Jak lovíte vrány a straky ?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od figi »

Ale proto se ptám, jestli je to myšleno vážně, když je to zakázaný způsob lovu.
Buď je to provokace, nebo ...
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od dalas »

Podstatný je účel. U lovu to je jednoznačné. Pokud by ale šlo o nalákání za účelem focení, či natáčení, myslím že balabán na nic nenaráží.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
sladoch
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: pon 08.2.2016, 6:03

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od sladoch »

dalas: děkuji za poučení, já měl za to, že je pouze zakázáno užívat k tomuto živou sovu
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od rimar77 »

Dalas ano pro foceni nebo pozorovani je vyrovka za pouziti toho soviho balabana nebo elektronicke vabnicky v pohode.
Sladoch tak zakazane zpusoby lovu bys ale znat mel je to tam popsane dost dobre ze ani napodobenina a nebo vycpanina.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od dalas »

Ano, proto je ta výrovka vypíchnutá a extra je i používání živých živočichů jako návnad. Výrovkou je myšlen celý komplex, nicméně podstatou je živý, nebo vycpaný noční dravec, případně jeho balabán. Ten zákaz (pokud si to dobře pamatuji) není z důvodů použití živého výra (trápení zvířat) ale z důvodů vysoké účinnosti tohoto zařízení, kdy často docházelo i k usmrcení chráněných druhů. Zajímavé by bylo použití balabána třeba káněte. Nejsem si jist, zda by se to mohlo nazvat výrovkou nebo ne. Možná by bylo vhodnější v zákoně tento způsob definovat jako vnadění na základě rivality druhů. To by se ale zase dostalo mimo zákon třeba použití pískání lasičky ne lišku. Ale asi to už moc komplikuji. :oops:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Začátečník »

Dalas tu není nadarmo moderátorem. Pro podobné Figimu jsem se měl rozepsat víc nebo nepsat do vlákna o lovu, ale nechtěl jsem zakládat kvůli maličkosti nové vlákno. A vlákno o vábení se týká jenom strak.
Potřebuji to pro monitoring nebo jak to nazvat. Z voliéry se kachnám tu a tam ztratí vejce. Dříve to bylo i třeba 5 najednou. Načatá ležela vedle hnízda. Voliéra je na zahradě a je dole relativně těsná, a spotřeba by odpovídala spíše většímu zvířeti. Je ale možné, že se někde nahoře dokáže protáhnout možná i několik strak. Na vránu se mi to zdá moc těsné, ale kdo ví. Ještě se to žádný rok nestalo, takže nevím. Okolo je dost hustých stromů a tak není snadné určit, kolik se čeho kolem motá. Tohle by mohlo být řešení. Pak případně naúkoluji místně příslušného myslivce.
Je s podivem, jak se na takovém dotazu hned rozvine diskuze ohledně zákona. Vím, je to část o myslivosti v ČR, ale ČR není celý svět. Jinde to být zakázané nemusí. V Rakousku už se asi 2 roky loví na vyjímku vydra a bobr. V poslední době se vyskytují požadavky, aby byl lov snazší, protože odstřel zatí nemá moc vliv na stavy. Tady nikde ani zmínka, že jinde to jde a už vůbec jsem v tomhle státě nezaznamenal snahu, aby se s vydrou nakládalo jako s kormoránem, přestože by to víc než zasloužila.
Ale zpátky k dotazu. Máte někdo zkušenosti? Speciálně pro Figiho. Třeba fotografové.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od figi »

Jestli chci zjistit ptačí druh v dané lokalitě, je naprosto spolehlivý hlas druhu, takže jednoduchá vábnička ( fotografové používají hlasové nahrávky - pozor - opět zakázaný způsob lovu)
Naposledy upravil(a) figi dne čtv 29.6.2017, 8:56, celkem upraveno 1 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Pavel.x »

Docela zajímavé téma s tou výrovkou, zákon hovoří jasně, že je zakázáno lovit na výrovkách, ale nikde jsem k tomu nenašel upřesnění, zda se to týká i balabánů - můžete mi to prosím ještě trochu vysvětlit?
Pro mě pojem výrovka vždy znamenalo použití živého výra i když jsem to nikdy neviděl, ale pouze slyšel vyprávět od starých myslivců. Chápu to tak jak psal Dalas, že by při tomto způsobu někdo mohl lovit i chráněné dravce a to by byl průšvih.


§ 45
d) lovit zvěř pernatou na výrovkách, lovit zvěř s pomocí živých živočichů jako návnad
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od BwanaHunter »

Rimar> ne ze bych chtel polemizovat o zakazu vyrovky, ale kde ze je to tak pekne popsane? Zakon jak ho znam ja, rika to, co citujr Pavel.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od rimar77 »

bwana - lov na výrovce je zakázaný způsob lovu. Výrovka je zařízení nebo lépe druh lovu a tudíž je jedno jedná li se o živého výra či právě toho balabána. Takhle nám to bylo vysvětleno a podle mne to je srozumitelné ale uznávám že když se začne slovíčkařit může se začít hledat jak to zkoušet obejít ale prostě výrovka v jakékoliv podobě je zakázaná.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od figi »

Přesně tak. Výrovka je ať s živým, vycpaným, plastovým nebo mechanickým výrem pořád výrovka. Ale to by měl každý držitel LL znát.
Nedávno jsem se ptal několika myslivců těsně nebo i pár let po složení zkoušek, jestli znají zakázané způsoby lovu. Nic, možná tak jeden nebo dva ze zakázaných způsobů. Říkal jsem jim - sakra chlapi, je to něco, co vás může dostat do průseru, je to to první, co musí každý znát ze zákona. A neznalost je veliká, plošně mezi myslivci, o správném výkladu ani nemluvím.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od BwanaHunter »

rimar77 píše:bwana - lov na výrovce je zakázaný způsob lovu. Výrovka je zařízení nebo lépe druh lovu a tudíž je jedno jedná li se o živého výra či právě toho balabána. Takhle nám to bylo vysvětleno a podle mne to je srozumitelné ale uznávám že když se začne slovíčkařit může se začít hledat jak to zkoušet obejít ale prostě výrovka v jakékoliv podobě je zakázaná.
O tom neni sporu. Jen jsi psal, cituji " je to tam popsane dost dobre ze ani napodobenina a nebo vycpanina", tak se ptam, kde je to tak pekne popsane, protoze v zakone ne. A ten popis by vubec nezaskodil, uz jen proto, jak pise napr. Dalas o balabanu kanete. Uplne si to umim predstavit - zivy zivocich to neni a vyrovka jako takova taky ne, takze jsem celkem silne presvedceny, ze by to pripadny koumak pred zakonem v klidu ustal.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Pavel.x »

Předem upozorňuji, že na výrovku nelovím ani nechci lovit, aby nevznikly nějaké spekulace. Pouze mě zajímá z čeho vycházíte, že výrovka je pořád výrovka i s použitím balabána? Je to někde dohledatelné? Jsme v Čechách a dost lidí se snaží hledat skulinky v zákoně bohužel.....
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od palkopal »

Pokud by to byl balabán nepodobný výru, byl umístěný jinde než na výrovce (= zařízení minimálně se střeleckou boudou pro ukrytí lovce a místem pro umístění výra či jeho napodobeniny), více než 200 m od hranice sousední honitby a v době nouze více než 200 m od krmelců a slanisek, tak proč ne i pro lov.
Výrovka právním předpisem definovaná není, takže pouze odborná literatura a slovník naučný. A co jsem našel, vždy se hovoří o živém výru či jeho napodobenině. Nikdy o napodobenině jiného druhu sovy.
Např. Lesnický naučný slovník, díl II, MZe 1994, str. 575, nebo
Javůrek, J.: Myslivost, SZN Praha, 1961, str. 339, nebo
http://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivo ... LOVU-ZVERE

A dokonce si myslím, že i balabám výra, pokud by byl použitý jinak, než co by se dalo označit jako literaturou popisovaná výrovka, není současným zněním zákona o myslivosti pro lov zakázán.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od rimar77 »

bwana jasný mně to srozumintelný přišlo ale je pravda že je to možná tím že mi u toho když nám to vysvětlovali byl podán komentář. S tím kánětem to pravda asi je, otázkou jak by se k tomu pak postavil soud, jestli že výrovkou se rozumí používání sov v jakékoliv podobě a nebo atavizmu mezi druhy jelikož v případě káněte by docházelo nejspíše jen k nalétávání jen strak a vran a nikoliv denních dravců kvůli kterým to bylo dle mne zakázáno hold by pak záleželo na výkladu
Odpovědět