Lov kun

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Lov kun

Příspěvek od BwanaHunter »

Klein píše:Z hlediska její škodlivosti vůčí drobné, která je udajně větší než u kuny skalní. Z jiného pohledu, jako třeba kvalita kožky lesní kuny oproti sklaní je to zase přesně obráceně. :lol: :wink:
Při stavech lesaček v současnosti, a lokalitách, kde se zdržují, bych o stavy drobné strach neměl...

Zbrojovák> dřív jsem hranostaje vídal celkem pravidelně, neříkám 4x týdně, ale pravidelně ano. Poslední dobou ale bída. Lasičky to samé. Hranostaje jsem měl kdysi dokonce ochočeného. Stará fena jednou v lese zahnala hranostají samici, ta pustila slepé mládě, co nesla, čuba ho olízala... Vzal jsem ho domů, odchoval na lahvičce, vyrostl z něj hranostají kluk, ochočený, slyšel na jméno, běhal se mnou venku jak pejsek...Uměl přiběhnout a vyšplhat mi po nohavici a rukávu na rameno. Což bylo obzvlášť efektní, když jsem potkal někoho, kdo nevěděl, že ho mám, bavili jsme se, a najednou mi na rameni seděl hranostaj a koukal. Každý byl hotový.... nezapomenutelné.
Lesačku vidím zřídka. Zato skalaček jsou mraky, i ve městech.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Lov kun

Příspěvek od crif »

No Kleine, neviděl bych mezi nimi rozdíl. Kdyby jsi je dal vedle sebe, tak žrát budou stejně. Budou mít stejný predační tlak na jejich potravu. Určitě nebude mít jedna větší hlad než druhá. Jejich aktivity nejsou různé či nároky.
Bwano měl jsem ochočenou kunu doma, něco jak hranostaj. Miláček rodiny a na druhé místo se dostal pes :roll:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov kun

Příspěvek od dalas »

Já Kleinovi rozumím a rozdíl vidím. Skalačka neumí na rozdíl od lesačky lovit v korunách stromů, což odnese hlavně ptactvo a veverky. Na zemi je to přibližně stejně, jen ta lesačka se méně tlačí k lidským obydlím, takže se nezasytí tolik třeba potkany. Otázkou ovšem je, jaká kriteria pro hodnocení škodlivosti stanovíme. U nás se občas nějaká lesačka uloví.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Lov kun

Příspěvek od BwanaHunter »

crif> jojo, kamarád měl ochočenou kunu, bylo to - přesně jak říkáš - něco podobného, jen ve větším. Další kamarád měl ochočeného krkavce, neskutečně chytrý zvíře, dalo by se pokračovat, ale nechci to plevelit. To jen, když Zbrojovák zmínil hranostaje, tak mi ho připomněl.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Lov kun

Příspěvek od crif »

No Dalasi nevím, ale dvakrát v životě jsem se setkal s tím, jak právě lesačka proháněla veverku. Z toho jednou ji přímo ulovila. A mohu říci, že jsem se sotva rychlým krokem stačil pod nimi pohybovat. Byla doba vyvádění mladých.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Lov kun

Příspěvek od crif »

Omluva- prohodil jsem lesačku za....
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Lov kun

Příspěvek od Klein »

Je to jak píše dalas. Ta lesačka je prostě z hlediska myslivosti škodlivější. Rád bych se ale tady třeba dozvěděl, jak je někdo umí učinně tlumit tak, aniž by používal past nebo psa. :wink:

Ps: Způsob čekané u potoků nebo na vnadišti se mi z vlastní zkušenosti nezdá zase až tak uspěšný :roll:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov kun

Příspěvek od dalas »

crif> to se samozřejmě může stát.
Klein> bez sněhu, psa a pastí je to náhoda. Ještě nikdy se mi kunu nepodařilo navábit. :oops: Jednou za večerního šera se mi podařilo se jí dostat za zadek ne 4-5m. Na kraji lesa pozorovala zajíce na louce a byla jím tak fascinována, že mě vůbec nezaznamenala. Možná tušila, že nemám u sebe nic, čím bych ji ulovil. Když jsem ji ale zradil, málem se v úprku zabila. :D Co se občas zadaří, je obejít stromy s dutinami, nebo většími hnízdy a pořádným klackem bouchnout do kmenu. Občas kuna vyjede. Nejlepší ve dvou. Někdy se také podaří to, že jdu po čerstvé stopě na sněhu. Tam kde kuna přejde na stromy, chodím v kruzích. Někdy se mi ji podařilo najít, ale chce to dalekohled, protože pokud se přimáčkne, zpravidla je okem ze země k nenalezení. Obecně je lov kun těžká věc a velkým pomocníkem je sníh.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Lov kun

Příspěvek od crif »

To Klein a Dalas, ty kritéria..... :)
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Lov kun

Příspěvek od BwanaHunter »

Klein> ty jsi s tím normálně nemocnej... :D Proč že pořád je ta lesačka tak strašně škodlivá? Kvůli veverkám..??
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Lov kun

Příspěvek od crif »

Kleine ber v potaz, že většina co jim přijde pod ruku, je do cca třech až pěti, šesti metrů a to jsem si myslím dost vysoko. Zbytek je pro lesačku. Do této výše berou vše dle apetitu. Takže nějaký výrazný vliv z tvého hlediska bych neviděl. A i kdyby, tak jejich poměr se vyrovná či bude více v neprospěch lesačky. Jen přes přepočet.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov kun

Příspěvek od dalas »

Když vyjdu z toho, že mají zhruba stejnou potravní potřebu (množství) tak se skalačka nasytí více potkany a myšima po stodolách, kůlnách, což u ní sníží tlak na ostatní živočichy a v době zrání ovoce se jím taky naláduje. Lesačka má jiný teritorium, takže vajíčka, jak na zemi, tak na stromech. To vidím jako nejhorší. No a pak musí někde dohnat ten deficit havěti kolem lidských obydlí. To, že i lesačka se k nim semo tamo dostane je fakt, ale jde o převládající chování.
Bwana>tady nejde o strašnou škodlivost. Jen říkáme, že když dáš vedle sebe jednu lesačku a jednu skalačku, tak ta lesačka toho, co chceme v přírodě mít (nejen zvěř) zlikviduje více. Ale je to jen můj pohled a můžu se mýlit.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Lov kun

Příspěvek od crif »

Možná, že by na to nějaké studie o obsahu žaludku byly. Ale jak říkám.....kritéria....
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov kun

Příspěvek od Zdenek41 »

Lesaček se uloví méně i když lov v lese a při čekání na vnadišťi se dá. Stačí si nasušit švestky a nebo hrušky osvědčilo se mi i vyřazené hrozno i rozinky. Je i o mnoho dravější, hlavní potrava jsou veverky a hřadující ptáci. Veverka šanci nemá, pozorovat ladnost lovu je úžasné. Skalačka je svým způsobem užitečná lov myší a potkanů je hlavní potrava. Ovšem drůbež ,vajíčka a králíci je pro ní neodolatelná věc. Další nepříjemná věc je odchov mladých v obydlených domech. Kdo neměl kuny na půdě, tak nic nezažil...Proto je na vsích hubena nejenom myslivci. V dnešní době co do významu predace je proti norkovi jen malé zlo.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Lov kun

Příspěvek od BwanaHunter »

dalas> To co říkáš má jistě logiku, když ale vezmu v potaz stavy jednotlivých druhů kun, tak v úhrnu to bude asi zase opačně. To ale teoretizujeme. Mě šlo spíš o to, když Klein psal, jak ta lesačka je škodlivá vůči drobné zvěři...tak jestli se dozvím, co to u nich mají za drobnou, že to hřaduje a hnízdí v korunách vysokých stromů...
Jinak jak jsi psal o tom vábení kun, už jsem to zmiňoval vedle v liškách - na raněného ptáčka mi kuny přišly. Všechno skalačky, ale to bych nepřičítal jejich preferenci kořisti, ale početnosti.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět