kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Vše o kulovnicích a malorážkách
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Prosím vás chlapi, nemáte někdo ten manual (tu brožuru) od Zetky?. Zbrojovka to dávala do krabice ke každé nové flintě....
Samozřejmě mi stačí kopie nebo scen do pošty PC. Nemůžu to nikde sehnat. (slavetinskyjan@seznam.cz). Díky
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Zbrojovák »

Toma píše:Na stránkách o filmu Třicet případů majora Zemana probírají zbraně které si zahrály v seriálu.Je tam řeč o Zetce ale označované Brno 22 F což sem v životě neslyšel,pak je tam uvedeno že měla francouzský napínáček,a délku hlavně 72,5 cm co je asi blbost u celopažby.V díle Hon na lišku ji má na chatě ing.Čadek(ilja Prachař) kde s ní střílí.Na stránkách je označena jako Mannlicher Schönauer1903,a před bránou zbrojovky drží zetku Zeman,a pak Petr Oliva ,tam o ní mluví jako o Brnu 98 Mannlicher.Podle mě to mají nějaké pomýlené.
Brno 22F je označení zřejmě meziválečné, expedované do ciziny. Tedy zřejmě model vývoje 1922 aF jako fullstock - celopažba. Nemám to ale potvrzeno, jen mi to logicky tak nějak sedí.
https://www.google.cz/search?q=brno+22f ... d=0CCsQsAQ
k 30ti případům, mají v tom bordel pochopitelně, to s čím tam střílí z okna je normál Zetka, možná ten starší model 22F - pokud tedy byl, nevím. Vím že štíhlejší pouzdro závěru je shodné s karabinou četníků Brno vz.36, nikde jinde ani nikým jiným se tak štíhlé pouzdro nedělalo- snad mě napadá mám dojem ještě Husqvarna.
Brno model Z- se dělala ve dvou verzích pouzder a třech signacích - kulaté pouzdro - 1) meziválečná- Zbrojovka Brno akciová společnost, ta měla ještě vybrání pro pásek v zadní části závěru, ale bez vybrání pro palec, 2) kulaté pouzdro závěru signace v němčině Waffenwerke Brünn, aktiengesellschaft, už bez vybrání pro pásek, 3) Zbrojovka Brno národní podnik - verze jak kulaté, tak hranaté pouzdro s rybinami, bez vybrání pro pásek.
Viděl jsem verze zetek celopažba 520mm hlaveň, polopažba 600mm a 650mm a dlouhá celopažba 600mm, ty hranaté komunistické jsem viděl jen v krátkých celopažbách. Všechny měly německé napínáčky, ale dá se tam dát po probrání spoušťové desky cokoliv jako na mauser98, po úpravě by tam šla dát i spoušť ze ZG47, nebo nějaký kit podepřené spouště třeba od recknagela.
Já jsem to měl odladěné na 1kg klasická spoušť, bohužel s namáčknutím, jinak to nejde- tedy bez odstavení funkce původního německého napínáčku- postaru rychliče.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 285
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Citron »

Budu lehce OT, ale lepší tému jsem nenašel.
Mám Brno Z, 8x57 JS. Dají se ze schránky vyndat náboje jinak než závěrem? Před lučíkem je sice tlačítko, ale po zmáčknutí se nic neděje, ať na něj tlačím jakou chci silou.
Jinak spoušťový mechanismus jsem zkoušel podle zde uvedených rad a je naprosto v pořádku.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od pufr »

Stisknout tlačítko a současně tlakem na přední, rýhovanou část dna schránky posunout celé dno směrem vzad. Nic komfortního :?
Pufr
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 285
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Citron »

Děkuji, hned jsem zkusil. Dno pousnout jde, ovšem náboje setrvají na stejném místě, nic nevypadne. Zkusím to zítra rozhodit a zkontolovat, pokud to nepřinese ovoce, zůstanu u manipulace se závěrem.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od pufr »

No a po posunuti cele dno schranky vyjmes i s podavacem a pruzinou a naboje vypadnou samy do travy :)
Pufr
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 285
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Citron »

Děkuji za radu, zkusil jsem dle návodu. Funogovalo to, náboje šly ven. Nicméně to tlačítko je velmi krátké a pružina pod ním je strašně silná, takže bez nástroje to nezamáčknu, nandání zpět jsou podobné galeje, takže rozdělávat budu je při čištění, v lese zatím zůstanu u manipulace se závěrem. Že to nebude sranda jsem čekal, že to bude takhle složité jsem nečekal.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od rimar77 »

citron tak to je divný já tu schránku u mé zetky pohodlně vyndám jednou rukou potažmo jedním prstem (palcem) zmáčknu a potáhnu a je venku bez námahy a síly ale náboje taky dávám teda vrchem jen když potřebuju vyndat náboje všechny ven najednou tak to rozeberu
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 285
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Citron »

No, já ten čudlík musím mačkat skoro pod úroveň dna schránky. Při vyndaném dnu to jde obojí lehce, ale dohromady to je posilovna. Zatáhnout to dozadu není také standa, ale pak už to vyskočí samo v pohodě. Nasadit je problém opět u čudlíku, předek bez problémů. Ani u jedné kulovnic se zásobníkem nekladlo perko záchytu takový odpor, jako tohle.
Nicméně zasahovat do toho nijak nebudu, nechám ti tak, jak to je.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: kulovnice Brno "Z" schránka a zásobník

Příspěvek od pufr »

Do pušky s "běžnou" Mauser spodní deskou se dá koupit zásobník nahrazující dno schránky
Obrázek

http://www.midwayusa.com/product/512845 ... steel-blue
U "zetek" bohužel překáží ten parádní lučík
Pufr
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Zbrojovák »

Ten čudlík se na mauserech zmačkával normálním celopláštěm jen při čištění, jinak se rýglovalo závěrem. Pokud to někomu jde lehce, je upravená pružina záchytu. Taky jsem to tak měl a náboje vysypával do futrálu flinty. Ale dá se bezpečně i rýglovat a vyhazovat, pokud není zavřeno flinta (M98 a její klony) nemůže spustit, už se to tu někde probíralo
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět