Liška - hájit nebo nehájit?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Buttler »

Zdenek - naprostý souhlas. Liška se prostě nežere.
Kdo noruje - budiž, když to jinak neumíte v zimě, ale neserte svá debilní videa včetně primitivní vidlácké mluvy na youtube či na FB.
Lišče nemůže za to, že PŘIJDE NA SVĚT JAKO LIŠČE.
Pokud je někomu zatěžko v zimě lovit lišky (krásný lov), ale o to pohodlnější je na jaře "úspěšně obeznat umělou noru" a pak nechat vyřádit psa a ještě umístit alespoň fotku na net, pak je to pro mě primitiv.
Všechny řeči o myslivecké etice pak můžou jít do kytek.

Ale hlavně, že máme ta prasata a vnadiště ... To je opravdová krása lovu.
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Jirka C. »

Buttlere, docela ti závidím, že to umíš v zimě nalovit tak, že už tam na jaře nic nemáte.

Já jsem zrovna jeden z těch bláznů na lišky. Jsme polní příměstská honitba - drobná, srnčí. Prasata tu máme jen v období řepek, po zbytek roku tu nemaj kryt ani klid, jinak nic. A i když těch lišek každej rok nastřílím tolik, že jsem za posledních 10 let nešel pod dvojciferný číslo a věnuju se jim nejvíc právě v tý zimě, tak pořád nemizej.

A pozor, nehraju tady tu klasickou roli: "dělám to kvůli bažantíkům a zajíčkům" - samozřejmě že drobný ulevím, ale nepřepočítávám to na tuny kilogramů zachráněný drobný a neschovávám se za to, abych si lov lišek obhájil. Primárně lovím lišky, protože mě to baví.

Tak mi prosimtě poraď, jak to udělat v zimě, "když už to teda neumim v zimě"

Jen podotýkám, že ačkoli mám norníka a noruju s ním, tak v období liščat nenoruju. To dělám třeba zrovna v tý zimě :-)
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Klein »

Myslím, že zimních způsobů lovu zejména lišek jsou mraky. :wink:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od pufr »

Je to taková zcela lidská úchylka, myslet si, že když jsme o generaci dál než naší předci, že jsme taky o generaci chytřejší. A tak jsou města místo pěvců plná vran, sojek, kavek a strak a kun. Myslivce budeme kamenovat za norování a na zahrádkářských webech se mezitím dohodnou, jak se podomácku udělá otrávené vejce (pro kunu) a jak se líčí železa (na straku). Bohužel v 90% případů nejsme moudřejší než naši předci. Liška je pořád vektor vztekliny, prašiviny, tasemničky liščí a kdoví kolika ještě na člověka přenosných nemocí, kterými je prokazatelně liščí populace stále promořena - jsou v její populaci stále živé. Jako druh je liška naší "polidštěné" krajině přizpůsobená, má schopnost se přemnožit, její stavy i úlovky dlouhodobě násobně převyšují hustoty okterých se můžeme dočíst v literatuře napsané biology ...
A myslivost i se všemi těmi pozlátky tradic je jako obor primárně o hospodaření s těmi zdroji, kterými se zabývá - ať se to komu líbí nebo ne. Měla by tedy plánovat své přístupy a nástroje zodpovědně - by své úkoly zvládla dobře a s maximální efektivitou. Z tohohle pohledu je "koukání" na lišky v létě úplně stejné jako koukání na letní selata černé - která jsou přece ještě moc malá, tak je nebudeme střílet, počkáme na zimu :)
99% lidí, kteří tohle říkají své úkoly ani v té zimě nesplní - mají dobrý pocit, jak si to dobře vymysleli,jak si to ošéfovali ale myslivosti jako celku škodí.
Po mém soudu ty řeči, že někdo rád chodí v zimě a tak v létě střílet lišky nebo selata nebude jsou dobré tak pro internet. Pro mne je to důkaz, že ten člověk neví o čem mluví (pokud se chlubím desítkou lišek ročně na cca 800 - 1000 ha honitby v zimě - a ještě tam nelovím sám - kde se tam těch celkem cca 30 lišek úlovku/800 - 1000 ha + pět přejetých /rok co rok bere - to má jako být ta normální, myslivecky zvládnutá populace???).
Pufr
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od fesoj »

To Pufr - naprostý souhlas . Jen bych doplnil, že dvojciferný výsledek lovu lišek v poměrně malé honitbě za 1 rok může svědčit také o naprostém nezájmu sousedů. My sousedíme s Polskem. A tam většina myslivců uvažuje : "A co s lisom ? To nie je k jedlu !"
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Klein »

S poledním výrokem o polácích bych zase tak úplně nesouhlasil. Stačí se podívat na ty honosné liščí výřady, které pochází právě z jejich řad. :wink:

https://www.youtube.com/watch?v=mmDtwMO1fKE
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od dalas »

Klein> No ,je to natočené propagačně. Dohledaná liška již tuhá, přitom to vypadá jako by byla čerstvě střelená, psa pustí do nory, zřejmě bez úspěchu. Takže ji jen zavětřil. Přitom na sněhu by měl poznat, je-li liška uvnitř. No ale budiž. Podstatný je, jestli jsem dobře porozuměl, že to byla óbr akce s cílem snížit predační tlak na drobnou. Takže poláci asi nepovažují lišku za neškodného predátora.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Klein »

Tak tak....Šlo tam především o ten liščí výřad. :wink: Zatím jsem nic podobnéího nikde jinde neviděl, tak si myslím, že Poláci lov škodné celkem i prožívají. :)
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Leon »

Tam se tyhle akce dělají každý rok domluví se to jejich vojvodství nebo jak to nazývají a udělá se v jeden den velká akce a pak jsou podobné výřady.Co jsem četl tak tady se to dělalo ještě před válkou taky
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Klein »

Mohlo by se to zase zavést. :lol: Myslím, že nějaký smysl by to mohlo mít a kdyby ne, tak alespoň jakási možnost hromadného setkání lovců škodné z ČR. :lol: :wink:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od pufr »

Říkali na videu, že akce tři dny - pokud dobře rozumím :?
Pufr
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Zdenek41 »

To video tu už bylo a pokud za měsíc stáhnu veškeré ulovky z ČR tak to bude taky mazec.
To Klein už jsem se myslím dotazoval, ale kolik lovíš ty těch lišek za rok ? Pokud to není tajné... :wink:
A pokud si promítnu hranice Polska, ničemu se nedivím tam je to ještě o přírodě a lovu a klidu na lov, Což se o naší zemi říci nedá.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Klein »

Proč by to mělo být tajné. Lovím zatím pouze s dvojkou. Za první lovecký rok 9 kusů....Na dosažení lepšího výsledku, mi ale chybí jednak pořádná zbraň a potom především leta praxe spojené s lovem lišek. :wink:
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Leon »

Zdendo to vojvodství je něco jako u nás kraj jestli to chápu dobře
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Georg.H »

jo, něco na ten způsob, byli i roky kdy to v jeden raz dělali v celém Polsku najednou...
ale na druhou stranu moc myslivců tam zas není,na to kolik je tam rozloha...
mají tam 1,3 zbraně na 100 obyvatel u nás to je 16,3/100 a mám dojem že tam je jen 106 000 myslivců
snad to ještě někde dohledám
Odpovědět