Liška - hájit nebo nehájit?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

Re: liska- hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Pavel.x »

Klein píše: Dá se to ale řešit pravidelnou kontrolou obeznaných nor a následným odstřelem liščat přímo u nich. Na dospělou lišku si pak bud také počkat u nory a nebo se s ní vypořádat během roku.
Nechci se tě dotknout, ale kolik liščat u nory jsi ulovil? Jednou do nich střelíš a druhý den už tam v 90% nejsou.
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Hirc »

Ta petice by se taky mohla jmenovat "Konec norníků v Čechách" - napřed se zakázalo kontaktní norování, nyní doba pokročila :twisted: Klidně se vsadím, že za ní stojí stejní lidé jako za MMBŠ, kteří si takto připravují mediální půdu. Mimochodem, kdyby neexistovala prasácká videa, která MMBŠ tak ochotně publikuje, tak by se nebylo o čem bavit. Navíc z komentářů k petici mám pocit, že psychiatrickoku péči by potřebovala značná část přispívajících :mrgreen: .

Můj čistě subjektivní pohled na norování je, že do přírodní nory bych psa-člena rodiny neposlal, protože mi žádná liška ani jezevec za to riziko nestojí. Naopak norování v umělé noře je OK v kombinaci s hájením lišky v době kdy má mláďata. Takže pokud by se smělo norovat jen v umělých norách, tak za mě bez problémů, ale úplný zákaz norování rozhodně NE.

- Největším nepřítelem drobné zvěře není liška, ale dotační politika EU, podpora biopaliv a chemizace.
- Největším přítelem lišek jsou lidé, kteří zlikvidovali vzteklinu a další přirozené nepřátele.
- V době rozkvětu drobné zvěře nebyla dostupná taková technika jako je dnes - optika, pušky, patrony... dneska se dá na lišku "dosáhnout" při troše střeleckého tréninku na vzdálenost, kterou by si můj děda nedokázal představit. Akorát se musí chtít ulovit liška a ne prase. A možnosti tansportu umělé nory je to dneska taky jinde.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od BwanaHunter »

Hirc> mas pravdu, rekl bych od a do z. Jen bych podoktnul dve veci - a) casty argument zastancu hubeni lisek jak tridniho nepritele je to, kolik behu ze zajicu a kdovi ceho nasli v nore, u nory. Ale uz nevi, kolik tech zajicu, zdravych, ta liska ulovila, a kolik sebrala prasetnych od aut, techniky, z monodiety, nebo priotravenych z poli. Je to par dnu jsem byl zkontrolovat neco v jednom remizu v poli, sel jsem se psem koleji, byl tam ozim, a kdyz jdu zpatky,potkam agronoma, a ten mi povida, jezis nechodte tam, a vubec ne se psem,vzdyt je to vsechno osetreny, a to je jedovaty, se vam otravi... A jeste budeme strikat regulatory. No co jsou regulatory netusim, ale na tom poli jsem cestou napocital 8 zajicu, 6 ks srnciho a 4 koroptve....

B) pro me osobne at je klidne liska v dobe vyvadeni mladat hajena. Ale pokud nekde opravdu bojuji za stav drobne, a to ne proto, aby mohli vypustit brojlery z bedny a pak je postrilet, ale mysli to vazne, tj.krmi nejlepe celorocne, protoze v tech lanech monokultur i ten zajic je schopen zarvat na monodietu, a nejpozdeji od zni, staraji se o kryt, koroptvi boudy atd., nebude jim jiste zatezko resit umele nory, zvlast kdyz na ne muzou dostat dotace, tak bych v umele nore nechal povoleno norovani i na jare, a at kazdy soudne zvazi, je-li to potreba.

Pavel.x> ja nevim, jak stehovave lisky mate u vas, u nas vim o jedne nore, kde kazdorocne vyvadi, tak si pobliz zacatkem kvetna sednu s kulobrokem, loni byla 4, jeden vecer jsem strelil 3, a druhy ctvrte, liscata behaji na vabnicku jak na magnet a jsou jeste pitoma, jedno strelis, zbyvajici za 10 min vylezou znovu a jeste to strelene ocichavaji. Aspon tak jsem to zazil.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: liska- hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Klein »

Pavel.x píše:
Klein píše: Dá se to ale řešit pravidelnou kontrolou obeznaných nor a následným odstřelem liščat přímo u nich. Na dospělou lišku si pak bud také počkat u nory a nebo se s ní vypořádat během roku.
Nechci se tě dotknout, ale kolik liščat u nory jsi ulovil? Jednou do nich střelíš a druhý den už tam v 90% nejsou.
Zatím 4, ale vím že to funguje viz. přispěvek o lovu liščatech u nor od Bwanahunter. Já bych tam asi akorát už další den nechodil, protože pokud dospělá liška žije, tak je odtáhne pryč a je tam mrtvo. Právě proto se musej nastřílet po objevení nejlépe hned v tom jednom dni. Vzhledem k tomu, že jsou tak pitomoučká to není žádný problém. :wink: Mě tedy po desetiminutách nevylízali spíš tak po necelé hodince. Holt chce to sednout v poledne za sluníčka a nějakou tu hodinu tomu obětovat no. :wink: Při troše štěstí se dá s přicházejícím večerem střelit i dospělá liška a jeden případ liščí rodinky tak uzavřít. :) Ideální to mají ti myslivci, co mají u těch svých nejmilejších nor uděláné posedy pro lov v období kaňkování.
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Hirc »

Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Toma »

Tím hájením se stavy lišek určitě zvednou,pak vypukne vzteklina která je třeba v Polsku,a bude se tlačit na myslivce aby se lišky lovili na potkání.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Leon »

Jo jo zvednou se hájením a raději dál psát nebudu už bych byl sprostej :wink:
CZ 550 american 308win.
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Pavel.x »

BwanaHunter píše: Pavel.x> ja nevim, jak stehovave lisky mate u vas, u nas vim o jedne nore, kde kazdorocne vyvadi, tak si pobliz zacatkem kvetna sednu s kulobrokem, loni byla 4, jeden vecer jsem strelil 3, a druhy ctvrte, liscata behaji na vabnicku jak na magnet a jsou jeste pitoma, jedno strelis, zbyvajici za 10 min vylezou znovu a jeste to strelene ocichavaji. Aspon tak jsem to zazil.

Co můžu říct, tak se mi jen jednou stalo, že liščata zůstala v noře u které jsem nějaké střelil jinak vždycky je přes noc liška odvedla/odnesla. Možná je rozdíl v tom, že lovíte asi dál od nory jak jsem pochopil. Budu to muset vyzkoušet, já většinou sedím s přímým výhledem na vsuky a když jsou liščata venku střelím 2-3 najednou a to je vše pak už znovu nevylezou. Možná je rozdíl i v možnostech nor, u nás je velké množství lomů a ve vyvezených haldách kamení je "přírodní" nora skoro za každým kamenem. Ale jsou místa, kde jsou pravidelně.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od BwanaHunter »

Pavel> samozřejmě, že nic v přírodě nefunguje 100% podle pravidel a co zafunguje jednou tak, může jindy zafungovat jinak, ale jinak je to přesně tak. Lovím a vábím dál od nory, určitě ne v dohledu vsuků, naopak i ve vzdálenosti nějaké té stovky metrů, ideálně na nějakém místě, kde mám dobrý přehled a výstřel, a cílem je přitáhnou liščata, která se začala vydávat na výpravy od nory, na vábničku. A zřejmě si pak místo nory s nebezpečím tak nespojují...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Klein »

Já pozoruji nory nejprve z dálky, když nic nevyleze jdu shruba po hodince k dalším norám a příjdu zase jindy. Pokud by ale liščata u nory vylezla, tak se samozřejmě přiblížím na brokový dostřel a budu se je snažit ulovit pokud možno v jeden den v co největším počtu.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od kojot »

K dotazu hájit, či nehájit bych řekl jen toliko. Za rok 2014 vzrostl počet ulovených lišek v okresu Blansko o 104%. Tento údaj jednoznačně vypovídá o adaptabilitě a oportunismu druhu. Nevidím tedy racionální důvod (krom toho, že liščata vypadají jako hezcí mazlíčci) k tomu, aby se stávající legislativa měnila směrem k částečnému hájení lišky obecné, potažmo i k zákazu norování. Obyvatelům měst s laickým povědomím je třeba rovněž i nadále vysvětlovat, že liška je stále významným vektorem na člověka a domácí mazlíčky přenosných viróz a parazitóz, které se mohou díky synantropním sklonům lišky snadno rozšířit v kterékoli aglomeraci.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Leon »

Dotaz kolik členů spolku u vás loví lišky ? Když to vidím kolem sebe tak to není ani deset procent
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od kojot »

Odhadem tak 40% Leone. Zkrátka většina, co chodí ven.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Lotr »

V létě si všichni - rádi zmačknou na lišku, zejména při čekaných na srnce, pár odvážlivců zmáčkne na lišku i když čeká na prase, v zimě možná těch 10% a míň, na lišky v zimě se specializuje málokdo, v našich hladových polích není v zimě potrava pro prase, natož pro lišku, tak ven chodí málokdo. Navíc se odlovy lišek výrazně snižují, aspoň v našem revíru, loni jsem lišku viděl za celou sezonu jednou a to ještě z dálky.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
josef k.
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: pon 09.3.2015, 12:39

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od josef k. »

U nás tři členové. Ale žádné nárůsty kusů ani stížností od lidí taky nemáme. A ti vystavovatelé na internetu jsou pěkní blbové. To se nedá říct jinak.
Odpovědět