Lov lišek na společných lovech (hony, nahánky)

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Lov lišek na společných lovech (hony, nahánky)

Příspěvek od Klein »

Jaké máte s tímto způsobem lovu lišek zkušenosti ?? Lze tento způsob lovu lišelk popř. i jiné škodné považovat za vhodné a uspěšné či nikoliv.
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Lov lišek na společných lovech (hony, nahánky)

Příspěvek od Climber »

Za mě vhodné ano, ale s úspěšností je to slabší. U nás většinou když se objeví v leči liška, tak padne několik ran a liška běží dál :D
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Lov lišek na společných lovech (hony, nahánky)

Příspěvek od BwanaHunter »

Klein> nějak nechápu smysl otázky. Pokud škodnou lovím jen jaksi "bokem", příležitostně a náhodou, při lovu organizovaném primárně na jinou zvěř, ať drobnou nebo spárkatou, bude tomu samozřejmě odpovídat i pravděpodobnost úspěchu. Pokud půjdu cíleně po liškách či kunách, jako se běžně dělávalo zejména na obnovách, bude úspěšnost diametrálně odlišná, tím myslím lepší.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Lov lišek na společných lovech (hony, nahánky)

Příspěvek od Klein »

Samozřejmě jsem měl na mysli spíše speciální nahánky pořádané na škodnou, které jsou ovšem jak jste již sám zmínil spíše minulostí.
Naposledy upravil(a) Klein dne ned 21.9.2014, 22:32, celkem upraveno 1 x.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov lišek na společných lovech (hony, nahánky)

Příspěvek od dalas »

Účinnost společného lovu zejména lišek je silně závislá na okolnostech. U nás tyto lovy praktikujeme hlavně na obnovách na obeznanou lišku. Jsou to v podstatě známé lokality, kde se lišky zdržují a jsou známé směry, kudy s oblibou z leče unikají. Tam je třeba postavit spolehlivé střelce. Tam kde jsou slabší střelci je i dobré, aby liška o nich věděla. Prostě jsou na "zacpání díry" což je taky důležité. Důležité je také obstupování, které je nutno provést v co největší tichosti a poměrně zeširoka. Po uzavření leče se střelci stáhnou těsně k leči a pak teprve do ní vyráží honci, kteří tlačí právě do míst, kterými lišky s oblibou chodí. Odhadem je u nás účinnost 70-80%.
U honů na drobnou tam, kde by se liška mohla zdržovat vysíláme do míst pravidelných úniků dobré střelce, kteří představují již v době, kdy teprve končí předchozí leč. Je li v leči liška, málokdy unikne. Odchází totiž z leče zpravidla již při obstupování, kdy leč není ještě uzavřena. Většinou jde klidně a do poslední chvíle využívá krytu. Je to náročné pro střelce v představení. Ti musí mnohdy i 3/4 hodiny být v naprostém klidu a tichu. Dobrý vítr je nutností. Není li liška v leči, je to naopak pro představující po tom úsilí docela zklamání, ale je to napínavé. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Lov lišek na společných lovech (hony, nahánky)

Příspěvek od Klein »

Hm děkuji za informace, určitě se budou hodit. A jak je to s lečí, která je vhodná, ale jsou v ní nory. Unikají lišky do těchto nor, nebo volí raději unik z leče ?
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Lov lišek na společných lovech (hony, nahánky)

Příspěvek od BwanaHunter »

Klein> minulostí je to jak kde. Nedávno jsem viděl fotky odněkud z Polska, kde pořádali velký společný lov zaměřený na lišky, a výřad měli více než slušný. Součástí lovu bylo i nasazení norníků, v situacích, kde se lišky schovaly ať do nor, nebo do podobných úkrytů ála vodní propustě apod. U nás bych řekl, že to trochu upadlo v pozapomnění jednak proto, že lišky nejsou už takový problém, drobná je málokde, a jednak proto, že prasata představují často problém podstatně důležitější, takže většinou je potřeba lovit zejména je, a možná je i kolegové loví raději, takže se soustředí na ně a lišky jsou tak nějak mimochodem. Což je škoda, mám z lovů na lišky na obnově sousty hezkých i zajímavých zážitků.
Podstatné už napsal Dalas, cíleně lišky se loví nejlépe na obnově. Při honech na drobnou unikají nejčastěji právě proto, že na honu se lovci chovají poměrně ulovněně - hluk, povídání, atd., a liška odchází dávno před nastoupením nové leče. Podobně to bývá i u naháněk, když se nezastupuje dostatečně potichu, liška odchází obvykle dávno před tím, než se hne spárkatá. Dalas to zkrátka popsal přesně. A k dotazu - obojí se stává, osobně bych řekl, že jednak záleží i na počasí, na momentálním "rozhodnutí" konkrétní lišky, ale řekl bych, že záleží na způsobu, jak se leč žene. Když se potichu a nenápadně zastoupí a honci a psi nedělají moc velký kravál, liška spíše raději odchází. Když je velký hluk, chaos nebo má psy za zadkem, hledá ráda úkryt.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Lov lišek na společných lovech (hony, nahánky)

Příspěvek od Lotr »

Zřejmě máš na mysli tohle video:

http://www.youtube.com/watch?v=mmDtwMO1fKE

K tématu musím říct, že krom jednoho sdružení už neznám nikoho, kdo by pořádal společný lov na lišky. Liška je vždy zpestřením každého lovu, také jsem rád, když se mi podaří na společném lovu ulovit lišku, ale dnes v době prasat jsou lišky na výřadech přehlíženy, ačkoliv liška v zimní srsti je ozdobou každé společné akce. Při individuálním lovu si dnes spoustu lovců odpustí ránu na lišku, když čeká na prase - jak říká přítel Hrouzek, zajíc (v tomto případě liška) má menší kýtu jak prase. Smeknu klobouk před každým, kdo tak neučiní. Jak známo, liška opouští leč jako první a na štontech je třeba zachovat klid a být v krytu, jinak liška nepozorného lovce obejde a unikne první mezerou.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Lov lišek na společných lovech (hony, nahánky)

Příspěvek od Klein »

Polsko a jejich odlov škodné je samozřejmě jiná :lol: U nás je to ale práve přesně problém s tím, že jsou nahánky na lišky plně nahrazeny nahánkami na černou a liška je pouze otázka náhody, což ztráci jakéhosi ducha těchto starých naháněk na lišky, které mají také svoje. Navíc dle mého názoru je lov prasat na společncýh lovech ještě více náročnější a také nebezpečnější, jelikož každy dnes na prasata automaticky bere kulovnice, což je na lišku zbytečné. :wink:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov lišek na společných lovech (hony, nahánky)

Příspěvek od dalas »

Jen doplním. Těžko říci kde na ně narazím, pokud neznám honitbu. I tak někdy místa, kde by se mi to být liškou libilo se nelíbí opravdovým liškám. Nejlepší metodou je procourávat honitbu když je nasněženo a podle stop ty místa zjistíš. Časem se ale se změnou vegetace místa mění. V zimě jsou dobrý rozsáhlejší huštiny, kde je klid. Hodně často oplocenky. Prostě tam, kde má liška dobrý kryt, neprotahuje tam, dlouhodobě tam není rušena člověkem a je tam i dostatek potravy v okolí. U nás to jsou cca 4 místa. Nora není podmínkou a někdy zase jsou nory liškou navštěvovány v místech, kde by se bez nich nezdržovala. Prostě to chce chodit nejlépe po obnovách, obejít v uctivé vzdálenosti nory a huštiny a počítat stopy dovnitř a ven. Časem si uděláš obrázek, kde to lišky mají rády a kde je to spíše věcí obrovské štěstěny.
V kombinaci na černou to nemají lišky těžký. Většina (aspoň by to tak mělo být) tam má knedle nebo má kuli, a při tom lomozu jde zpravidla liška rychle. To velice zvyšuje její šance, pokud se už v leči zapomene.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Lov lišek na společných lovech (hony, nahánky)

Příspěvek od BwanaHunter »

Lotr> mě ukazoval fotky kamarád, který s tím měl snad cosi do činění, ale nevylučuji, že to byla stejná akce. Jinak liška je mojí oblíbenou kořistí a třeba v kaňkování s oblibou chodím s vábničkami vyloženě po liškách. A nejen kožichy, ale i lebky jsou ozdobou mých zdí.

Klein> liška kulí střelená, zlomení zlé moci znamená... to říkávali naši předkové, takže zbytečné to není :) A navíc, od toho jsou kulobroky, nikdo mi nenutí mít v obou hlavních nabito na prasata. Stačí nebýt nenapapaný...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Lov lišek na společných lovech (hony, nahánky)

Příspěvek od roedear »

Pokud se organizovaly "vycházky" na kmotry, tak to byly fakt spíše vycházky, když se uloví na společné akci dvě kmotry, je to úspěch. Liška je malá, v terénu kličkuje, kolikrát mi došla mezi kmínky na pár metrů a zase mazala pryč, prostě příležitost k ráně nedala, nebo kolikrát padlo na jednu lišku i více než deset ran (rekord 17 :mrgreen: ) , ale taková liška střelená v běhu na průseku kulí, to se mi líbilo :twisted: Větší úspěch jsem míval, pokud jsem na kmotry chodil na čerstvě posečené louky nebo strniště, v lese je to něco jiného, spíše dílo náhody, liška se objeví rychle a jak je blízko, tak sebemenší šramot ji zradí.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov lišek na společných lovech (hony, nahánky)

Příspěvek od fesoj »

Když lovci na liščím honu směru větru nedbají,
pokuřují, kašlou, dupou, na sousedy volají,
na úspěch taková akce výsledky má nulové,
lišku ani nezahlédnou, střelí velké kulové !
Kritériem pravdy je praxe.
fordik
Častý návštěvník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 06.2.2012, 20:03
Bydliště: okr. Blansko

Re: Lov lišek na společných lovech (hony, nahánky)

Příspěvek od fordik »

to fesoj: super, jako vždy

to all: Předloni na podzim při jednom lesním honu se zatahovala druhá leč. Vedoucí levého křídla mě postavil jako prvního s tím, že po skončení leče mám ostatní posbírat na svačinu. Postavil mě do mýťáku a se zbytkem odešel. Stáli jsme po cca 70m 40m od houštiny. Když postavil druhého, mávli jsme na sebe, nabil jsem kozlici (nahoru broky, dolů slug), opřel flintu o strom a čekal. Mírný vánek vál od leče ke mě, honci stáli asi 200m šikmo od leče s dobrým větrem a vesele se bavili. Leč je poměrně malá a když ani po 20 minutách honci nevyrazili, dřepl jsem si ke stromu a opřel záda. Po dalších 10 minutách se konečně pohli. Pomalu jsem vstal, otočím hlavu k houštině a nevěřím svým očím. Z houštiny 30m pode mnou směrem k honcům pomalu kluše liška, očichává smrkový nálet a vypadá, jako by se vydala na sobotní procházku!!! Pomalu beru flintu do ruky a hlavou se mi honí potencionální řeči kolegů o ráně před začátkem leče, ale jak ji zvedám, liška na okamžik strne, otáčí o 180 stupňů a prudce vyráží zpět do leče. Honci začali tlačit a po 10 minutách padá v čele leče rána, v této leči jediná. Po ukončení leče jsem byl velmi zvědav na výsledek a spěchal s ostatními na místo svačiny. Na výloži ležela liška, ulovil ji host, kterému jsem maličko trpce blahopřál. Při svačině mě to přešlo a byl jsem rád, že leží.

fordik
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Lov lišek na společných lovech (hony, nahánky)

Příspěvek od Klein »

A kdy myslíte, že je nejvhodnější takové nahánky na lišky pořádat ?? Slyšel jsem, že přez období listopad a prosinec jsou lišky přez den více zalezlé v norách, a že tento společný lov je daleko vhodnější pořádat později v období kankování, kdy lišky déle courají přez den po honitbě. Nory v tomto období prý sice také navštěvují, ale už né v takové míře, jako dříve...
Odpovědět