Maskování při lovu

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: maskování při lovu

Příspěvek od pufr »

No, tak to já mám Jiří prakticky odzkoušené, že třeba to pončo celkem výrazně ztíží "poznání člověka" sičí zvěři, muflonům i evropské zvěři jelení :?
Holuby jsem v tom ještě nelovil, ale mohl bych to po letech někde zkusit :)
Pufr
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: maskování při lovu

Příspěvek od Reno »

No safra, tady je to samý Clint Eastwood nebo sniper v hejkalovi... :D Doufám, že na vás někde v lese nešlápnu, asi bych se docela leknul a mohla by mi selhat pistole... :lol:

Jeden již nežijící Pan myslivec, který mě kdysi do tajů myslivosti zasvěcoval, narozdíl od svých kolegů vůbec nestřílel z posedů či kazatelen, ale všechno našoulal, přičemž se dokázal se ke zvěři dostat hodně blízko a měl v tom značnou praxi. Základem byl samozřejmě dobrý vítr a nehlučnost. Ohledně optických vjemů mi říkal, že nejvíc mě jednoznačně zradí pohyb, až druhotně světlý obličej. On ten obličej řešil kloboukem se širokou krempou, plnovousem a mírně sklopenou hlavou. Zajímavé byly jeho zkušenosti s tím, že si jej zvěř údajně méně všímala v případech, kdy nebyl oblečený do té v tuzemsku tradiční myslivecké tmavé zelené barvy, ale do nějakého světlejšího odstínu přírodních barev, jako byly například staré klasické vaťáky. Maskáče tehdy do lesa nikdo nenosil, leda tak na brigádu nějaké na vojně "ukořistěné" jehličí vz. 60, ti ze západního okruhu i vz. 85.

Sám také nosím vousy a když je chladněji, zapínám si stojáček (límec) bundy až pod nos. Stejně tak používám klobouk se širokou krempou. Každopádně nějaká ta lehká vzdušná síťka by nemusela být špatná, ale to jsem ještě nikdy nezkoušel. A možná by nebyly špatné ani nějaké obličejové kamuflážní barvy obsahující repelent. :D Jinak ohledně střeleckých rukavic mám docela dobré zkušenosti se značkou Mechanix, dělají se mimo černé barvy i v přírodních barvách nebo kamufláži, člověk v nich má docela cit, nevytahují se a dost vydrží. Různé ty maskovací převlečníky typu hejkal mě moc nelákají, když jsem to měl kdysi možnost vyzkoušel v armádě, dost to chytalo za větvičky a tak...
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: maskování při lovu

Příspěvek od BwanaHunter »

Jiří> každému samozřejmě sedí něco jiného, ale ta moje kukla je z lehounký síťky, takže se v tom nijak extra nepotím a tím že na oči má díru, a ne síťku, nevadí mi to ani při střílení. Normálně když v tom sedím, za chvíli zapomenu, že to mám. Taky se stalo, že jsem si chtěl strčit něco do huby a ono to nešlo...síťka :lol: :lol:

Pufr> jojo, líná hromada listí funguje. Mám ještě takovou 3D maskovačku, je to jednoduše velký obdélníkový kus sítě, pošitý těmi nesmysly. Dá se z toho snadno na 4 klacky udělat záštita, hodit přes ramena přes postavu, tím že je to síť, tak by to šlo asi i přes obličej, lehnout pod to atd. Ale to se do kapsy nevejde, a obvykle jsem línej to tahat, když nevím vyloženě, že to budu potřebovat, tipu jdu na holuby a budu potřebovat záštitu. Tak obvykle nosím jen síťku na ksicht a rukavice, který snadno strčim do kapsy. Ale když už to mám, postupuju taky za línou hromadu listí :D Jinak na holuby to funguje, hejkal i síť, takže by fungovalo i pončo. Lítali doprostřed velkého pole, už strniště, nedalo se k nim jinak dostat, tak jsem si vzal hejkala, sednul doprostřed pole, a lítali kolem mě, nevadil jsem jim... :lol:

Ad trojnožky, určitě ti nechci hanět Primos, jsi spokojený a to je dobře, nicméně - měl jsem kovovou Polecat, a vlastně pořád mám, ale už jí nenosím, protože mě sralo, že to dělá kravál a taky v zimě jak je studená. Navíc při mojí výšce jsou všechny normálně prodávané trojnožky na mě krátké. Tak jsem si nechal udělat na míru dlouhou dřevěnou, tyčky mají v polovině závit, aby se dala rozložit a snadno vešla do auta, a nedám bez ní krok až na úplné výjimky. Nejdál s ní mám střeleno asi kudu na 325m v běhu, jinak k těm 150-200 m z ní střílím normálně a občas se i trefuju :wink: takže jojo, plný souhlas.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: maskování při lovu

Příspěvek od BwanaHunter »

Reno> ty si děláš prdelky, ale kamarádovi prostřihali dobráčtí vesničani plot u obory a utekli mu nějací jeleni. Tak je honili s uspávačkou, a s tou musíš blízko. Tak takhle jednou v mém hejkalu sedí ve škarpě, a čeká, jestli na pole vytáhne hledaný jelen, a polní cestou si to šinou dvě baby ze vsi. Když před nimi vstal, tak se málem po.... :)
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: maskování při lovu

Příspěvek od cr001 »

Jiří K: ta maska od sealandu je dobrá, jenže je z fleecu a při teplejším počasí by to bylo za trest. Na zimu používám na posed obyčejnou lyžařskou kuklu(tmavě zelenou) a v létě je v tom horko, takže jsem sháněl právě něco co je vzdušné.

Jinak jsem při procházení internetu narazil na maskovací vzor ASAT, který mi přijde zajímavý a dobrý. Na Youtube jsou videa jak funguje v různých prostředích https://www.youtube.com/watch?v=LCBSO0iZYKc
Osobně si myslím, že všechny maskovací vzory typu realtree a podobné možná dobře fungují na krátkou vzdálenost, ale nejsou efektivní na střední a větší (čímž myslím cca 25m a dál) - pak už se jeví jako jednolitá tmavší plocha a vzor ztrácí efekt. Ten ASAT u nás nikdo nenabízí, ale začínám uvažovat o nějaké domácí samovýrobě.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: maskování při lovu

Příspěvek od BwanaHunter »

cr> já bych ten vzor tak moc nepřeceňoval. Podle mé empirické zkušenosti záleží v první řadě na tom, zakrýt ty bílé fleky, na druhém pak případně rozbít obrys, vzor nemám pocit, že by hrál výraznější roli...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: maskování při lovu

Příspěvek od Reno »

BwanaHunter píše:Reno> ty si děláš prdelky, ale...
No ony ty prdelky směřují k tomu, že se to klidně může stát. :) Dobře zamaskovanou osobu (zejména ležící), která se nehýbe, má problém najít i ten, kdo ví, že tam někde je a hledá ji. Takže někdo, kdo o ní neví a není ve střehu, na ni klidně šlápnout může. :wink: Kdysi jsme v armádě v rámci jednoho ze cvičení měli mimo jiné za úkol se narychlo ukrýt před rojnicí pronásledovatelů a nechat ji přejít přes sebe (obrazně řečeno :D ). Rojnice byla tvořena bigoši ZVS, kteří nás motivováni vidinou opušťáku horlivě hledali, přičemž mi jeden z nich málem šlápl kanadou na hlavu (cca 15 cm vedle), ačkoliv jsem ležel v místě, které měl podle mého úsudku snad každý normální člověk mírně obejít. No ani z této blízkosti si mě nevšiml - a to jsem měl tehdy na sobě v podstatě standardní maskáče, jen narychlo doplněné trochou vegetace, žádného hejkala. :)

PS: Jednou si tak šoulám lesem, když tu náhle na jedné z pasek zaregistruji okem i sluchem pohyb ve vysoké trávě... Nahoru žádná hlava nevykukuje, nevidím ani hřbet, ovšem hluk solidní a šíře slehávající trávy také. To musí být prase! Možná dobrý lončák. Opřu se o strom, na puškohledu rozsvítím bod, potichu odjistím kulovnici a zamířím na okraj paseky zhruba do míst, kam "můj čuník" travou směřuje... 8) Ale co to? :shock: Z trávy se vyplazí airsofťák v maskáčích a s začerněným ksichtem. Na toho jsem ale povolenku neměl, tak jsem ho tedy nechal být, no... :twisted: Po lesích se holt potuluje lecos. :)
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: maskování při lovu

Příspěvek od cr001 »

Bwana: já to nijak nepřeceňuju. Jen jsem srovnával s těmi vzory, které se vyskytují ve zdejších obchodech. Obrys nejlíp rozbije vysoký kontrast světlých a tmavých ploch ve vhodném vzoru (nebo opravdová 3D struktura jako ten hejkal) a to ten ASAT má. Člověk to vždy bere podle sebe, ale nikdo neví, jak to vidí nebo spíš vnímá zvěř (vzhledem k přesahu do IR a citlivosti na jiné části spektra), takže je to kolikrát spíš pro dobrý poct lovce. Já od maskování potřebuji, aby fungovalo ve stoje a v sedu (kleče). Když si lehneš, tak maskování ani nepotřebuješ, ale taky houby vidíš.
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: maskování při lovu

Příspěvek od ramo »

Nazdar pánové, já mám toto http://www.fotopomucky.cz/deerhunter-3d ... dukt-2858/ - bundu, kalhoty, kuklu (je v ní i síťka, ale nepoužívám vadí mi :roll: ) a rukavice. Na individuál to nosím skoro pořád, ale kalhoty jen když jsem na zemi a celý vidět. Je to celkem vzdušné, lehké a skladné!! Samozřejmě v létě je mi horko ve všem i když je to jen pošitá síťovina... Za sebe ti to cr001 můžu jen doporučit. Lovu
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: maskování při lovu

Příspěvek od Zbrojovák »

Osobně na černou sedím, nebo přešoulám za tmy, tehdy je jedno v čem člověk je - pokud je to tiché - na to si dávám pozor.
Na vysokou nebo srnčí spíše šoulám klasicky z rána nebo v podvečer. Vyhýbám se světlejším tónům - třeba seprané zelené košili atd. jinak používám všechny kombinace mysliveckých barev. Vyjma fakt parna, nemívám zarolované rukávy, kraťasy nenosím nikdy, vždy kalhoty do ponožek a pak vysokých bot - což se mi osvědčilo proti klíšťatům.
Vysoká spíše vnímá pohyb a většinou je to v lese v tom kdo koho na šoulačce dřív zaregistruje... pokud už došoulávám za zvěří, krčím se jak to jde a obličej kryju kloboukem. Problém jsou ruce ty se hýbou a svítí- nejčastěji zradí, takže pokud je jen trochu vlažněji, mám tenké černé textilní rukavice.
Nemaskuju se ani 3D ani hejkalem, pokud někde mimo posedy sedím, udělám si přírodní improvizovanou záštitu, většinou z chvojí, nebo co je po ruce. Pilku nosím furt.
Pokud neprší, nenosím gore-tex, je mi pak pohodlněji a líp to větrá, máme kopce.
jo a mám zkušenost že pokud zvěř něco tuší- už pátrá směrem ke mě - byť člověk sedí někde v krytu nebo trávě - ten myslivecký klobouk co vykukuje je stejně dost patrný a zvěř ho na blízko vnímá tak že tam nějak nezapadá- to bych musel mít nějakou kapuci jak Zajcev :wink:
Přemýšlej jsem že budu nosit větší zelný šátek, do kterého se dá při došoulávání schovat ten bílý ksicht - asi by to význam mělo. Zakrýt obličej a ruce musí podle mě, co do "loveckého" maskování, stačit.
Myslím taky, že je problém světlé dřevo na pažbě, nebo světlá baskule, nerez flinta atd. Zvlášť vysoká a dančí to registruje a jak jsem slyšel i sika je na to háklivý. no a tam kde je stresované srnčí, tak tam i to.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: maskování při lovu

Příspěvek od ramo »

No a proč to vše dělat tak nějak složitě (šátky a nevím co ještě) a k tomu ještě třeba řezat chvojí... :shock: Já tu kuklu a rukavice strčím do kapse a mám jistotu, že jsem kdekoliv připraven. Já nosím i tu bundu i když bych třeba nemusel, ale nic neváží, je vzdušná a tu siluetu přece jen trochu rozbije! :wink:
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: maskování při lovu

Příspěvek od Zbrojovák »

je to možnost, proč ne - ale asi jsem se ještě k takovému stylu nedopracoval :wink:
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: maskování při lovu

Příspěvek od ramo »

Hlavní je aby to fungovalo ke spokojenosti! U nás v polní honitbě s mezemi a sem tam remízkem to funguje a hlavně tam žádné chvojí není :? , ale zase se dá třeba dobře schovat za kopřivy, bezový keř apod. Lovu
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: maskování při lovu

Příspěvek od Tim »

BwanaHunter píše:Reno> ty si děláš prdelky, ale kamarádovi prostřihali dobráčtí vesničani plot u obory a utekli mu nějací jeleni. Tak je honili s uspávačkou, a s tou musíš blízko. Tak takhle jednou v mém hejkalu sedí ve škarpě, a čeká, jestli na pole vytáhne hledaný jelen, a polní cestou si to šinou dvě baby ze vsi. Když před nimi vstal, tak se málem po.... :)
To znám, já v tom fotím... Nejeden houbař už do lesa nikdy nepůjde :mrgreen:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: maskování při lovu

Příspěvek od cr001 »

Tak kukla je doma a vypadá docela dobře. Je to lehký a vzdušný, tak to bude v teplejším počasí snesitelné. Dá se to složit do malého sáčku, takže to nezabere žádný místo.
Vzpoměl jsem si na vojnu, jak nám vykládal poučku, že "maskování znamená odstranění demasujících příznaků" - tak doufám, že jsem něco odstranil :wink: Praxe ukáže. Lovu.
Odpovědět