Jak lovíte vrány a straky ?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od fesoj »

Posmiros - já jsem sice svou 2. lišku v životě taky střelil z traktoru při noční orbě, ale to bylo v r. 1969 a dnes bych vzhledem k legislativě asi takhle nelovil, nebo aspoň o tom nepsal na fóru. Nic ve zlém...
Kritériem pravdy je praxe.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Posmiros »

fesoj píše:Posmiros - já jsem sice svou 2. lišku v životě taky střelil z traktoru při noční orbě, ale to bylo v r. 1969 a dnes bych vzhledem k legislativě asi takhle nelovil, nebo aspoň o tom nepsal na fóru. Nic ve zlém...
Já jsem ale nepsal, že je budu střílet z traktoru :wink:
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Zvědavec »

Mně se balabáni na straku neosvědčili vůbec. Straka je na to moc chytrá a investici do balabána z vlastní zkušenosti nedoporučuju. A sirky jsem zkoušel taky, ale i když jsem si sehnal dřevěnou krabičku, tak to bylo tak tichý, že jsem je z dálky nepřilákal a do 50 m na ně dosáhnu malorážkou. Nakonec se mi nejvíc osvědčilo si brzy ráno sednout pod keř a na louku pohodit suchej rohlík. Ne že by to byla taková pochoutka, ale sztraky jsou tak zvědavý, že se stejně letěj podívat co se jim to tam vylíhlo. Čekat ale na tom samém místě podruhé je loterie a potřetí (pokud dvakrát vystřelíš) to nemá cenu vůbec. Na narafičenou střelenou straku + balabána se přiletěj podívat zblízka jen mladý straky v červenci/srpnu ale úplně stejně je zajímá rohlík, nebo i prázdný kelímek od jogurtu, který tam ještě včera nebyl a ona jim zvědavost nedá se neletět podívat co to tam leží za poklad. V současné době jsem nějak profláklej a strak vidím spoustu - tak na 100 m. Blíž ani ťuk potvůrky jedny černobílý přechytralý
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Zvědavec »

Posmiros píše:
fesoj píše:Posmiros - já jsem sice svou 2. lišku v životě taky střelil z traktoru při noční orbě, ale to bylo v r. 1969 a dnes bych vzhledem k legislativě asi takhle nelovil, nebo aspoň o tom nepsal na fóru. Nic ve zlém...
Já jsem ale nepsal, že je budu střílet z traktoru :wink:

Když odhlédnu od legislativy, tak bych to stejně tipoval tak max na 1-2 úspěšné výstřely. Pak se naučí bát traktoru. A věřil bych i tomu, že když sedneš do jiného traktoru s jinou spz :-), tak ti budou sedat na vejfuk.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Zdenek41 »

Ochoč si lišku nebo šoupni ven domácí kočku a nějaká straka se ulovit dá. :wink:
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Zvědavec »

U nás na kočku nijak nereagují a lišku by doma asi můj pes nepřekousnul, resp. překousnul :-)
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od TomF »

Krabička od sirek je nic moc, straky musejí být nablízku (tak do 100 metrů). Já jsem s ní dřív taky chodil, ale kolega který byl o 30 metrů dál schovaný to skoro neslyšel. A tak jsem si koupil obyčejnou vábničku za 400,- a hned při první čekané jsem měl úspěch. Většinou přiletí jako první mladé straky. Kde už byli vůči vábničce imunní, tak jsem zkusil kombinaci s podomácku vyrobeným balabánem na stromě a zase úspěch. Ovšem před nedávnem jsem objevil hustý remíz na okraji města. Vlastně jsem tam viděl 2 straky, které vůbec nereagovali na vábničku. Tak jsem si říkal, že se k nim připlížim druhou stranou. Pochopitelně mě viděli a zalétli hlouběji do toho remízu. Opět jsem se pokusil nepozorovaně proplížit při okraji a najednou slyším štěbetat odhadem 5 strak. Slyšel jsem je přímo ze středu toho remízu, ale větve jsou tam tak husté, že sem žádnou neviděl, natož tam střílet. Chvilku jsem čekal, jestli nějaké nevylétne a potom jsem se rozhodl jít na ně. To jsem nečekal, že z odhadovaných 5ti, jich zvednu 50ti kusové hejno. Zákon schválnosti byl, že létali na všechny strany a nízko v korunách, v tu chvíli člověk neví, kterou si vybrat a když se odhodlá tak je to buď a nebo. Za týden jsem tam šel zasednout dřív a střelil jsem 2, další den 1, a takto se dají trápit pořád dokola. Samozřejmě to chce dát přestávku, jinak tam nějaký čas nejsou. Moc dobrá věc je myslivecký chodník. Ten jsem tam vystříhal asi třetí den a je to daleko pohodlnější, když se člověk nemusí prodírat po čtyřech přes husté křoví. A hlavně se dá ke strakám nepozorovaně dostat mnohem blíž, než kdyby šel venkem při okraji. Jediná nevýhoda je, že je to blízko baráků a tak tam nechci dělat žádnou kanonádu, (při pomyšlení, že by jsme to obstoupili třeba 4 nebo 5 lidí, mi běhá mráz po zádech) každou chvilku je slyšet jak tam někdo okřikuje dítě/psa a pod...Žádné maskování nepoužívám, stačí si vlézt pod hustý strom a při sebemenším náznaku straky mít flintu v rameni. Broky mám od 2,2 do 3 mm, na letící straku je to u větších broků spíš o náhodě...
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od savazka »

TomF: Tak to máte tedy štěstí. U nás máme obdobný zpustlý sad hned za posledními domy města. Vloni jsme tam náhodou šli a ve třech během hodiny střelili pět strak. O týden později už se povedla jen jedna. Od té doby jsem tam byl mnohokrát kouknout. Jendou jedinkrát tam na mě vyslali jednoho "průzkumáka", který okoukl situaci a odlétl. Od té doby jsem tam straku neviděl. Už tam tomu nevěří a vegetují si o 150m hlouběji ve městě. Tam se vám s absolutním klidem houpají na větvi nad hlavou i když máte flintu přes rameno. Jakmile ale překročíte značku konec obce, drží si 200m odstup...Jsou holt děsně chytré a v tom pravém lidském slova smyslu !VĚDÍ!, kde na ně můžete střílet a kde ne...!
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od TomF »

savazka: Ano ano, tohle dělají i tady. Jak se na ně vystřelí, tak hlavní hejno se letí schovat právě do zahrad těch baráků vedle remízu a odtamtud se mi vysmívají...V prvních dnech, kdy jsem na ně chodil skoro každý den, tak přelétávali už když viděli jak projíždím po silnici (na ostatní auta nereagovali). A právě jsem přišel na to, že základ úspěchu je dostat se do remízu neporovaně-nechat auto někde 200 metrů dál, potom jít druhou stranou u silnice "krytinou" a hurá přejít na vystříhanou pěšinku. Dal jsem si záležet, že vede opravdu nejhustšími místy, takže ikdyž mě uslyší, či vidí pohyb za 30 min jsou zpátky. Právě že se pořád vracejí přisuzuji tomu, že mě přímo nevidí tam pobýhat po remízu sem a tam, ani střílet. Na to co popisujete bych si udělal balabána (na co taky vyhazovat stokoruny za věc, která má výrobní hodnotu 30 korun :D ), umístil někde na strom v nějakém remízku blízko toho sadu, ale dál od města a zkusil vábit. Myslím, že by na 100% přiletěla určitě mladá straka samotářka a nebo stračí hlídka (opatrnější). Staré jsou moc mazané a budou volat vás k sobě.
Michal S
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: stř 12.10.2011, 16:53

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Michal S »

Kolega co bydlí na kraji vesnice má opřenou malorážku v rohu u okna a straky padaj pěkně.

Kolega zřejmě porušuje zákon. Pokud ne, tak by to tu mělo být vysvětleno


dalas
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Zvědavec »

to TomF: Jakou stračí vábničku používáš?
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od TomF »

Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Zvědavec »

A zkoušels, či případně někdo jiný :-), vábit straku na hlas vrány? Jakmile se na louce objeví vrána, tak je okolo ní do 5-ti minut 5-6 strak a doslova se mrcasej do metru okolo vrány. Ani jí nijak nenapadají, ani na ní neskřehotaj. Prostě jí jen tak znervózňujou svou těsnou přítomností. Třeba je to ale jen "místní zvyk" :-)
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od TomF »

Vrány u nás docela zmizeli, takže jí nemám. Ale věřim tomu, že by to fungovat mohlo. Mě totiž na hlas straky přiletí z lesa vždy sojky a začnou poskakovat po stromě nade mnou...
Michal S
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: stř 12.10.2011, 16:53

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Michal S »

Michal S píše:Kolega co bydlí na kraji vesnice má opřenou malorážku v rohu u okna a straky padaj pěkně.

Kolega zřejmě porušuje zákon. Pokud ne, tak by to tu mělo být vysvětleno


dalas
Je to pravda, nedošlo mi to. Díky za upozornění.
Odpovědět