Kulovnice ZG

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Petr Kaděrka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: sob 27.12.2008, 22:29
Bydliště: Bílá

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Petr Kaděrka »

Po dnešním rozhovoru s jedním panem puškařem, by to údajně šlo, buď pojistka jako na zetce, anebo odjištění jako u cz 550, ale tak 6000,- kč...
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Skalák »

Petr Kaděrka píše:ZG 47 se "zajišťuje se od sebe", je možno ji předělat aby fungovala naopak? Z kulobroku i sportovní pušky jsem zvyklý odjišťovat od sebe.
Petr Kaděrka píše:Po dnešním rozhovoru s jedním panem puškařem, by to údajně šlo, buď pojistka jako na zetce, anebo odjištění jako u cz 550, ale tak 6000,- kč...
Jenomže, pak už to nebude klasické "ZG", ale nějaký dojebaný paskvil. Vždyť pojistka na "ZG" je úplně luxusní, tak proč ji předělávat. LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od pufr »

Nikdy jsem to nezkoušel, ale u té pojistky vstupuje vačka do dráhy úderníku - musí tedy úderník maličko odtlačovat - by tlakem na spoušť zajištěné zbraně nedošlo ke spuštění a při následném odjištění k výstřelu. Tu pojistku Galaš asi okoukal od puškařů v Anglii a orientace toho ovládání je vymyšlená tak, že dopředu tlačím vačku do záběru, dozadu odjišťuju a prstem kontroluju by u některé zbraně "nepadala" hlučně (alespoň já si to myslím :) )
Otočit by to šlo, musel by nějaký šikula vyrobit tu vačku pojistky zrcadlově obrácenou (a připasovat).
Vyzkoušené řešení pro ty, kterým nevadí "dojebaný paskvil", jak píše výše Skalák :) :) , nabízí Recknagel a řada dalších výrobců "custom" dílů - horizontálně pohyblivou páčku (i s aretací). Ale i zde je pak komplikace s instalací pojistky - asi by puškař chtěl nový úderník a vzhledem k dostupnosti dílů možná i matici úderníku - levné by to nebylo :?
Pufr
Petr Kaděrka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: sob 27.12.2008, 22:29
Bydliště: Bílá

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Petr Kaděrka »

O tom Recknagelu mluvil puškař, komponenty cca 6.000,- a práce k tomu. Nepotřebuji nic do..., ale můj dobrý kamarád měl podobný problém. Ke své kulovnici mu přibyla další z dědictví, ale odjištění opačně, pořád nejistota zajištěno nezajištěno, tak tu jednu raději pustil do světa... :roll: Tomuto jsem se chtěl vyhnout. ZG 47 byl můj sen a až jsem se k solidní dostal, tak právě z tohoto důvodu jsem ji včera odřekl a postoupil dalšímu zájemci. Z důvodu "bezpečnosti" šilhám po CZUB 550.
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Skalák »

Jestli nebyla vystřílená, tak to nevím, jestli jsi udělal dobře. Ta pojistka je bezvadná a je hned na první pohled patrné jestli je zbraň zajištěná nebo odjištěná. Ono ty CZ 550 nejsou žádný šlágr, protože na můj vkus mají hrozně moc dřeva, proti elegantní ZG, ale zase máš v ruce pořádný kus dřeva. LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
k petr
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: úte 22.3.2011, 14:17

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od k petr »

dobrý den mužete mi někdo poradit jak se šteluje odpor spouště u zg ? ty dva stavěcí šrouby nastavují asi jen krok před -ten spodní a po ten horní
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od pufr »

Horní šroubek tvoří vodítko pružiny spouště. Tu pružinku si nejlíp necháš u nějakého slušného kovoobráběče navinout úplně stejnou z pružinového drátku o nějakou desetinu mm slabšího - asi nejspolehlivější způsob, co se výše odporu týče.
Po montáži zkusíš manipulační bezpečnost natažené (nenabité) zbraně silnými údery dřevěnou/gumovou paličkou na botku nebo úderem botkou pažby do podlahy - bys věděl na čem seš :?
Pufr
k petr
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: úte 22.3.2011, 14:17

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od k petr »

díky za radu
bob44
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: stř 29.2.2012, 13:25

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od bob44 »

Zdravím, také sem majitelem ZG, mám ji po dědovi před osmy lety jsem si nechal vyměnit hlaveň byla vystřílená. A na to jak je stará tak si myslim že střílí perfektně. Nechodím teda na střelnici, ale lovim i do 200 metrů. Tu spoušť jsem taky řešil, ale když se dá měkká pružina tak je delší chod a když je pružina kratší, tak je to zase tvrdší. Loni jsem si nechal dát napínáček a bez problémů.. Jak tady chlapi řešili ten šroub pod hledím, tak mi tam dal puškař rovnou záslepku a hlaveň je plovoucí, tady psal někdo že to může být špatně, ale myslím si že je to bez problémů..
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od pufr »

Vliv té opěry tenké hlavně může na rozptyl zbraně působit pozitivně - může. Měla by ale ta opěra být přesně definovaná - neměnit se s vlhkostí atd. a to je těžké dosáhnout jednoduchým přitažením hlavně do zádlabu pružného dřevěného předpažbí.

Pokud ti dobře střílí volná hlaveň, nemusíš takové otázky vůbec řešit :?
Pufr
petrl3
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: ned 14.9.2014, 15:43

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od petrl3 »

Zdravím. Máte někdo představu, kolik mohla stát galaška nová? A kolik byl v té době průměrný měsíční příjem? Chtěl bych mít alespoň ponětí, jak byly po válce zetky nebo ZGčka dostupné pro průměrného člověka. Díky.
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Skalák »

Nová kulovnice ZG ve standartním provedení stála1080,-Kčs. V luxusním B provedení 1280,-Kčs a v luxusním A provedení, které se vyrábělo na přání 2950,-Kčs. To jsou ceny někdy z roku 1955-1960. Vyráběla se v rážích 7x57, 7x64, 8x60 S, 8x64 S, 9,3x63 a 7,62x63 ( 30.06 Spr. ). Alespoň tak to je uvedeno v letáku z té doby. Jaký byl v té době průměrný plat nevím. Myslím, že to bylo tak kolem 1000,-Kč. Táta ji má do dneška. LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Leon »

ale v té době to nebylo o platu ale o zařazení ke správné třídě a hlavně jsi musel mít montérky a rádiovku :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Rogam »

To petrl3

průměrné měsíční platy máš třeba zde (stránky Českého statistického úřadu): http://csugeo.i-server.cz/csu/dyngrafy. ... mzdy_1960_ v roce 1960 byla průměrná hrubá měsíční mzda 1.303,- Kč

Zajímavě shrnuté je to i zde: http://www.mesec.cz/clanky/mzdy-a-ceny-vcera-a-dnes/
petrl3
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: ned 14.9.2014, 15:43

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od petrl3 »

Takže to bylo přibližně jako dnes. Tak díky.
Odpovědět