejména v polních honitbách s desítkami nebo stovkami vlastníků půdy je vznik jednoho majitele pozemku v dohledné době nesmysl. Přívlastky k myslivosti jako "lidová, pytlo" nebo bůhvíjaká jsou téměř 30 let po revoluci opravdu irelevantní anachronismus.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Reno »

Co se týče snížení a udržení přijatelných stavů černé, navzdory rozličným vědeckým teoriím a protichůdným názorům jde pořád o jediné: Odlovit toho meziročně víc, než představuje přírůstek a po dosažení akceptovatelných stavů je udržovat. Něco jako v hokeji - taktika se může různit, ale ve výsledku jde pořád o to, dát alespoň o jeden gól víc než soupeř a udržet to. :D Tím nechci problematiku korekce stavů černé nějak zlehčovat, její realizace určitě jednoduchá není, navíc každá honitba má svoje nezaměnitelné podmínky. Ale samotné spekulace "jak na to" ještě nikdy nic nevyřešily, je něco dělat. Ve finále jde vždy jen o reálný výsledek. Co se týče uplatňování škod napáchaných černou, naprostá většina zemědělsky hospodařících subjektů, kterých se to týká, k tomu naštěstí přistupuje s rozumem, když vidí nějakou opravdovou snahu ze strany MS to řešit. Uvědomují si, že když dotyčné MS finančně zlikvidují, nebude u nich nějakou dobu černou redukovat nikdo a bude to mnohem horší. Ale pokud žádná viditelná snaha ze strany MS není, ucho se může utrhnout...

Lotr: Ta fotka je masakr. :shock: Pro mě, zvyklého na kopce a lesy, skoro depresivní. Tady by snad pomohla jen rojnice složená ze statečných střelců vícero MS, doplněná o LUP, několik mobilních úderných střeleckých družstev na teréních vozech a vše koordinováno někým z vrtulníku... :lol:

Co se týká pojmu "lidová myslivost", asi každý si pod ním představuje něco jiného. Já osobně nikoliv myslivost dostupnou i lidem s nižšími příjmy, takových už jsem v myslivosti také poznal dost a mnozí byli fajn lidi i kvalitní myslivci. Lidovou myslivost u mě představuje typická banda hladových stýčků, kteří ve své honitbě ve stylu "já jsem myslivec a kdo je víc" hospodaří bez ohledu na potřeby a práva všeho nemysliveckého kolem. Rovněž si nemyslím, že by "zbohatlická myslivost" měla být nějakou spásou, spíš naopak. Co jsem zatím viděl, tak "myslivcům" této kategorie, tedy až na naprosté výjimky, jde pouze o lov, nějaké hospodaření v honitbě je vůbec nezajímá.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od cr001 »

Reno, zkouší se procházet kukuřice, ale řepka se po odkvetení proplete a je prakticky neprůchodná (pokud nelezeš jako had nebo nejdeš kolejákem) - tady statečnost nepomáhá :D
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od BwanaHunter »

Reno> obávám se, že tady jedině vrtulnik a termo. Prasata se rychle adaptují, a v takové krytině, jako je řepka nebo kuku, projdou řadou střelců/honců, i velmi nenápadně, a zůstanou stát pár metrů za a nechají se přejít. Když tedy pominu to, že projít vzrostlou řepkou není jednoduché, jak už psal kolega, a pes v takové změti proti rozjetému tanku v podobě prasete nemá moc šancí.
Co se ve výsledku skrývá pod pojmem snížení stavů, v tom máš jistě pravdu, ale obávám se, že prostým odlovem přirůstku a něco nad něj už dnes nemáme, nemáme šanci toho dosáhnout. A jaká je tedy cesta? Střílet plné bachyně a bachyně co si odskočí od malých selat? Jednou ranou zabiješ x kusů...?

Jinak pod pojem lido-lovo si představujeme tak nějak to podobné :-)

palkopal> ještě k tomu státu ála chytrá horákyně - souhlasím, že je správně, že zvěř je "věc ničí" a myslím si, že jakýkoliv jiný konstrukt by problémy přidělal, nikoliv řešil. Ale nemyslím si, že jediný, kdo může odpovídat za škody zvěří je ten, kdo se jí může zmocňovat, tedy myslivec. Naopak si myslím, že situace došla tam, kde je, a to, že na tom nese značný podíl zemědělská politika státu, potažmo EU, pokládám za těžko zpochybnitelný fakt. Pokud je tedy zvěř obnovitelným přírodním bohatstvím, měl my podle mě stát se postavit za to, že zvěř v krajině chce, a že ta zvěř prostě musí něco žrát - stavy a akceptovatelné škody jsou jiná kapitola téhož příběhu - a jak by to mělo vypadat, jinými slovy formulovat mysliveckou politiku státu, a definovat opatření pro její uvedení do praxe. Jestli bude zahrnovat třeba i podílení se na úhradách škod pomocí nějakého rezervního fondu, jako to dělají ve Skandinávii, nebo s využitím nějakého dotačního titulu, např. výměnou za opatření proti škodám a na ochranu biodiverzity v krajině apod., to je téma k diskuzi....
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Buttler »

Lotr - neboj, nekoukám z okna paneláku a neplácám suchou teorii. Nevím, jak u Vás lovíte černou, ale u nás to funguje tak, že lovíme pravidelně (tím myslím 2-3x týdne dle možností) pouze 3 členové ze 32. Tím je doufám řečeno vše. Nevěřím tomu, že v jiných MS je situace naprosto odlišná. 1x týdne venku nepovažuji za pravidelný lov.
Když to vyhodnotím statisticky, vidím černou zhruba každou 1,5-tou čekanou či šoulačku.
Také vím ze zkušeností, že když člen náhodou jde na čekanou a pětkrát za sebou nevidí černou, tak podle něj černá prostě není a není důvod chodit ven. Až si tohle myslivci vyřeší, potom můžeme hledat další díl viny u zemědělců.
Odchytová zařízení jsou pouze ukázkou, kam jsou někteří myslivci ochotni klesnout a degradovat myslivost. To nejsou žádné panelákové rozumy. Myslivci jdou stále proti proudu.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Lotr »

cr001 - pokud to byla ironie, pak se omlouvám i já. Je totiž často argument, který slýcháme. Připomíná mi to poněkud praktiky MZe, které postihy za překročení normovaných stavů spárkaté dokázalo mávnutím kouzelného proutku snížit sčítané spárkaté po celé republice. Místo vytváření koncepce myslivosti v ČR uplatňovat sankce podle nedokonalého zákona.
Bílý lovec mi opět mluví z duše. Stát se ke škodám staví tak, že je prostě ignoruje, nebo hází na myslivce. Pořád se v okatých případech - nehonební pozemky, nebo honitby bez uživatele snažím nabádat poškozené subjekty, aby se někdo konečně sebral a žaloval stát jako takový. Je potřeba, aby vzniknul precedens, který rozetne ten gordický uzel. Chápu všechny okolnosti, kvůli kterým se do toho zatím nikomu nechce, ale kruci někdo přeci musí být první?!
Buttler - jsem z polní honitby, takže černou lovíme pouze v sezoně rostoucích plodin. Ovšem v takových viz moje foto, tozn. hektary kukuřic, řepek a pšenice. Od doby sklizně do nového setí minimum, neb našimi hladovými poli černá max. prochází. Je nás 25, intenzivnímu lovu černé se věnuje asi 10 lidí, ovšem nevím jak u Vás, ale u nás hlavní náplní spolku není lov černé. Jinak musím říct, že ve své nenávisti máš maličko pokřivený pohled na věc. To, že za pět vycházek nepotkám černou, neznamená že v revíru není a není důvod chodit ven. To bych podle téhle Tvojí teorie u nás nemusel od podzima do jara chodit ven vůbec. Odchytová zařízení podle mého vnímání není degradace myslivosti, ale extrém, kam až se dá zajít, je-li s prasaty situace zoufalá natolik, že musím zajít až k tomuto řešení. Jak už tu bylo mnohokráte řečeno, černá je přemnožená pouze lokálně, někde tak, že se uchylují k odchytovým zařízením, střelbě po bachyních a objíždění hromad po nocích s nočním viděním, někde černou viděti znamená svátek míti. Neházej všechny do jednoho pytle a nechoď proti proudu všech myslivců.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od palkopal »

BwanaHunter píše: Ale nemyslím si, že jediný, kdo může odpovídat za škody zvěří je ten, kdo se jí může zmocňovat, tedy myslivec. Naopak si myslím, že situace došla tam, kde je, a to, že na tom nese značný podíl zemědělská politika státu, potažmo EU, pokládám za těžko zpochybnitelný fakt.
Bohužel, podle mne je v otázce odpovědnosti za škody způsobené zvěří zákon o myslivosti jednoznačný, o spoluodpovědnosti ani slovo. To by se asi muselo prokazovat za použití jiných předpisů (OZ?, nevím). Předchozí právní úprava byla přesnější (ale spoň podle mne) - § 34 odst. 4 zákona č. 23/1962 Sb. hovořil o přiměřených opatřeních a spoluúčasti, pokud nebyla provedena. V lesích je to jakž takž ošetřeno, co jsou přiměřená opatření (§5 odst. 3 vyhl. 101/1996 Sb.), ale chybí povinnost je činit (pouze že vlastníci činí přiměřená opatření - § 53 ZOM), natož jakákoliv specifikace, co je tím myšleno v zemědělství - takže jezevci můžou téměř všechno (lány bez omezení velikosti plochy, stejně tak plodiny, odstup od lesa atd., co si vymyslíte). Ano, může za to (nejspíš) dotační politika státu a EU, ale ta neporušuje žádný předpis, ani nedefinovaná "přiměřená opatření". Takže šlus.
Ano, stát má zájem na zachování "přírodního bohatství", ale ten je vyjádřen pojmem minimální stavy v těch honitbách, které svou výměrou jsou vhodné pro hospodaření se zvěří. Pro černou zvěř je to 1000 ha a více souvislého lesa, takže v polních nemá co dělat - stát nemá zájem na jejím výskytu či zachování v polích, ani v lesích rozdělených do honiteb s výměrou lesa menší než 1000 ha. Jaké jsou minimální stavy černé zvěře podle rozhodnutí o schválení honiteb v celé ČR? - necelých 6 tisíc kusů! A normované - cca 11 tisíc ks. Takže co mi z toho vychází - stát má zájem o zachování necelých 6 tisíc ks černé zvěře v lesích, co je navíc, je věcí mysliveckého hospodaření. Pokud by škody způsobovalo pouze oněch cca 6 tisíc ks černé zvěře v lesích, pak by se dalo uvažovat o zodpovědnosti či alespoň spoluzodpovědnosti státu. Co je ale navíc, potažmo v polích, je věcí myslivců. A nám zbývá pouze hradit a špekulovat, co že jsou to ta přiměřená opatření, která činí jezevci k zabránění škod a mají-li vůbec povinnost je činit, když de jure prasata na polích nemají se vůbec vyskytovat.
Otázka mne napadá, že když černá na polích se nemá vyskytovat, zda by neměl být povolen její celoroční lov (po 24 hodin denně) bez rozlišení pohlaví a pakliže tomu tak není, zda se nejedná alespoň sezonně o zvěř, kterou nelze obhospodařovat lovem (po jistou dobu) a v tuto dobu by za škody neměl odpovídat či alespoň spoluodpovídat stát.
Amen.
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Buttler »

Lotr - žádná moje teorie není. Asi to musím psát polopaticky. Těch 5 vycházek jsem vztáhnul k našemu MS. Ačkoliv jsme smíšená honitba s polovinou lesa a jinak louky a pole a remízy, vidím ten "tradiční" přístup členů k černé zvěři. Vždy se lovilo do pěti kusů za rok. Celé dlouhé roky. Jinak dominovala srnčí zvěř. Najednou během dvou let stoupl počet ulovených prasat na téměř 40 kusů/rok. Co následovalo ? RADOST. Radost z podílů a z příjmů do pokladny. Menší radost, když se musela někomu povláčet louka. Ale pořád je to paráda. Co na tom, že ve třech lidech lovíme každý rok přes třicet kusů. Zbytek je dílem náhody a štěstí pro ostatní členy, kteří se náhodou rozhodnou jít na čekanou v zimě. Ale nesmí moc mrznout. A hlavně nemáme lovit dle rad starých "myslivců" bachyně, buďme rádi, že černou máme.
A tak lovíme a dohadujeme se na schůzích a posloucháme případné výtky "moudrých", kteří sedí doma za pecí.
Je pravda, že "přemnožení" černé je většinou lokální problém. Ale pokud by k němu přistupovali všichni myslivci aktivně, je řešitelný ještě stále myslivecky-lovem palnou zbraní. Chce to jen chtít.
Odchytová zařízení pro cílenou likvidaci černé jsou výsledkem "mysliveckého pokryteckého hospodaření". Nic víc. Nečetl jsem ještě v Myslivosti článek o zkušenostech MS, které by problémy s černou zvěří zkusilo řešit vydáním povolenek pro hosty a vše by následně vyhodnotilo. A ani se ničeho podobného s 99,99% jistotou nedočkám. V ČR to určitě nehrozí.
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od petjan »

To Buttler: přijde mi, že máš klapky na očích a nic jiného, nežli své a možná nejbližší okolí té vaší honitby nevidíš. Uvědom si, že každá honitba je jiná a má jiné podmínky lovu. Dám příklad, loni jsem až na několik málo vyjímek, seděl každý den na posedu ( v době, kdy se dají u nás prasata lovit ) a v naší polní honitbě jsem viděl prase dvakrát a lovit se dalo pouze jednou. Tudíž pokud by jsi to vynásobil počtem členů u nás ve sdružení, tak by to bylo pouze 20 prasat za sezonu a to nepokryje ani přírůstek. Prostě pokud máš xset hektarů řepky a hned vedle kuku, tak ty prasata nemají vůbec žádnou potřebu vycházet ven. Potom jsem ještě členem v jedné horské honitbě a tam není problém na to prase natrefit. Prostě není každá honitba stejná. I pokud by byli všichni členové v našem polním MS schopni sedět denně na tom posedu, tak prostě tou palnou zbraní bychom ty stavy vůbec nebyly schopni snížit. A tak to prostě je. Ve vedlejším sdružení mají lesy i pole a tam není problém na rozhraní pole - les ty prasata lovit, ale v té polní honitbě, kde je 90% pole a lesík jako když plivneš a v něm spoustu pejskařů, tak prostě ty prasata ven jen tak nedostaneš. Na Prvního máje jsem sprasil jedno prasátko u řepky, nedohledáno a od té doby mi na vnadiště žádné prase nepřišlo. Prostě dají si pozor, přitom je v té kuku, anebo řepce slyším, ale ven nejdou. V lese, když ulovím, tak mi tam klidně za pár minut dorazí další čuníci.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od sara »

K používání odchytových klecí na černou , kde je tato následně postřílena. Lze provádět fundovanou analýzu všech možných souvislostí, a že jich je, historické, ekonomické, .............atd.! Anebo jako myslivec mít divný pocit, a ten vždycky mám, když si představím klec plnou vyděšených divočáků. Vzpomenu si na oduševnělé řeči mnoha myslivců o krásné, ušlechtilé inteligentní, ......, rytířské zvěři.........! Tohle řekněme pokrytectví se mi spojuje ještě s jiným pocitem. Kdyby kdysi v našem MS ulovil chovného šesteráka srnce člen, tak ho ostatní rozcupujou na místě, té nevraživosti a zášti... , o tom by věděl ještě po 20 letech . Když přijeli Rakušáci, poplatkový lov srnců, tak z 5 byli 4 červený, chovný, až to oslňovalo. Ale co to, nešetřilo se úsměvy a vládla všeobecná spokojenost. Za silnýho šesteráka je jednou tolik, něž za nějakýho paskřivce. To má ještě nějaké další souvislosti, ale pro pocit, který z toho mám, to stačí. Jde zas jen o pocit, ne o nějaký rozbor daných souvislostí. Mě se minimálně klece na černou a ti srnci spojují. Kritérium jsou peníze , ne ty které musím vydat / fuj satane/, ale ty které z honitby vytěžím. Nejenom , že nebudu muset platit škody, ješte dostanu peníze za zvěřinu. Jak říká klasik" Splníme a ještě překročíme" :) .Znovu podotýkám,
to není polemika s výše uvedenými názory ani rozbor některých souvislostí . To je čistý pocit, bohužel pocit nepříjemný. Sara
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Buttler »

To petjan - já nevím, třeba se pletu, ale v létě i to prase jde občas z řepky k vodě. Ani v té kukuřici není permanentně. Prostě tam nebude, vyplývá to z jeho potravních nároků.
Ale aby se tohle dalo řešit, potřebuješ aktivitu všech členů MS a nejlépe ještě hosty, aby jsi mohl dodržet permanentní lovecký tlak. Tohle není věc, kterou vyřeší jednotlivci.
Zkoušeli jsme to ve vedlejší honitbě, kde mají jen pole a remízky a občas malý kousíček lesa. Kukuřice a řepka dominují. Jde to, ale je to velmi náročné na čas a počet lidí. Pokud dobře "hlídáš" jeden lán, uhlídáš jej, ulovíš několik kusů a docílíš toho, že se do něj černá hned nevrátí, ale přejde jinam.
Ale jsi limitovaný počtem lidí.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od BwanaHunter »

palkopal> aha, ty uvažuješ za předpokladu aplikace současného znění zákona. To jsme si nerozuměli, já měl na mysli to, že např. v současnosti se připravuje novela, horkou jehlou a možná zbytečně moc, ale nemusí a nebude poslední, a zákon by měl reflektovat reálný stav. Tedy si myslím, že by měla předcházet příprava, stát by měl definovat svojí politiku v oblasti myslivosti, její cíle, opatření jak je uvést do praxe a ty pak promítnou do legislativy. Pokud jde o minimální a normované stavy, a myslivecké plánování vůbec, je to téma na další diskuzi, protože nesmyslnost a nefunkčnost stávajícího systému je prokázaná asi nad slunce jasně, ale jiný systém je opět v oblasti debat. Problém s normováním černé je ten, že v současné době, snad kromě režijních honiteb, honiteb VLS a velkých soukromých lesních majetků, by člověk honitby nad 1000 ha lesa hledal s lupou, protože LČR rozsekali honitby na co nejmenší kousky, kde 600, 700 ha jsou standardní výměry, aby více utržili za nájmy. Výsledek je ten, že na podstatném procentu území není černá normovaná. Což může mít ten efekt, že lze lovit samičí a samčí do dvou let bez omezení, SSM může povolit řadu dalších věcí a výjimek, ale většina honiteb tak vlastně hospodaří v režimu výjimky, což je taky nesmysl.

Buttler> no možná nekoukáš jen z paneláku, ale taky by to chtělo mrknout se kousek za rodnou hroudu. To že něco nějak funguje u vás neznamená, že to platí univerzálně. Současná situace zvládnutelná odstřelem? No nevím. Já v uplynulých volných dnech položil do trávy 4 kousky, 3 lončáky a sele, takže svědomí mám čisté, nicméně moc jsem toho nenaspal, věnoval tomu všechen čas (což si nestěžuju, to k tomu patří) a nemyslím si, že bych toho mohl udělat víc. Přesto z hlediska úpravy stavů je to zcela nepodstatné. Řekl bych, že více méně stejně se tomu u nás věnují všichni členové z řad těch mladších, tím myslím do 60 let :-)) Po kolegách, kterým se blíží osmdesátka, nebudu chtít, aby nespali a běhali celé noce venku. A pořád stavy i úlovky rostou. A to je teď u nás období, kdy se loví relativně snadno, černou vidím 1x za nějakých 3 - 5 vycházek. Jakmile ještě povyrostou řepky a vyrostou kukuřice, potkáme se u nás s prasaty tak 2-3x za léto... Ony totiž ve spoustě těch kultur jsou vodoteče. To o čem mluví kolegové, že je slyšíš, jak tam chodí a žerou, ale nevidíš nic, to je realita. Proto pak, když vyleze tlupa, střelím z ní toho tolik, kolik se dá. Jinak jen podotknu, že mluvíme každý o něčem trochu jiném, jasně že se dá zkusit řešit hlídání kultury, lánu, je to náročné, ale třeba uhlídáš. No a? Z pohledu stavů a systémového řešení je to naprosto nepodstatné, že jsi někde uhlídal jeden lán.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od cr001 »

Vydání povolenek hostům je možná jedno z dílčích řešení a při společných lovech třeba v té kukuřici se běžně dělá (ovšem s velice sporným efektem). Ve většině honiteb se ale lovu intenzivně věnuje cca 10-30% členů a jedině tihle připadají v úvahu. Když budou lovit jinde, nebudou lovit doma a nula od nuly pojde. Ochrana proti škodám není zcela srovnatelná s pozváním kamaráda na srnce nebo kachny, protože by měl být upraven smluvní vztah a vyplývající odpovědnosti stran. Budou se mu hradit nějaké náklady a čas? Bude mít nějakou odpovědnost za daný úsek nebo stanovené kvóty ? Čí bude úlovek? K čemu mi bude cizí lovec, když nic neuloví? Nebo když uloví a škody budou stejné? Nebo z opačné strany - budu ochoten strávit mraky času dojížděním a lovem černé a nést riziko spoluodpovědnosti za škody v cizí honitbě ? Obávám se, že až se začnou tyhle věci detailně probírat, bude po nadšení.
Permanentní lovecký tlak prostě reálně vytvořit nejde - nejde pokrýt všechny plochy ohrožených kultur 24 hodin denně po celé republice.
Naposledy upravil(a) cr001 dne úte 12.5.2015, 7:03, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Lotr »

Buttler - klasický problém všech honiteb. Stejně jako klasická situace ve všech honitbách, příjem z lovu nenormované zvěře vs. škody nenormovanou zvěří způsobené. Teď mi tedy řekni, jak motivujete vlastní členy, aby chodili víc ven, lovili víc černé, hlídali po nocích lány, aby nemuseli používat výsledky mysliveckého pokryteckého hospodaření. Kolik jste vydali povolenek nečlenům, aby Vám s tím hlídáním pomohli. Místo dohadování na schůzích otevřete oči a pochopte, že to není jen Váš lokální problém, že je to problém doslova nadnárodní a že se nedá svést jen na myslivce - pokrytce.
palkopal - on je ten systém nenormované spárkaté "tak nějak" vyřešen § 36/5 zák. o myslivosti a posledním výkladem MZe, že "samce do dvou let věku a samice bez omezení". Chci-li zlikvidovat chov, musím cíleně lovit samice, to jsme tu už mnohokráte probrali. Samci pak odtáhnou tam, kde ty samice jsou. Kde to bude u černé, to nikdo neví, protože normované stavy černé abys po republice pohledal se svíčkou v ruce. Stejně tak u siky, z dalších mnoha známých důvodů. Stát by se měl k věci postavit mnohem zodpovědněji, než shazovat škody na někoho jiného nebo dělat mrtvého brouka.
4 all: být ministrem zemědělství, nařídím sekci lesního hospodářství a myslivosti, aby si tohle fórum četli každé ráno povinně u ranní kávy, aby se vrátili zpátky do reality :)
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Buttler »

Lotr - psal jsem zkušenost z vedlejší honitby i z našeho MS, kde s černou problémy nemáme, protože škody nejsou extrémní. Problém máme pouze v tom, že přes 30 kusů ulovíme ve třech lidech a zbývající cca 5 kusů odloví náhodně se štěstím ostatní jednotlivci, kteří se náhodou rozhodnou jít ven v době, kdy lze černou dobře lovit. Na schůzi jsou tak stále dohady, já jsem pro intenzívní lov, většina je spokojená se současným stavem, ačkoliv se dlouhé roky lovilo ročně do 5 kusů černé.
Bwana - novela nevyřeší nic. Návrh je dávno připraven. Probíhající diskuze je přehlídkou neznalostí z praxe většiny zúčastněných. Mám k tomu trochu blíže a jsem naprosto znechucený tím, co se děje. Nekompetentnost, neznalost, hájení vlastních a jiných zájmů. Tak vypadá praxe.
Řešení má v rukou MZe, ale to by tam museli sedět jiní lidé a ne zakopaný Pondělíček a zakořeněný Žižka. To jsou největší žáby na prameni. Protože dokud v zimě do stavů černé radikálně nesáhnou lesní honitby a honitby s alespoň polovinou lesa, není tento "problém" řešitelný. A ty honitby - tedy jejich nájemci do černé opravdu sáhnout nechtějí. To je realita.
Z vlastní zkušenosti mohu říci, že když jsem během 14 dní v lednu ulovil 5 prasat, tak už to pro mě nebyla myslivost, ale prachobyčejná práce. Kromě závisti členů jsem z toho neměl nic. Ekonomicky je to "vysoce ziskový podnik". Cca 20 hodin času (lov+ošetření zvěřiny a to jsem měl lovecké štěstí a nepotřeboval jsem času více) po 200,-/hod. K tomu 500,- Kč za PHM a 150,- Kč za 5 nábojů. Celkem 4.650,-Kč za nejnižší možné počitatelné náklady. Za to mi zůstalo 1,5 prasete (celkem cca 70kg dodávkové hmotnosti - tedy včetně deky) + 5x lovecké právo. Tož nedělejte to. :-)
Jednoznačně jsem pro zástřelné - min. 1.000,-Kč/kus od MZe. Za to odevzdat dolní čelist.
Odpovědět