35 Whelen

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 35 Whelen

Příspěvek od lovec »

dalas píše: ....35 Whelen má oproti 30-06 o 136 bar nižší max. tlak (SAAMI). Netroufl bych si dělat tak jednoznačný závěr ohledně energie. To by pak byly nejlepší válcové nábojnice. :?
Pohraj sa v QL s prikladom: 308Win a lubovolna 11,7g strela v kal. .30" vs. 338Federal a ta ista (vyrobca, typ) 11,7g strela v kal .338". Mne to teraz pred pol minutou napr. s 11,7g Noslerom AB vyslo o dobrych 45m/s viac v prospech 338 Federal, komponenty ber ako nahadzane z brucha, dolezity je výsledok (Lauf 60cm, VVN530, u oboch max. okolo 4139bar, dlzka nabojov podla CIP).

Zase OT, sakra, mne sa dnes dari.....
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 35 Whelen

Příspěvek od pufr »

2Marcus, ta "finta" s větší plochou vývrtu samozřejmě funguje, jak jsi popsal. Pro zachování podobných užitných vlatností - aerodynamických (vnější balistika) + průbojných a "ranivých" (terminální b. "obecně") ale musíš zachovat i podobné "průřezové" zatížení střely a tam už to u větších ráží "slušně naskočí", takže u .358čkových střel je minimum pro americké jelence na úrovni cca 200 gr a u nás na divočáky podle mé zkušenosti cca 220 až 250 gr. A to už ty úsťové rychlosti celkem "srovná".

Příklad třeba tady "Sectional Density" střel různých ráží kolem 0,3 libry na čtvereční palec (z tabulky je pro "naše srovnání" užitečných cca prvních deset řádek + .358 tam bohužel není):
Obrázek

O 35 Whelen jsem taky uvažoval, ale pak jsem "racionálně" vybral 358Win. :) A u LW udělali v custom hlavni komoru, kde pro 250gr Hornady RN na lehký kontakt s náběhem vývrtu vychází L6 kolem 76 mm (hloubka usazení střely jen kolem 5 mm - tak používám pro tenhle náboj do krčku asfaltový lak - A1010 a funguje to). V0 s Lovex D073-6 pak může být na úrovni cca 740 m/s i o něco výš tedy > 4500 J na ústí - při celkem snesitelném zpětném rázu. I ta dráha střely je ještě vcelku slušná - při nastřelení na cca 150m lze střílet i liščata na vzdálenost lehce nad 200 m bez klikání nebo přenášení zásahu :? 35 Whelen bude podobný - s výkonem ještě o nějaké procento vyšším.

U 358W mi taky v QL impomuje hodnota vyjadřující účinnost "tepelného stroje", která u nábojů s 250gr střelou je na úrovni 38% a to je hodně dobré číslo :) Ale jak už píše v Handbuch für den wiederlader K.D. Meyer - pokud by účinnost tepelných strojů byla v našem životě to rozhodující, jezdili bychom do lesa a na střelnici všichni na mopedu - život jde evidentně jinudy :D
Pufr
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Re: 35 Whelen

Příspěvek od sw_fox »

Mam dospelejsiho brachu .358 Norma Magnum a vyhoda moznosti pouziti revolverove strely je opravdu roztomila zalezitost. Po vzoru zapadonemeckych soudruhu jsem si udelal i dostrelovaci naboje s 124grs JHP ktere opravdu prase neprostreli ale zpusobi znacny sok, taky na hrani si na strelnici na pohyblivy cil se docela dost usetri za strelivo i rameno, takze clovek muze vystrilet klidne 50-100 ran.
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: 35 Whelen

Příspěvek od Marcus.das »

Na jakou rychlost si ty náboje přebíjíš? Nestrhávají se v drážkách? A jak si na tom s přesností? (Klidně popiš všechny detaily-to je právě téma, které mě zajímá...Pokud je toho více, klidně přes SZ).
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Re: 35 Whelen

Příspěvek od sw_fox »

No přebíjím jinou ráži, jen o stejném průměru, laboroval jsem to za pomoci quickloadu prachem Nitro100 (je jak peří, bezvadně vyplňuje nábojnici), takže při laboraci 30grs Nitro100 pod 124grs střelu jsem dosahoval tlaku 3949bar, rychlosti 890m a energie 3025 J na ústí. Plášťovaný JHP od sierry drží.
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
sako85
Častý návštěvník
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 05.12.2013, 13:16

Re: 35 Whelen

Příspěvek od sako85 »

Ak sa nemýlim,praktické skúsenosti s touto rážou má Belson,takže ak sem zavíta,určite by mohol dat asi priamo praktické skusenosti
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: 35 Whelen

Příspěvek od Marcus.das »

Foxi, prosím, můžeš sem popsat jak se ta lehká pistolová střela chová po zásahu? Jestli fragmentuje, nebo zůstává v celku a "hříbkuje"? Jak vypadá vstřel ( psal jsi,že neprostřeluje, tak se na výstřel neptám:) ) a jak hluboko asi penetruje? Příjde mi to i jako dobrá laborace na srnčí-myslíš, že tuto subtilnější zvěř by ta tvá laborace prosřelovala? Jde mi jen o to, aby zvěřina nebyla moc rozbitá nebo nadměrně podlitá. Pokud by střela neprostřelovala, myslíš, že by trauma vyvolané průchodem deformované střely po komorvé ráně stačilo a srnčí by zhasínalo brzy a nedaleko od nástřelu, nebo by bylo třeba delší dohledávky (z důvodu horšího barvení a zadržování krve v oběhu).
Díky
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Re: 35 Whelen

Příspěvek od sw_fox »

Tahle strela se bohuzel rozklada - exploduje. Na srnci bych v klidu volil tvrdsi poloplast nebo u celoplast, .223-7mm poloplaste v srncim stejne udelaji (pokud drzi hribek) diru o prumeru maximalne tech 9-9,5mm
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
maxim19
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 15.9.2008, 17:10

Re: 35 Whelen

Příspěvek od maxim19 »

Zeptám se, možná hloupě, ale nevzniká nějaká komplikace při přebíjení nábojů nebo při střelbě (např. výrazné zhoršení přesnosti) a pod. kvůli tomu, že revolverové střely jsou kratší na rozdíl od "normálních" loveckých střel, které by se měly správně používat v dané ráži?
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Re: 35 Whelen

Příspěvek od sw_fox »

Střílel jsem tím na 50m z legrace do terče a vybílil jsem desítku, takže pro loveckou střelbu je to OK :-) Tedy z mé flinty :-)
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 35 Whelen

Příspěvek od pufr »

158 gr CP S&B (tombak. plášť) při úsťové rychlosti cca 750 m/s (hnané Vectan A0) se rozkládají - fragmentují i na prázdné pneumatice z osobního auta na vzd. 50 m, dá se předpokládat, že by se plášť takové střely v řadě případů roztrhl i v těle zvěře :?
Přesnost bych řekl dobrá - pro "Plinking" až výborná - podle použitých střel - žádné rozsáhlé testy jsem nedělal :?
Pufr
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Re: 35 Whelen

Příspěvek od sw_fox »

Mozna bych zkusil nejaky plastovany FMJ SWC, na srnci musi stacit - ranivost bude taky vyborna a nemusel by se rozpadat.
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 35 Whelen

Příspěvek od pufr »

Bych si na to srnčí (které ale pravda moc nelovím) neošklivil ani ty origo Sierra/Hornady 200 gr RN nebo 180gr Hornady SP vyhnané třeba nějakou D060/AAc 5744 na nějakých 700 m/s (takový 35Rem.). Nejsou sice za dvě koruny ale taky to není žádná "raketa" :?
Pufr
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: 35 Whelen

Příspěvek od FrantaB »

Pánové, sháním komorový výstružník nebo možnost jeho zapůjčení puškaři při přestavbě.
Pokud někdo máte kontakt na člověka který si nechával stavět pušku v této ráži a nenechával si hlaveň včetně komory dělat u LW, anebo kontakt na puškaře který takovou zbraň stavěl včetně výroby komory, prosím pošlete mi tento kontakt do SZ. Díky
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 35 Whelen

Příspěvek od Zbrojovák »

Komorák ti nikdo nepůjčí, buď si ho necháš nabrousit z větší klasiky kuželu v sadě - výhrubník, výstružník, (finišer - kdysi se volilo tvrdé dřevo a nějaké to medium na doleštění).
Jinak odkazuji na Kunu, ten ti je udělá za rozumný peníz a pak to prodáš, třeba.
Jinak o puškaři co ho má a dělá vím, ovšem jistě nepůjčí :wink:
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět