Odchytové zařízení na černou zvěř

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od BwanaHunter »

Pokud jde o odchyt jako takovy, je jedno, jestli jde o cernou, vysokou nebo siku, kdyz budu presvedceny, ze je to zbytecne, ze by situace sla resit jinak, bude mi to proti srsti a budu proti (jako ze z principu tomu zrovna nefandim). Kdyz budu mit pocit, ze je to jedina sance, jak vyresit krizovou situaci, bude mi to porad proti srsti, ale budu to brat jako praci, ktera me netesi, ale musi se udelat...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od crif »

rimar77> ono se zdá, že ten prostor je veliký, ale musím brát v potaz několik okolností, jež dali popud k této velikosti. Víceméně vypozorováno z fotopastí a kamer.
Po sklapnutí dveří začne pěkný šrumec. A bachyně si vůbec nebere servítky ke svému potomsvu.....jedná se o život. Takže abychom v nějaké míře minimalizovali zranění menších či malých kusů, proto ta velikost. Další věcí je to, že je potřeba skutečně dostat celý rudl do toho prostoru. Takže nezbývá nic jiného, než jim udělat malé bludiště.......
Ono stejně z těch větví či násad na košťata v mechanismu pomalu nic nezbyde .....
Ale jak říkám- selekce pohlaví je ku prospěchu. Zdárná spolupráce se sousedy bude mít jistě přínos. A v rozumné míře se jedná i o jakousi úpravu poměru pohlaví.
Nechť mě teď odborníci vezmou na vidle, ale bude mít na něco vliv větší zastoupení samčího pohlaví? Myslím si, že ne. A kde nemají rozum, tak jim možná připravujeme budocí trofejové kusy.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Zdenek41 »

To crif mohu se zeptat kolik pochytáte za rok ?
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od crif »

Chytáme zcela vyjímečně. Přednost má klasický lov! V těch odchytech se stále vnadi. Pokud se na záznamu objeví bachyně s velmi váhově diferencovaným potomstvem, tak se k tomu jde, natáhne a pak tedy skutečně vidíme stav či příčinu čehosi a pak třeba řešíme. Vše podřizujeme samozřejmě roční době.
Jednu zimu jsme to natáhli na jedinou noc a v devíti odchytech jsme měli 98 ks.Proběhla lehká úprava poměru pohlaví a puštěno.
Z jiných vnadišt a jejich záznamů víme, že i s konkrétními rudly chodí i konkrétní kňouři. Tyto rudly chycené v odchytu byly vždy bez nich. Holt ví proč.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Zdenek41 »

Jo jasně, je jasné že tam prasat bude dost. Totiž tady co vím se pouze v nich krmí, ale výsledky jsou mizivé i když se začne chytat. Bude to tim, že populace není zatím tak narušená a početnost tak velká.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od crif »

Populace je narušena, to je jasné. Chceme se nějak dopracovat k tomu, aby jsme se nesetkávali s tím, že v srpnu vyberu při normálním lovu nejmenší a většinou to poslední prase z rudlu a ono hle, bachyňka a má v sobě čtyři plody, při vyvrhnuté hmotnosti 22 kg!
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Posmiros »

Trochu to tu oživím, pohled na černou zvěř na její redukci se vyvíjí a možná přibylo zkušeností s odchytovým zařízením. Jaké odchytové zařízení používáte a s jakými úspěchy?
Jde mi hlavně o použití v polních kulturách přes jaro léto podzim. Potřebuji snižovat škody, sousední podnik nám tu všude zasel řepku, sousedit to bude s totálně zarostlým rybníkem asi 2 ha velkým a okolo budeme mít naše kousky kukuřice :roll: takže lov zbraní v podstatě nemožný
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Posmiros »

Tak po 5 měsících s odchytovou klecí musím říct, že je to zařízení velice účinný, tak doufám, že trochu minimalizuji škody na porostech, protože loni už to přestávalo být únosný. Mám klec někdy od února a v březnu jsem chytil 1 lončáka cca 40 kg vyvržený a minulý týden 9 selat o váze asi 7 kg vyvržených. Mám u toho fotopast a hned o nich tedy vím, celkem už tedy 10 kusů. Jediný problém je, že mě třičtvrtě spolku začalo nesnášet, protože je to nemyslivecký a je málo prasat :roll:
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
fordik
Častý návštěvník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 06.2.2012, 20:03
Bydliště: okr. Blansko

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od fordik »

Taková česká klasika
U nás taky jeden kluk chytá a těch řečí od starších..., přitom prase nestřelili několik i desítek let.
Místní družstvo ho dává sousedům za příklad.
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Tomfi »

9selat o váze 7kg, opravdu výborný zabít ty pyžamáky...., to už je lepší je zdomácnět.

Ale když se to někomu líbí chytat to do klece, lovit nočákama, proč ne, ono za pár let nebude co a bude klid.
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Posmiros »

Upřímně žádný velký potěšení mi to nedělá, ale je to v podstatě jediný možný řešení, jak snížit stavy černý zvěře a ochránit trochu úrodu. Jsme převážně polní honitba 2200 ha, 27 členů a z toho loví prasata max 3-4 lidi. Máme je tu cca od dubna do listopadu a dokud se neposeká, tak skoro není šance lovit... Do zaří se většinou uloví tak 1-2 prasata a někdy taky pěkná čistá 0 a to mi je i jako zemědělci v podstatě na úplný ho**o, když v tu chvíli už je to zdevastovaný.

Ale chápu, že čistě pro myslivce je do mrazáku lepší než 9x7 kg tak 9x30 kg v říjnu, však mě to nic nestojí ono se to samo někde nažere a vykrmí. Ale z těch 9 by se stejně ulovila sotva půlka a ty by se zas mohli pěkně rozmnožit a zas by jich příští rok bylo více a lov by byl snadnější, mrazák plnější :roll: úplnej ráj :twisted:
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od xHonza »

Ucel sveti prostredky, nicmene s tou starou znamou ceskou zavisti pocitej ze se ti taky muze stat ze v tom sdruzeni budes muset skoncit...
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Posmiros »

Tak už to má svůj vývoj. Od začátku mysliveckého roku bylo na 2150 ha uloveno 11 prasat- 10 jsem odchytil, 1 střelil kamarád a můj pes provedl uspěsný dosled v kukuřici. Dnes členská schůze schválila zákaz lovu v odchytových zařízení o jeden hlas nadpoloviční většinou přítomnou na schůzi. Tak zvažuji opatření. Vidím to na několik možností:

- je to proti nařízení veterinární správy o AMP- nerespektovat toho hlasování pro neplatnost
- je to proti nařízení veterinární správy o AMP- žádat revizní komisi o zneplatnění
- je to proti nařízení veterinární správy o AMP- podat stížnost na spolek na veterinární správě
- nechat vyčíslit škody na kukuřici a požadovat náhradu- táta je zemědělec
- obvolat zemědělce a popsat jim situaci- máme vřelé vztahy a družstva a vetší zemědělci v tom mají také zájem
- svolat honební společenstvo a přijmou usnesení- asi dokážu zajistit svolání i nadpoloviční většinu

Vždy jsem si myslel, že naš spolek je normální, když to tady někdy čtu :roll:
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od rimar77 »

Postmiros no vitej v realite ceske zavisti. Mne tam nasypal nekdo hukinol po te co jsem na schuzi rekl ze jsou tam fotopasti uz se to neopakovalo takze asi tak :roll:
Jinak mas pravdu je to proti vsem snaham o snizeni cerne tak drzim palce abys to vyresil
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Posmiros »

Už moje naštvání trochu vyprchalo, ale rozhodně to tak nenechám. Zítra zavolám na veterinární správu a nechám si od nich udělat nějaké vyjádření, jak se k tomu staví a jestli to je porušení jejich nařízení. Myslím, že se můj názor, že toto usnesení není v souladu v právními předpisy potvrdí. Pak to budu zkoušet po dobrým a požádám o zneplatnění tohoto zákazu. Když to nepůjde, tak už mám předjednaný svolání honebního společenstva. Případně to jistí fakturace škod nebo udání na SVS. Uvidím
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Odpovědět