Vše okolo vnadiště

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Vše okolo vnadiště

Příspěvek od Jirka83 »

Rád bych zalo?il toto téma, protože jsem si nevšimnul, že by tu již nějaké podobné existovalo. Mam takovej malej problém, jsem v honitbě, kde se vyskytuje kromě drobný a srnčí zvěře taky dančí a černá, připravoval jsem si újedi?tě, zasypávám tam tak akorád, ale mam problém, že dančí to většinou stačí vyčistit dřív, než se tam dostanou divočáči... :roll: Máte někdo nějakej trik, jak docílit toho, aby tam taky zůstalo něco na černou, kromě toho, že bych tam vždycky sypal metráky krmení??? Díky za rady...
Naposledy upravil(a) Karel61 dne pát 25.8.2017, 15:37, celkem upraveno 4 x.
Důvod: oprava nadpisu
vhool

Příspěvek od vhool »

to jirka83: triku je spousta,zalezi cim krmis.uz v kurzu na lovecky listek se tyto triky uci,teda nevim jak kde ale pred 20 lety to tak bylo :lol:
kazdopadne asi nejjednodussi je asi vzit cisty 10ti litrovy plastovy kanystrik a udelat do neho dostatek dir o prumeru cca 1-1,5cm.do toho pak nasypat treba kukurici a zasroubovat.u krmeliste pak provazkem nebo retizkem privazat ke koliku nebo stromku.pouze cerna zver je tak fikana ze si stim zacne hrat a jak do toho postuchuje tak zrno pada ven a zver se tim nadherne zabavi a ty mas dostatek casu ji pozorovat nebo popripade ulovit.ostatni zver si toho nevsima :wink:
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

U nás na to divočáci nemaji trpělivost ani v zimně, jeden známej to zkoušel, měl v sudu kukuřici a divočáci na to nechodili jakmile tam zasypal, tak to brali... Mam takovou směs kukuřice p?enice a ovsa... už mi to celkem začínalo vadit, ta dančí je tam tak drzá, že i když dopoledne zasypu a večer si tam jdu sednout, tak je to tam prázdný...
vhool

Příspěvek od vhool »

no asi to bylo spatne udelany protoze bych se divil kdyby to nebrali ale budiz.pak je taky overeny to nasypany pokryt vetvema nebo jeme zasypat zeminou nebo popripade trochu slamy...
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

Tak to je dobrej nápad, to zkusim udělat příště, až se dostanu do revíru, už jsem začal bejt trošku skeptickej... :wink:
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Příspěvek od kpt.stone »

S tím vhoolovým kanystrem to potvrzuji... :D ...funguje to bezvadně. Akorát to chce dobře přivázat. Mě to ti černí "pacholci" za chvíli urvali.
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

Ani Řím nepostavily za jediný den a tedy i černá potřebuje trochu času než si to o?uká ale je skoro 100% že přijdou na to co musí udělat aby se zrno sypalo. Takováto zařízení jsou poměrně fikaná a spolehlivá. Mě trochu vadí ten dojem kanystru přivázenáho na krmeli?ti a vždy když nějaké zkládám snažím se nejvíce zachovat přírodní ráz bez zásahů a podobných "krmítek". Další faktor je veřenost která se vzlá?? teď potuluje v lesích hledajíc houby a když už krmítko nezničí tak si rozhodně nevylepší mínění - prostě nepochpí jak to je s lovem černé zvěře a selekcí při lovu.

Já jsem své vnadiště umístil na malou ločku v kraji lesa s podrostem křovin a čená se tam nebojí vycházet ani za plného úplňku. Doprostřed jsem zakopal starý vykotlaný pařez do kterého plním zrno dírou zhora a to se pak sype otvorem mezi kořeny. Dále mám asi na plo?e 30m2 poházeno slámu do které zrno poházím - divočáky moc baví se ve slámě přerývat, zrno se tam trochu zapaří a to je pak lahůdka. A jako poslední mám asi 4 hromady kamení pod které zrno nasypu a kameny pokladu. Přes takovou překá?ku se jiná spárkatá jen těžko dostává. Pod kameny vnadím i zimě na lišku - chvilku jí trvá než se k rybě pod kamenem dostane a já mám dost času se připravit...
A jelikož zastávám metodu "k?andy i pásek" mám na kraji lesa asi 4 5metrový řádky brambor :twisted:
Naposledy upravil(a) jakub203 dne úte 09.10.2007, 20:32, celkem upraveno 1 x.
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
klouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: úte 13.2.2007, 12:06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klouda »

jakube to je takovej malej lunapark pro zvěř než to mi přijde jako vnadiště dota?ené k dokonalosti :P
.22, .243., 7x57, 8x57IS, 9mm, 16/70, 12/76
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

je pravda že tam vnadim poměrně často, teď jsem dlouhodobě z pracovních důvodu mimo republiku tak mi tam chodí krmit děda ALE lovím tam hodně málo, zvěř tam chodí poměrně pravidelně ale já to pova?uji za takovou malou "komůrku". protože se autem nedá dojet až pod kazatelnu tak tam ze združení chodí málokdo a je takovej můj kus revíru. Vyjímka jsou lišky, pro tyvyjímky neplatí....
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
klouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: úte 13.2.2007, 12:06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klouda »

bezvadnej přístup, takhle to máme s tátou přesně u nás, taky máme jedno místečko, byl tam starsí zapomenutej posed tak jsme to tam obnovili, nikdo jinej tam nechodí, vozíme tam pravidelně už víc jak dva roky, nějaká zvěř se tam vždycky v okolí zdr?uje, je tam klid, a za celou tu dobu co se tam o to staráme jsem tam střelil jen já to malé sele, jinak nic.
.22, .243., 7x57, 8x57IS, 9mm, 16/70, 12/76
FOXCLEVER
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: úte 27.3.2007, 21:38
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Příspěvek od FOXCLEVER »

Přispívám k tématu dvěma trochu netradičními způsoby, které se osvědčily na černou.
1) I když se již dnes nesmí dávat na újeď "padliny" zvěře nebo hospodářských zvířat či drůbe?e, lze to pro černou a lišky aplikovat i tak, aby se splnil veterinární předpis. Využíváme staré drátěné pletivo, do kterého se kadaver zabalí a na újedi?ti zakope do hloubky cca 80cm. Zakryje se to zeminou, která se neudusá. Černá i liška si to najdou téměř vzápětí a když se k tomu po čase dohrabou, tím to nekončí a ve snaze aspoň něco uzmout se tím dokáží bavit docela dlouho a za noc se k tomu i vícekrát vracet. Je to pro dlouhodobé využití za předpokladu, že to opět včas zaházíme zeminou. Stane se z toho pak pro zvěř i pro nás pravidelná zábava.

2) Jako efektivní se před lety ukázal na poli zapomenutý balík slámy, který jsme traktorem přitáhli před kazatelnu, prosypali obilím, ?rotem a solí a tím tam stáhli my?i z celého okolí. Funguje to bezvadně, ale až od prvních mrazů a spolehlivě při sněhové pokrývce.
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Příspěvek od duch Pampuch »

Pro zabraneni pristupu ostatni zvere ke krmeni jsem kmil do pneumatiky a na ni mel narovnane spalky dreva. Nyni bych to udelal ponekud vkusneji, ale fungovalo to, bylo to v suchu pod strechou, prase prislo, rozrochlo, sezralo.
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Založení nového vnadiště

Příspěvek od Tomfi »

Je to sice téma dosti omývané, ale přesto jsem si dovolil založit jako nové téma.Jsem rozhodnut si založit nové vnadiště, a zajímali by mě veškeré rady, vás zkušených myslivců. Rady praxí ověřené, ne znalosti vyčtené, jak vybíráte místo.Zda lepší na kopci, nebo v údolí. Proudění větrů, zvlá?tě v zimě, kdy je cirkulace poněkud jiná.Teplý a studený vzduch.Jaká ideální vzdálenost posedu, jaká výška by měla stačit, bude to určitě ?ebřík, kazatelna nepřipadá v úvahu, udr?ujete chodník k němu. Přístupnost-Jaké máte zkušenosti s dopravou uloveného kusu k autu.(přijatelná vzdálenost k ručnímu odta?ení).
Jsou to sice otázky zdánlivě primitivní, ale opravdu bych nerad něco podcenil, přeci jen výběr ideálního místa je část úspěchu.

Dále předpokládám, vnadění v menších dávkách, ideální se mi zdá trošku vylep?ení děrovaný sud na kolách(hrách kukuřice) cca 25kg, nebo je dáváte přednost spíše klasická hromadě.Nebo jiné zařízení. Doplňování denně, je nemožné, studium, dojí?dění 20km do revíru.Co se týče obilovin, spíše ječmen nebo oves.
Budu rád za jakkékoliv praktické poznámky. Doufám, že se rozepíšete trochu více.
Fotky jsou vítané.
Díky Tomáš
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
egon
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: pát 31.7.2009, 20:28

Re: Založení nového vnadiště

Příspěvek od egon »

Cuniky mam v kukurici a nevim na co je mam nalakat.Uz jsem zkousel kukurici namocenou v soli,magi,rybi,brambory,dehet z bukoveho dreva a furt nic nezabira.Tak bych potreboval nejakou dobrou radu.
milan-sparta
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: pon 20.10.2008, 11:30

Re: Založení nového vnadiště

Příspěvek od milan-sparta »

Já jsem zkusil sušené mléko a paráda....domácí prase po tom šílí, tak jsem to zkusil i do přírody
CZ 550 FS .308 W; Meostar R1r 3-12x56 RD
Český fousek - BAD ; Patterdale terier - Brit
Odpovědět