Úprava loveckých trofejí

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od motolada »

Tak já si zahrál na zubaře a prostě jsem zuby vytáhl,zůstaly jen 2 na každé straně a ty sem zapatlal vazelínou :lol:
Foto v trofejích
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od Alda »

Jak jsem psal, osvedcila se mi modelina - pozor, jen ne barevna (zbytky pak nekdy zustavaji byt videt a je komplpikovane ji radne odstranit). Vosk je prilis pracny a clovek zadela voskem casto i to, co nechce.
Posledniho srnce jsem nechal macerovat ve slane vode 2 tydny, po par dnech jsem jen vymenil vodu a dosypal sul. Krome vyborneho vybeleni kosti to ma jeste dalsi vyborny ucinek: Kdyz jsem pak srnce varil, byl hotov asi do pul hodiny od bodu varu... Predpokladem pro macerovani je ale samozrejme misto, kde nevadi zapach :lol:
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
predator1
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: pon 21.5.2012, 10:35

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od predator1 »

Deleted by Alda: OT
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od motolada »

Predatore:bav se prosím k věci,beru to že jseš asi ostřílený mazák a právě proto očekávám popis tvého postupu tak ať se přiučíme.

JInak můj postup:po vyvržení odděluji hlavu a dávám do studené vody do druhého dne,následuje vaření i v kůži(přidal jsem dle rad i prášek na praní,ale myslím,že v tomto případě zbytečně).Vařil jsem asi 2.5h,po ztažení jsem musel hlavu bez čelisti ještě 1 hod.povařit.Pak už klasika 30%peroxid + ta vazelína na M1 a M2 na každé straně,jinak zuby venku.Na fotkách si všimněte,že ty moláry jsou stejně bledší než zbytek zubů,takže takhle příště už ne!
predator1
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: pon 21.5.2012, 10:35

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od predator1 »

Zrovna jdu jednoho vařit :D
Hlavu po oddělení stáhnu, uvolním a oddělím dolní čelist, vyjmu světla a mozek. Svalovinu z hlavy ořežu a dbám na to, aby se mi nepoškodila blána na čele a větrníkových kostech.
Dám do vody, musí být naplněná i mozkovna, ve vodě stačí 24 hod., ale nejvíce v letním období 48 hod., pak už začíná být cítit.
Vařím ve vodě s Jarem, přidám asi necelé deci, žádná špinavá pěna, žádná vrstva tuku na hladině. Mozkovna naplněná vodou, trofej potopena klidně celá, nikdy nenechávám pučnice trčet nad hladinu, a nedoporučuji. Po uvedení do varu je srnec uvařen za cca 30 -45 minut. Hlídám blány na čelní kosti, jak prasknou, tak za 10-15 minut je hotovo, pak vypnu a nechám ještě dojít 10-15 min. Vždy si nožem vyzkouším, jak jdou blány od kosti. Potom ponořím do studené vody a jdu obrat. Nůž, pean a kus drátu. Srnce oberu do čista za 15 až 20 minut, jednou mi to syn měřil, tak jsem se snažil a za 8 minut byl srnec vyčištěný a připravený k odmaštění.
Odmašťuji ve vodě s Jarem, asi 0,2 - 0,3 l Jaru, teplota je tak, aby to bylo na hranici snesitelnosti, když tam strčím prst. Trofeji se nic nestane, i když je to víc, ale nesmí to vařit. Odmašřuji 2 hodiny, pak vypnu, nechám dál v roztoku asi 1 -2 hodiny, vyndám operu a nechám oschnout. Tuto vodu s Jarem pak použiji na uvaření dalšího srnce.

Peroxid 30%, lebku lehce zabalím do toaleťáku, do mozkovny a dalších dutin naleji peroxid ( nad starou fotomiskou ), a vložím do misky, do ní naleji peroxid a lžící důkladně polévám celou lebku, aby toaleťák dobře nasál. nechám 24 h ( ročky o 3 h méně ), během této doby párkrát opět lžící poleju. Pak vyndám, nechám nad miskou okapat, a v tom peroxidu, co mám v misce vykoupu dolní čelist - stačí opravdu jen "opláchnout" nebo potopit a hned ji vyndám, položím do druhé misky a nechám být. Z lebky odstraním toaleťák, opláchnu vodou, a v misce kde mám čelist nechám schnout.
Výsledky perfektní, srnci i po letech zářivě bílí, i ročci. Dolní čelist bílá, všechny zuby, řezáky i stoličky mají zbarvení v původní podobě.

Čas na jednu trofej
- oddělení hlavy 15 sekund
- stažení a namočení vč. výměn vody 10 minut
- vaření, příprava a kontrola 5 minut
- očištění po vaření 30 minut
- odmaštění 3 minuty
- bělení 5 minut
Takže maximální čas na úpravu jedné trofeje je méně než hodina celkem. Často dělám dva srnce najednou, to pak vychází lépe. Samozřejmě když je to roček a pětiletý, vaří se každý jinak dlouho. Při uvedeném postupu nelze ročky rozvařit.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od motolada »

Děkuji za postup,vypadá to na klasický postup,akorát mě nesedí ten čas mě to vyšlo na 3090minut,což je něco přes 2 dny :idea:
Mysho22
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: stř 25.1.2012, 23:41

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od Mysho22 »

servus páni

Potreboval by som poradiť pri nasledovnom probléme. Upravoval som trošku jeden úhyn z daniela lopatara nebol veľa v roklade predpokladám 2-3týždne. Dnes som ho varil v hrnci hádam 2hodiny na starom sporaku kde sa kúri drevom takže plameň nebol stály po hodine varenia som pridal za hrsť prášku na pranie a 1dcl jari po vytiahnutí keď sa mi zdalo ,že už bude som zlial hrniec a nechal trošku vychladiť. Niektoré časti išli odeliť pekne no ostatné masko ešte stále drží preto by som rád vedel či je vhodné lebku vrátiť do vody a povariť ,alebo ju radšej oškrabať nožom čo to pôjde a potom ju následne nechať naloženú v peroxide. Ďakujem za každú radu. Ide o moju prvú úpravu.
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od vesrad »

Zdar pánové, potřeboval bych radu jak nejlépe upravit čelist z divočáka. Musíme letos dokládat lončáky.

Problém je v tom, že když použiju "srnčí" postup (den ve vodě, obrat, uvařit, obrat, uvažit se Žabkou) tak se z čelisti stále uvolňuje postupně tuk (nebo jiní mazlavé cosi) a v tomhle počasí to po chvíli slušně smrdí. Když jsem to dal dobělit na slunce, rychlost "zamašťování" se jen zrychlila a mouchy měly hody...
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od Toma »

To jako na přehlídku trofejí?
Lovec zabíjí jednou ranou.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od BwanaHunter »

vesrad> moc netuším, co by se ti mělo z té čelisti tak uvolňovat. Je pravda, že moc prasečích lebek jsem nedělal, celé asi 3, jinak jen vyndat zbraně, ale použil jsem vždy standardní postup kostrování, jako používám na jakékoliv jiné lebky, uvařit, obrat, odmastit, vybělit. A bez problému. Obral jsi dobře tkáně mezi zuby a v zubních lůžkách?
Jinak - prosím tě, kdo vymyslel tuhle buzeraci s dokládáním lončáků?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od vesrad »

Nevím kdo to vymyslel, ale na výročce nám hospodář řekl, že máme z lončáku dělat čelisti a že se budou dokládat. Už si nepamatuju kam (asi státní správa - kontrola lovu).
Myslím, že jsem to obral důkladně, snad jen nerv co vede po zuby možná někde zůstal. Zvláštní je, že se ta čelist jakoby "potí" nějakým mazem. Asi to ještě jednou povařím s jarem a když to nepomůže, tak to šoupnu do peroxidu. Bělit jsem to původně nechtěl, když jde je o kontorolu kusu, ale asi budu muset.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od BwanaHunter »

No, v dolní čelisti jsou dutiny, obsahující měkkou tkáň, ale že by tuk z toho prolezl kostí tomu nevěřím. Spíš to bude chtít pořádně odmastit, a opláchnutím v peroxidu bys tomu taky měl pomoct, ačkoliv chápu, že se ti s tím za daných okolností nechce moc dělat.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od Leon »

některý okresy na Moravě vyplácejí za čelisti selat a lončáků prachy tak jestli to proto hospodář nepotřebuje :lol: :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od Petr1970 »

u nás to je "zástřelný" - spodní čelist..
prej "už teď" někdo píše až za rok..

http://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_ ... 30530.html

tak od ledna 2014, tady je "metodika"..

Metodika výkupu studijního materiálu – čelistí vybraných jedinců prasete divokého

Početní stavy prasete divokého dlouhodobě narůstají. V souvislosti s tím, kromě rostoucích škod na zemědělských pozemcích a na nich rostoucích plodinách, stoupá i nebezpečí přenosu nákazy např. klasického moru prasat na umělé/domácí chovy prasat. Stoupá i lov prasete divokého v honitbách. Existuje oprávněná obava, že budou početní stavy předmětné zvěře i nadále stoupat. Tento negativní trend je třeba zastavit.

Z dostupných informací není možné stanovit, v jaké věkové struktuře jsou v Kraji Vysočina lovena selata a bachyně – samice prasete divokého starší dvou let. Zjištění věkové struktury lovené zvěře může být východiskem k řešení popsaného problému.

Na základě smluvního vztahu zajistí Českomoravská myslivecká jednota, okresní myslivecké spolky Kraje Vysočina (dále též jen „OMS“) od uživatelů honiteb - bez ohledu na vztah uživatele k OMS (členství/nečlenství v Českomoravské myslivecké jednotě) - shromáždění a vyhodnocení spodních čelistí ulovené zvěře prasete divokého. Vedlejším doprovodným efektem možnosti předkládat čelisti může být, i za dodržení běžných zásad řádného lovu, soustředění lovu do předmětných skupin zvěře a omezení škod předmětnou zvěří.

Za tímto účelem mohou příslušní uživatelé honiteb předložit zhotoviteli od 2. 1. 2014 do 30. 1. 2014 standardně upravené spodní čelisti selat a bachyní s příslušným stavem vývoje chrupu. Příslušným uživatelem honitby je pro tento účel uživatel takové honitby, která se alespoň ½ výměry nachází na území Kraje Vysočina a v územním obvodu spravovaném zhotovitelem. Příslušným stavem vývoje chrupu u selat se rozumí stav, kdy stolička M1 není zcela vyvinutá. Zpravidla se jedná o selata ve stáří do 7 měsíců. Příslušným stavem vývoje chrupu u bachyň se rozumí stav, kdy stolička M3 je zcela vyvinutá. Zpravidla se jedná o bachyně starší dvou let. Ostatní předložené čelisti (čelisti s jiným než příslušným stavem vývoje chrupu) budou vyřazeny z dalšího hodnocení a nebudou zahrnuty mezi čelisti odpovídající stanoveným požadavkům. Zvěř musí být ulovena od 20. 6. 2013 do 31. 12. 2013, nelze předkládat markanty zvěře ulovené v oborách. Ke každé z předložených čelistí bude uživatelem přiložena fotokopie příslušného celého Zkušebního protokolu parazitologického vyšetření na svalovce od Státního veterinárního ústavu, nebo fotokopie obdobného dokladu o vyšetření na svalovce od příslušného privátního veterinárního lékaře (dále také jen „vyšetření“). Zhotovitel všechny předložené markanty průběžně zaeviduje do evidenčního listu a uloží pro další kontrolu a využití. Spodní čelist neodpovídající výše stanoveným požadavkům bude v evidenci označena jako nevyhovující; i tato bude uložena ke kontrole. Kontrolu tohoto hodnocení provede u zhotovitele objednatel do 21. 2. 2014. Výsledkem této kontroly bude i stanovení výše finančních prostředků, které budou zhotovitelem předány uživatelům honiteb za předané spodní čelisti. Tyto finanční prostředky budou společně s cenou provedení prací zaslány na účet zhotovitele. Za předložení čelistí odpovídajících stanoveným požadavkům (včetně standardní úpravy spodní čelisti – viz níže) a řádně vybavených vyšetřením budou zhotovitelem uživatelům honiteb prokazatelným způsobem předány finanční prostředky ve výši 200 Kč/čelist selete, 400 Kč/čelist bachyně, a to do vyčerpání finančních prostředků stanovených pro jednotlivé OMS podle následující metodiky: nabalovaně bude nasčítávána náhrada za předkládané čelisti v pořadí: nejdříve vzestupně podle data lovu, dále vzestupně podle ofic. názvu uživatele honitby a dále v pořadí: selata, až následně bachyně.

Pro zamezení opakovanému předkládání téže čelisti ji zhotovitel za přítomnosti objednatele označí/znehodnotí provrtáním čelisti. Na závěr zhotovitel vypracuje a v termínu předá celkovou hodnotící zprávu, jejíž součástí bude zhodnocení předložených markantů, fotokopie originálu dokladů, kterými bude doloženo předání finančních prostředků jednotlivým uživatelům (viz výše). Spodní čelisti se uživatelům honiteb zpět nevrací.
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od fesoj »

Když u nás vypláceli zástřelné za selata a lonřáky, čelisti jsem vyvařil s přídavkem odmašťovacího prostředku /Žabka/, pečlivě obral, postříkal peroxidem 30 %, který zlikvidoval zbytky případné mastnoty a nechal dokonale vysušit buď na slunci, nebo doma v troubě. Žádný problém s mastnotou či dokonce zápachem. A klidně jsem je vařil déle, než bylo nutné, protože v tomto případě vypadnutí a absence zubů nevadila. Ten peroxid jsem nepoužíval ani tak kvůli bělení /to nebylo vyžadováno/, ale pro odmaštění, protože na odmaštěnou kost se daleko lépe píšou fixem potřebné údaje.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět