Hornet

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
marnet
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: sob 08.5.2010, 22:16

Re: Hornet

Příspěvek od marnet »

Zbrojovák:poloplášť(SP)jsem do "živého masa" zatím nezkoušel,tak nevím,ale četl jsem o doporučení celoplášťových střel k lovu trofejové zvěře pernaté(např.tetřev,tetřívek,jeřábek,kormorán,volavka,vrána apod.),které jsou po té vhodné k preparaci,díky čistým průstřelům nebo alespoň teoreticky by se tak měla střela chovat při projití tělem,i když např. ráže 222 Rem.trhá i při použití této střely.V tomto případě je to zřejmě způsobeno vysokou rychlostí,která je u horneta ve 100 m o 326 m/s pomalejší(vlašimské střelivo).Hřivnáči po ráně spadli,jak hruška ze stromu.Před 9 lety jsem na Žďársku ulovil mladou vránu šedivku(v honitbě,kde působím je nemáme)malorážkou 22 LR i ona po ráně spadla z javoru,jak hřivnáči.K preparaci bohužel díky olověné střele vhodná nebyla.Malorážku jsem po 9 letech se ztrátou prodal a pořídil si horneta.Někteří kolegové mohou u malorážky v porovnání s hornetem argumentovat levným střelivem,což je sice pravda,ale mě osobně např.K4M nic neříká.Mimo horneta mám i kulovnici CZ 527 carbine r.7,62x 39 a díky ní si mohu na střelnici "užít"za slušný peníz poněkud výkonější ráží než jsou "dvaadvacítky".
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Hornet

Příspěvek od bon »

Pro všechny, kteří vedou vášnivé diskuse o dostatečném účinku a vhodnosti "malých" ráží k lovu: musel jsem se smát, když jsem v publikaci African Hunter Shot Placement, kde jsou uvedeny doporučené ráže a umístění zásahu pro různé druhy africké zvěře viděl minimální ráži pro antilopu Impala (hmotnost 45 - 65 kg) .22 Hornet :lol:
sako85
Častý návštěvník
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 05.12.2013, 13:16

Re: Hornet

Příspěvek od sako85 »

bon-je to samozrejme blbost,nejdem sa k tomu vyjadrovat,ani polemizovat.Ale k tomu čo napsal Jan Slavetínský-po praktickej a aj takej stránke reálneho uvažovania máš 100%pravdu.Sú však medzi nami aj takí,pre ktorých je táto ráž jednoducho srdcovka a nosia ju so sebou možno viac ako velkú gulovnicu,možno aj z nejakej tej nostalgie.Je pravda,že v dnešnej dobe stráca svoj význam,avšak v inzercii sa tieto zbrane neukazujú-kto ho má,ho z ruky nedá a len on vie prečo.Takže sa nemusia bát,že by táto ráž nejak zanikla.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Hornet

Příspěvek od fesoj »

Oblíbenou zbraní pro lov škodné bývala kdysi zejména u lesáků pěkná, lehká kozlice, výrobce myslím Holek. Horní hlaveň dvacítka, spodní Hornet. Nebožtík pantáta ji kdysi mívaL a mluvil o ní v superlativech. A mám takový dojem, že se jedná o stejnou zbraň, kterou si kdysi pořídil i spisovatel Jan Vrba, jak o tom píše v jedné ze svých knih. Dnes něco takového na našem trhu chybí, snad jen kozlice Sever 20/76 x 22 WMR, ale to je ruské kopyto bez špetky elegance. Má někdo zkušenosti s nějakým takovým kulobrokem ?
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Hornet

Příspěvek od sw_fox »

Mel jsem ted v ruce obojetnici Faukner Bratislava brokova 24 a kulova 5,6x35R Vierling. Krasna, elegantni. Nicmene dnes spis na nedelni prochazku s manzelkou a pejskem....
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
marnet
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: sob 08.5.2010, 22:16

Re: Hornet

Příspěvek od marnet »

sw fox:věřím,že to byla hezká lovecká zbraň.Otázka v jakém byla stavu a sehnat do ní náboje může být problém.Brokové 24 jsem s broky 3,5 mm v nabídce prodejců v ČR neviděl.Dá se to řešit koupením menších a vysypat,po té doplnit "osmičkami".Kulové 5,6x35R Vierling tuším,že je dělá Fiocchi,ale nevým,zda by je dovozce v menším množství sehnal.Hornet je standartní střelivo a i když jej nevyrábí tolik muniček,tak se dá bez problémů sehnat alespoň z Vlašimi.Před 3 týdny jsem si chtěl koupit v Praze u Brymové Winchestry,ale předešlý den je k mojí smůle vyprodaly.Na můj dotaz,kdy je budou mít v nabídce,prodavač odpověděl,že u této značky bývá problém z dodavatelem.Na otázku fesoje mohu odpovědět jen to,že na území tohoto státu se vyráběl kulobrok s Hornetem v "oblíbeném zetháčku".Já osobně ho u nikoho neviděl,ale četl jsem to odborné literatuře.
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Hornet

Příspěvek od sw_fox »

Naboje Vierling problem nejsou. Pouzije se .22 Hornet nabojnice i matrice. Strela prumerem dle zmerene hodnoty prumeru hlavne.
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Hornet

Příspěvek od fesoj »

Taky si myslím, že by to neměl být problém. Jde víceméně jen o laboraci. tyto náboje jsou vzájemně zaměnitelné -ALE Hornet je podstatně silnější a při použití ve Vierlingu to nepříjemně "fouká" kolem závěru dozadu, mohlo by to být i nebezpečné.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Hornet

Příspěvek od sw_fox »

Presne tak. Muze se ale lisit i prumer strely. Vierlingy kolisaji od .221 po .228 dle vyrobce a opotrebeni hlavne...:-))) nastesti mam .224 coz se da bezne resit
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
magoda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 183
Registrován: pát 08.1.2010, 9:14
Bydliště: pha-východ

Re: Hornet

Příspěvek od magoda »

Lovu,dlouho žádné odezvy v tomto tématu..kolega zakoupil kulovnicku v této razi,a myslel jsem ,že to nakrmime,winchesterem sp,bohužel se teď nějak ztratil v celorepublikovem prodeji,a waltrovka ho dva roky nedovezla....otázka tedy zní:prosím poraďte čím to nakrmit?děkuji ,lovu magoda
sako85
Častý návštěvník
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 05.12.2013, 13:16

Re: Hornet

Příspěvek od sako85 »

magoda-tie Winchester SP a hlavne JHP ak nie sú,je to velká škoda,rozhodne najlepšia volba v tejto ráži.Pokial bude chciet trofejovú pernatú tak v pohode aj FMJ z VlašiMI.Na ostatnú zver-škodnú bych doporučoval rozhodne RWS,predsa len tá laborácia má navrch oproti iným značkám.
magoda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 183
Registrován: pát 08.1.2010, 9:14
Bydliště: pha-východ

Re: Hornet

Příspěvek od magoda »

Sako85:zdar včera jsem studoval fóra venku,a volba padne asi na RWS T-MANTEL,vychází z toho nejlépe!nestrilite tuto munici někdo?lovu magoda
sako85
Častý návštěvník
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 05.12.2013, 13:16

Re: Hornet

Příspěvek od sako85 »

Strielal som vždy len Win JHP-ako vravíte vy-se strelivem Winchester neprohloupíš,ani v iných kalibroch.No jeden lesák u nás striela tie RWS s cz 527 American a má s tým výborné výsledky,určite nebudeš sklamaný.
marnet
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: sob 08.5.2010, 22:16

Re: Hornet

Příspěvek od marnet »

magoda:osobně mám kulovničku r.22 Hornet přes 8 let.Výběr střeliva tohoto kalibru je v porovnání s "lavinovitě"rozšířenými sedmičkami,308W,30-06 atd.je poměrně malý.Jsem pravidelný dlouholetý čtenář měsíčníku Sřelecká revue.V letech 1999-2000 zde představovali kulové náboje.U 22 Hornetu byly uvedeny 4 výrobci střeliva(Remington,RWS,S&B a Winchester).Remingtona jsem v nábídce prodejců na území ČR nenašel.Mám doma RWS(dva druhy střel a S&B rovněž dvě střely).Winchestra jsem od loňského května sháněl,ale ani v Praze nebyly.Letos jsem zjistil,že je mají u Okouna v Jihlavě za přijatelnou cenu(21 Kč/ks),ale balení po 50 ks.Ptal jsem se prodavače,zda by mne neprodal např.20 ks,ale trval jen na prodeji celého balení.V zimě jsem objevil nabídku dalšího výrobce v prodejně B.V.S. na Slezské ulici(Praha 3).Jedná se o srbskou muničku Prvi Partizan.Cena jednoho náboje je nižší než S&B,je ovšem otázkou,jak bude toto střelivo přesné a spolehlivé.Po letech mám s některými výrobci špatnou zkušenost(např.maďarské MFS r.7,62x39 i ruské Barnauly v 308W).V zemích bývalé Jugoslávie za bývalého režimu vyráběli kvalitní výrobky(např.kosy na trávu,kterou si můj otec dodnes chválí a šetří na rozdím od našich nebo sovětských).Náboje RWS jsou špičkové,jeden úspěšný lovec lišek si je ve 22 Hornetu na jiném webu pochvaluje a jiné nepoužívá.Snad je někde seženete,v tomto případě jsou nedostižné vlašimské S&B.
Naposledy upravil(a) marnet dne ned 03.5.2015, 21:35, celkem upraveno 1 x.
sako85
Častý návštěvník
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 05.12.2013, 13:16

Re: Hornet

Příspěvek od sako85 »

Prvi Partizan nebrat-zákaz vstupu do laufu,presnost nič-moc ale čo je podstatnejšie nechutne to špiní lauf,taký bordel nerobia ani Barnauly v 7,62x39 v 527 Carbine.
Odpovědět